Zápis 

 

ze 17. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP

konané dne 13. května 1993

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr. J.Němčík, MUDr.F.Pluhař, MUDr.L.Rubáš, MUDr.L.Rymeš, MUDr. D.Štambera, A.Váchalová;

   

Omluveni:

Ing.M.Raška, Doc. RSDr.J.Štrait,CSc.,

 

Výjezdní schůzi výboru v 9,00 hodin a zahájil a celý její průběh řídil předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Problémy zdravotního pojištění z pohledu VZP

 

2. Informační systém VZP

 

3. Systém výběru pojistného

 

4. Možnosti kontroly výdajů na zdravotní péči

 

5. Plán příjmů a výdajů

 

6. Výroční zpráva za rok 1992

 

V úvodním slově MUDr. M. SYKA navrhl poslancům, aby se volně diskusně probraly navazující body 1 - 4 s tím, že body 5. a 6. bude koncipovány jako informativní zpráva od zúčastněných, řádné projednání plánu příjmů a výdajů a výroční zprávy za rok 1992 proběhne na jiném zasedání výboru.

 

Ředitel pojišťovny RNDr.ing.Jiří NĚMEC,CSc., se nejprve vyjádřil ke způsobu financování. Základní rozpočtová představa vycházela z historických rozpočtů. Vyúčtování se děje na základě sumárního součtu. Rovněž byly zmíněny některé inflační důvody jako zdokonalení ve vykazování bodů, sezónní vliv, (IV. a I. čtvrtletí největší nárůst konzumace zdravotní péče).

 

Ředitel VZP se rovněž zmínil o problémech pojišťovny. Jde např. o mechanismus financování, který je daný zákonem na jednu stanu průhledný, ale na druhou stranu systémově problematický. Zdravotnická zařízení motivuje vykazovat body, což má inflační vliv. Rovněž byly zmíněny některé problémy úspěšné revize vykazovaných bodů. V otázce resortních pojišťoven dochází k určitému oslabení financování zdravotnické péče, neboť tyto pojišťovny více spotřebují a problematicky se účastní přerozdělení.

 

K seznamu výkonů bylo řečeno, že optimalizace bude nezbytná ať ve směru podhodnocení tak i nadhodnocení. Současný systém zdravotní péče na základě sazebníku výkonů a dohodovacího řízení není pružný. Do dohodovacího systému může zasahovat státní správa. Úspěšnou systémovou změnu pojišťovna vidí v přechodu na úhradový systém s možností užití DRG. V zásadě vycházet z určitých paušálů na lůžko s degresivní sazbu za dny.

 

Za dozorčí radu VZP se vyjádřil ing.VEVERKA. Hlavní problém VZP viděl v nerovnoprávném vztahu ke zdravotnickým zařízením (nemožnost účinně vymáhat pohledávky).

 

Za správní radu VZP vystoupil prof.MUDr.J.ŠEBOR. Mnoho věcí, ze kterých je viněna pojišťovna není chybou pojišťovny, ale systému. Pojišťovna a systém pojištění nemůže nikdy uhradit zdravotní péči úplně. Vždy je nutná garance státu a možnosti vícezdrojového financování. V další rozpravě vystoupili SRNOVÁ, EKRT, HELER, SVOBODA, BAŠNÝ. Poslanec RUBÁŠ upozornil na základní nedostatek systému, který nutí k umělému vykazování výkonů, kdy není rozumné chovat se ekonomicky. VZP má mechanismy jak ovlivnit toto negativní chování zdravotnických zařízení a kritizoval rigidní chování revizních lékařů. V této otázce vidí poslanec řešení ve stanovení statutu revizního lékaře, kterému umožní větší pravomoc - otázka legislativní. Rovněž se ostře postavil proti diferencované výši bodu s tím, že k hlavní nadprodukci došlo právě v privátních zařízeních.

 

Dále vystoupil poslanec MUDr.M.ČERBÁK, který uvedl, že diferencovaná hodnota bodu je chyba politická neboť VZP nepřísluší rozhodovat do takovéto mír o systému podpory zdravotnických zařízení.

 

Ředitel pojišťovny RNDr.Jiří NĚNMEC uvedl, že VZP má 58 pojištěnců, za které hradí pojistné stát (hlavně děti a důchodci). Z celkového počtu všech pojištěnců je u VZP pojištěno asi 92 % obyvatelstva. Průměrná míra pojištěnců, za které hradí pojistné stát je u resortních pojišťoven mezi 10 - 20 %. Přerozdělovací mechanismus funguje, ale je pouze do 50 %. Chtělo by pravděpodobně hlubší (Francie až 75% přerozdělení).

 

Dále ing.ŠEBEK - vedoucí informačního systému VZP informoval poslance o možnostech kontroly vstupních a výstupních dat, se kterými informační systém pojišťovny pracuje. Z této informace vzešel konkrétní návrh, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna s ministerstvem zdravotnictví zadaly profesionálnímu týmu zpracovat analýzu nákladnosti zdravotní péče.

 

V diskusi dále vystoupil dr.EKRT který definoval bodový seznam výkonů jako dobře zpracované špatné číslo.

 

Za revizní lékaře vystoupil vrchní revizní lékař MUDr.CALTA, který se přimlouval za posílení pravomoci revizních lékařů, zároveň se zmínil i o některých objektivních potížích, jako je částečný úvazek u revizních lékařů a optimální platové podmínky.

 

Poslanec MUDr.L. RUBÁŠ uvedl, že revizní lékaři sice fungují, ale nefunguje revizní systém jako celek a jako základní chybu vidí v dlouhé zpracovatelské době informačního systému, které dává indikace nadhohodnocených výkonů.

 

V další diskusi vystoupili: NĚMEC, SVOBODA, EKRT, zástupci okresních pojišťoven. V rámci této diskuse byly zvažovány témata jako definitiva pro revizní lékaře, zavedení účinných kontrolních mechanismů, jako např. stanovení bodových limitů (ovšem ne tvrdé hranice) platba pacienta za návštěvu, možnost připlacení si péče, vytváření objemových smluv (předpokládá pojistný plán), posílení exekučního práva.

 

Na závěr předseda výboru MUDr.M. SYKA poděkoval všem přítomným za účast a aktivní přístup při jednání. Dále uvedl, že zhodnocení a zvážení projednávaných bodů se uskuteční na večerním zasedání s ministrem zdravotnictví.

 

V Praze 18. května 1993

 

Zaznamenal: Ing. A.Papoušek

 

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP