Zápis
ze 44. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví
konané ve dnech 22. a 23. června 1994
Přítomni: |
MUDr. M. Syka, MUDr. E. Bureš, MUDr. M. Čerbák, 22.VI.94 MUDr. R. Dostál, CSc., E. Fischerová, PhDr. A. Gjurič, MUDr. J. Janeček, MUDr. E. Jaroš, V. Krása, H. Lagová, MUDr. P. Lom, CSc., G. Mazalová, MUDr. F. Pluhař, PhDr. J. Němčík, Ing. M. Raška, MUDr. L. Rymeš, MUDr. J. Stadler, MUDr. D. Štambera, doc. RSDr. J. Strait, CSc., A. Váchalová, J. Zahradníček; |
Omluveni: |
PhMr. P. Kulička, |
Přítomni: |
MUDr. M. Syka, MUDr. E. Bureš, MUDr. M. Čerbák, 23.VI.94 MUDr. R. Dostál, CSc., E. Fischerová, PhDr. A. Gjurič, MUDr. J. Janeček, MUDr. E. Jaroš, V. Krása, H. Lagová, MUDr. P. Lom, CSc., G. Mazalová, MUDr. F. Pluhař, PhDr. J. Němčík, Ing. M. Raška, MUDr. L. Rymeš, MUDr. D. Štambera, doc. RSDr. J. Strait, CSc., A. Váchalová, J. Zahradníček; |
Omluveni: |
MUDr. J. Stadler; |
Schůzi výboru zahájil v 9,15 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.
Schválený pořad schůze:
1. Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966)
2. Bilance a zpráva o výsledcích hospodaření zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven za rok 1993
3. Bilance a zpráva o výsledcích hospodaření VZP ČR za rok 1993
4. Zpráva ministra zdravotnictví o aktuální situaci v resortu
5. Zpráva ministra práce a sociálních věcí o aktuální situaci v resortu
6. Návrh na volby zástupců pojištěnců do Správní rady a Dozorčí rady VZP ČR
7. Sdělení předsedy
8. Různé
K bodu 1:
Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966) odůvodnil poslanec MUDr. E. BUREŠ a posl. V. KRÁSA. Smyslem této zákonné úpravy je stanovit procesní záležitosti týkající se práce Poslanecké sněmovny.
Zpravodajskou zprávu uvedla poslankyně H. LAGOVÁ. Označila návrh jako kompromis práce komise. Na závěr zpravodajské zprávy doporučila tisk projednat podrobně a vrátit se k projednání v měsíci září.
Na přání poslanců bylo rozdáno stanovisko vlády všem poslancům.
V obecné rozpravě vystoupili poslanci JAROŠ, MAZALOVÁ, GJURIČ, ČERBÁK, ZAHRADNÍČEK. Poznámky se týkaly především práce vyšetřovacích komisí a postavení poslaneckých klubů.
V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: LAGOVÁ, JAROŠ, LOM, MAZALOVÁ, NĚMČÍK, RAŠKA, KRÁSA, ČERBÁK, ZAHRADNÍČEK. Projednávání 1. bodu bylo přerušeno u paragrafu 12.
K bodu 2:
Bilanci a zprávu o výsledcích hospodaření zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven za rok 1993 odůvodnil zástupce ministerstva práce a sociálních věcí ing. KRÁL a JUDr. V. ZELENKOVÁ.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec ing. M. RAŠKA. V rozpravě vystoupili poslanci JANEČEK, ČERBÁK, SYKA, LOM. Byla diskutována především otázka provozních výdajů jednotlivých zaměstnaneckých pojišťoven.
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj ing. J. RAŠKA návrh usnesení č. 133/1994, které bylo přijato jednomyslně (+18).
K bodu 3:
Bilanci a zprávy o výsledcích hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny za rok 1993 předložené v materiálu Výroční zpráva Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky za rok 1993 odůvodnil RNDr. ing. J. NĚMEC, CSc., ředitel VZP ČR.
Pozitivně hodnotil především to, že za rok 1993 se podařilo udržet pevnou hodnotu bodu. Výroční zpráva VZP ČR je ověřena auditorem.
Zpravodajskou zprávu přednesl MUDr. M. ČERBÁK, který ocenil dobrou úroveň zprávy a doporučil zprávu vzít na vědomí.
V rozpravě vystoupili poslanci LOM, GJURIČ, DOSTÁL. Byla zdůrazněna především úloha regulačních mechanizmů a možnosti revizních lékařů.
Na závěr projednávání bodu přednesl MUDr. M. ČERBÁK návrh usnesení
č. 134/1994, které bylo jednomyslně přijato, 18 pro.
V 17,45 hodin pokračovalo projednávání bodu 1, kterým je návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966).
V další podrobné rozpravě vystoupili posl.: KRÁSA, JAROŠ, DOSTÁL, LAGOVÁ. BUREŠ, FISCHEROVÁ. Projednávaný bod byl přerušen v 19,00 hodin, kdy skončil 1. den jednání výboru.
23. VI. 1994 - 2. den jednání.
Zpráva ministra zdravotnictví o aktuální situaci resortu uvedl ministr zdravotnictví L. RUBÁŠ a náměstek ministra zdravotnictví JUDr. A. DVOULETÝ.
Ministr hovořil především o přijetí Zdravotního řádu, který přináší spoluúčast pacienta jako první z regulačních kroků. Od 1. 10. se předpokládá zavedení sestupné platby, které je již dlouho očekávané. Ministr dále předpokládá, že do konce září by měl být dohotoven Sazebník výkonů tak, aby mohl být vydán 1. 1. 1995.
V rozpravě vystoupili poslanci: JANEČEK, ČERBÁK, BUREŠ. V diskusi zaznělo především dotaz jak se ujala sociální lůžka, jaké je jejich využití, dále byla diskutován přesný technický způsob provedení spoluúčasti pacientů, dále v rozpravě vystoupili poslankyně MAZALOVÁ, LOM, ČERBÁK. Byla diskutována především otázka spoluúčasti jakožto regulačního opatření, které z hlediska jiných regulačních mechanizmů v současném pojišťovenském systému má spíše okrajový charakter.
Ministr RUBÁŠ upozornil, že dochází k vyššímu tempu mzdového vývoje, především u kvalifikovanějších tříd se prohlubuje diferenciace. Jako další z regulačních mechanizmů vidí v doplnění přerozdělovacího mechanizmu, především zohledněním nákladnějších diagnóz. Objem zdravotní péče bude určován smluvní volností obou zúčastněných stran.
Předseda výboru SYKA upozornil, že vláda byla zavázaná usnesením výboru, které bylo akceptováno sněmovnou do 3O. 4. 1994 předložit novelu zákona č. 280/92 Sb. a zároveň vznesl dotaz, proč byly 18. V. na schůzi vlády vypuštěny zákony, které se
týkají pojišťovnictví.
Ministr RUBÁŠ upozornil, že došlo ke vzrůstu příjmů z pojistného neboť dochází k mzdovému růstu. Náměstek DVOULETÝ upozornil, že na vypracování zákonů o pojištěnectví se nyní podílí i ministerstvo financí.
Další v rozpravě vystoupil posl. ČERBÁK, který se zmínil o schváleném prodeji nemocnice Na Homolce s názorem, že moudrá vláda by tuto záležitost neprovedla tímto způsobem.
Poslankyně FISCHEROVÁ při rozpravě o privatizaci nemocnice Na Homolce upozornila na jistý paradox, kdy kontrolovanou osobou je i budoucí nabyvatel.
Poslanec JANEČEk upozornil na nekvalifikované odpovědi ministerstva v době, kdy bylo rozhodnuto o výběrovém řízení.
Poslanec LOM upozornil na nutnost užití regulačních opatření, neboť návrhy již existují od poloviny roku 1993.
Poslanec JAROŠ upozornil, že VZP se začíná chovat výběrově ke zdravotnickým zařízením. Upozornil na vhodnost spojení nemocenského a zdravotního pojištění.
V rozpravě vystoupili BUREŠ a LOM, a dotazy zaznívaly především na zákon o veřejném zdraví a vyhlášku o povinném sortimentu lékáren.
Ministr RUBÁŠ na podněty poslanců se vyjádřil především k privatizaci nemocnice Na Homolce. Vláda prodej projednala, v současné době probíhají kontroly na řadě nemocnic a není to rovněž důvod zastavit privatizaci v těchto objektech.
Na závěr ministr upozornil též, že v současné době nelze vyžadovat od pojišťoven relevantní údaje, neboť na to chybí zákonná úprava.
Poslanec JANEČEK reagoval na ministrovu odpověď, že pokud ministerstvo nemá po roce informace proč nepřipravilo zákon o přístupu k informacím a je-li hladina informací ministerstva nízká, proč přistupuje k privatizaci lůžkových zařízení.
V další rozpravě vystoupili poslanci LOM a ČERBÁK, kteří upozornili, že již rok zde není žádné ani podzákonné opatření, které by bylo schváleno vládou, potažmo Parlamentem.
V další rozpravě vystoupili FISCHEROVÁ, KRÁSA, MAZALOVÁ, PLUHAŘ. Příspěvky se týkaly limitované spoluúčasti, platových podmínek zdravotních pracovníků a THP pracovníků ve zdravotnických zařízeních. Dále vystoupil zástupce ministerstva zdravotnictví MUDr. SUCHOPÁR, který upozornil na vyhlášení WHO o všech dostupných lécích. Upozornil, že z 8O % vydávaných léčiv jsou léky do hodnoty 40 Kč. Nákladovou stránkou v lékové politice ovlivňuje především skladba preskribce.
Ministr RUBÁŠ se ještě vrátil k diskusi nemocnice Na Homolce. Je si vědom, že ministr zdravotnictví tímto krokem riskoval, ale nepokládá rozhodnutí zásadně za nemoudré. Předpokládá, že za rok již budou v demonstraci první pozitivní výsledky přínosu tohoto specifického zařízení. Rovněž vyjádřil určité rozladění z nutnosti postupovat určitá administrativní regulační omezení, které se jemu, jako liberálnímu politikovi nelíbí. Nicméně ke změně omezených příjmů je to nezbytná cesta. Okrajově se dotkl konfrontačního pojetí vztahů s výborem. Sám ministr potřebuje stanovisko výboru a přeje si, aby výbor dal politické řešení a určité potvrzení názoru.
Poslanec JANEČEK k tomuto příspěvku ministra naznačil, že z hlediska výboru může očekávat vstřícný postoj.
Dr. SYKA upozornil, že rozhodující je jak ministerstvo zdravotnictví bude plnit úkoly. Vyjádřil určitý pocit, že zatím ministerstvo nefunguje zcela bezchybně a nejde proto jakoukoliv kritiku pokládat za osobní.
K tomuto bodu nebylo přijato žádné usnesení.
Dále výbor pokračoval v projednávání návrhu poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966). V rozpravě vystoupili poslanci JAROŠ. ČERBÁK, LOM, KRÁSA, FISCHEROVÁ. Byla především diskutována otázka interpelací.
Ve 14,00 hodin po odpolední přestávce pokračoval výbor projednáváním bodu 6.
Návrh na volby zástupců pojištěnců do Správní rady a do Dozorčí rady VZP ČR uvedl místopředseda výboru J. JANEČEK, který schůzi zároveň řídil. Byla především přečtena kandidátka členů Správní a Dozorčí rady a k tomuto bodu byl rovněž navržen Volební řád pro tajnou volbu členů zástupců pojištěnců do Správní rady a Dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Poslanci vyslovili souhlas s kandidátkou i s návrhem Volebního řádu.
Poslanec JANEČEk na závěr tohoto bodu přednesl usnesení č. 135/1994, které bylo poslanci jednomyslně přijato (14 pro).
K bodu 5:
V 15,30 hodin navštívil výbor ministr práce a sociálních věcí, který přednesl zprávu ministra práce a sociálních věcí o aktuální situaci v resortu. Zmínil se především o stavu nezaměstnanosti, která se drží stále na přijatelné úrovni. Upozornil na zákon o zaměstnanosti, který bude projednáván v tripartitě, dále se budou vyhodnocovat první zkušenosti z novely zákoníku práce, v otázce služebního zákona se předpokládá předložení paragrafovaného znění do konce roku. Tento zákon si vyžádá mimo jiné i změnu platových pravidel. Reálná mzda vzrostla o 5 - 6 %. průměrný důchod podle posledních údajů je 3 217 Kč. Ministr se rovněž zmínil o zkušenostech s poskytováním příspěvku na bydlení, kde se očekává mnohem vyšší zájem než
v současnosti existuje - průměrná částka je 111 Kč. Ministr potvrdil, že nadále existuje mzdová regulace, bylo projednáno 319 žádostí a ve většině bylo vyhověno. Dále upozornil, že na ministerstvu práce a sociálních věcí nyní probíhají přípravy rozpočtu na rok 1995, řeší se rovněž otázka nárůstu pracovní neschopnosti, minulý rok nákladová položka 9 mld. Kč, příští rok se předpokládá 13 mld. Kč.
V rozpravě vystoupili poslanci JAROŠ, VÁCHALOVÁ, GJURIČ, KRÁSA, FISCHEROVÁ. Zaznělo především doporučení ke sloučení nemocenského a zdravotního pojištění. Dotaz na přehodnocení skladby životního minima, ke klasifikaci zdravotního postižení a jiné. Poslanec GJURIČ navrhl usnesení, které by pověřilo ministerstvo práce a sociálních věcí k vypracování komplexní zprávy o rodině. Po dohodě s ministrem, který naznačil, že v současné době již začínají přípravné práce, výbor usoudil, že k tomuto bodu není třeba přijímat usnesení.
Projednávání bodu skončilo v 17,00 hodin, nebylo přijato žádné usnesení.
Dále výbor pokračoval v jednání nad bodem 1, kterým je návrh poslance J. Kasala na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Poslanci pokračovali od § 110, dále byla diskutována otázka interpelací.
V rozpravě vystoupili poslanci LOM, FISCHEROVÁ, za legislativu ŽÁK, MAYER. V průběhu rozpravy byly přijaty pozměňovací návrhy k § 9, k § 11, k § 15, k § 18, k § 19, k § 32, k § 35, k § 38, k § 48, k § 75, k § 78, k § 104, k § 115 a dvě obecná doporučení, k § 11, k § 52.
Na závěr projednávání dal předseda výboru hlasovat o celku zákona. Z dvanácti přítomných poslanců bylo 9 poslanců pro, 2 se zdrželi, 1 proti.
Na závěr projednávání přednesl poslanec JANEČEk návrh usnesení č. 136/1994, které bylo přijato (9 pro, 2 se zdrželi, 1 proti).
Schůze výboru skončila v 19,00 hodin
Zaznamenal: ing. A. Papoušek
Napsala: V. Vesecká
V Praze 7. VII. 1994
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |