Zápis 

 

ze 40. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané dne 21. dubna 1994

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, V. Krása, H.Lagová, MUDr.J.Stadler, A.Váchalová, J. Zahradníček

   

Omluveni:

PhDr.P.Kulička, MUDr.P.Lom,CSc., G.Mazalová, PhDr. J. Němčík, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rymeš, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc.

   

Nepřítomni:

MUDr.R.Dostál,CSc., MUDr.F.Pluhař;

 

Schůzi výboru zahájil v 9,30 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Problematika privatizace nemocnice Na Homolce

 

2. Sdělení předsedy

 

3. Různé

 

K bodu 1:

 

Předseda výboru MUDr. M. SYKA přivítal na jednání výboru předsedu Poslanecké sněmovny PhDr. M. Uhdeho, místopředsedu ing. Tollnera a K. Ledvinku.

 

Předseda výboru v úvodním slovu informoval poslance, že výbor pro sociální politiku a zdravotnictví byl pověřen sněmovnou přezkoumat a přijmout usnesení k problematice privatizace nemocnice Na Homolce.

 

Výbor ustavil pracovní skupinu poslanců, která by se zabývala prošetřením okolností privatizace nemocnice Na Homolce. Předseda výboru udělil slovo mluvčímu skupiny místopředsedovi výboru MUDr. J. JANEČKOVI.

 

Místopředseda MUDr. J. JANEČEK informoval výbor o několika základních okruzích, které pracovní skupina sledovala. Za prvé nepodařilo se prokázat relevanci prohlášení ministerstva zdravotnictví, že nemocnice je ztrátová a proto je nutno ji ve velmi krátkém čase privatizovat. Za druhé byly vyžádány dvě právní expertizy. Expertiza od Právnické fakulty UK a expertiza od Ústavu státu a práva ČAV. Na základě srovnání obou analýz skupina došla k názoru, že vyhlášení obchodní soutěže není v kompetenci ministerstva zdravotnictví a není možné uzavřít kupní smlouvu se společností, která se nezúčastnila výběrového řízení. Po úvodní informaci otevřel předseda výboru MUDr. M. SYKA rozpravu.

 

Do rozpravy se přihlásil předseda Parlamentu Poslanecké sněmovny

Dr. M. UHDE, který se zajímal o jména poslanců, kteří se zúčastnili práce ve skupině. Dále vystoupil ministr zdravotnictví MUDr. L. RUBÁŠ, který uvedl, že vítá, že se pracovní skupina, která se zabývá prošetřením privatizace nemocnice Na Homolce nezpochybnila proces privatizace jako celek. K ekonomické stránce privatizace nemocnice Na Homolce ministr uvedl, že tato nemocnice je zatížena malou produktivitou, neboť zhruba 30 % objektu se dá využívat k léčení. Péče je zde nákladná a existuje trvalé napětí mezi příjmy a výdaji. Jenom díky dobrému managementu byla bilance za rok 1993 relativně vyrovnaná. Dále se ministr vyjádřil ke kupní ceně, kterou hodnotí jako opodstatněnou a reálnou. Dále ministr upozornil, že vláda, nese plnou odpovědnost za rozhodnutí o privatizaci nemocnice Na Homolce. Proces pokládá za správný a ze základního pohledu za nezpochybnitelný. V otázce pozemků na ministerstvu financí bylo jednáno s ministrem financí ing. Kočárníkem, který dal souhlas k této privatizaci. Kriteriem při výběru budoucího nabyvatele byla snaha zachovat původní rozsah garantovaný smlouvou, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví. Dále se do rozpravy přihlásila poslankyně E. FISCHEROVÁ, která uvedla, že výbor byl několikrát chybně informován v otázce privatizace nemocnice Na Homolce. Uvedla, že neexistuje žádný audit o ceně zařízení. V zásadě lze celou situaci hodnotit, že nešlo o soutěž, ale o prodej předem určenému vlastníku. Doporučuje, aby se návrhem zabýval Nejvyšší kontrolní úřad.

 

Poslanec V. KRÁSA si vyžádal informaci o znění usnesení. Poslanec KRÁSA navrhl nové usnesení a to ve znění, že výbor pro sociální politiku a zdravotnictví se na základě usnesení Poslanecké sněmovny zabýval problematikou nemocnice Na Homolce. Výbor konstatuje, že věc privatizace je věcí exekutivy, nikoliv Parlamentu. Doporučuje prošetření hospodaření nemocnice Na Homolce Nejvyšším kontrolním úřadem. Dále v rozpravě vystoupil poslanec PhDr. A .GJURIČ. Upozornil, že expertiza Státu a práva se jeví jako povrchní a obecná, nepřihlíží k problematice případu. Dále vznesl dotaz, zda vůbec Parlament má možnost nařídit něco vládě. Poslankyně FISCHEROVÁ upozornila na poněkud ošidnou záležitost s využitím prostředků

z prodeje nemocnice Na Homolce pro resort zdravotnictví, neboť existuje desetiletý splátkový kalendář. Poslanec KRÁSA uvedl, že pokud se vláda na doporučení Sněmovny má případem zabývat, měly by být aspekty předloženy formou návrhu.

 

Dále vystoupil místopředseda Poslanecké sněmovny K. LEDVINKA, který především poděkoval výboru za citlivý postup v této kauze. Dále upozornil, že v případě této privatizace jde o výjimku, že vláda by se měla touto otázkou znovu důkladně zabývat. Předseda výboru se rovněž připojil k poděkování pracovní skupině.

 

Poté výbor přistoupil k hlasování o usnesení. Poslanec JANEČEK nejprve přednesl návrh poslance KRÁSY. Návrh nebyl přijat.(1 poslanec pro, 7 proti, 5 se zdrželo hlasování). Poté poslanec J. JANEČEK přednesl výboru návrh usnesení č. 115/1994, který je formou podnětu Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Tento návrh byl jednomyslně přijat (13 pro).

 

Dále poslanec J. JANEČEK přednesl návrh usnesení vůči Poslanecké sněmovně. Poslanci hlasovali k návrhu po bodech. V bodě jedna Poslanecká sněmovna doporučuje vládě, aby se problematikou prodeje Nemocnice Na Homolce znovu zabývala. (12 pro, 1 se zdržel.) Za druhé Poslanecká sněmovna doporučuje vládě, aby při privatizaci zdravotnických zařízení postupovala dle § 45, odst. 2 zákona č. 92/1991 v platném znění ve zcela mimořádných případech a po předchozím informování VZPZ (12 pro, 1 proti). Za třetí poslanecká sněmovna doporučila, aby prostředky získané případným prodejen nemocnice Na Homolce byly použity k navýšení prostředků, určených k řešení naléhavých stavů v resortu zdravotnictví. (Návrh byl přijat jednomyslně 13 hlasy).

 

Poslanec J. JANEČEK přednesl návrh usnesení č. 116/1994. Usnesení bylo přijato (123 pro, 1 proti).

 

LK bodu 2:

 

Předseda výboru upozornil poslance, že doposud nebyl projednán tisk 836, který je zařazen na příští schůzi Poslanecké sněmovny. Výbor se k tomuto tisku sejde v úterý v 19,00 hodin. Dále předseda výboru informoval poslance o dopisu předsedy zahraničního výboru J. Payna o ustavení komise pro styk s krajany. K problematice privatizace na Praze 6 byla vyčleněna skupina JAROŠ, ČERBÁK, FISCHEROVÁ, LAGOVÁ, aby se situací seznámila a informovala výbor. Z iniciativy poslance BUREŠE bude připraven dopis na ministerstvo financí k posouzení a vyjádření stanoviska k materiálu ministra zdravotnictví o reformě pojišťovenského systému. Dále bude připraven na ministra zdravotnictví k neplnění usnesení v oblasti sazebníku výkonů.

 

Schůze výboru byla skončena ve 12,00 hodin.

 

V Praze 9. V. 1994

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP