Zápis 

 

z 25. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané dne 6. a 7. října 1993

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, 6.X.1993 MUDr.E.Jaroš, V.Krása, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., J.Zahradníček;

   

Omluveni:

MUDr.R.Dostál,CSc., MUDr.J.Janeček, A.Váchalová;

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, 7.X.1993 MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, MUDr.L.Rymeš, MUDr.D.Štambera, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

MUDr.R.Dostál,CSc., V.Krása, A.Váchalová;

 

Nepřítomni: Ing.M.Raška, MUDr.J.Stadler, doc.RSDr.J.Štrait,CSc.,

 

Schůzi výboru v 9,00 hodin zahájil a celý průběh řídil předseda výboru

MUDr.M.SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Vládní návrh zásad zákona o příspěvku na nájemné a úhradu některých plnění poskytovaných s užíváním bytu (tisk 526)

 

2. Sdělení předsedy výboru

 

3. Koncepce a program protidrogové politiky

 

4. Vládní návrh zákona č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky (tisk 473)

 

5. Různé

 

K bodu 1:

 

Vládní návrh zásad zákona o příspěvku na nájemné a úhradu některých plnění poskytovaných s užíváním bytu (tisk 52)6 odůvodnila JUDr. Jiřina VOŇKOVÁ,CSc. náměstkyně ministra práce a sociálních věcí ČR.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr. Emil JAROŠ.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci MUDr.M.ČERBÁK, G.MAZALOVÁ, E. FISCHEROVÁ, PhDr.J.NĚMČÍK, doc.RSDr.J.ŠTRAIT, V.KRÁSA, MUDr.E.JAROŠ,

MUDr.M.SYKA, výbor vyslovil souhlas s předloženým vládním návrhem zásad s připomínkou k zásadě č. 10. v níž doporučuje, aby návrh na příspěvek měli vedle nájemců bytu i ti, u nichž nájemní poměr skončil rozhodnutím soudu, který přivolil k výpovědi z důvodů, které nájemce sám nezavinil a přesto nadále na základě soudního rozhodnutí v bytě bydlí a řádně platí nájemné.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.Emil JAROŠ návrh usnesení č. 65/1993, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

 

K bodu 2: - sdělení předsedy výboru

 

- poslanci byli seznámeni s obsahem dopisu ministra vnitra Jana Rumla, kterým odpovídá na zaslané usnesení VSPZ č. 53/1993;

 

- informace o návštěvě České republiky delegace Evropského parlamentu, která se uskuteční ve dnech 6. a 7. 10.;

 

- pozvánka na odborový veletrh spotřební elektroniky, který se koná 5. a 6. října 1993;

 

- pozvánka na otevření moderní skládky odpadů v Praze - Ďáblicích dne 13. 10. 1993. Zúčastní se MUDr.M.SYKA a PhDr.J.NĚMČÍK;

 

- pozvánka na poradu ředitelů Úřadu práce dne 14. a 15. X. 1993 v Koutech. Žádost o vystoupení představitele výboru. Delegován poslanec PhDr.J.NĚMČÍK společně s

předsedou výboru MUDr.M.SYKOU;

 

- 17. XI. 1993 (volný poslanecký týden) se uskuteční seminář s americkými senátorkami, členové výboru byli seznámeni s programem, bylo domluveno, že budou pozváni novináři a Česká televize, místo konání - senát, každý člen výboru si napíše stručný životopis a předá jej do sekretariátu výboru do 12. října 1993;

 

- předseda hospodářského výboru ing. V. Budínský zaslal informaci, že při hospodářském výboru pracuje komise pro dopravu a poslanci, kteří mají o práci v této komisi zájem, se mohou přihlásit v hospodářském výboru;

 

- předseda PSP PhDr.M.Uhde postoupil k vyřízení do výboru stížnost

JUDr.I.Golasové - ředitelky okresní zdravotní pojišťovny Praha 5. Stížnost byla předána k vyřízení poslanci MUDr.P.LOMOVI,CSc.

 

- dopis paní Konpáskové z Brna, která upozorňuje na nevhodnost veřejného nabízení prostituce byl předán k vyřízení poslanci MUDr.E.JAROŠOVI;

 

- byl předán do výboru materiál UNAPEI, který se zabývá mentálně postiženými dětmi. Rozhodnuto, že tento materiál bude předložen a pak využit pro potřebu komise pro zdravotně postižené občany.

 

K bodu 5 : - Různé

 

Poslankyně G. MAZALOVÁ upozornila na to, že ve sdělovacích prostředcích byly prezentovány změny, které mají nastat ve zdravotnictví a že tyto změny by měli znát poslanci ve stejné době jako je to uváděno sdělovacími prostředky a doporučila požádat ministra zdravotnictví ČR MUDr.L.Rubáše o osvětlení této záležitosti ve výboru.

 

MUDr. M. SYKA doporučil požádat ministra zdravotnictví MUDr.L.Rubáše o účast na jednání schůze výboru s tím, že ministr podá informace o připravovaných změnách ve zdravotnictví. Ministr byl pozván na 7. října 1993 ve 12,30 hodin.

 

Poslanec MUDr.E.JAROŠ vyslovil názor, že na poradu ekonomických ministrů, pokud bude projednávána problematika zdravotní nebo sociální měl být přizván i předseda výboru MUDr.M.SYKA.

 

Poslanec MUDr.P.LOM, CSc. uvedl, že všechna závažná rozhodnutí ministerstva zdravotnictví by měla být nejdříve konzultována ve výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

 

K bodu 3:

 

Koncepci a program protidrogové politiky uvedl ve výboru náměstek ministra vnitra ČR Martin FENDRYCH, kterého doplnil MUDr.BÖHM, člen skupiny pro přípravu koncepcí protidrogové politiky. Ve svých vystoupeních objasnili strukturu drogové politiky a uvedl, že na této problematice participuje 8 ministrů české vlády. Jednotlivě byli rozvedeny jednotlivé rizikové skupiny a objasněna primární, sekundární a terciální prevence. Byly objasněny další cíle prevence a uvedeno, že chybí komplexní léčebné programy.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.P.LOM,CSc. Ocenil, že máme tento materiál, který má být podkladem pro budoucí roky v oblasti boje a prevence s omamnými látkami. Uvedl např. také to, že není možné vytvářet koncepce, strukturu bez důkladné epidemiologické studie. Uvedl, že pro důkladnou analýzu celé scény v České republice je zapotřebí sítě sociálních pracovníků, kteří se pohybují přímo v prostředí, nebo pracují na krizových, ambulantních centrech. Uvedl, také to, že jestliže policejní ukazatelé hovoří asi o 60 000 mladých žen a dívek a vyslovil podiv proč komise nepracuje s tímto číslem jako reálným. Je zkušenost taková, že dříve či později končí tato část populace ať v drogových, alkoholových nebo medikamentních závislostech. Čísla jsou v podstatě také jen důležitá pro oblast rehabilitace, resocializace a sociální věci. Kriticky zhodnotil některé části předložené koncepce a označil je jako popisné např. se to týká nejdůležitější výchovné oblasti a to je rodina a výchova k asertivitě. Dále uvedl, že některé materiály jsou již zastaralé a že je třeba respektovat varování odborníků z celého světa o populaci dětí drogově závislých pod 15 let a to hlavně z oblasti dětské prostituce a kriminality. Uvedl, že někdy jde i o záměrné zamlčení problému dětské narkomanie. Souhlasit lze v prvé řadě s tím, že se zde v drogové problematice od roku 1989 hlavně v oblasti prevence nic neudělalo a že jde zřejmě o poslední příležitost, seriozně se začít problémem zabývat. Upozornil na to, že z materiálu autorům unikl základní zákon o ochraně zdraví občanů, na jehož základě se musí odvíjet činnost všech zapojených subjektů. Upozornil na to, že naše republika, ačkoliv podepsala Vídeňskou dohodu v roce 1988 a řadu dalších, kde je jí uložena povinnost jmenovat pověřence vlády pro drogovou problematiku, je znovu nabízeno řešení, které v minulosti, ani v budoucnosti nepřinese žádný účinek.

 

Závěrem zdůraznil, že jenom naprosto profesionální práce, naplní úvazek, který může vést k základům struktur v drogové problematice.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci MUDr. E.JAROŠ, G. MAZALOVÁ, MUDr.P.LOM, MUDr.M.SYKA. výbor doporučil vzít předloženou koncepci programu protidrogové politiky na vědomí s připomínkami, které jsou součástí přijatého usnesení.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.P.LOM, CSc. návrh usnesení č. 66/1993, které bylo poslanci schváleno. 14 hlasovalo pro přijetí nikdo nebyl proti a jeden se zdržel hlasování. (Viz příloha).

 

K bodu 4 :

 

Vládní návrh zákona č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky (tisk 473), odůvodnil JUDr. Václav HENYCH, ředitel civilně správního odboru MV ČR.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr. Andrej GJURIČ. Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci MUDr.E.JAROŠ, MUDr.M,ČERBÁK, G. MAZALOVÁ, PhDr. A. GJURIČ, MUDr.P.LOM,CSc. JUDr.V.ŘEZÁČ, MUDr.M.SYKA výbor doporučil poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s předloženým vládním návrhem zákona bez připomínek.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.A.GJURIČ návrh usnesení č. 67/1993, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

 

Tímto bodem byl ukončen 1. den jednání 25. schůze výboru.

 

7. října 1993 - 2. den schůze výboru.

 

Jednání zahájil a řídil předseda výboru MUDr. M. SYKA. V úvodu jednání byla vyslechnuta nahrávka vystoupení ministra zdravotnictví ČR MUDr.L.Rubáše, které měl v pořadu Deník plus v České televizi dne 5. října 1993.

 

Předseda výboru MUDr.M. SYKA přivítal ministra zdravotnictví ČR MUDr.L. RUBÁŠE a osvětlil mu důvody, proč byl pozván do schůze výboru.

 

Ministr zdravotnictví ČR MUDr.L.RUBÁŠ sdělil poslancům obsah jednání porady ekonomických ministrů dne 5. října 1993, která se týkala zdravotnictví. Uvedl, že předložil do této porady materiál o zvýšení efektivity zdravotnictví. Zejména zdůrazňoval, že jde o změnu financování zdravotní péče. Ocenil, že se na této poradě našlo řešení jak dále postupovat v transformaci zdravotnictví. Poslancům předložil písemný materiál a další materiál bude předán do výboru do 11. října 1993. Ve svém vystoupení podal informaci o jednotlivých krocích, které se budou zavádět ve zdravotnictví. Ministr poslancům vysvětlil své úvahy o individuálním účtu pacienta při placení zdravotního pojištění. Podle jeho slov by první část individuálního účtu zakotvovala solidární charakter a sloužila by katastrofickým, dlouhodobým, chronickým a nákladným léčbám. Druhá by se omezila na platby za běžnou léčbu. Ministr MUDr.L.RUBÁŠ uvedl, že výhoda by spočívala v tom, že pacient by byl solidárně krytý, prostředky na léčbu by měl ze zákona odvedeny, ale nebylo by lhostejné, jestli je čerpá nebo ne. Tomu, který by je nečerpal nebo jen málo, by část prostředků byla vrácena. Tento systém má podle ministrových slov stimulovat, aby pacient životním stylem, způsobem léčby, prostředky za běžnou léčbu čerpal minimálně. Byly by to jeho peníze nad nimiž by měl i kontrolu, uvedl ministr. Ujistil poslance, že návrhy vzešlé z diskuse budou teprve rozpracovány a připraveny pro jednání vlády.

 

V rozpravě k vystoupení ministra zdravotnictví MUDr.L.RUBÁŠE vystoupili poslanci MUDr.J.JANEČEK, MUDr.M.SYKA, MUDr.E.JAROŠ, G. MAZALOVÁ, MUDr.M.ČERBÁK, MUDr.E.BUREŠ, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.P.LOM,CSc. MUDr.PLUHAŘ, E.FISCHEROVÁ, kteří se ve své většině ohradili proti prezentaci závěrů ministerské porady jako definitivního rozhodnutí o změně systému a zástupcům exekutivy připomněli, že konečné rozhodnutí o změnách ve zdravotním pojištění bude až věcí poslanecké sněmovny. Vyslovili nelibost nad tím, že o tak závažném posunu v koncepci financování zdravotnictví se dozvěděli až prostřednictvím tisku.

 

Předseda výboru MUDr.M.SYKA uvedl,že veřejnost slova ministra MUDr.L.RUBÁŠE i předsedy vlády V.KLAUSE chápe už jako skoro rozhodnutou věc, ale konečné slovo bude mít Parlament a členové výboru pro sociální politiku a zdravotnictví si k tomu řeknou své názory. Požádal ministra zdravotnictví, aby zvolil určitou formu uklidnění veřejnosti. Požádal o písemný materiál z porady ekonomických ministrů, která se konala 5. října 1993 a týkala se problematiky zdravotnictví.

 

Závěrem předseda výboru MUDr.M.SYKA uvedl, že na nejbližší schůzi výboru bude pozván opět ministr zdravotnictví, aby informoval výbor o podrobnostech změny úhrady zdravotní péče.

 

Tímto bodem bylo ukončeno jednání 2. dne jednání výboru.

 

V Praze 20. října 1993

 

Zaznamenal: Ing. M.Pospíšilová

Zapsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP