Zápis 

z 36. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,

konané dne 2. a 3. března 1994

 

Přítomni:

posl. MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.E.Jaroš, V.Krása, PhMr.P.Kulička, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

MUDr.J.Janeček, MUDr.D.Štambera;

   

Přítomni:

posl. MUDr.M.Syka, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.E.Jaroš, V.Krása, H.Lagová, G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

MUDr.E.Bureš, MUDr.J.Janeček, PhMr.P.Kulička, MUDr.P.Lom,CSc., MUDr.D.Štambera;

 

Schůzi výboru v 9,15 hodin zahájil a řídil předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Návrh poslanců F.Kačenky a 64 dalších na vydání zákona o územní samosprávě a státní správě v České republice (tisk 836)

 

2. Zásady ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků a jejich samostatné působnosti (tisk 842) poslanecký návrh: V.Grulich,K.Hrdý, Z.Trojan a další)

 

3. Vládní návrh zásad ústavního zákona o vytvoření územních samosprávných celků (tisk 782)

 

4. Vládní návrh zásad zákona o státní správě některých státních zaměstnanců (služební zákon) (tisk 579)

 

5. Vládní návrh zásad zákona o státní a sociální podpoře (tisk 784)

 

6. Pojistné plány zdravotních pojišťoven na rok 1994

 

7. Sdělení předsedy

 

8. Různé

 

K bodu 1:

 

Návrh poslanců F. Kačenky a 64 dalších na vydání ústavního zákona o územní samosprávě a státní správě v České republice (tisk 836) odůvodnil poslanec JUDr.F.KAČENKA.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr. E. JAROŠ, který návrh nedoporučil ke schválení.

 

V obecné rozpravě vystoupili poslanci: ČERBÁK, GJURIČ, MAZALOVÁ, SYKA, PLUHAŘ, DOSTÁL, LAGOVÁ, KAČENKA. Poslankyně LAGOVÁ vznesla návrh přerušit projednávání a vyčkat do stanoviska vlády (hlasování 9 pro, 3 proti, 5 se zdrželo hlasování.) Návrh byl přijat. Tento bod byl přerušen.

 

K bodu 2:

 

Zásady ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků a jejich samostatné působnosti (tisk 842) odůvodnil poslanec doc. ing. Z. TROJAN, CSc.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. MUDr. E. JAROŠ, který navrhl vyslovit nesouhlas se zásadami.

 

V obecné rozpravě vystoupili poslanci GJURIČ, TROJAN, ČERBÁK, LAGOVÁ, FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ. Poslanec ČERBÁK navrhl přerušit projednávání bodu a vyčkat do stanoviska vlády k těmto zásadám (15 pro, 2 se zdrželi). Tento bod byl přerušen.

 

K bodu 3:

 

Vládní návrh zásad ústavního zákona o vytvoření územních samosprávných celků (tisk 782) odůvodnil náměstek Úřadu pro legislativu a veřejnou správu

JUDr.P. ZÁŘECKÝ.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl MUDr. F. PLUHAŘ, který doporučil předložené zásady schválit.

 

V obecné rozpravě vystoupili poslanci GJURIČ, MAZALOVÁ, JAROŠ, ZAHRADNÍČEK, LOM, ZÁŘECKÝ, ČERBÁK. V podrobné rozpravě vystoupili poslanci LOM, MAZALOVÁ, JAROŠ, FISCHEROVÁ, ČERBÁK.

 

Po rozpravě výbor vyslovil souhlas s předloženými zásadami zákona s připomínkami k zásadě č. 4 a k zásadě č. 5. (14 poslanců pro, 2 se zdrželi).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec MUDr. F. PLUHAŘ návrh usnesení č. 104/1994, které bylo poslanci jednomyslně přijato (16 přítomných).

 

K bodu 4:

 

Od 14,00 hodin výbor pokračoval v projednávání vládního návrhu zásad zákona o státní službě některých státních zaměstnanců (služební zákon) tisk 579.

 

Za předkladatele se projednávání zúčastnila JUDr. J. VOŇKOVÁ, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí ČR.

 

Zpravodajem k tisku byl poslanec MUDr.P.LOM, CSc.

 

Projednávání pokračovalo od ukončené zásady č. 44. Během projednávání v podrobné rozpravě vystoupili poslanci a hosté : LOM, VONDROVÁ (zástupce odborů), FISCHEROVÁ, ŠTRAIT, ČERBÁK, JAROŠ, GJURIČ, LAGOVÁ, MAZALOVÁ, BUREŠ.

 

Po rozpravě výbor vyslovil souhlas s předloženým návrhem zásad zákona s připomínkami k zásadě č. 45, k zásadě č. 122, k zásadě č. 138 (15 poslanců pro jednomyslně).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr. P. LOM, CSc. návrh usnesení č. 105/1994, které bylo jednomyslně přijato (15 přítomných).

 

Pokračování schůze 3. 3. 1994.

 

K bodu 5:

 

Schůzi zahájil v 9,15 hod. předseda MUDr. M. SYKA.

 

Vládní návrh zásad zákona o státní a sociální podpoře (tisk 78)4 odůvodnil

ing. J. DOSTAL, CSc., náměstek ministra práce a sociálních věcí ČR.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. PhDr. A. GJURIČ, který návrh doporučil ke schválení.

 

V obecné rozpravě vystoupili poslanci KRÁSA, LAGOVÁ, VÁCHALOVÁ, FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ, GJURIČ, ZAHRADNÍČEK, DOSTÁL.

 

V podrobné rozpravě vystoupili poslanci VÁCHALOVÁ, FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ, GJURIČ, LAGOVÁ, ČERBÁK, JAROŠ, SYKA.

 

Po rozpravě výbor vyslovil souhlas s předloženým návrhem zásad zákona o státní sociální podpoře s připomínkami k zásadě č. 46, k zásadě č. 47 a s jedním obecným doporučením (14 pro, 2 se zdrželi).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec PhDr. A. GJURIČ návrh usnesení č. 106/1994, které bylo poslanci jednomyslně přijato (16 přítomných)

 

K bodu 6:

 

Pojistné plány zdravotních pojišťoven na rok 1994 odůvodnil ing.J.DOSTAL, náměstek ministra práce a sociálních věcí ČR.

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl ing. M. RAŠKA, který doporučil schválit pojistné plány resortních pojišťoven a vzít na vědomí předložený vzorový statut.

 

Schůzi řídil místopředseda MUDr. M. ČERBÁK.

 

V rozpravě vystoupil poslanec ČERBÁK, který se dotázal zda je objektivní, že dvěma pojišťovnám byla učiněna určitá výjimka, které je proti ostatním zvýhodňuje. Pochybnosti vyvrátil zástupce Hutnické zaměstnanecké pojišťovny.

 

V rozpravě vystoupili poslanci: RAŠKA, PLUHAŘ. Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec ing. M. RAŠKA návrh usnesení č. 107/1994, které bylo přijato jednohlasně (13 přítomných).

 

V bodě Různé vystoupila poslankyně MAZALOVÁ, která upozornila na vysoký počet petic, které se týkají nesouhlasu se zvyšováním věkové hranice odchodu do důchodu.

 

Schůze výboru byla zakončena v 15,00 hodin

 

V Praze 14. března 1993

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP