Zápis 

 

z 38. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané dne 6. a 7. dubna 1994

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., 6.4.94 E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, V.Krása, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler. A.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

PhMr.P.Kulička, MUDr.D.Štambera, doc. RSDr.J.Štrait,CSc.,

   
   

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., 7.4.94 E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, Mgr.M.Kulička, V.Krása, H.Lagová, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler. A.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

MUDr.D.Štambera, doc. RSDr.J.Štrait,CSc.,

 

Schůzi výboru zahájil v 9,10 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Návrh zásad ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků a jejich samostatné působnosti, předložené poslancem Grulichem a dalšími (tisk 842)

 

2. Návrh poslanců F. Kačenky a 64 dalších na vydání ústavního zákona o územní samosprávě a státní správě v České republice (tisk 836)

 

3. Různé

 

4. Vládní návrh zákona o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 860)

 

5. Koncepce a prevence protidrogové politiky

 

6. Sdělení předsedy

 

K bodu 1:

 

Výbor pokračoval v přerušeném projednávání návrhu zásad ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků a jejich samostatné působnosti, předložené poslancem Grulichem a dalšími (tisk 842).

 

K tomuto tisku bylo k dispozici stanovisko vlády. Toto stanovisko odmítl předkladatel návrhu zásad doc. ing. Zdeněk TROJAN, CSc.

 

V rozpravě vystoupili Dr. GJURIČ, který navrhl vyslovil nesouhlas s poslaneckým návrhem. Na základě hlasování o návrhu poslance Gjuriče, výbor vyslovil nesouhlas se zásadami zákona (11 pro 3 proti, 2 se zdrželi).

 

Návrh usnesení č. 110/1994, předložil zpravodaj výboru MUDr. E. JAROŠ. Usnesení bylo přijato. (11 pro, 2 proti, 3 se zdrželi).

 

K bodu 2:

 

Na základě doporučení předsedy se poslanci rozhodli neprojednávat návrh poslanců F. Kačenky a 64 dalších na vydání ústavního zákona o územní samosprávě a státní samosprávě v České republice (tisk 836) Výbor projedná tisk 836 až bude k dispozici stanovisko vlády.

 

K bodu 3:

 

MUDr. M. SYKA delegoval poslance výboru MUDr. E. JAROŠE jako zástupce výboru na konferenci pro výuku menegmentu ve zdravotnických zařízeních, především k bodu, který bude uveden MUDr.SVĚTEM (zástupce MZ), s názvem "Nová koncepce zdravotnictví".

 

Na základě doporučení předsedy výboru MUDr. M. SYKY se výbor zabýval přípravou usnesení ke koncepci a programu protidrogové politiky. V rozpravě vystoupili posl. P.LOM, který navrhl, aby usnesení obsahovalo doporučení k vytvoření centrálního orgánu s direktivními pravomocemi s možností přímo požadovat od ministerstev plnění úkolů.

 

Poslanec GJURIČ vyjádřil určitou obavu z vytváření nových orgánů státní moci.

 

Poslankyně FISCHEROVÁ upozornila, že na základě kontaktů ve svém poslaneckém obvodu na regionální úrovni neexistují žádné komise, které by se zabývaly protidrogovým bojem.

 

Poslanec JAROŠ doporučil orientovat úvahy na širší orgán, který by se zabýval organizovaným zločinem.

 

Poslanec ČERBÁK upozornil, že pokud meziresortní komise nefunguje v současné době již tak, jak by bylo žádoucí, tento problém pravděpodobně nevyřeší ani úřad.

 

Poslanec GJURIČ upozornil na širší souvislosti otázek drogových závislostí v návaznosti na sociální disfunkce a nedostatek sociální prevence.

 

Předseda výboru doporučil, aby poslanci k tomuto bodu dále nerozvíjeli diskusi, neboť k vzneseným dotazům bude užitečné znát stanovisko ministra vnitra J. Rumla.

 

Dále předseda výboru MUDr. M. SYKA informoval poslance o průběhu plnění úkolu zadaného usnesením Poslanecké sněmovny k otázce privatizace nemocnice Na Homolce. V současné době existuje pracovní skupina ve složení: posl. ČERBÁK, RAŠKA, JANEČEK, BUREŠ, která se zabývá shromaždováním materiálů a kontaktem s ministerstvem zdravotnictví. Předseda informoval poslance, že byla zadána právní expertiza zástupcům komory komerčních právníků, dále proběhlo jednání s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Z jednání s panem Voleníkem vyplynulo, že NKÚ není k tomuto úkolu patřičně zmocněno.

 

Při poslední schůzce na ministerstvu zdravotnictví došlo k dohodě o předložení materiálů, které by se týkaly především podmínek vyhlášení veřejné soutěže, dále seznam zájemců s daty, protokol o uzávěrce veřejné soutěže, informace o účetnictví stávajícího zdravotnického zařízení Na Homolce. Kupní smlouva doposud nebyla parafována. Dosud se připravuje.

 

Poslanec KRÁSA vystoupil v diskusi s názorem, že je nutno rozlišit otázku, zda se může společnost neprovozující zdravotnické zařízení zaregistrovat jako poskytovatel zdravotnických služeb.

 

Poslanec RAŠKA odpověděl, že podle stávajícího legislativního rámce toto možné není.

 

Poslanec KRÁSA vyjádřil názor, že právně pokládá celou záležitost za korektní.

 

Poslankyně FISCHEROVÁ upozornila, že žádný z poslanců VSPZ nechce zpochybnit privatizaci. Dále upozornila, že ve výboru neexistují žádní "poslanci kolem poslance Loma", ale jde o většinový názor poslanců výboru, a snahu dobrat se věcně zdůvodněného řešení.

 

Poslanec NĚMČÍK vznesl otázku zda bylo prvotní rozhodnutí o přeřazení z kategorie C do kategorie prodeje a zda toto rozhodnutí bylo správné.

 

Poslankyně LAGOVÁ upozornila, že od počátku existovalo usnesení vlády, že se toto zařízení nebude privatizovat.

 

Poslanec ČERBÁK se zmínil o doposud chybějící analýze pražského generelu zdravotnictví.

 

Poslanec JANEČEK vyslovil názor, že záležitost je třeba posoudit jednak zda je právně v pořádku, jednak zda je plněno politické zadání cíle privatizace.

 

Poslanec LOM upozornil na úskalí předplacené péče, která zřejmě ve stávajícím zařízení Na Homolce existuje. Bylo by nezbytné zmocnění na základě registrace této obchodní činnosti.

 

Poslanec BUREŠ zdůraznil, že chybí koncepce specializovaných zdravotnických služeb v Praze. Pokud ministerstvo zdravotnictví tuto koncepci má a zná cílový záměr pražského zdravotnictví, ať ho jasně deklaruje ve výboru.

 

Poslanec KRÁSA vznesl dotaz zda některé specializované obory neurochirurgie a komplexní cévní chirurgie jsou opravdu monopolní a jedinečné v Praze a doporučil vyžádat si odborné posouzení lékařských odborných společností.

 

Poslanec JANEČEK upozornil, aby záměr privatizace zdravotnictví byl ekonomicky proveditelný, nemocnice musí vykazovat roční čistý zisk okolo 120 mil. Kč ročně jenom na splacení úvěru, což jasně zadává určité obavy ze spekulací.

 

Poslanec KRÁSA upozornil, že privatizace ve zdravotnictví je dobrá. Je dobrou tendencí vzhledem k rozbíhajícímu se tržnímu prostředí u nás, že právě nemocnice Na Homolce může plnit po čase úlohu určité štiky v konkurenčním boji mezi jednotlivými nemocnicemi.

 

Poslankyně VÁCHALOVÁ vyslovila názor, že zdraví není otázkou obchodu. Podpořila názor, že chybí skutečně globální pohled nejen na Prahu, ale celorepublikové zdravotnictví.

 

Na základě diskuse bylo doporučeno v záležitosti okolo privatizace Homolka sledovat především právní posouzení v průběhu privatizace nemocnice Na Homolce, dále systémovost řešení této privatizace vzhledem k privatizaci ostatních zdravotnických zařízení a konečně problematiku související s provozováním Laxellova Gama-nože.

 

K bodu 4:

 

Vládní návrh zákona o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 860) byl prozatímně z jednání výboru stažen do květnové schůze výboru. Z časových důvodů byl vložen bod ad 6) - Sdělení předsedy.

 

K bodu 6:

 

- Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR - pozvánka na 7. a 8. V. 1994 zařazeno do Informanda.

 

- Protest k privatizaci nemocnice s ambulancí v Kutné Hoře předáno poslanci JAROŠOVI.

 

- Dopis starosty městské části Praha 1 k privatizaci Revoluční předáno poslanci BUREŠOVI.

 

- Dopis pana Dr. Grunera, CSc. k privatizaci zdravotnických zařízení v Jeseníkách předáno poslanci NĚMČÍKOVI.

 

- Ustavení komise při zahraničním výboru pro regionální pohraniční spolupráci případní zájemci nahlásit se na zahraničním výboru.

 

- Dopis zástupců IDM týkající se ozdravných pobytů ve Švýcarsku. Dáno poslankyni LAGOVÉ.

 

- Informace o nadaci domu Sv. Antonína v Moravských Budějovicích se žádostí o příspěvek zařazeno do Informanda.

 

- Žádost Klubu žen po amputaci prsu se žádostí o příspěvek zařazeno do Informanda.

 

- Otázka 23 % DPH pro dětské bavlněné pleny. Odpověď provede předseda výboru.

 

- Pozvánka České stomatologické komory na stomatologický den 8. 4. 1994 od 10 - 15,00 hodin z důvodu již naplněného programu se žádný z poslanců nemůže zúčastnit.

 

- Usnesení ANSMT ze dne 10. 3. 1994 v Písku zařazeno do Informanda.

 

- Stanovisko k reklamě na tabákové výrobky předáno poslanci JAROŠOVI.

 

- Usnesení VPLPN ke zřízení stálé komise výboru pro rodinu a k přípravě společného semináře k tématu rodiny pověření poslanci GJURIČ a LAGOVÁ.

 

- Stanovisko přednosty OÚ v Šumperku k privatizaci nemocnice v Jeseníkách předáno poslanci NĚMČÍKOVI.

 

- Podnět předsedy zahraničního výboru J. Payna k případu pana Zdeňka Lankaše. Doporučeno postoupit posudkové komisi ministerstva vnitra.

 

- Podnět paní MUDr. Šrámkové k problematice legislativní regulace pornografie. Dáno do informanda.

 

Pokračování 38. schůze dne 7. 4. 1994.

 

Schůzi výboru zahájil v 9,20 předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

K bodu 5:

 

Koncepce a prevence protidrogové politiky. Úvodní slovo ke Koncepci a prevenci protidrogové politiky přednesl ministr vnitra J. RUML. Upozornil, že souhlasí, že současná komise nemá dostatečný statut a kompetence. Avšak odmítl doporučení ke vzniku vládního orgánu. Ministr vnitra vyjádřil určitou nedůvěru k vytvoření nového orgánu, jde především o problém získat kvalifikované odborníky pro práci v tomto orgánu, kterých je nedostatek. Dále je nutné, aby práce v komisi byla na plný úvazek. Toto je nutno zajistit. Dvakrát ročně se k problematice drog povinně sejdou zainteresovaní ministři. Povinně na vyzvání předsedy, který je ministr vnitra se jednání komise musí zúčastnit příslušní náměstci. K hodnocení komise ministr vnitra uvedl, že komise udělala značný kus práce, ale v současné době je potřeba přistoupit k odlišnému způsobu práce.

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec MUDr. P. LOM, CSc. Argumentaci pro závažnost této otázky v České republice uvedl, že naše země se stává cílovou zemí, mimo to i zemí exportní. Výrazným hendikepem je nedostatečná legislativa, nedostatečná orientace na cílové skupiny, nedostatečná prevence, špatná komunikace mezi jednotlivými složkami, které se zabývají protidrogovým bojem.

 

Na závěr svého vystoupení zpravodaj navrhl ustavit ústřední orgán, který by se opíral především o práci koordinační rady se zástupci ministerstva vnitra, NDIS,

ředitelství cel, BIS a pod. Dále zajistit kontrolní funkci o zvýšení pravomocí inspektorátu OPL.

 

Ministr RUML reagoval na vystoupení zpravodaje s tím, že nevidí velký rozdíl mezi koordinační radou a současnou meziresortní komisí.

 

Zpravodaj LOM uvedl, že se domnívá, že zřízení komise by mělo být povýšeno minimálně na vládní úroveň, tedy mělo by být řízeno premiérem.

 

Náměstek ministra vnitra FENDRYCH uvedl, že problematika protidrogového boje má dvě roviny. Rovinu represivní, která je výhradně soustředěná na ministerstvu vnitra a je reprezentována policií a rovinou preventivní, která se opírá o práci NDIS a dalších složek.

 

Poslanec GJURIČ upozornil, že při jednání chybí zástupce ministerstva práce a sociálních věcí. Celá záležitost protidrogového boje by měla být chápána a orientována více na prevenci než na řešení důsledků. Jde především o existenci patologických sociálních jevů. Pozornost na tyto jevy je nedostatečná.

 

MUDr. PRESL (poradce ministra práce a sociálních věcí) uvedl, že spolupráci ministerstva vnitra a ministerstva práce a sociálních věcí pokládá v této oblasti za užitečnou a konstruktivní.

 

Poslankyně MAZALOVÁ vyslovila názor, že podobně jako v otázce prostituce i zde v drogové problematice je určitá potíž s výkaznictvím případu.

 

Poslanec PLUHAŘ uvedl, že komise je řešením, ale že by bylo dobré zlepšit její práci.

 

Poslanec JAROŠ se přimluvil za plný pracovní úvazek této komise.

 

Předseda výboru MUDr. M. SYKA upozornil, že výbor svým jednáním již dosahuje určité shody a to především v umožnění plného pracovního úvazku buď pracovníků komise či úřadu, dále v případě komise zvýšení statutu a pravomocí.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec P. LOM návrh usnesení k bodu 1, v němž navrhuje, aby ministr vnitra inicioval vznik úřadu na vládní úrovni, který by se zabýval bojem s narkotiky. (7 poslanců pro, 3 proti, 7 se zdrželo). Návrh nebyl přijat.

 

V druhé variantě zpravodaj výboru navrhl, aby ministr vnitra inicioval změnu statutu současné meziministerské komise tak, aby tento útvar získal žádoucí pravomoci k řízení boje proti drogové závislosti a nezákonném obchodu s narkotiky. Dále požádal ministra vnitra, aby informoval do 60 dnů výbor o tom, jak byl tento bod usnesení splněn. Tento návrh byl přijat 16 hlasy, 1 se zdržel. Usnesení k bodu nebylo uzavřeno.

 

Na závěr jednání výboru vystoupil JUDr. HUTAŘ s informací o pořádání konference "Zdravotně postiženě postižení a jejich postavení ve společnosti" v termínu 5. května.

 

Jako poslední bod schůze byl zařazen bod týkající se přípravy konference "Sociální politika a její vliv na stabilitu střední a východní Evropy."

 

Poslanec KOUCKÝ odůvodnil předložený program konference s tím, že je nezbytné, aby výbor definoval svůj postoj k této akci a zároveň aby se zabýval výběrem osob, které budou pokrývat klíčová témata.

 

Poslanec NĚMČÍK se hlásil k zajištění bodu, který se bude týkat otázek trhu práce.

 

V rozpravě vystoupili poslanci: RAŠKA, KOUCKÝ, GJURIČ, LOM, BUREŠ, JANEČEK. Bylo rozhodnuto, že poslanci J. NĚMČÍK a A. GJURIČ připraví do úterý možnosti zastoupení

 

Schůze výboru skončila v 15,00 hodin.

 

V Praze 19. dubna 1994

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP