Zápis 

 

z 52. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané dne 19. října 1994

 

Přítomni:

MUDr. M. Syka, MUDr. E. Bureš, MUDr. M. Čerbák, MUDr. R. Dostál, CSc., E.Fischerová, PhDr. A. Gjurič, MUDr. J. Janeček, MUDr. E. Jaroš, V. Krása, PhMr. P. Kulička, H. Lagová, MUDr. P. Lom, CSc., G. Mazalová, MUDr. F. Pluhař, PhDr. J. Němčík, Ing. M. Raška, MUDr. L. Rymeš, MUDr. J. Stadler, MUDr. D. Štambera, doc. RSDr. J. Štrait CSc., A. Váchalová, J. Zahradníček

 

Schůzi výboru zahájil v 9,20 hodin mpř. výboru MUDr. J. JANEČEK.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Program sociální prevence a prevence kriminality - aktuální stav a východiska do roku 1996 (tisk 1043)

 

2. Sdělení předsedy

 

3. Různé

 

K bodu 1:

 

Program sociální prevence a prevence kriminality - aktuální stav a východiska do roku 1996 (tisk 1043) odůvodnil ministr spravedlnosti JUDr. J. NOVÁK. Přítomni byli rovněž zástupci ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva vnitra, ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví. Ministr spravedlnosti především upozornil, že návrh postrádá řadu opatření, na které se vážou konkrétní termíny a kterými jsou pověřeny konkrétní ministerstva.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr. A. GJURIČ. Upozornil, že řada otázek, které se týkají především sociální prevence byly v původním materiálu zpracovány lépe. Předkládaný materiál je difusní a v některých ohledech nepřehledný. Na druhé straně vyzvedl již fungující republikový výbor pro prevenci kriminality, jako jeden z prvních konkrétních kroků v oblasti prevence kriminality.

 

V obecné rozpravě vystoupili poslanci LOM, LAGOVÁ, ČERBÁK, MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, JAROŠ. Poslanec GJURIČ v rámci diskuse otevřel otázku zda pro tuto problematiku, podobně jako problematiku drogovou, stačí funkce rad, zda by nestálo za úvahu vytvoření integračního orgánu na nižší úrovni, který by se zabýval komplexně otázkou prevence kriminality.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu byla pověřena skupina poslanců LOM, ČERBÁK, GJURIČ, aby připravila návrh usnesení. Návrh usnesení 156/1994 přednesl poslanec A. GJURIČ. Usnesení bylo přijato (14 poslanců pro).

 

V bodě Různé

 

obdrželi poslanci informaci o konferenci o sociální politice a o politické stabilitě, která probíhá v hotelu Fórum a byli informováni o dalších podrobnostech k cestě do mezinárodních institucí ve Švýcarsku.

 

V 11,00 hodin byl na pořad jednání výboru zařazen nový bod nazvaný informace JUDr. J. HOLEČKA, člena Nejvyššího kontrolního úřadu o průběhu šetření hospodárnosti privatizace nemocnice Na Homolce, které vyplývá z usnesení VSPZ

č. 115/1994.

 

Bod bylo možno zařadit z důvodu, že zástupci kontrolovaných osob MUDr. L. RUBÁŠ, ministr zdravotnictví a MUDr. O. ŠUBRT, ředitel nemocnice Na Homolce zprostili kontrolující osobu mlčenlivosti. V úvodu projednávání byla diskutována otázka zda jednání má být uzavřené nebo zda může být otevřeno veřejnosti. V rozpravě vystoupili poslanci PLUHAŘ, KRÁSA, RAŠKA a hosté HOLEČEK, ŠUBRT, RUBÁŠ. Z diskuse vyplynulo, že je nezbytné, aby jednání bylo uzavřené. Poslanci hlasovali o možnosti uzavřeného jednání. Návrh byl přijat (14 poslanců pro, 2 proti). Dále bylo hlasováno o přítomnosti dalších osob na jednání výboru. Náměstek DVOULETÝ, zástupce ministerstva zdravotnictví (14 poslanců pro). Tajemník výboru A. PAPOUŠEK (19 poslanců pro). Přítomný stenozáznam (19 poslanců pro), ŠUBRT (19 poslanců pro) HOLEČEK (19 poslanců pro), tiskový mluvčí NKÚ ing. VRÁNOVÁ (5 poslanců pro, 14 proti - návrh nebyl přijat). Další jednání bylo uzavřené. Existuje o něm stenozáznam, který obdržel v jednom exempláři předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu byl předložen návrh usnesení č. 157/1994, které bylo poslanci jednomyslně přijato (19 poslanců pro).

 

Schůze výboru skončila ve 13,00 hodin

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek, tajemník výboru

Napsala: V. Vesecká, sekretářka výboru

 

V Praze 10. 11. 1994

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP