Zápis 

 

ze 47. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP ČR

konané dne 1. září 1994

 

Přítomni:

MUDr. M. Syka, MUDr. E., Bureš, MUDr. M. Čerbák, MUDr.M. Dostál, E. Fischerová, PhDr. A. Gjurič, MUDr. J. Janeček, MUDr. E. Jaroš, V. Krása, Mgr. P. Kulička, H. Lagová, MUDr. P. Lom, CSc., G. Mazalová, PhDr. J. Němčík, MUDr. L. Rymeš, MUDr. J. Stadler, MUDr. D. Štambera, doc. RSDr. J. Štrait, A. Váchalová, J. Zahradníček;

   

Omluven:

MUDr. F. Pluhař;

   

Nepřítomen:

ing. M. Raška;

 

Schůzi výboru zahájil v 9,15 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Návrh zákona, kterým se zvyšuje státní vyrovnávací příspěvek nezaopatřeným dětem a některé další sociální dávky (tisk 1040)

 

2. Vládní návrh zákona o zvýšení vyplácených důchodů a důchodů přiznávaných v roce 1994 a v roce 1995 (tisk 1046)

 

2. Sdělení předsedy

 

3. Různé

 

K bodu 1.

Vládní návrh zákona, kterým se zvyšuje státní vyrovnávací příspěvek nezaopatřeným dětem a některé další sociální dávky (tisk 1040) odůvodnil ministr práce a sociálních věcí ing. J. VODIČKA.

 

Předložená právní úprava se především týká zvýšení pohřebného (dávka pohřebného zůstala nezměněna od roku 1956). Dále úprava obsahuje zvýšení státního vyrovnávacího příspěvku u nezaopatřených dětí a zrušení státního vyrovnávacího příspěvku u rodičů - jako přídavku k rodičovskému příspěvku. Účinnost zákona se předpokládá od 1. října 1994.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec V. KRÁSA, který doporučil vyslovit souhlas s vládním návrhem zákona. K tisku přišla řada připomínek od ČMKOS, SZP ČR, FZŽJD. Zpravodaj vyjádřil určité výhrady k důvodové zprávě.

 

MUDr. M. SYKA otevřel obecnou rozpravu. V obecné rozpravě vystoupila poslankyně FISCHEROVÁ, která upozornila na neřešenou situaci mladých rodin s tím, že státní vyrovnávací příspěvek zásadně ovlivňuje rodinné rozpočty. Poslankyně MAZALOVÁ upozorňovala na neúměrný tlak na nízkopříjmové skupiny způsobený růstem cenových hladin. Poslankyně LAGOVÁ vyjádřila určitou obavu ze zpochybňování statistických informací ČSÚ. Zdůraznila potřebu provázanosti jednotlivých dávek nemocenského, dávek sociální potřebnosti a státního vyrovnávacího příspěvku. Poslanec V. KRÁSA doporučil zvýšení přídavků na zdravotně postižené děti. (Jedná se cca o

20 000 dětí). Dále byla při rozpravě diskutována otázka konstrukce příplatku na dietní stravování. Náměstek ministra práce a sociálních věcí J. DOSTAL upozornil, že průměrná dávka životního minima je dnes 1 500 Kč. Vzhledem k tomu, že na výdaje za potraviny se počítá asi 60 % životního minima, vychází částka 900 Kč. Dieta je stanovena jako 2/3 této částky, tedy 600 Kč jako příplatek na dietní stravování. V další části byla diskutována otázka konstrukce životního minima, ve které vystoupily poslankyně LAGOVÁ a FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ, VÁCHALOVÁ. Dále v rozpravě vystoupil poslanec GJURIČ. Varoval před lineárním a kvantitativním postojem k sociální politice. Není dobře, když sociální politika je bojem o zvyšování dávek bez systémového pohledu na sociální kauzalitu. Postoj definoval jako boj mezi socialistickým státem a sociální společností.

Předseda výboru MUDr. M. SYKA uzavřel obecnou rozpravu.

 

V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: KRÁSA, JAROŠ, GJURIČ, LAGOVÁ, VÁCHALOVÁ a HUTAŘ. V podrobné rozpravě byly přijaty dva pozměňovací návrhy poslance KRÁSY k čl. 1 § 71, odst. 5 a k čl. 2, § 24, odst. 2. Při hlasování o celku zákona se vyslovilo pro 19 poslanců (všichni přítomní).

 

Předseda výboru MUDr. M. SYKA přednesl rozšíření usnesení k vládnímu návrhu zákona, kterým se zvyšuje státní vyrovnávací příspěvek na nezaopatřený dětem a některé další sociální dávky o věcnou připomínku týkající se regulace cen služeb souvisejících s vypravením pohřbu. Návrh byl rovněž přijat všemi hlasy (19 poslanců pro).

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj výboru V. KRÁSA návrh usnesení č. 141/1994, které bylo jednomyslně přijato. (19 poslanců pro). Viz příloha.

 

K bodu 2:

 

Vládní návrh zákona o zvýšení vyplácených důchodů a důchodů přiznaných v roce 1994 a v roce 1995 (tisk 1046) odůvodnil ministr práce a sociálních věcí ing. J. VODIČKA. Důchody se zvyšují o procentní i o pevnou částku. Datum účinnosti zákona se předpokládá od 1. prosince 1994. Právní úprava se týká rovněž posunutí hranic důchodů.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. PhDr. J. NĚMČÍK. Průměrný důchod po zvýšení bude na hodnotě 3.380 Kč. Zvyšování důchodů je vedeno snahou zachování reálné úrovně příjmů. Zpravodaj doporučil tisk projednat a návrh přijmout.

 

V obecné rozpravě vystoupila poslankyně FISCHEROVÁ, která konfrontovala růst důchodů a růst mezd. V rozpravě vystoupili poslanci ŠTRAIT, MAZALOVÁ, LAGOVÁ. Poslankyně LAGOVÁ upozornila především na problém novodůchodců, kteří mají upravovaný důchod podle stávajícího zákona 100/88 Sb.,a jejichž důchody jsou někdy neúměrně nízké.

 

Ministr práce a sociálních věcí ing. J. VODIČKA upozornil, že si uvědomuje vážnost ekonomické situace důchodců. Opatření, které je předloženo v zákoně vyvolává náklady měsíčně kolem 80 mil. Kč a v příštím roce bude znamenat nárůst výdajů o

10 mld. Kč. Rovněž upozornil na inflační děj, který začíná zvýšením daní, které vede

ke zvýšení cen a zvýšení cen podporuje inflaci. Reálná hodnota důchodů je daná možnostmi ekonomiky.

 

V rozpravě vystoupili poslankyně FISCHEROVÁ, ŠTRAIT, s připomínkou oddělení fondu pro výplatu důchodů od státního rozpočtu. Ministr práce a sociálních věcí ing. J. VODIČKA upozornil, že se nepředpokládá transformace na fondové hospodaření.

 

V další rozpravě vystoupil mpř. ČMKOS RYVOLA, který označil převedení státního vyrovnávacího příspěvku jako druhotního příspěvku pod fond kapitoly sociálních věcí jako nesystémový krok.

 

V další rozpravě vystoupili poslanci JANEČEK, NĚMČÍK. Na závěr rozpravy ministr práce a sociálních věcí ing. J. VODIČKA upozornil, že nerozdělujeme svoje peníze, ale peníze daňových poplatníků a je třeba sledovat i výdajovou stránku.

 

V podrobné rozpravě vystoupili poslankyně FISCHEROVÁ (návrh nebyl přijat poslanec JANEČEk s pozměňovacím návrhem k § 14 (přijato 17 hlasy) poslankyně MAZALOVÁ (návrh nebyl přijat). Při hlasování o návrhu zákona jako o celku se vyslovilo pro 14 poslanců, 3 se zdrželi.

 

Zpravodaj výboru posl. PhDr. J. NĚMČÍK přednesl návrh usnesení č. 142/1994, které bylo přijato (14 poslanců pro, 3 se zdrželi). Viz příloha.

 

K bodu 3 - Sdělení předsedy:

 

Na vyzvání předsedy výboru MUDr. M. SYKY vystoupil předseda odborových svazů pracovníků ve zdravotnictví RNDr. J. SCHLANGER, který poslance upozornil na seminář o ekonomice zdravotnictví, který pořádá národohospodářský ústav AV ČR spolu s CERGE UK. Na semináři vystoupí prof. E. BUSCHOR - ministr zdravotnictví kantonu Curich.

 

Předseda výboru MUDr. M. SYKA dále upozornil poslance na plán připravovaného výjezdního zasedání do Ženevy a Bernu. Předpokládá se návštěva MOP, WHO, Asociace sociálního zabezpečení, Mezinárodního červeného kříže, návštěva výboru pro sociální a zdravotní otázky v Bernu. Předseda výboru vyzval všechny poslance, kteří by měli zájem, aby se během dvou týdnů nahlásili na sekretariátu výboru. Předpokládaný termín výjezdu by byl 24. - 29. října 1994.

 

Předseda výboru seznámil poslance s došlou korespondencí. Především pozvánku Meziuniverzitního programu studií budoucnosti na 6. studio bylo s tématem podpora při přípravě společensky závažných rozhodnutí, které se bude konat 12. - 13. 9. 1994. Účastí na mezinárodním kolokviu o sociální ochraně v období ekonomického přechodu, které se bude konat 25. - 26. listopadu 1994 ve Štrasburku byl výborem vybrán poslanec PhDr. A. GJURIČ. (15 poslanců pro - všichni přítomní).

 

Setkání s paní Marií Fran Leroque - ředitelkou zahraničních vztahů Národní pojišťovny pro stáří se zúčastní poslanci KRÁSA, DOSTÁL, FISCHEROVÁ, ŠTRAIT, GJURIČ, NĚMČÍK dne 13. 9. 1994 v 17,00 hodin.

 

Dopis MUDr. Z. Kosa - ředitele NsP Karlovy Vary o dopadu DPH ve zdravotnictví. Zařazeno do Ad informanda s tím, že bude zároveň dáno na vědomí rozpočtovému výboru.

 

Konfederace politických vězňů k otázkám zdravotních důsledků radioaktivity a záření postoupeno posl. MUDr. J. JANEČKOVI.

 

Dále předseda výboru upozornil na možnost navázat kontakty s Evropskou unií především se zdravotní a sociální sekcí. Jednalo by se zřejmě o několik poslanců, kteří by projevili zájem tento kontakt udržovat.

 

V bodě Různé vystoupil poslanec LOM, který navrhl změnu způsobu jednání výboru. V případě závažných témat doporučuje předběžné pracovní setkání výborů bez účasti veřejnosti. Dále předal materiál poslanci PhDr. A. GJURIČOVI, který se týkal pana doc. GJURIČE - účastníka protiněmeckého západního odboje.

 

Poslankyně FISCHEROVÁ vyzvala k zařazení na zářijový výborový cyklus prezentaci výsledků práce obou komisí ustavených při výboru. Poslankyně FISCHEROVÁ upozornila na nedodržení ujednání, které bylo dáno usnesením Poslanecké sněmovny o tom, že vláda bude informovat o vyjímečném použití § 45, kde především jde o nově formulovanou smlouvu privatizace nemocnice Na Homolce.

 

Poslanec JAROŠ upozornil na to, že Dr. KRÍŽ má zájem setkat se skupinou poslanců a diskutovat s nimi některé otázky, týkající se zdravotní legislativy.

 

Schůzi výboru ukončil ve 13,45 předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek - tajemník výboru

Napsala: V. Vesecká - sekretářka výboru

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP