Zápis 

 

z 33. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP,

konané dne 2. a 3. února 1994

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš. MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., 2.2.94 E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, V.Krása, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr J.Němčík, ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

Mgr.P.Kulička, MUDr.D.Štambera

   

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš. MUDr.M.Čerbák, E.Fischerová, 3.2.94 PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, V.Krása, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr J.Němčík,MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

MUDr.R.Dostál,CSc., ing.M.Raška, MUDr.D.Štambera;

 

Schůzi výboru zahájil v 9,10 hodin místopředseda výboru MUDr.J.JANEČEK.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Vládní návrh zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem a o změnách některých zákonů souvisejících s jeho zavedením (tisk 604)

 

2. Seznámení s Národní koordinační radou pro Mezinárodní rok rodiny

 

3. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákoník práce č. 65/1965 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (tisk 548)

 

4. Vládní návrh zásad zákona o státní službě některých státních zaměstnanců (služební zákon (tisk 579)

 

5. Návrh poslanců J. Bílého a dalších na vydání zásad ústavního zákona o zřízení země Moravskoslezské (tisk 70)

 

6. Vládní návrh zákona o zvýšení důchodů, které jsou jediným zdrojem příjmu, a sociálních důchodů (tisk 791)

 

7. Koncepce a program prevence kriminality. Program sociální prevence. (tisk 783)

 

8. Sdělení předsedy

 

9. Různé

 

V 9,20 hodin převzal řízení schůze předseda výboru MUDr.M.SYKA

 

K bodu 1:

 

Vládní návrh zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem a o změnách některých zákonů souvisejících s jeho zavedením (tisk 604) odůvodnil ing.J.DOSTÁL,CSc., náměstek ministra práce a sociálních věcí a ing.V.RUDLOVČÁK,CSc, náměstek ministra financí ČR.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr.J.NĚMČÍK. V rámci zpravodajské zprávy byl vznesen procedurální návrh omezit vystoupení hostů v obecné rozpravě.

 

V obecné rozpravě vystoupili poslanci: LAGOVÁ, NĚMČÍK, FISCHEROVÁ, SYKA, VÁCHALOVÁ, JANEČEK a RYMEŠ.

 

Po podrobné rozpravě. v níž vystoupili poslanci: NĚMČÍK, VÁCHALOVÁ, RAŠKA, FISCHEROVÁ, byl bod na 45 minut z důvodu dalšího programu přerušen.

 

K bodu 2:

 

Předseda výboru přivítal zástupce Národní koordinační rady pro Mezinárodní rok rodiny. Seznámení s přítomnými členy uvedl poslanec PhDr.A.GJURIČ.

 

V rozpravě vystoupili JUDr.K.KOS, ŠMOLKA, NĚMEČEK, Mgr.P.CHLÍSTOVSKÁ, PhDr.APL, RNDr.I.HOLOUBKOVÁ, LAGOVÁ, ČERBÁK, FISCHEROVÁ, HUBOVÁ, MAZALOVÁ, JANEČEK., V příspěvcích především zazněla obava z proklamativního charakteru roku rodiny. Skutečným přínosem by mohla být podrobná inventura legislativních úkolů, včetně zvážení novelizace zákona o rodině.

 

Ve 12,00 hodin pokračoval přerušený bod 1. V další rozpravě vystoupili poslanci: NĚMČÍK, JANEČEK, FISCHEROVÁ, SYKA. Po rozpravě výbor vyslovil souhlas s předloženým vládním návrhem zákona s připomínkami v § 5, v § 7, v § 11, v § 18, v § 19, v § 23, v § 25.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.J.NĚMČÍK návrh usnesení č. 98/94, které bylo poslanci přijato. (Jednomyslně 16 přítomných).

 

K bodu 3:

 

Dokončení podrobné rozpravy k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákoník práce č. 65/1965 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (tisk 548) za předkladatele se zúčastnila JUDr.J.VOŇKOVÁ, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí ČR. Zpravodajem k tomuto zákonu nadále zůstal poslanec MUDr.E.JAROŠ.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili: FISCHEROVÁ, ŠTRAIT, LAGOVÁ, ČERBÁK, DOSTÁL, SYKA, NĚMČÍK, JANEČEK, výbor vyslovil souhlas s předloženým vládním návrhem zákona s připomínkami v § 11, v § 30, v § 73, k bodu 82, k čl. 6 a k čl. 9.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.J.NĚMČÍK návrh usnesení č. 94/1994, které bylo poslanci přijato. (12 poslanců pro, 3 se zdrželi).

 

K bodu 4:

 

Vládní návrh zásad zákona o státní službě některých státních zaměstnanců (služební zákon) (tisk 579) odůvodnila JUDr.J.VOŇKOVÁ, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí ČR.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl posl.MUDr.P.LOM,CSc. V obecné rozpravě vystoupili: JAROŠ, FISCHEROVÁ, VOŇKOVÁ, LAGOVÁ, GJURIČ, SYKA. Při podrobné rozpravě bylo projednávání předložených zásad přerušeno u zásady č. 43.

 

Schůze skončila v 17,45

 

Pokračování schůze dne 3. 2. 1994

 

Pokračování schůze zahájil a celý průběh řídil v 9,15 předseda výboru

MUDr.M. SYKA.

 

K bodu 5:

 

Návrh poslanců J. Bílého a dalších na vydání zásad ústavního zákona o zřízení země Moravskoslezské (tisk 70) odůvodnil poslanec MUDr.M.KAŠPÁREK.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec ZAHRADNÍČEK, který v rámci zpravodajské zprávy vznesl procedurální návrh neprojednávat předložené zásady zákona.

 

Poslanec MUDr.J.JANEČEK vznesl protinávrh odmítnout tisk 70. Posl. MAZALOVÁ vznesla další protinávrh podrobně projednat tisk 70. Zpravodaj poslanec ZAHRADNÍČEK stáhl svůj návrh ve prospěch návrhu poslance JANEČKA. Při hlasování byl přijat návrh poslance JANEČKA poměrem hlasů 8 poslanců pro, 2 proti, 5 se zdrželo.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec JAN ZAHRADNÍČEK návrh usnesení č. 101/1994, které bylo poslanci přijato, (10 poslanců pro, 5 se zdrželo).

 

K bodu 6:

 

Vládní návrh zákona o zvýšení důchodů, které jsou jediným zdrojem příjmu, a sociálních důchodů (tisk 791) odůvodnila JUDr. TOMKOVÁ - ředitelka legislativního odboru ministerstva práce a sociálních věcí.

 

Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně Eva FISCHEROVÁ. Zpravodaj doporučil návrh k přijetí. V obecné rozpravě vystoupil poslanec J.JANEČEK.

 

Do podrobné rozpravy se nepřihlásil žádný poslanec. Výbor vyslovil souhlas s předloženým vládním návrhem zákona bez připomínek (16 pro - jednomyslně).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložila poslankyně Eva FISCHEROVÁ návrh usnesení č. 102/94, které bylo poslanci jednomyslně přijato (16 přítomných).

 

Z důvodů časové reservy předseda výboru přesunul za bod 6 - bod 8 - sdělení předsedy.

 

K bodu 8:

 

Sdělení předsedy:

 

Předseda informoval poslance o neformálním setkání s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny Dr. Němcem při ukázkových programech systému přerozdělení v rámci okresů ČR.

 

Dále předseda výboru upozornil poslance že omluvy z jednání výborů budou přijímány pouze písemně na sekretariátu výboru. Dále byla ustavena skupina poslanců -LOM, GJURIČ, FISCHEROVÁ, JAROŠ, která navrhne institut postihů proti pozdním příchodům a předčasným odchodům při jednání výboru.

 

Předseda výboru informoval poslance o došlé korespondenci. Okresní úřad v Berouně vypsal konkurs na volné místo ředitele ústavu pro mentálně postiženou mládež v Suchomastech. Do konkursní komise byl jako zástupce výboru delegován poslanec Václav KRÁSA.

 

V termínu 16. - 17. 3. 1994 se uskuteční ve státních aktech seminář na téma "Rozpočet a úloha parlamentu".

 

Předseda výboru informoval poslance o změně předsedy Asociace nemocnic České republiky. Novým předsedou asociace se stala MUDr. Zuzana Roithová.

 

MUDr. M.SYKA upozornil poslance, že ministerstvo zdravotnictví doposud nepředložilo žádný zásadní materiál k transformaci zdravotnictví. K tomuto bodu byla otevřena rozprava. Poslankyně FISCHEROVÁ vyslovila přání, že by tento materiál měl celorepublikový dosah. Dále vystoupili poslanci: MAZALOVÁ, PLUHAŘ a LOM, BUREŠ, JAROŠ.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přijali poslanci usnesení č. 99/1994. (Jednomyslně 15 pro.)

 

K bodu 7:

 

Koncepci a program prevence kriminality. Program sociální prevence. (tisk 783)

odůvodnili JUDr.J.VOŇKOVÁ - náměstkyně ministra práce a sociálních věcí ČR a

Dr. J. NĚMEC, ředitel odboru PR ministerstva vnitra ČR. Předkladatelé mimo jiné upozornili, že prevence je ochranou před patologickými vlivy společnosti. V oblasti sociální prevence je jedním z řešení orientace na tzv. "street worker", která bude vyžadovat nový typ sociálního pracovníka, který doposud chybí.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr.A.GJURIČ. V úvodu upozornil, že je nepřijatelné, že u tohoto zásadního materiálu nejsou při projednávání ve výboru přítomni ministři. Nesouhlasil se způsobem prezentace materiálu. Dále postrádá návrhy způsobů řešení spíše kausální přípravy. Materiály představují spíše ideologický traktát, S proklamacemi, někdy i frázemi. Jediné pozitivum je přiložený časový harmonogram koncepce a programu prevence kriminality. Je překvapivé, že materiál neupozorňuje na žádné ekonomické požadavky z rozpočtu.

 

V rozpravě vystoupili poslanci MAZALOVÁ, NĚMCIK, JAROŠ, LOM, SYKA. GJURIČ a hosté VOŇKOVÁ a NĚMEC. V rozpravě se poslanci jednoznačně přikláněli k názoru zpravodaje. Byla vyslovena řada výhrad například absence pohledu na regionální problematiku.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.A.GJURIČ návrh usnesení č. 103/1994, které bylo poslanci jednomyslně přijato (154 přítomných).

 

K bodu 8:

 

Sdělení předsedy:

 

Nebyla žádná další sdělení.

 

K bodu 9:

 

Různé:

 

Poslanec JAROŠ vystoupil s návrhem, aby výbor projednal Vládní návrh zákona, kterým se upravují některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům. Po krátké diskusi bylo rozhodnuto, že bude 9. 2. v 10,00 hodin svolána mimořádná schůze výboru, na které tento zákon bude projednán.

 

V Praze 7. února 1994

 

Zaznamenal: ing.A.Papoušek

 

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP