Zápis 

z 31. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP ČR,

konané dne 6. ledna 1994

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, V.Krása, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Sadler, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, J.Zahradníček,

   

Nepřítomni:

PhDr.J.Němčík;

 

Schůzi výboru v 9,15 hodin a zahájil a celý průběh řídil předseda výboru

MUDr.M.SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1.Aktuální stav privatizace zdravotnictví

 

2. Aktuální situace v resortu ministerstva zdravotnictví ČR

 

3. Aktuální situace v resortu ministerstva práce a sociálních věcí ČR

 

4. Sdělení předsedy výboru

 

5. Různé

 

K bodu 1:

 

Předseda výboru MUDr.M.SYKA vyzval oba přítomné ministry, aby se vyjádřili k současné situaci v privatizaci zdravotnických zařízení.

 

Ministr zdravotnictví MUDr.L.RUBÁŠ sdělil, že prvním krokem k urychlení privatizace byla kategorizace zdravotnických zařízení s převahou kategorie A, čímž došlo k akceleraci privatizace zdravotnictví. Metoda neveřejného výběrového řízení (obálková metoda) je pouze výjimečná, bylo provedeno cca 5 projektů, pouze v případech, kdy nebylo ministerstvo zdravotnictví schopno rozhodnout nebo určit. Na základě dohody s ministrem Skalickým, zdravotnická zařízení, která mají být privatizována obálkovou metodou, budou znovu posouzena na ministerstvu zdravotnictví. (takto bylo posouzeno již 14 projektů).

 

Ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci ing.Jiří SKALICKÝ informoval poslance, že prodloužení lhůt mělo pomoci zdravotníkům vytvořit vhodnější podmínky pro nákup. Na 644 subjektů bylo předloženo 5 419 privatizačních projektů.

V případě konfliktních posouzení ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci spoléhá na odborný orgán ministerstva zdravotnictví, které by mělo mít snahu o zachování minimální sítě zdravotnických zařízení, které by zaručovalo podmínku zachování péče. Poněkud problematická se jevila u procesu privatizace zdravotnických zařízení úloha okresních privatizačních komisí. Kategorizaci ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci hodnotí i přes sporné momenty jako správný krok. V úvodní fázi privatizace zdravotnictví byla snaha o bezúplatné převody do majetku obcí. V současné době se preferuje výběr žádoucího nabyvatele s maximální participací zdravotníků. Z tohoto důvodu je přístup k privatizaci zdravotnických zařízení specifický. Naprosto převládá přímý prodej konkrétnímu zájemci. Spornou záležitostí z hlediska ministerstva se jeví skutečnost že získáním konkrétního majetku se privatizuje a získává i příslušná klientela. Veřejného výběrového řízení se používá pouze vyjímečně. Z 802 jednotek bylo 587 privatizováno přímým prodejem, 90 bezúplatně převedeno na obce, 96 privatizováno formou veřejné soutěže (především lékárny), 45 objektů získalo svého nabyvatele metodou neveřejného výběrového řízení.

 

Vzhledem k zájmu zúčastněných hostů o vstup do diskuse k tomuto tématu, dal předseda výboru hlasovat o možnosti udělit slovo hostům, (pro 13 poslanců, jednohlasně). Jednohlasně.)

 

MUDr. KYTRICH, obvodní lékař Prahy 6 uvedl, že čísla uváděná oběma ministry jsou zavádějící. V číslech je potřeba vidět konkrétní projekty na movitý majetek. Čísla neberou zřetel na objem zdravotní péče klientely, která je daným zařízením využívaná. Ministr ing.J.SKALICKÝ uvedl, že výše nabídnuté ceny dotvrzuje lukrativnost objektu v Praze 6, pokud některý z účastníků soutěže nabízí nesmyslnou cenu, je to pouze jeho chyba.

 

Poslanec MUDr.M.ČERBÁK vystoupil s dotazem na privatizaci nemocnice Na Homolce. Dále uvedl, že změna vlastnických vztahů v privatizaci má vést k efektivnějšímu poskytování zdravotní péče. V souvislosti s prodejem některých objektů nad účetní hodnotu bylo vhodné přebytky, které plynou do FNM využít ve zdravotnictví formou přísně účelově vázaných fondů. Okresní privatizační komise podle názoru poslance MUDr.ČERBÁKA byly buď špatně pochopeny nebo měly špatné zadání. Nebylo zřejmě v silách komise, aby posoudily jednoznačně projekty.

Dále provedl poslanec MUDr.ČERBÁK dotaz na zástupce poliklinik Prahy 6, k jaké dojde fluktuaci zaměstnanců tohoto zdravotnického zařízení.

 

Poslanec MUDr.JAROŠ vystoupil k otázce privatizace lékárny, která podle jeho názoru nejsou zdravotnickými zařízeními v pravém slova smyslu.

 

Posl.PhDr.A.GJURIČ požádal o širší pojetí toho co se pokládá za sféru zdravotnictví směrem ke krizovým centrům apod.

 

Poslanec MUDr.P.LOM,CSc. upozornil, že Okresní privatizační komise byly ustaveny usnesením vlády ze září roku 1993.

 

Ministr zdravotnictví MUDr.L.RUBÁŠ se vyjádřil k privatizaci nemocnice Na Homolce. Zařízení má 230 lůžek, jejich provoz je velmi nákladný, orientovaný na exkluzivní péči. Zdravotnické zařízení má 30 % propad a je zde nutná s dotace ve výši 60 - 100 miliónů Kč ročně. Rozhodnutí privatizovat nemocnici Na Homolce přispělo i to, že v blízkém sousedství je FN Motol, která má 3 600 lůžek a plné spektrum zdravotnické péče.

 

Předseda výboru MUDr.M.SYKA se dotázal obou ministrů zda je věcné břemeno dostatečně zakotveno. Dále upozornil, že v případě Prahy 6 nebyl zachován 3 týdenní termín vypsání neveřejného výběrového řízení. Oba ministři souhlasně uvedli, že se počítá s určitým rozvolňováním břemene v budoucnosti, protože bude docházet k určitým změnám v poskytování zdravotní péče. Věcné břemeno jak uvedl ministr SKALICKÝ je zabezpečeno dostatečně.

 

V další rozpravě vystoupili poslankyně G.MAZALOVÁ, která se dotázala ministra zdravotnictví, zda bude v rámci privatizace zachováno provozování dermatovenerologie.

 

Dr.HOLEČEK vystoupil za NKÚ s informací, že v nejbližší době bude zahájena kontrola privatizace zdravotnictví. Zároveň vyzval k součinnosti oba ministry.

 

Dr.SCHLANGER upozornil na rozpor mezi termínem kategorizace a termínem předkládání privatizačních projektů.

 

Dr.WINKLER (poliklinika Praha 6) znovu upozornil na porušení přílohy usnesení vlády o dodržení třítýdenní lhůty. Zároveň požádal ministerstvo zdravotnictví o zpětné posouzení privatizačních projektů.

 

Poslanec MUDr.J.JANEČEK učinil na oba ministry dotaz zda mají jasno v otázce dostupnosti zdravotní péče.

 

Ministr MUDr.L.RUBÁŠ všechny obavy z dostupnosti zdravotní péče vyvrátil jako liché.

 

Na závěr svého vystoupení oba ministři ujistili poslance, že jakékoliv obavy z neregulérnosti privatizačního projektu ve zdravotnictví nejsou na místě. Předseda výboru MUDr.M. SYKA sdělil poslancům, že touto otázkou se výbor bude zabývat ve večerních hodinách. Vypracováním návrhu usnesení byli pověřeni poslanec: MUDr.JANEČEK, MUDr.BUREŠ a MUDr.ČERBÁK.

 

K bodu 2:

 

Zprávu o aktuální situaci v resortu ministerstva zdravotnictví ČR uvedl ministr zdravotnictví MUDr.L.RUBÁŠ. Informoval poslance především o připravovaných aktivitách ministerstva. Především o výrazné legislativní činnosti v podobě 16ti předkládaných zákonů, kde stěžejní význam bude mít reforma pojišťovacího systému, reforma zákona o resortních pojišťovnách, se snahou o přenesení rozhodovací pravomoci na ministerstvu zdravotnictví. Ministr poslancům předložil "Koncept lůžkových zařízení

v přímé působnosti MZ ČR." V oblasti udělování investičních dotací bude ustavena meziresortní komise se zástupci ministerstva zdravotnictví a ministerstva financí, s výraznou parlamentní kontrolou.

 

V rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.JANEČEK, MUDr.BUREŠ, G.MAZALOVÁ, MUDr.JAROŠ a poslanec MUDr.P.LOM,CSc. upozornil, že chybí předložení regulačních mechanismů ve zdravotnictví směrem k Všeobecné zdravotní pojišťovně a resortním pojišťovnám.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil předseda výboru MUDr.M.SYKA návrh usnesení č.89/1994, které bylo poslanci jednomyslně schváleno (15 přítomných).

 

K bodu 3:

 

Informaci o aktuální situaci v resortu ministerstva práce a sociálních věcí ČR uvedl ministr práce a sociálních věcí ing.J.VODIČKA. Především upozornil poslance na některé zásadní novely, které reformují systém sociálního zabezpečení, jako je novela o základním důchodovém systému, důchodovém připojištění, novela o státní a sociální podpoře. Dále ministr upozornil poslance na valorizaci životního minima, o připravované smlouvě o zaměstnávání a o sociálním zabezpečení se Spolkovou německou republikou a rovněž se zmínil o jistých těžkostech v sociálním zabezpečování českých občanů, kteří mají vyměřený důchodu Národní pojišťovny na Slovensku.

 

V rozpravě vystoupil poslanec MUDr.M.ČERBÁK s dotazem kdy dojde ke sloučení zdravotního a nemocenského pojištění, které se jeví jako vhodný ekonomický nástroj.

 

Poslankyně H.LAGOVÁ učinila dotaz kdy budou zřízeny oddělené sociální fondy, navrhla uspořádat na toto téma užší informační seminář.

 

Poslanec PhDr.A.GJURIČ navrhl zařadit prevenci kriminality na nejbližší pořad schůze, rovněž učinil dotaz na ministra, jaký je další postup akcí k roku rodiny, především jaký je osud zamýšlené novely zákona o rodině.

 

Poslanec MUDr.D.ŠTAMBERA se dotázal na problematiku důchodů poskytovaných ze Slovenska.

 

Ministr Ing.J.VODIČKA uvedl, že nabízí výboru uspořádání semináře k otázce penzijního připojištění. K zákonu o rodině uvedl, že se nikdo z vlády nechce hlásit ke garanci nad tímto zákonem. Ministerstvo práce a sociálních věcí bude iniciovat sezvání odborníků působících mimo státní správu (vysoké školy a pod.) aby vypracovali základní pohled na tuto problematiku.

 

V další rozpravě vystoupily poslankyně A.VÁCHALOVÁ a E.FISCHEROVÁ s dotazem na fondové hospodaření.

 

Dr.SEMMEL požádal ministra práce a sociálních věcí, aby mu nebylo bráněno ze strany České správy sociálního zabezpečení k přístupu k datům o výši výběru pojistného a o objemu vyplácených dávkách na druhé straně.

 

Posl.doc.RSDr.ŠTRAIT,CSc. požádal o informaci o nákladech Úřadů práce.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil předseda výboru MUDr.M.SYKA usnesení č.90/1994, které bylo přijato jednomyslně. (14 přítomných).

 

K bodu 1:

 

Předseda výboru znovu otevřel otázku aktuálního stavu privatizace zdravotnictví. V rozpravě vystoupili: poslanec PhDr.A.GJURIČ, MUDr.M.ČERBÁK, MUDr.P.LOM,CSc.,MUDr.M.BUREŠ,CSc., H.LAGOVÁ, E.FISCHEROVÁ, V.KRÁSA, MUDr.JAROŠ, G.MAZALOVÁ a MUDr.SYKA.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přijali poslanci návrh poslance MUDr.E.JAROŠE. Usnesení č.88/1994 bylo přijato - 7 poslanců bylo pro, 3 byli proti, 2 se zdrželi hlasování.

 

K bodu 4 a 5 nebyla žádná sdělení.

 

Jednání výboru bylo ukončeno v 19,15 hodin.

 

V Praze 11. ledna 1994.

 

Zaznamenal: ing.A.Papoušek

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP