Zápis
z 37. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,
konané dne 9. a 10. března 1994
Přítomni: |
posl.MUDr.M.Syka. MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., 9.3.94 E.Fischerová, MUDr.J.Janeček. MUDr.E.Jaroš, V.Krása. PhMr.P.Kulička, H.Lagová, G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler. doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, J.Zahradníček; |
Omluveni: |
MUDr.P.Lom,CSc., MUDr.D.Štambera; |
Nepřítomni: |
PhDr.A.Gjurič; |
Přítomni: |
posl.MUDr.M.Syka. MUDr.E.Bureš, MUDr.R.Dostál,CSc.,10.3.94 E.Fischerová, MUDr.J.Janeček. MUDr.E.Jaroš, V.Krása. PhMr.P.Kulička, H.Lagová, G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler. doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová, J.Zahradníček; |
Omluveni: |
MUDr.D.Štambera; |
Nepřítomni: |
MUDr.M.Čerbák, PhDr.A.Gjurič; |
Schůzi výboru v 9,15 hodin zahájil a řídil předseda výboru MUDr. M. SYKA.
Schválený pořad schůze:
1. Zpráva o činnosti Komise pro otázky tělesně postižených
2. Zpráva o činnosti Komise pro udělování investičních dotací ve zdravotnictví
3. Vládní návrh zásad zákona o základním důchodovém pojištění (tisk 785)
4. Koncepce a program protidrogové politiky
5. Sdělení předsedy
6. Různé
K bodu 1:
Zprávu o činnosti Komise pro otázky zdravotně postižených přednesl místopředseda VSPZ MUDr. J. JANEČEK - předseda komise.
Komise se schází pravidelně v místnosti č. 56 nebo 55. Existuje vazba mezi komisí a vládním výborem.
Po stručném zdůvodnění byla otevřena rozprava.
MUDr. M. SYKA upozornil, že postrádá písemnou zprávu o činnosti, která by jistě pomohla k lepšímu projednání tohoto bodu.
V rozpravě dále vystoupili paní CUPKOVÁ, JUNG, VÁCHALOVÁ, JANEČEK s příspěvky, které se týkaly spíše konkrétních otázek komise, než činnosti samotné komise. Poslanec ČERBÁK navrhl, aby výbor v této chvíli neřešil konkrétní otázky komise bez písemné zprávy. Předseda výboru MUDr. M. SYKA vyzval přítomné členy komise k vypracování analytického materiálu, který by byl zařazen na program schůze.
K tomuto bodu nebylo přijato žádné usnesení.
K bodu 2:
Zprávu o působení Komise pro udělování investičních dotací ve zdravotnictví přednesl poslanec ing. Robert KOLÁŘ, člen rozpočtového výboru a předseda této komise. Upozornil, že bylo nyní zahájeno jednání k vytváření rozpočtů 1995, měsíce březen a duben jsou vhodné pro vstup do rozpočtů v otázkách mimořádných investic do zdravotnictví.
Dne 17. 3. 1994 bude komise projednávat tzv. havarijní skupinu investic (malé finanční částky, jednorázový charakter) ve vztahu k rozpočtu. 25. 4. 1994 bude projednávána skupina dlouhodobějších investic. Předkladatel nedoporučuje pro komisi exekutivní pravomoce. Její hlavní klad vidí v možnosti dobré přípravy a koordinace mezi ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem financí.
V rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.M.SYKA, který upozornil na nutnost předložit písemnou zprávu pro členy výboru. Dále vystoupili poslanci ŠTRAIT, KOLÁŘ, ČERBÁK, MAZALOVÁ. Poslanec BUREŠ upozornil na dosud neexistující generel Prahy, který ztěžuje transparentní poskytování investic. MUDr. M. SYKA upozornil, že se v návrhu rozpočtu na rok 1994 nepodařilo rozkrýt poměr mezi zdravotnickými zařízeními žádajícími dotaci a zdravotnickým zařízením, kterým byla dotace udělena. Upozornil, že existuje statut práce komise předložený ministrem financí ing. Kočárníkem a ministrem zdravotnictví MUDr. Rubášem, žádoucí vyjasnit vztahy a pravomoce této komise.
Ing.JUNG z ministerstva zdravotnictví upozornil, že poslanci mohou navštěvovat tuto meziresortní komisi. Poslankyně FISCHEROVÁ upozornila, aby toto bylo možné je potřeba avizovat kdy a kde bude probíhat jednání této komise.
Poslanec KOLÁŘ upozornil, aby byly požadavky na investiční dotace uplatňovány správně a to nejdříve na ministerstvo zdravotnictví a potom na ministerstvo financí. Žádosti je vhodné podávat prostřednictvím zřizovatel.
Dále vystoupili poslanci PLUHAŘ, ŠTRAIT. Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec MUDr. M. SYKA návrh usnesení č. 108/1994, které bylo jednomyslně přijato (16 přítomných).
Z důvodu časové rezervy byl zařazen bod Různé.
Poslanci SYKA a KRÁSA upozornili na konání semináře k státní sociální podpoře pro tělesně postižené, která se bude konat ve Vládním výboru ve čtvrtek 17.3.1994 od 15,00 hodin.
Předseda výboru MUDr. M. SYKA upozornil na možnost napsat článek, který bude přeložen do angličtiny a bude přeložen do časopisu, který je určen pro americké senátorky. Uzávěrka českých příspěvků je do 18. března 1994.
Dále vystoupila poslankyně FISCHEROVA, která citovala z aktuálních zdravotnických novin zmínku o existenci koaličního jednání s ministrem. Prosí předsedu výboru o vyjádření.
Předseda MUDr M. SYKA upozornil, že ministr především neprezentuje reálně práci výboru pokud, ji označuje jako destruktivní. V otázkách zdravotnictví nedoporučuje oddělovat koalici a opozici, ale preferuje zájem o věcné hledisko při všech jednáních
Poslanec ČERBÁK upřesnil, že se domnívá, že tento mechanismus by měl být jakýsi užší výbor bez přítomnosti tisku.
Poslankyně FISCHEROVÁ upozornila, že je třeba zveřejnit vždy příslušné téma pro jednání s výborem.
Poslanec RAŠKA a ČERBÁK souhlasně vyjádřili názor, že by ministr měl dopředu deklarovat zájem jednat s poslanci výboru. Nemělo by to být naopak.
Poslanec JAROŠ navrhl aby proběhlo jednání o cílových záměrech transformace zdravotnictví v Harrachově.
Poslankyně FISCHEROVÁ doporučila návštěvu ministerstva zdravotnictví.
Poslankyně MAZALOVÁ vznesla dotaz, zda některý z poslanců využil možnosti navštívit ministerstvo zdravotnictví v otázce privatizace nemocnice Na Homolce. Po kratší diskusi byli vybráni poslanci JAROŠ, BUREŠ, RAŠKA, aby ve čtvrtek navštívili ministerstvo zdravotnictví a vyžádali si příslušné materiály.
K bodu 3:
Vládní návrh zásad zákona o základním důchodovém pojištění (tisk 785) odůvodnil ing. J. VODIČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR a ing.J.DOSTAL,CSc., náměstek ministra práce a sociálních věcí ČR.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr.J.NĚMČÍK, který doporučil schválit zásady zákona.
V obecné rozpravě vystoupili poslanci: MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, LAGOVÁ, JANEČEK, NĚMČÍk. A hosté - DOSTAL, VODIČKA, HUTAŘ, SEMMEL. V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: JANEČEK, FISCHEROVÁ, LAGOVÁ, MAZALOVÁ, NĚMČÍK, SYKA, KRÁSA, ČERBÁK a za hosty - HUTAŘ.
Po rozpravě výbor doporučil schválení zásad zákona s připomínkami k zásadě č. 1, k zásadě č. 41, k zásadě č. 45, k zásadě 49, k zásadě č. 69 a s jednou obecnou připomínkou (14 poslanců pro, 2 se zdrželi).
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec PhDr.J.NĚMČÍK návrh usnesení č. 109/1994, které bylo poslanci jednomyslně přijato (16 přítomných).
Pokračování schůze dne 10. III. 1994.
K bodu 4:
Koncepce a program protidrogové politiky byl projednán na společném zasedání braně bezpečnostního výboru a výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, které zahájil předseda BBV ing. ŠUMAN.
Předložený materiál odůvodnil náměstek ministra vnitra ČR M. FENDRYCH. Byli přizváni členové meziresortní drogové komise - mjr. BORNÍK, MUDr. PRESL, MUDr. BÖHM, MUDr. STARÝ.
Za branně bezpečnostní výbor zpravodajskou zprávu přednesl poslanec
J. VLČEK, který zdůraznil, že především chybí vymezení kompetencí.
Zpravodajskou zprávu za VSPZ přednesl MUDr. P. LOM, CSc., který především zdůraznil, že současné opatření dostatečně neřeší situaci.
Poslanec MUDr. P. LOM, CSc. zdůraznil, že je třeba vytvořit úřad, který by se zabýval pouze bojem proti rozšiřování narkotik. Tento úřad by měl mít vládní úroveň.
Česká republika přestala být tranzitní zemí, má vlastní drogovou scénu, má vlastní výrobu pro zahraničí. V ČR jsou k dostání prakticky všechny druhy drog. Spolupráce našich policejních specialistů se zahraničními není dostatečně účinná.
Dále vyzval zpravodaj k provedení podrobné revize právních nedostatků a legislativních mezer. Jde především o otázku evidence prekurzorů. Otázka hraničních přechodů, problematika postižitelnosti držení drogy aj.
V rozpravě vystoupili náměstek M. FENDRYCH, dále BORNÍK, PRESL,BÖHM.
Místopředseda komise MUDr. STARÝ upozornil, že komise má statut a jednací řád. Skládá se z 10 zástupců resortů, kterým jsou postupovány závěry v případě nesplnění předseda komise, kterým je ministr vnitra RUML, je adresován dopis na příslušného resortního ministra se žádostí o neprodlené splnění úkolu. Za národní centrum, podpory zdraví vystoupila MUDr. NOVÁKOVÁ, která zdůraznila, že primární skupinou péče jsou děti a mládež. Tuto otázku by měl řešit program Maják, který má již určité měřitelné výsledky.
Dále vystoupili poslanci JAROŠ, MAZALOVÁ, DOSTÁL. V 11,50 hodin přerušil předseda MUDr. M. SYKA společné zasedání výborů s tím, že výbory se odeberou k diskusi nad usnesením.
MUDr. Petr LOM, přednesl návrh usnesení. K tomuto návrhu byla otevřena rozprava. Poslanec DOSTÁL vznesl dotaz jak situaci řeší jinde v Evropě MUDr. STARÝ upozornil, že většina zemí v Evropě řeší otázku podobnými komisemi, které mají ovšem exekutivní pravomoci.
Poslanec LOM se přimlouval za koordinaci protidrogového boje pomocí centrálního úřadu.
Z diskuse vyplynulo, že poslanci potřebují určitý čas pro vytvoření základního názoru jak by otázka protidrogového boje měla být institucionálně ošetřena, proto předseda výboru MUDr. M. SYKA přerušil tento bod do další schůze.
Schůze výboru skončila ve 13,00 hodin.
V Praze 14. III. 1994
Zapsal: ing. A. Papoušek
Napsala: V. Vesecká
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |