Zápis 

 

z 41. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,

konané dne 12. května 1994

 

Přítomni:

MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc.,E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, V. Krása, MUDr.P.Lom,CSc., G. Mazalová, MUDr.F.Pluhař, PhDr.J.Němčík, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D.Štambera, A.Váchalová, J.Zahradníček;

   

Omluveni:

PhDr.P.Kulička, H.Lagová, doc.RSDr.J.Štrait,CSc.;

   

Nepřítomni:

Ing.M.Raška;

 

Schůzi výboru zahájil v 9,15 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Návrh poslanců M. Kašpárka a dalších na vydání zásad zákona o volbách do Senátu Parlamentu České republiky (tisk 876)

 

2. Návrh zásad zákona o přenesené působnosti vyšších územně samosprávných celků předložené poslancem F. Kačenkou a dalšími (tisk 849)

 

3. Vládní návrh zákona o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 860)

 

4. Vládní návrh zákona o volbách do PS a do Senátu Parlamentu ČR (tisk 916)

 

5. Sdělení předsedy

 

6. Různé

 

K bodu 1:

 

Návrh poslanců M. Kašpárka a dalších na vydání zásad zákona o volbách do Senátu Parlamentu České republiky (tisk 876) nebyl odůvodněn, protože se nedostavil zástupce předkladatele MUDr. M. Kašpárek.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl MUDr. D. ŠTAMBERA, který uvedl, že návrh zásad zákona je proklamativní a nevyvážený. Zpravodaj doporučil vyslovit nesouhlas s návrhem zásad.

 

V rozpravě vystoupila poslankyně MAZALOVÁ, která podpořila stanovisko zpravodaje.

 

Návrh usnesení č. 117/1994 přednesl MUDr. D. ŠTAMBERA. Výbor vyslovil nesouhlas s návrhem zásad zákona. Usnesení bylo přijato jednomyslně (15 poslanců pro).

 

V časové rezervě mezi bodem 1. a 2. informoval předseda výboru MUDr. M. SYKA poslance o jednání ÚPV o návrhu zásad zákona o minerálních vodách. Ústavně právní výbor doporučil projednávání návrhu zásad přerušit a vrátit k dopracování vládě. Dále předseda výboru informoval poslance o aktivitě Českého svazu lékařů za odvrácení jaderné války. V dopise vyjadřuje společnost zájem sejít se s poslanci na jednání výboru.

 

K bodu 2:

 

Návrh zásad zákona o přenesené působnosti vyšších územně samosprávných celků předložené posl. F. Kačenkou a dalšími (tisk 849) odůvodnil poslanec

JUDr. F. KAČENKA. Zpravodajskou zprávu přednesl MUDr. F. PLUHAŘ. Doporučil vyslovit nesouhlas s návrhem zásad. V rozpravě vystoupila poslankyně MAZALOVÁ, která doporučila vzít návrh zásad na vědomí. Poslanec JAROŠ doporučil vyslovit nesouhlas. Předseda výboru MUDr. M. SYKA vyslovil názor, že je vhodné zásady pojmout jako doplněk k práci nad vládní předlohou. Po rozpravě bylo hlasováno o návrhu usnesení vyslovit nesouhlas s návrhem zásad jak uvedl zpravodaj. Návrh neprošel (7 pro, 2 proti, 5 se zdrželo).

 

Poté bylo hlasováno o návrhu poslankyně MAZALOVÉ vzít návrh zásad na vědomí (návrh neprošel - 7 pro, 4 se zdrželi, 3 proti). K tomuto bodu nebylo přijato žádné usnesení.

 

K bodu 3:

 

Vládní návrh zákona o volbách do zastupitelstev v obcích a o změněn a doplnění některých dalších zákonů (tisk 860) odůvodnil ing. V. ZEMAN náměstek ministra vnitra.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr. E. JAROŠ, který doporučil vyslovit souhlas se zákonem po rozpravě.

 

Předseda výboru MUDr. M. SYKA otevřel obecnou rozpravu. V obecné rozpravě vystoupili poslanci: GJURIČ, JAROŠ, ZAHRADNÍČEK, KRÁSA. V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: KRÁSA s připomínkou k § 16 a dalším. Dále vystoupili poslanci ZAHRADNÍČEK, GJURIČ, FISCHEROVÁ, JAROŠ. Po rozpravě výbor doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu vládní návrh zákona o volbách s připomínkami k § 42, k § 45, k § 55, k § 63. Při hlasování o vyslovení souhlasu se zákonem hlasovalo 15 pro (všichni přítomní).

 

Na závěr projednávání bodu přednesl zpravodaj MUDr. E. JAROŠ návrh usnesení č. 118/1994, které bylo jednomyslně přijato.

 

Odpolední jednání výboru, které začalo o hodinu dříve ve 13,15 hodin zahájil poslanec MUDr.JANEČEK, místopředseda VSPZ.

 

K bodu 4:

 

Vládní návrh zákona o volbách do Poslanecké sněmovny a do Senátu Parlamentu ČR odůvodnil ing. V. ZEMAN, náměstek ministra vnitra. Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr. A. GJURIČ.

 

V obecné rozpravě vystoupili poslanci JAROŠ, GJURIČ, KRÁSA,. ČERBÁK, MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ. V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: JAROŠ, ČERBÁK. Poslanec ČERBÁK přednesl k výboru prosbu, že hodlá předložit komplexní systém pozměňovacích návrhů, který směřuje k systému přednostního hlasování. Po předběžném hlasování (3 pro, ostatní se zdrželi, poslanec ČERBÁK se rozhodl nepředkládat návrhy pozměňovacích návrhů.) Na návrh poslance JAROŠE se hlasovalo o možnosti vypustit celý oddíl 3, který se týká voleb do Senátu. (7 poslanců bylo pro, 6 proti, 2 se zdrželo). Návrh nebyl přijat.

 

Poslanec RYMEŠ ke konci jednání vznesl procedurální návrh revokovat hlasování o vypuštění oddílu 3 voleb do Senátu, (8 poslanců bylo pro, 6 proti). Návrh byl přijat. Při revokaci hlasování o vypuštění oddílu 3 bylo 7 poslanců pro, 6 proti, 1 se zdržel. Návrh nebyl opět přijat.

 

V další rozpravě vystoupili poslankyně VÁCHALOVÁ, FISCHEROVÁ, DOSTÁL. MAZALOVÁ, LOM, JANEČEK.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj návrh usnesení

v němž výbor doporučuje vyslovit souhlas s návrhem zákona o volbách do Poslanecké sněmovny a do Senátu Parlamentu České republiky (tisk 916). Návrh nebyl přijat. (7 pro, 4 proti, 3 se zdrželi). Na návrh poslance J. JANEČKA - místopředsedy výboru se hlasovalo o návrhu usnesení v němž výbor nevyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona. Tento návrh byl přijat 12 pro, 2 se zdrželi. K tomuto bodu bylo přijato usnesení č. 119/1994.

 

K bodu 5:

 

Z důvodu nepřítomnosti předsedy výboru MUDr. M. SYKY bod uvedl místopředseda J. JANEČEK. Místopředseda J. JANEČEK upozornil poslance na dopis České lékařské komory, který vyjadřuje znepokojení nad posunem termínu

vydání Sazebníku "Seznam výkonů s bodovými hodnotami". K tomuto bodu po krátké rozpravě bylo přijato usnesení č. 120/1994, v němž výbor konstatuje, že nebylo splněno usnesení č. 76/1993 a žádá ministra, aby na schůzi výboru 16. 6. 1994 odůvodnil proč uvedený bod nesplnil.

 

Pozvánka České společnosti pro úrazovou chirurgii na pracovní setkání expertů dáno k informaci poslancům.

 

Zpráva o jednání s panem Hertlandem, tajemníkem výboru o Konferenci o sociální politice o politické stabilitě. Pověřen poslanec GJURIČ.

 

Petice základní organizace ČSŽ, Chrustníkovo Hradiště,která vyjadřuje nesouhlas s posunem hranice důchodového věku. Dáno k informaci.

 

Informace Českého svazu žen Trutnov vyjadřující nesouhlas s posunem hranice důchodového věku. Dáno k informaci.

 

Nabídka Národního centra podpory zdraví k uspořádání semináře k problematice AIDS. V rozpravě vystoupili poslanci LOM, MAZALOVÁ, GJURIČ.

V rozpravě bylo konstatováno, že poslanci výboru se akce zúčastní, ale nebude pořádána v Parlamentu.

 

Fond ohrožených dětí dopis JUDr. M. VODIČKOVÉ k otázce osvojování dětí v České republice zodpoví GJURIČ.

 

Dopis mgr. H. NEUŽILOVÉ, který je stížností k privatizaci lékárny 02 03 04 v Dačicích pověřen poslanec MUDr. J. JANEČEK.

 

Informace o semináři Kodifikace rodinného práva na Právnické fakultě UK, zúčastní se LAGOVÁ, GJURIČ, LOM.

 

Nadace FILIA, Výroční zprávě za rok 1993 předáno k informaci poslancům.

 

Dopis Ústřední pojišťovny VZP ke jmenování členů Dozorčí rady VZP ČR.

 

Podnět Ing. J. STEHLÍKA přednosty OÚ Tachov, dáno k informaci.

 

Dále byli poslanci informováni o posunu předložení bilanční zprávy VZP za rok 1993 zhruba o měsíc. Poslanci k tomuto bodu sdělení nepřijali usnesení. Usnesení bude přijato po předložení oficiální žádosti VZP o posun termínu.

 

V bodě Různé:

 

Vystoupila poslankyně MAZALOVÁ, která doporučila, že v budoucnu by bylo vhodné, kdyby se výbor zabýval kontrolou finančních toků v nadacích, který je pravděpodobně neuspokojivý.

 

Poslanec JAROŠ informoval o přípravě novely zákona o boji proti alkoholismu a jiným toxikomaniím ve spolupráci s Národním centrem podpory zdraví. Dále poslanec JAROŠ vyslovil přání, že by bylo vhodné, kdyby výbor pro sociální politiku a zdravotnictví vykonal v dohledné době určitou zahraniční cestu např. po skandinávských zemích, kde by se seznámil s jejich zkušenostmi s jejich sociálním modelem.

 

Schůze výboru skončila v 15,40 hodin.

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP