Zápis

 

z 24. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané dne 29. a 30. září 1993

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, E.Fischerová, 29.9.1993 PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

MUDr.R.Dostál,CSc. V.Krása;

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, 30.9.1993 MUDr.E.Jaroš, MUDr.J.Janeček,V.Krása, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

MUDr.R.Dostál,CSc.;

 

Nepřítomni: PhMr.P.Kulička, Ing.M.Raška;

 

Schůzi výboru v 9,00 hodin zahájil a celý její průběh řídil předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

Schválený program schůze:

 

1. Vládní návrh zásad zákona o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí (rozpočtová pravidla) (tisk 482)

 

2. Návrh zásad ústavního zákona o územní samosprávě a státní správě v České republice (tisk 492)

 

3. Návrh ústavního zákona o referendu, předložený poslancem J.Kryčerem a dalšími (tisk 494)

 

4. Seminář

 

5. Pojistné plány zdravotních pojišťoven na rok 1993

 

6. Sdělení předsedy výboru

 

7. Různé

 

K bodu 1:

 

Vládní návrh zásad zákona o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí (rozpočtová pravidla) (tisk 482) odůvodnil ing.Miroslav HAVEL - vrchní ředitel MF ČR.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec ing.Miroslav RAŠKA.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci MUDr.P.LOM,CSc. J,ZAHRADNÍČEK, MUDr.M.SYKA, E.FISCHEROVÁ, G.MAZALOVÁ, ing.M.RAŠKA. Výbor vyslovil souhlas s návrhem zásad předloženého zákona bez připomínek.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec ing.M.RAŠKA návrh usnesení č.61/1993, které bylo poslanci schváleno. 15 vyslovilo souhlas, nikdo nebyl proti, 3 se zdrželi hlasování. (Viz příloha).

 

K bodu 2:

 

Návrh zásad ústavního zákona o územní samosprávě a státní správě v České republice (tisk č. 492) odůvodnil F.KAČENKA, člen návrhové skupiny poslanců.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr. Andrej GJURIČ. Ve své zpravodajské zprávě upozornil na skutečnost, že je ustavena komise, která pracuje na nové koncepci územního uspořádání. Uvedl, že předložené zásady jsou původní zemské zřízení. Poukázal na to, že jde o suplování práce komise a proto doporučil nepřijímat usnesení.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci: G.MAZALOVÁ, MUDr.J.JANEČEK, MUDr.D.ŠTAMBERA, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.E.JAROŠ, MUDr.M.SYKA, PhDr.NĚMČÍK, výbor vyslovil nesouhlas s předloženým návrhem zásad.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.A.GJURIČ návrh usnesení č. 62/1993, které bylo poslanci schváleno. 11 hlasovalo pro, 4 byli proti a 4 se zdrželi hlasování. (Viz příloha).

 

K bodu 3:

 

Návrh ústavního zákona o referendu, předložený poslancem J.Kryčerem a dalšími, (tisk 494) odůvodnil poslanec MUDr.D.ŠTAMBERA, člen návrhové skupiny poslanců.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Mgr.Pavel KULIČKA, který uvedl, že předložený návrh pokládá za předčasný a doporučil vyslovit nesouhlas s předloženým návrhem ústavního zákona.

 

Poslanec Mgr.Pavel KULIČKA předložil návrh usnesení č. 63/1993, kterým se výbor rozhodl dále tento návrh ústavního zákona o referendu neprojednávat. Hlasováním 13 pro a 1 hlasem proti bylo toto usnesení přijato. (Viz příloha).

 

Seminář

 

Od 14,00 hodin se uskutečnil seminář k reformě systému důchodového pojištění v České republice. Byl osvětlen současný stav a perspektivy.

 

Úvodní výklad měl ing. Jaroslav DOSTAL,CSc., ředitel odboru sociálního zabezpečení ministerstva práce a sociálních věcí České republiky. Ve svém vystoupení se zaměřil na problémy důchodového zabezpečení. Uvedl, že do Parlamentu budou předány 2 vládní návrhy důchodových zákonů. Dále uvedl, že ministerstvo práce a sociálních věcí usiluje o vytvoření zcela nové soustavy sociálního a důchodového zabezpečení. Od roku 1995 bude platit nová konstrukce výpočtu starobních důchodů, ale pouze pro ty, kteří půjdou do důchodu po tomto datu. Hovořil o návrhu zákona o předčasném poskytování starobního důchodu, dále hovořil o vývoji podílu osob v poproduktivním věku na počet osob v produktivním věku. Hovořil o penzijním připojištění jako jedné části, ze kterých by se měl skládat příjem člověka na odpočinku. Uvedl, že základní sumou ho zajistí stát z daní, které bude odvádět pracující obyvatelstvo. Další část může občan získat rentou ve formě odložené spotřeby na stáří. Penzijní připojištění bude podle vládního návrhu zákona prováděno prostřednictví penzijních fondů založených jako akciová společnost se souhlasem ministerstva financí. Uvedl, že se předpokládá, že tento zákon nabude účinnosti od 1. ledna 1994.

 

Dále uváděl, že současný systém sociálního zabezpečení je poplatný 40 leté minulosti. Při přípravě ekonomické transformace jsme si uvědomili, že jí musí doprovázet i reforma v sociální oblasti. Zdůraznil, že tato oblast je velice politicky citlivá, ale je citlivá i historicky, protože národ má svou historickou paměť. Sociální reforma je nastartovaná uvedl, ale největší transformační krok nás čeká v roce 1994 a v roce 1995. Uvedl, že sociální systém se musí rozdělit do tří základních oblastí, které ve svém výkladu dále osvětlil.

 

V závěru zdůraznil, že ze sociální transformace se již některé věci podařily. Vzniklo zdravotní pojištění. Je třeba ho doladit tak, aby dobře fungovalo. V důchodech se podařilo během 6 valorizací a dvěma změnami státního vyrovnávacího příspěvku udržet jejich reálnou hodnotu na úrovni, která se vyvíjela přijatelně. Dále zdůraznil, že v nominálu důchody poklesly i v reálné hodnotě, ale reálný pokles nebyl vysoký jako u ostatních skupin. V důchodovém systému se podařilo odbourat všechny preference počínaje osobními důchody a pracovními kategoriemi konče. K důchodcům můžeme přistupovat jako k finančně vyrovnané skupině. Dále se zmínil o tom, že s nepříliš velkým pochopením přijímá veřejnost prodloužení odchodu do důchodu. V této příležitostí uvedl,že dnes připadá na 100 ekonomicky aktivních 35 důchodců. Kdybychom nezvýšili v roce 2006 věkovou hranici pro odchod do důchodu tak by na 100 ekonomicky produktivních bylo v těchto letech 45 důchodců. Zdůraznil, že se buď sníží úroveň dávek nebo se musí zvýšit věk pro odchod do důchodu na 62 let u mužů a 60 let u bezdětných žen. Současný odpočet let na děti zůstane zachován. Řekl, že západ jde cestou snižování sociálních nákladů na hrubý domácí produkt. Neuděláme-li to my také, tak nemáme šanci. Zcela jasně je třeba říct, že základní sociální systém musí zaručit základní životní jistoty, na které se musí vybrat. Pokud bude chtít občan víc, má k tomu připojišťovací systémy. Vytvoření kvalitního penzijního připojištění trvá 15 - 20 let a 20 let se z něj čerpá.

 

V rozpravě vystoupili poslanci H.LAGOVÁ, MUDr.M.SYKA, MUDr.P.LOM, G.MAZALOVÁ, PhDr.A.GJURIČ, E.FISCHEROVÁ.

 

Byla dána možnost vystoupení i hostů semináře a to doc.SEMELOVI, KONÍČKOVI prof.STEJSKALOVI, JUDr.CUPKOVÉ.

 

Závěr semináře provedl předseda výboru MUDr.M.SYKA, který požádal ředitele odboru sociálního zabezpečení MPSV J.DOSTALA o písemný sumář toho co bylo na semináři v jeho úvodním slově předneseno.

 

Tímto bodem bylo uzavřeno jednání 1. dne 24. schůze výboru.

 

30. září 1993 - 2. den jednání výboru

 

Pojistné plány zdravotních pojišťoven na rok 1993 odůvodnil Jaroslav DOSTAL,CSc., ředitel odboru sociálního zabezpečení ministerstva práce a sociálních věcí České republiky, kterého doplnil ing.KRÁL z téhož ministerstva.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.Miroslav ČERBÁK.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci MUDr.P.LOM, MUDr. J.JANEČEK, G.MAZALOVÁ, MUDr.M.ČERBÁK, RSDr.J. ŠTRAIT, MUDr. PLUHAŘ, MUDr.M.SYKA, výbor vyslovil nesouhlas s pojistnými plány zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven na rok 1993 a přijal usnesení, kterým žádá ministerstvo financí České republiky a zdravotní pojišťovny zřízené podle zákona č. 280/1992 o další dopracování, které je uvedeno v přijatém usnesení.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr. M.ČERBÁK návrh usnesení č. 64/1993, které bylo poslanci schválené. 15 hlasovalo pro přijetí, nikdo nebyl proti a jeden se zdržel hlasování. (Viz příloha).

 

K bodu 6: - Sdělení předsedy výboru

 

- předseda informoval výbor o tom, že předseda zahraničního výboru PSP ČR RNDr.J.PAYNE se setkal se skupinou amerických senátorek a tlumočil jejich přání, že se chtějí setkat se členy výboru. Stanovisko výboru bylo souhlasné a setkání s těmito senátorkami se bude konat 17. listopadu 1993 formou semináře. Pro potřeby amerických senátorek budou předány adresy poslanců výboru a jejich stručný životopis.

 

- bude uspořádán seminář k problematice zdravotního a důchodového pojištění ve Spolkové republice Německo, který je pořádán ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Tento seminář uskuteční výbor společně s rozpočtovým výborem dne 24. listopadu 1993;

 

- do jednání některé z příštích schůzí výboru bude zařazena zpráva o privatizaci ve zdravotnictví;

 

- ředitel MUDr.Lux z FN Ostrava zaslal dopis, kterým zve předsedu výboru a členy výboru na zasedání do FN v Ostravě. Předseda výboru po informaci, kterou předal členům výboru odepíše řediteli FN Ostrava;

 

- pan ing.M.Farský zaslal dopis předsedovi výboru, kterým doporučuje novelizovat zákon o zdravotním pojištění a členit nový paragraf o bezplatných dárcích krve. Dopis byl předán k vyřízení poslanci MUDr.E.JAROŠOVI.;

 

- předseda výboru seznámil s obsahem dopisu adresovaného předsedovi vědecké rady MZ ČR prof.Dr.S.Hoschel DrSc., ve kterém jsou uvedeny připomínky k návrhu zákona o léčivech a prostředcích zdravotnické techniky prof.RNDr.J.Drobníka,CSc., předsedy komise pro polymery MZ ČR. Dopis byl předán k vyřízení posl. Mgr.P.KULIČKOVI;

 

- dopis jednatele společnosti Lékařské laboratoře s r.o. J.Tomáška, kterým upozorňuje na některé drobné podněty z lékárenských laboratoří. Byl předán k vyřízení poslanci MUDr.M.ČERBÁKOVI;

 

- dopis paní MUDr.H. Zoubkové, ředitelky Moravskoslezské pojišťovny Krnov, kterým upozorňuje na nesprávné údaje u Moravskoslezské zdravotní pojišťovny v pojistném plánu na rok 1993 a byl postoupen výboru předsedou PSP ČR PhDr.M.Uhdem, dostal k vyřízení poslanec MUDr.M.ČERBÁK;

 

- usnesení vlády ČR č. 506 z 8. 9. 1993 opatření k řešení situace romských dětí a mladistvých dostal k informaci poslanec PhDr.A.GJURIČ;

 

- otevřený dopis představenstva České lékařské komory, který zaslal Dr.O.Tichý, ředitel nemocnice s poliklinikou Domažlice PSP ČR a ministerstva zdravotnictví ČR bude založen v ad informandu a předseda výboru MUDr.M.Syka požádal o vyjádření MZ ČR;

 

- petici ze dne 21.7.1993 k provozu vojenského letiště v Přerově zaslaná starostou města JUDr.P.Dudkem, dostala k vyřízení poslankyně E.FISCHEROVÁ;

 

- hl. hygienik ČR doc.dr.J.Kříž zaslal pro informaci návrh na řízení vlády o jednorázovém příspěvku na zmírnění následků újmy na zdraví vzniklých nákazou HIV a onemocněním AIDS v souvislosti s léčbou krví a krevními deriváty a návrh usnesení vlády ke zmíněnému návrhu - bude založeno ad a informandum;

 

- dopis kolektivu sociálních pracovnic FN Motol, ve kterém jsou uvedeny připomínky k zásadám zákona o důchodovém pojištění dostal k vyřízení poslanec RSDr.J.ŠTRAIT;

 

- výzva parlamentnímu shromáždění Rady Evropy podepsaná za signatáře výzvy RNDr.A.Dostálovou z Chrudimi byla založena do ad informandum;

 

- pozvánka na celostátní konferenci věnovaná aktuálním problémům lesního hospodářství byla založena v sekretariátu výboru;

 

- pozvánka na V. studio MPSB ve dnech 21. - 23. října 1993 byla předána poslanci PhDr.J.NĚMČÍKOVI;

 

- pozvánka na veletrh potřeb a služeb pro seniory "Senior 93" ve dnech 2. - 3. října 1993, kterou pořádá organizace Život 90 - zúčastní se předseda výboru MUDr.M.SYKA;

 

- sympozium na téma životní prostředí a respirační onemocnění - pozvánka bude založena v sekretariátu výboru;

 

- Sdružení pro pomoc mentálně postiženým zaslalo pozvánku na 1. ABILYMPICS 93, které se koná 16.10.1993. Zúčastní se poslankyně A.VÁCHALOVÁ;

 

- pozvánka na konferenci o zdravém vývoji péče o duševní zdraví, která se koná 29. 9. - 2. 10. 1993, zúčastní se předseda výboru MUDr.M.SYKA;

 

- Česká lékařská společnost J.E. Purkyně - Společnost klinické biochemie pořádá 1. celostátní sjezd s mezinárodní účastí v Seči u Chrudimi, pozvánka bude založena v sekretariátu výboru,;

 

- Hudební informační středisko Českého hudebního fondu francouzský institut v Praze pořádá koncert elektroakustické hudby francouzského souboru GRAME dne 3. října 1993 v 19,30 hodin - pozvánka bude založena v sekretariátu výboru;

 

- Pozvánka na odbornou konferenci přednemocniční neodkladné péče, havarijní nemocniční systém a krizové plánování bude založena v sekretariátu výboru;

 

- Pozvánka na Arch 93 bude založena v sekretariátu výboru;

 

- Dopis pana J. Vymnera z Komárova u Hořovic, který žádá o úpravu starobního důchodu byl předán k vyřízení poslanci ZAHRADNÍČKOVI;

 

- dopis lékaře MUDr. J.Stříteckého z Želetavy 195 ke kontrole práce neschopných byl předán k vyřízení poslanci MUDr. PLUHAŘOVI;

 

- Zahraniční protokol žádá výbor o sdělení zda někdo z poslanců má zájem se zúčastnit v době od 26.do 31.10.1993 ve Wiesbadenu Sympozia "Proces přizpůsobení národního práva k právu Evropského společenství - šance a výzva pro státy střední a výchovní Evropy". Případný zájem je nutno ohlásit na telefon l. 207 co nejdříve;

 

- náměstek ministra zdravotnictví ČR ing.Typolt zaslal připomínkám návrh zásad zákona o ochraně zdraví. Bude založen v ad informandu (poslanec MUDr.M.ČERBÁK si návrh zásad vyžádal k prostudování);

 

- Okresní úřad Olomouc zaslal materiály ze semináře "Společně ve prospěch mentálně postižených" bude založeno do ad informanda;

 

K bodu 7: - Různé

 

Předseda výboru sdělil termín příští schůze výboru a informoval o přidělení zákonů jednotlivým zpravodajům.

 

Poslanci MUDr.E.BUREŠ a MUDr.M.ČERBÁK doporučili výboru pozvat zástupce ministerstva financí a ministerstva zdravotnictví do některé z příštích schůzí výboru pro sociální politiku a zdravotnictví s tím, že tito představitelé resortů sdělí členům výboru jak jsou přidělovány prostředky na investice do zdravotnictví.

 

Tento návrh byl poslanci jednomyslně schválen.

 

Tímto bodem bylo ukončeno ve 12,45 hodin jednání 24. schůze výboru.

 

V Praze 12. října 1993

 

Zaznamenala: ing.M.Pospíšilová

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP