Zápis 

 

z 27. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP ČR

konané dne 3. a 4. listopadu 1993

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc.,3.XI.93 E.Fischerová, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, V.Krása, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

PhDr.A.Gjurič;

   

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc.,4.XI.93 E.Fischerová, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, V.Krása, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

PhDr.A.Gjurič;

 

Schůzi výboru v 9,00 hodin zahájil a řídil předseda výboru MUDr.M.SYKA.

 

Schválený program schůze:

 

1. Pojistný plán Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky pro rok 1994

 

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy ČR, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 174/1968 Sb.,o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, ve znění pozdějších předpisů (tisk 547)

 

3. Informace o závěrech poslaneckého šetření v Jedličkově ústavu

 

4. Aktuální situace v resortu zdravotnictví České republiky

 

5. Sdělení předsedy výboru

 

6. Různé

 

K bodu 1:

 

Pojistný plán Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky pro rok 1994 odůvodnil RNDr.ing.Jiří NĚMEC, CSc., ředitel Ústřední pojišťovny České republiky.

 

Zpravodajskou zprávu předložil poslanec MUDr.P.LOM,CSc. Ocenil, že rozpočet VZP na rok 1994 je dělán na základě skutečné praxe. Uvedl, že systém je zcela nový, nemá historickou tradici a VZP musí poskytnout republice garanci za poskytování zdravotní péče. V průběhu let se bude muset přistoupit k jemnějšímu dělení pojištěnců. Ve své zprávě dále upozornil na některá úskalí předloženého plánu. Rozebral rizika výběru pojistného a naplňování předpokládaných příjmů. Vznesl několik dotazů jako na př. zda bude ovlivněna výše bodu a další dílčí dotazy.

 

Závěrem svého vystoupení doporučil po projednání schválit pojistný plán VZP ČR na rok 1994.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci MUDr.E.JAROŠ, G.MAZALOVÁ, doc.RSDr.J.ŠTRAIT,CSc., MUDr.M.ČERBÁK, MUDr.R.DOSTÁL, MUDr.M.PLUHAŘ, Mgr.P.KULIČKA, MUDr.J.JANEČEK, MUDr.P.LOM,CSC. a MUDr.M.SYKA výbor vyslovil souhlas s návrhem pojistného plánu VZP na rok 1994 bez připomínek.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.P.LOM,CSc. návrh usnesení č. 73/1993, které bylo poslanci jednomyslně schváleno.(Viz příloha).

 

 

K bodu 2:

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy ČR, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, ve znění pozdějších předpisů (tisk 547) odůvodnila JUDr.Jiřina VOŇKOVÁ, CSc., náměstkyně ministra práce a sociálních věcí ČR.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr. J. NĚMČÍK.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci: H.LAGOVÁ, PhDr.J.NĚMČÍK,

doc.RSDr.J.ŠTRAIT, MUDr.E.BUREŠ, MUDr.P.LOM,CSc., E.FISCHEROVÁ, MUDr.R.DOSTÁL, J. ZAHRADNÍČEK, MUDr.M.SYKA a PhDr.J.NĚMČÍK výbor vyslovil souhlas s předloženým vládním návrhem zákona.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.Jindřich NĚMČÍK návrh usnesení č. 74/1993, které bylo poslanci schváleno. (Viz příloha).

 

K bodu 3:

 

Informaci o závěrech poslaneckého šetření v Jedličkově ústavu zpracovali poslanci V.KRÁSA a MUDr. E.BUREŠ. Poslanci dostali písemný podklad pro jednání k tomuto bodu.

 

Poslanec V.KRÁSA ve svém vystoupení charakterizoval poslání Jedličkova ústavu a rozvedl jednotlivé úlohy ústavu. Na zkušenostech Holandska ukázal, že hlavní důraz je kladen na vzdělávání. Sloučení Jedličkova ústavu se školami nelze považovat za chybu. Zásadní rozpor je koncepční spor ve dvou výchovných systémech. Při nástupu nového vedení došlo k razantnímu rušení bývalých komunit. Do těchto problémů byli vtaženi i studenti. Magistrát věděl od března m.r. o sporech, ale nereagoval. Reagoval až po petici Vyšegradské společnosti. Zdůraznil, že Jedličkův ústav by měl zůstat vzdělávací zařízení pro území jako dosud. Zhodnotil celkovou koncepci ústavu a upozornil, že nechápe koncepci Magistrátu hl.m. Prahy vůči tomuto zařízení. Doporučil, aby VSPZ požádal NKÚ o provedení kontroly hospodaření se státními prostředky v tomto zařízení. Nedoporučil, aby Jedličkův ústav se opakoval každý měsíc na programu schůze VSPZ. Doporučil, aby bylo odvoláno celé vedení Jedličkova ústavu.

 

Předseda výboru MUDr.M.SYKA poděkoval oběma poslancům za vykonanou práci při šetření situace v Jedličkově ústavu.

 

V rozpravě vystoupili poslanci: A.VÁCHALOVÁ, G.MAZALOVÁ. MUDr.M.ČERBÁK, doc. RADr.J.ŠTRAIT, MUDr.E.BUREŠ, MUDr.P.LOM, MUDr.J.JANEČEK, V. KRÁSA, H.LAGOVÁ, MUDr.M.SYKA, kteří např. upozornili na to, že podporují názor poslaneckého šetření v tom smyslu, že ve vedení ústavu by měla být osobnost. Podivovali se nad tím, že z ústavu by bylo děláno hotelové zařízení ústav musí zůstat domovem. Doporučeno odstranit skleníkový typ školy, není to jediný ústav ČR i jinde dobře pracují podobné ústavy. Bylo doporučeno omezit zásahy VSPZ na minimum, protože existují i jiná podobná zařízení, ve kterých jsou problémy. Bylo připomenuto, že do dnešního dne není vyřešena PALATA a byl zhodnocen přístup MPSV k tomuto materiálu předloženému do výboru z poslaneckého průzkumu. Bylo doporučeno vytvořit pro ústav novou koncepci a zdůrazněno, že ve vedení ústavu by měli být lidé dobře vyškoleni. Byly názory, že ústav se musí nejdříve vyjmout z působnosti Magistrátu.

 

Při projednávání tohoto bodu dostali možnost vystoupit přizvaní hosté jako

JUDr.CUPKOVÁ, která přednesla stanovisko Svazu tělesně postižených a uvedla pohledy postižených a jejich rodin na situaci v Jedličkově ústavu. Zdůraznila, že ústav dnes neplní funkci. Děti jsou ve stresu; urychleně je nutno utvořit skupinu lidí, kteří opět vytvoří rodinné prostředí pro děti. Je nutno zpracovat novou koncepci ústavu.

 

Dr.JESENSKÝ uvedl, že Jedličkův ústav se zapsal do povědomí zejména pedagogickou prací dříve a doporučil projednávat problematiku Jedličkova ústavu i ve výboru pro školství, kulturu a vědu.

 

Šéflékař Jedličkova ústavu uvedl, že vedení ústavu cítí svoji odpovědnost velice vážně. Jde o integraci dětí do společnosti, osvětlil princip hotelového uspořádání v tomto ústavu a odůvodnil proč tato změna se připravuje.

 

Ředitel ústavu MUDr.MIKLÁNEK uvedl své názory na situaci v Jedličkově ústavu a přiblížil i možnosti jak situaci řešit.

 

Náměstkyně primátora hl.m.Prahy pí.MARTINOVSKÁ ve svém vystoupení připomněla, že Magistrát má 30 zařízení a uvedla, že výbory zastupitelstva se zabývají každým podnětem, který přijde. Vyjádřila se v tom smyslu, že kam vstoupí poslanci PSP ČR, tam vznikají problémy. Uvedla, že 2.9.1993 se Rada zastupitelstva zabývala výsledky kontroly v Jedličkově ústavu, kde byla provedena kontrola hospodaření. Dále uvedla, že v současné době probíhá velká školní inspekce v celém ústavu. Dále uvedla, že přináší do jednání VSPZ závěry z jednání výborů a komisí zastupitelstva, které se uskutečnily k Jedličkově ústavu. Navrhla poslancům navštívit i jiná zařízení, které má Magistrát v Praze.

 

Předseda výboru MUDr.M. SYKA připomněl paní Martinovské, že by měla více uvážit své vystoupení (kritika poslanců na půdě Parlamentu.)

 

Závěrem projednávání tohoto bodu předložil poslanec Václav KRÁSA návrh usnesení č. 75/1993, kterým výbor dává podnět NKÚ na základě ustanovení § 17, odstavec 2 zákona č. 166/1993 Sb., NKÚ, aby provedl kontrolu hospodaření Jedličkova ústavu s prostředky získanými ze státního rozpočtu a prošetřil případné překročení kompetencí ze strany ředitelství Jedličkova ústavu. Dále výbor žádal Vládní výbor pro zdravotně postižené, aby se vzhledem k významu Jedličkova ústavu věnoval ve spolupráci s věcně příslušnými výbory zastupitelstva hl. m. Prahy problematice směrem k vytvoření koncepce. Usnesení bylo jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

 

Tímto bodem bylo uzavřeno jednání 1. dne 27. schůze výboru.

 

4. listopadu 1993 - 2. den jednání výboru

 

Aktuální informaci v resortu zdravotnictví České republiky podal ministr zdravotnictví ČR MUDr.Luděk RUBÁŠ. Z jeho vystoupení o změnách ve financování zdravotnictví dále vyplynulo, že od března by měla být zavedena sestupná platba za ošetřovací den v nemocnici. Poskytovatel zdravotní péče by její kvalitou měl zkrátit hospitalizaci, a tím snížit náklady léčby. Sestupnost platby znamená, že nemocnice s delší léčbou vydělá méně. Dále uvedl, že po prvním lednu 1994 budou moci pacienti navštívit lékaře specialisty i bez doporučení praktického lékaře. Za návštěvu však budou platit. Kolik, zatím není rozhodnuto, v lékařských kruzích se hovoří o 50 Kč. S doporučením bude léčení u specialistů nadále bezplatné. Umožní to novelizace zdravotního řádu, o jejíž přípravě rovněž ministr poslance informoval. Dále informoval o tom, že od dubna by měla být zavedena nová kategorizace léků. Ministerstvo je proti monopolizaci léků jednotlivými firmami. Chce, aby se na trh dostaly opět léky domácí, které jsou účinné a lacinější než drahé z dovozu. Uvedl, že se hodlá zasadit o regulaci maximální ceny u těchto léků, které plně hradí zdravotní pojišťovny a jsou při léčení základní. Naopak volné ceny by měly být u těch, které zdravotní pojišťovny neplatí nebo na ně jen přispívají. Dále uvedl, že od července by měl být vydán nový sazebník výkonů, podle něhož lékaři vykazují body. Dále předložil poslancům svou analýzu problémů ve zdravotnictví, která ukázala, že někteří lékaři v honbě za body, zvou často zbytečně pacienty k opakovaným návštěvám a doslova se jim podbízejí. Závěrem uvedl,že rozpočet na zdravotnictví pro příští rok je ve výši 70 mld Kčs, úskalím se však může stát snaha vlády snížit platby za důchodce.

 

Dále uvedl, že je pro uplatňování obálkové metody privatizace zdravotnických zařízení, ale jen velmi okrajově. Uvedl, že tato metoda by se měla použít jen tehdy, když selžou metody subjektivního posouzení privatizačního záměru.

 

V rozpravě v níž vystoupili poslanci: MUDr.J.JANEČEK, MUDr.E.BUREŠ, MUDr.M.ČERBÁK, MUDr.P.LOM,CSc., Mgr.P.KULIČKA, MUDr.M.SYKA, MUDr.R.DOSTÁL, MUDr.F.PLUHAŘ.

 

Na dotazy a názory poslanců odpovídal přítomný ministr MUDr.L.RUBÁŠ, kterého doplnil náměstek ministra ing. TYPOLT a ředitel VZP ČR RNDr.ing.J.NĚMEC,CSc.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil předseda výboru MUDr.M. SYKA návrh usnesení č. 76/1993, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

 

K bodu 5:

 

Sdělení předsedy výboru

 

- dopis paní Smitkové Anny, kterým děkuje pí. poslankyni Mazalové za její práci u v PSP - výbor vzal na vědomí;

 

- pozvánka na sjezd Klubu osamělých maminek, který se týká 13. 9. - pověřena účastí poslankyně G. Mazalová;

 

- Ústav pro toxikologii žádá předsedu výboru, aby umožnil setkání s některými členy výboru, které by informovali o problematice ústavu. Byl pověřen jednáním se zástupci ústavu poslanec MUDr. E. Jaroš, MUDr. E. Bureš, MUDr.D.Štambera. Schůzku zabezpečí tajemnice výboru ing.M.Pospíšilová.

 

K bodu 6:

 

Bylo pokračováno v přerušeném projednávání rozpočtu kapitoly 335 - ministerstvo zdravotnictví ČR na rok 1994 rozpravou, ve které vystoupili poslanci: MUDr.M.ČERBÁK., G.MAZALOVÁ, Mgr.P.KULIČKA, MUDr.E.JAROŠ, MUDr.D.ŠTAMBERA, V. KRÁSA, MUDr.M.SYKA. E.FISCHEROVÁ, MUDr.P.LOM,CSc., ing. M.RAŠKA, doc.RSDr.J.ŠTRAIT, MUDr.L.RYMEŠ, MUDr.R.DOSTÁL, G.MAZALOVÁ.

 

Závěrem projednávání tohoto bodu bylo přerušení kapitoly 335 do příštího termínu schůze výboru, která bude, pokud bude ukončena schůze PSP ČR 12. listopadu, event. 18.listopadu.

 

Předseda výboru MUDr.M. SYKA předložil návrh usnesení č. 78/1993, které se týká poskytování investičních dotací do zdravotnictví, které bylo poslanci schváleno. (Viz příloha).

 

K bodu 7:

 

Různé:

 

Poslankyně G. MAZALOVÁ podala informaci o setkání se středně zdravotnickými pracovníky a informovala, že byli vybráni 3 členové jako mluvčí.

 

Poslankyně E.FISCHEROVÁ podala informaci o zákonu o komorách středních zdravotních pracovníků.

 

Tímto bodem bylo ukončeno jednání 27. schůze výboru.

 

V Praze 6. prosince 1993

 

Zaznamenala: ing. M. Pospíšilová

 

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP