Zápis 

 

z 32. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP ČR,

konané dne 26. a 27. ledna 1994

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., 26.1.94 E.Fischerová, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, V.Krása, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A,.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

PhDr.A.Gjurič, ing.M.Raška, MUDr.D.Štambera;

   
   

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, .E.Fischerová, 27.1.94 MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, V.Krása, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A,.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

ing.M.Raška, MUDr.D.Štambera, MUDr.R.Dostál,CSc.

 

Schůzi výboru v 9,15 hodin zahájil a řídil předseda výboru MUDr.M.SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Zásady ústavního zákona, kterými se mění ústavní zákon České národní rady č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky předložené poslankyní Buzkovou a dalšími (tisk 588)

 

2. Návrh ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, předložený skupinou poslanců M. Kašpárkem a dalšími (tisk 602)

 

3. Návrh poslance Václava Krásy na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) ve znění zákona č.103/1990 Sb., a zákona č. 262/1991 Sb. (tisk 749)

 

4. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech ve znění pozdějších předpisů a některé další zákony (tisk 600)

 

5. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákoník práce č. 65/1965 Sb., ve znění pozdějších předpisů a některé další zákony (tisk 548)

 

6. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění zákona č. 468/1991 Sb., zákona č. 68/1993 Sb., a zákona č. 189/1993 Sb., a občanský soudní řád (tisk 766)

 

7. Koncepce Lůžkových zařízení v přímé působnosti MZ ČR v Praze

 

8. Vládní návrh zákona o předčasném poskytování starobního důchodu a o změně zákonů v úseku zaměstnanosti (tisk 603)

 

9. Sdělení předsedy

 

10. Různé

 

V úvodu informoval předseda výboru MUDr.M.SYKA poslance o konferenci "Sociální politika a její vliv na stav zemí střední a východní Evropy" Zároveň požádal výbor o garanci nad touto akcí. Na základě jednomyslného souhlasu (17 přítomných) bylo přijato usnesení č. 96/1994.

 

K bodu 1:

 

Zásady ústavního zákona, kterými se mění ústavní zákon České národní rady č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky předložené poslankyní Buzkovou a dalšími (tisk 588) (tisk 588) odůvodnila poslankyně JUDr.BUZKOVÁ.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Mgr.P.KULIČKA.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili VÁCHALOVÁ, JAROŠ, MAZALOVÁ, KULIČKA, DOSTÁL, RYMEŠ, KRÁSA, ZAHRADNÍČEK, FISCHEROVÁ, PLUHAŘ. LAGOVÁ LOM, BUZKOVÁ ,výbor projevil nesouhlas s předloženým návrhem zásad zákona. (8 pro, 6 proti, 4 se zdrželi).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec Mgr.M.KULIČKA návrh usnesení č. 85/1994, které nebylo přijato (5 pro, 8 proti, 4 se zdrželi). K návrhu zásad nebylo přijato žádné usnesení.

 

K bodu 2:

 

Návrh ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, předložený skupinou poslanců M. Kašpárkem a dalšími (tisk 602) odůvodnil poslanec MUDr.M.KAŠPÁREK.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Mgr.P.KULIČKA.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili KULIČKA, DOSTÁL, MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, JAROŠ, předseda výboru MUDr.M.SYKA přerušil bod do 14,00 hodin s tím, že navrhl předkladateli domluvit se s předkladateli tisku 588 a tisk 602 stáhnout z pořadu. Po informaci zástupce předkladatele MUDr.M.KAŠPÁRKA byl bod uzavřen v 11,00 hodin, kdy poslanec MUDr.M.KAŠPÁREK oznámil, že předkladatel odmítá stažení návrhu, výbor vyslovil nesouhlas s návrhem zákona (9 pro, 4 proti, 1 se zdržel). Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec Mgr.P.KULIČKA návrh usnesení č. 91/1994, který byl přijat (9 poslanců pro, 1 proti, 4 se zdrželi).

 

K bodu 3:

 

Návrh poslance Václava Krásy na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) ve znění zákona č.103/1990 Sb., a zákona č. 262/1991 Sb. (tisk 749) odůvodnil poslanec V. KRÁSA.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.R.DOSTÁL,CSc.

 

Po rozpravě v níž vystoupili: SYKA, VÁCHALOVÁ, ULMAN, výbor vyslovil souhlas s předloženým návrhem zákona s připomínkami k § 82 a k § 68. (15 poslanců pro, - jednomyslně).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.R.DOSTÁL.CSc. návrh usnesení č. 92/1994, které bylo poslanci jednomyslně schváleno (15 přítomných).

 

K bodu 4:

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech ve znění pozdějších předpisů a některé další zákony (tisk 600) odůvodnil ing.Z.DOSTÁL náměstek ministra práce a sociálních věcí.

 

Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně H.LAGOVÁ.

 

V obecné rozpravě vystoupili poslanci:FISCHEROVÁ, LOM, MAZALOVÁ, JAROŠ. Po podrobné rozpravě v níž vystoupili poslanci: SYKA, FISCHEROVÁ, LOM., JAROŠ, LAGOVÁ, MAZALOVÁ, KRÁSA, vyslovil souhlas s předloženým vládním návrhem s připomínkami k § 5 k § 10, k § 11, k § 23 (17 poslanců pro).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložila poslankyně H. LAGOVÁ návrh usnesení č. 93/1994, které bylo poslanci přijato. (15 poslanců pro, 2 se zdrželi).

 

K bodu 5:

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákoník práce č. 65/1965 Sb., ve znění pozdějších předpisů a některé další zákony (tisk 548)

odůvodnil ing.Zdeněk DOSTÁL, náměstek ministra práce a sociálních věcí ČR.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.JAROŠ.

 

V obecné rozpravě vystoupili poslanci LAGOVÁ, NĚMČÍK, FISCHEROVÁ, ŠTRAIT, MAZALOVÁ, JANEČEK, LOM. Z hostů za odbory UHLÍŘ.

 

V podrobné rozpravě vystoupili: ŠTRAIT, VÁCHALOVÁ, FISCHEROVÁ, KRÁSA, JAROŠ. Byl přijat jeden pozměňovací návrh k bodu 33. Poslanec ZAHRADNÍČEK vznesl návrh přerušit projednávání zákona do příští schůze výboru. Návrh byl přijat (11 pro, 3 se zdrželi).

 

Předseda výboru informoval poslance o konání konference v Bangkoku 6. a 8. února 1994. Předseda výboru MUDr. M. SYKA navrhl poslance MUDr.P.LOMA,CSc a MUDr.R.DOSTÁLA,CSc., aby zastupovali výbor na této konferenci. K tomuto bodu výbor přijal usnesení č. 85/94 (14 poslanců pro - jednomyslně).

 

27. 1. 1994 (pokračování schůze).

 

Předseda výboru MUDr. M. SYKA zahájil v 9,15 hodin pokračování 32. schůze VSPZ.

 

K bodu 6:

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění zákona č. 468/1991 Sb., zákona č.68/1993 Sb., a zákona č. 189/1993 Sb., a občanský soudní řád (tisk 766) odůvodnil Dr.VÁCLAV HENYCH, vrchní ředitel 2. sekce MV ČR.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr.A.GJURIČ. Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci GJURIČ, ČERBÁK, ŠTRAIT, JAROŠ, LOM, KRÁSA ZAHRADNÍČEK, výbor vyslovil souhlas s předloženým vládním návrhem bez připomínek - jednomyslně (15 přítomných).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.A.GJURIČ návrh usnesení č. 95/1994, které bylo poslanci jednomyslně přijato (15 hlasů pro).

 

K bodu 7:

 

Materiál "Koncepce lůžkových zařízení v přímé působnosti ministerstva zdravotnictví ČR v Praze" uvedl ministr zdravotnictví MUDr.L.RUBÁŠ. Mimo jiné uvedl, že využití lůžkového fondu v Praze je otázkou správných výběrových kriterií. Jako důležité vidí rozvinout diskusi v co nejširším měřítku, jejímž cílem by bylo racionální využití lůžek. Vyvstanou mimo jiné důležité otázky rozlišení úlohy státu, úlohy obce Prahy a otázka nákladovosti lůžkových zařízení. Do 1./IV. se očekává sloučení FN na Karlově náměstí, které zatím probíhá zdárně. Mělo by směřovat ke zrušení duplicit a multiplicit a ministerstvo pokládá sloučení za důležitý krok k racionalizaci lůžkového fondu v Praze. J třeba dosáhnout zkrácení potřebné lůžkové péče. U nás se pohybuje mezi 12 - 12, 5 dny, v Evropě je to 7 - 7,5 dne. Předloženou koncepci pokládá ministr za podkladový materiál pro budoucí diskusi.

 

Zpravodajskou zprávu uvedl MUDr.E.BUREŠ. Materiál označil za totožný se starým materiálem z 25. 8. 1993. Materiál postrádá uvedení cílového stavu a neobsahuje úvahu o dopadu na místní rozpočty. Nemá úroveň ani pasportizace lůžkových zařízení. Celkově označil materiál jako nekoncepční a slabý. Zpravodaj výboru navrhl přijmout k tomuto bodu usnesení, které by odmítlo předložený materiál s dovětkem, aby ministr zdravotnictví nepředkládal poslancům materiály nedostatečné úrovně.

 

Ministr zdravotnictví MUDr.L.RUBÁŠ vyslovil souhlas se zpravodajem, pokud výbor odmítne, nepřispěje to ke zdárné diskusi na toto téma. Z hlediska budoucí transformace zdravotnictví je užitečné rozvinout diskusi, která naznačí vývojové směry. Dále ministr uvedl, že materiál nebyl předložen k projednání, ale k informaci poslancům.

 

V další diskusi vystoupili poslanci. ČERBÁK, JANEČEK, PLUHAŘ, KRÁSA, MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, SYKA, GJURIČ. Zpravodaj výboru MUDr.E.BUREŠ stáhnul návrh usnesení a předseda výboru MUDr.M.SYKA upozornil, že výbor se k této otázce vrátí v nejbližší možné době.

 

K bodu 8:

 

Vládní návrh zákona o předčasném poskytování starobního důchodu (tisk 603) odůvodnila JUDr.J.VOŇKOVÁ, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí ČR.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec doc.RSDr.J.ŠTRAIT,CSc. Po rozpravě v níž vystoupili poslanci: ŠTRAIT, FISCHEROVÁ, VOŇKOVÁ, LAGOVÁ, vyslovil souhlas s předloženým vládním návrhem zákona s připomínkou k § 15 (14 poslanců pro, jeden se zdržel).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec doc.RSDr.J.ŠTRAIT,CSc. návrh usnesení č. 97/1994, které bylo poslanci jednomyslně přijato (15 pro.)

 

K bodu 9:

 

Sdělení předsedy:

 

Předseda výboru upozornil na změny v programu 33. schůze VSPZ, která proběhne 2. a 3. února 1994.

 

K bodu 10:

 

Různé:

 

Vystoupil poslanec KRÁSA s informací, že výboru poskytne v dohledné době písemný materiál k postupu jednání v otázce Jedličkova ústavu.

 

Schůze výboru byla ukončena ve 13,30 hodin.

 

V Praze 1. února 1993

 

Zaznamenal: ing.A.Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP