Zápis
z 19. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP,
konané dne 2. a 3. června 1993
Přítomni: |
MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., (2.VI.93) E.Fischerová, MUDr.J.Janeček, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, MUDr.F.Pluhař, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rubáš, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc.,A.Váchalová, J.Zahradníček; |
Omluveni: |
MUDr.E.Jaroš; |
Přítomni: |
MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., (3.VI.93) E.Fischerová, MUDr.J.Janeček, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, GH.Mazalová, PhDr.J.Němčík, MUDr.F.Pluhař, ing.M.Raška, MUDr.L.Rubáš, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc.,A.Váchalová, J.Zahradníček; |
Omluveni: |
PhDr.A.Gjurič |
Schůzi výboru zahájil ve 14,00 hodin předseda výboru MUDr.M.SYKA.
Schválený pořad schůze:
1. Vládní návrh zákona o Ústavním soudu (tisk 276)
2. Setkání poslanců VSPZ se zástupcem ministerstva spravedlnosti ČR, zástupcem ministerstva práce a sociálních věcí ČR a se zástupcem Úřadu pro legislativu a veřejnou správu ČR k problematice novelizace zákona o rodině
3. Problematika mimořádného příspěvku stanoveného Finančním řádem České lékárnické komory
4. Zpráva ministra zdravotnictví ČR o revizi hospodaření některých ministerstvem zdravotnictví, řízených zdravotnických zařízení s výrazným deficitem a s návrhem na řešení
5. Sdělení předsedy
6. Různé
K bodu 1:
Vládní návrh zákona o Ústavním soudu (tisk 276) odůvodnil JUDr.C.SVBODA, náměstek ministra spravedlnosti ČR. Zdůraznil, že předkládaný zákon řeší právní i profesní problematiku Ústavního soudu.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.L.RUBÁŠ, který zhodnotil předkládaný zákon jako dobře a profesionálně zpracovaný.
Po rozpravě, v níž vystoupili ČERBÁK, SYKA, LAGOVÁ, MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, DOSTÁL, ŠTAMBERA, výbor doporučil PSP, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona o Ústavním soudu (tisk 276) bez připomínek (20 hlasů pro - všichni).
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj výboru MUDr.L.RUBÁŠ návrh usnesení č.38/1993, které bylo poslanci přijato (20 pro - jednomyslně).
K bodu 2:
K problematice novelizace zákona o rodině vystoupil JUDr.C.SVOBODA -
1. náměstek ministra spravedlnosti a JUDr.J.ZÁŘECKÝ - zástupce Úřadu pro legislativu a veřejnou správu ČR.
V rozpravě, v níž vystoupili: SYKA, doc.JUDr.S.RADVANOVÁ, MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, LAGOVÁ, GJURIČ, SVOBODA, ZÁRECKÝ, DOSTÁL, mimo jiné zaznělo: Zákon o rodině nespadá zcela do kompetence ministerstva práce a sociálních věcí, protože zákon o rodině není otázkou sociální péče, ale řeší problematiku občanskoprávní sféry.
Na závěr projednávání tohoto bodu byla ustavena skupina poslanců, která byla pověřena vypracovat do druhého dne návrh usnesení.
Z důvodu časových dispozic byl vložen bod 5. - Sdělení předsedy.
Jako první vystoupil poslanec MUDr.R.DOSTÁL,CSc s informací o výjezdním zasedání do vsetínského regionu.
- Petice z Jedličkova ústavu předáno poslanci BUREŠOVI a KRÁSOVI.
- Dopis České společnosti na ochranu dětí s pozvánkou 15.6. v 10,30 - účast LAGOVÁ, GJURIČ.
- Pozvánka na Sjezd Lékárnické komory, konaný 5. - 6. 6. delegován KULIČKA.
- Dopis se stížností na neřešení problému ÚSP Lochovice předáno poslanci JANEČKOVI
Po tomto bodě byla schůze přerušena.
Schůze výboru pokračovala ve čtvrtek 3. června 1993 od 9,00 hodin.
Schůzi zahájil a celý její průběh řídil předseda výboru MUDr.M.SYKA.
K bodu 3:
Problematika mimořádného příspěvku stanoveného Finančním řádem ČLK.
V úvodu vystoupil MUDr.M.SYKA s upozorněním na dlouhodobou nespokojenost
s vytvořením mimořádného příspěvku stanoveným Finančním řádem ČLK. Dále vystoupil prezident České lékárnické komory Dr.Jan HORÁČEK, který mimo jiné uvedl, že tento akt lékárnické komory byl vyjádřením nespokojenosti farmaceutického terénu se zněním zákona 162/1992 o poskytování zdravotní péče v nestátních zdravotnických zařízeních. Zdůraznil, že jde o otázku provozování, nikoliv o otázku vlastnictví, na tu se příplatek nevztahuje.
Dále vystoupil ministr zdravotnictví MUDr.P.LOM,CSc., který zdůraznil velký nedostatek lékáren k požadovanému stavu (potřeba zhruba dvojnásobku lékáren). Příplatek stanovený Českou lékárnickou komorou nemá opodstatnění a nechrání účinně systém před průnikem cizího prvku.
Dále vystoupil zástupce ministerstva pro hospodářskou soutěž ředitel
ing.V.BÁRTŮ,CSc., který uvedl, že stanovením tohoto finančního příplatku byla porušena hospodářská soutěž.
V rozpravě vystoupili: ČERBÁK, RYMEŠ. RUBÁŠ, RAŠKA, MAZALOVÁ, LOM, BÁRTŮ, HORÁČEK, SYKA, prezident ČL. V průběhu projednávání tohoto bodu byl poslanec ing.M.RAŠKA pověřen předsedou výboru, aby vypracoval návrh usnesení.
Na závěr projednávání tohoto bodu přečetl poslanec ing.RAŠKA návrh usnesení č. 41/1993, které bylo přijato (17 pro, 3 se zdrželi).
K bodu 4:
Informaci o revizi hospodaření některých ministerstvem zdravotnictví řízených zdravotnických zařízení s výrazným deficitem a s návrhem řešení přednesl ministr zdravotnictví MUDr.P.LOM,CSc.
Poslancům byl v předstihu rozdán materiál: Analýza vypořádání finančních problémů mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a zdravotnickými zařízeními.
Ministr zdravotnictví ve svém vystoupení konstatoval, že plošné vyrovnání ztrát zdravotnických zařízení není nezbytné, neboť větší část ztrátových zdravotnických zařízení pohledávky VZP z roku 1992 uznala a zavázala se jednorázově nebo rozděleně splatit. Mnohá zdravotnická zařízení, která jsou schopná splnit tyto pohledávky vzájemným započtením při vyúčtování s VZP v průběhu roku 1993. Zahájení nového způsobu financování prolomilo stereotypní chování zdravotnických zařízení, která byla zvyklá finanční prostředky pouze přijímat a nezúčtovávat.
V rozpravě, v níž vystoupili ČERBÁK, RUBÁŠ, RYMEŠ. SYKA, LOM, MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, byl předsedou výboru přednesen návrh usnesení č. 41/1993, které bylo všemi poslanci přijato. (21 pro).
K bodu 5:
Nebyla žádná sdělení.
V Praze 7. června 1993
Zaznamenal: ing. A.Papoušek
Napsala: V. Vesecká
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |