Zápis
ze 42. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví
konané dne 18. května 1994
Přítomni: |
posl.MUDr.M.Syka, MUDr. E. Bureš, MUDr. M. Čerbák, MUDr.R.Dostál, CSc., E. Fischerová, MUDr. J. Janeček, MUDr. E. Jaroš, V. Krása, H. Lagová, MUDr.P. Lom,CSc., G. Mazalová, MUDr. F. Pluhař, PhDr. J. Němčík, ing. M. Raška, MUDr. L. Rymeš, MUDr. J. Stadler, MUDr. D. Štambera, doc. RSDr. J. Štrait, CSc., A. Váchalová, J. Zahradníček; |
Omluveni: |
PhDr.A. Gjurič, Mgr. P. Kulička; |
Schůzi výboru zahájil v 9,10 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.
Schválený pořad schůze:
1. Zásady zákona o automatickém zvyšování důchodů a dávek v oblasti sociální péče předložený poslanci V. Exnerem a dalšími (tisk 919)
2. Zásady zákona o ochraně dětí a mládeže a o jejich podpoře, předložené poslancem M. Chudobou a dalšími (tisk 9O3)
3. Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti, ve znění pozdějších předpisů, předložené poslankyní A. Váchalovou a dalšími (tisk 877)
4. Státní závěrečný účet Českého úřadu bezpečnosti práce za rok 1993 (kapitola 349)
5. Státní závěrečný účet Ministerstva zdravotnictví ČR za rok 1993 (kapitola 335)
6. Státní závěrečný účet Ministerstva práce a sociálních věcí za rok 1993
7. Návrh státního závěrečného účtu ČR za rok 1993 (tisk 936) (kapitoly 301-398)
8. Sdělení předsedy
9. Různé
K bodu 1:
Zásady zákona o automatickém zvyšování důchodů a dávek v oblasti sociální péče, předložený posl. V. Exnerem a dalšími (tisk 916) odůvodnil
RNDr. V. EXNER, CSc. Zpravodajskou zprávu přednesl PhDr. J. NĚMČÍK, který upozornil především na inflační působení vývoje nákladů na důchody. Zpravodaj doporučil vyslovit nesouhlas s návrhem zásad.
MUDr. M. SYKA informoval poslance o stanovisku vlády a poté otevřel rozpravu. V rozpravě vystoupili poslanci: ŠTRAIT, LAGOVÁ, SYKA, EXNER, NĚMČÍK.
V podrobné rozpravě nevystoupil žádný z poslanců. Při hlasování o zásadách, jako celku poslanci vyslovili nesouhlas se zásadami (tisk 916) poměrem hlasů 10 pro, 5 proti, 2 se zdrželi). Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj výboru
PhDr. J. NĚMČÍK návrh usnesení č. 122/1994, které bylo poslanci přijato (10 pro, 5 proti, 2 se zdrželi).
K bodu 2:
Zásady zákona o ochraně dětí a mládeže a o jejich podpoře předložený poslancem M. Chudobou a dalšími (tisk 903) odůvodnila poslankyně H. LAGOVÁ.
Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. ZAHRADNÍČEK. V celkovém hodnocení uvedl, že zásady příliš zvýhodňují jednu společenskou skupinu. V závěru svého vystoupení doporučil zásady odmítnout.
V rozpravě vystoupili poslanci MAZALOVÁ, CHUDOBA, JAROŠ, SYKA, LAGOVÁ, NĚMČÍK, FISCHEROVÁ, VÁCHALOVÁ, DOSTÁL. Při hlasování o celém návrhu zásad poslanci podpořili stanovisko zpravodaje, které vyslovilo nesouhlas s přijetím zásad (11 poslanců pro, 4 proti, 4 se zdrželi).
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj J. ZAHRADNÍČEK návrh usnesení č. 123/1994, který byl poslanci přijat, (11 pro, 3 proti, 5 se zdrželo).
K bodu 3:
Z důvodu časového zpoždění bylo rozhodnuto předsedou výboru odložit bod 3 na odpolední část jednání výboru.
K bodu 4:
Předseda výboru MUDr. M. SYKA přivítal nového ředitele Českého úřadu bezpečnosti práce ing. P. PETRŮ a zástupkyni ČÚBP ing. K. VACULÍKOVOU. Státní závěrečný účet Českého řadu bezpečnosti práce za rok 1993 kapitola 349 odůvodnila ing. K. VACULÍKOVÁ. Konstatovala, že příjmy i výdaje jsou vyrovnané.
Zpravodajskou zprávu přednesla posl. E. FISCHEROVÁ. Doporučila přijmout státní závěrečný účet ČÚBP za rok 1993. V rozpravě vystoupili: VACULÍKOVÁ, FISCHEROVÁ. Byly zde diskutovány zejména problémy s neplatiči faktur.
Ing. VACULÍKOVÁ informovala, že příští rok bude předkládán závěrečný účet za 1. čtvrtletí 1994 a zbylá část roku bude již pod kapitolou ministerstva práce a sociálních věcí. Návrh přijmout státní závěrečný účet ČÚBP za rok 1993 schválili všichni přítomní poslanci (12 pro).
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesla poslankyně E. FISCHEROVÁ návrh usnesení č. 124/1994, které bylo poslanci přijato (11 pro, 1 se zdržel).
K bodu 5:
Státní závěrečný účet ministerstva zdravotnictví ČR za rok 1993 kapitola 335 odůvodnil 1. náměstek ministra zdravotnictví ing. O. TYPOLT. Konstatoval, že státní závěrečný účet je charakteristický vyrovnaností příjmů a výdajů. Důležitou okolností tohoto roku bylo oddělení fondu všeobecného zdravotního pojištění. Upozornil na nevyčerpané investiční dotace zdravotnictví v Thomayerově nemocnici.
Zpravodaj výboru MUDr. M. ČERBÁK doporučil přijetí státního závěrečného účtu.
V rozpravě vystoupili: MAZALOVÁ, LOM, MARTINEC - zástupce MZ, Po ukončení rozpravy vyslovili poslanci souhlas se státním závěrečným účtem na doporučení zpravodaje (16 pro, 2 se zdrželi).
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj MUDr. M. ČERBÁK návrh usnesení č. 125/1994, které bylo poslanci jednomyslně přijato (18 pro).
Na závěr předseda výboru informoval poslance o posunu odpoledního programu na 14,30 hodin.
Schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví pokračovala ve 14,45 hodin. Schůzi výboru zahájil místopředseda MUDr. J. JANEČEK.
Státní závěrečný účet ministerstva práce a sociálních věcí za rok 1993 kapitola 313 a 728 odůvodnil ministr práce a sociálních věcí ing. J. VODIČKA. Upozornil, že výdaje kapitoly byly kryty z 88% z příjmů. Nejvíce neinvestičních výdajů z toho představovali výplaty důchodových dávek.
Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně H. LAGOVÁ. Zpravodajka doporučila návrh státního závěrečného účtu ke schválení.
V rozpravě vystoupili: VODIČKA, FILÁČKOVÁ, LAGOVÁ, ANTOŠÍK, JAROŠ, ŠTRAIT. V rozpravě byly diskutovány především otázky investičních dotací a investičních nákladů v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí. (Výstavba ústavu sociální péče). Dále byla diskutována otázka občanských a náboženských sdružení a jejich dotací. Zpravodajka výboru H. LAGOVÁ vyzvala ministra, aby kladl větší důraz při jednání ve vládě na navýšení investic do resortu práce a sociálních věcí.
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesla poslankyně H. LAGOVÁ návrh usnesení č. 126/1994, kterým výbor doporučuje PSP, aby vyslovila souhlas se státním závěrečným účtem MPSV za rok 1993. Návrh byl přijat (17 pro, 1 se zdržel).
Z důvodu časového posunu termínu bodu 7, bylo přistoupeno k projednání bodu 3.
Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 548/1991 Sb., o sociální potřebnosti ve znění pozdějších předpisů předložený poslankyní A. Váchalovou a ostatními (tisk 877) odůvodnila poslankyně A. VÁCHALOVÁ.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec V. KRÁSA. Zpravodaj navrhl přijmout zásadu 1 a 2; se zásadou 3 vyslovit nesouhlas.
V rozpravě vystoupili poslanci: ČERBÁK, MAZALOVÁ, JAROŠ, VÁCHALOVÁ, RYMEŠ, LAGOVÁ, DOSTÁL. Byla diskutována především vyváženost zásady 1 a 2
s tím, že zásada č. 1 vymezuje příliš obecně příplatek na dietní stravování. Za ministerstvo práce a sociálních věcí vystoupil náměstek ministra práce a sociálních věcí ing. J. DOSTÁL CSc., který upozornil, že vláda připravuje širší návrh, který se netýká jen příspěvku na dietní stravování.
Předseda výboru MUDr. M. SYKA přerušil bod na večerní jednání.
K bodu 7:
Návrh státního závěrečného účtu za rok 1993 kapitola 301 - 398 (tisk 936) Odůvodnil ing. M. HAVEL, vrchní ředitel ministerstva financí. Upozornil, že přesto, že struktura daní znamenala v průběhu roku určité odchylky, podařilo se zachovat státní závěrečný účet s určitým přebytkem.
Zpravodajskou zprávu přednesl posl. MUDr. LOM,CSc. Upozornil, že minulý rok byl ekonomicky úspěšný, vyslovil uznání vládě za dodržený rozpočet, rovněž pochválil tendenci přechodu od přímých k nepřímým daním. V rozpravě vystoupil poslanec LOM, který vznesl rozsáhlý návrh, který se zabýval návrhem usnesení vlády, které je předkládáno Poslanecké sněmovně s tím, aby kapitola investičních dotací na havarijní stavy ve zdravotnictví byla navýšena asi na 350 mil. Kč odebráním z různých přebytkových položek. Poslankyně FISCHEROVÁ vystoupila s názorem ponechat návrh tak, jak je předložen vládou. Tento návrh podpořila dále poslankyně LAGOVÁ, ŠTRAIT. Při hlasování o návrhu poslance LOMA byli 4 poslanci pro. Návrh nebyl přijat. Návrh předsedy výboru M. SYKY navýšit částku na investiční dotace na 200 mil Kč nebyl přijat (9 poslanců pro, 2 proti, 8 se zdrželo).
Na závěr projednávání přednesl poslanec P. LOM návrh usnesení č. 127/1994 státního závěrečného účtu za rok 1993, kterým se doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s tímto návrhem bez připomínek. (14 poslanců pro, 5 se zdrželo).
Po uzavření tohoto bodu se výbor vrátil k projednávání zásad zákona o sociální potřebnosti předložený poslankyní A. VÁCHALOVOU (tisk 877).
V rozpravě vystoupili poslankyně MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, ČERBÁK. Bylo rozhodnuto hlasovat po zásadách.
Zásada číslo 1 byla přijata (10 poslanců pro, 8 se zdrželo).
Zásada č. 2 byla přijata (14 poslanců pro, 4 se zdrželi).
Zásada číslo 3 nebyla přijata (6 poslanců pro).
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj výboru návrh
usnesení č. 128/1994 v němž výbor vyslovuje souhlas se zásadami poslankyně A. VÁCHALOVÉ. Návrh byl přijat (11 pro, 7 se zdrželo).
K bodu 8 :
Předseda výboru informoval poslance o ukončení funkčního období členů Správní rady a Dozorčí rady VZP ČR. Byla jmenována užší skupina, která se bude zabývat přípravou kandidátů na obsazení Správní a Dozorčí rady VZP tak, aby volba mohla proběhnout na červencovém plénu. Poslanec JANEČEK, NĚMČÍK, ČERBÁK byli pověřeni se touto otázkou detailně zabývat.
Dále předseda výboru informoval o nepředložení bilance a správy o výsledcích hospodaření VZP v ČR. Z tohoto důvodu bude odloženo projednávání bilančních uzávěrek zdravotních pojišťoven na červnový výborový cyklus.
Severočeské sdružení obcí se sídlem v Litvínově v prohlášení, které požaduje v co nejkratším časovém horizontu předložení a projednání zákona řešící prostituci. Bylo dáno poslancům k informaci.
Poslanci výboru byli dále informováni, že dne 20. června 1994 navštíví Parlament skupina asi 6 švédských poslanců - členů sociálního výboru, kteří mají zájem setkat se především se svými kolegy ze sociálně demokratické strany.
Dále byli poslanci informováni o nabídce slovenského výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, kteří nabízejí jednodenní návštěvu na Slovensku. Zájemci o tuto návštěvu se přihlásí na sekretariátu výboru.
Dopis pana Jiřího Maňase, který se týká pojištění motorových vozidel. Dáno k informaci poslancům.
V bodě 9:
Vystoupila poslankyně MAZALOVÁ, která informovala o značném počtu petic, které vyslovují nesouhlas s posunem hranice důchodového věku především u žen.
Schůze výboru skončila v 19,00 hodin.
V Praze 23. května 1994
Zaznamenal: ing. A. Papoušek
Napsala: V. Vesecká
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |