Zápis
z 56. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,
konané dne 20. ledna 1995
Přítomni: |
MUDr. M. Syka, MUDr. E. Bureš, MUDr. M. Čerbák, E. Fischerová, PhDr. A. Gjurič, MUDr. J. Janeček, MUDr. E, Jaroš, V. Krása, PhMr. P. Kulička, H. Lagová, MUDr. F. Pluhař, Ing. M. Raška, MUDr. L. Rymeš, MUDr. J. Stadler, A. Váchalová, J. Zahradníček; |
Omluveni: |
MUDr. R. Dostál, CSc., MUDr. P. Lom, CSc., G. Mazalová, PhDr. J. Němčík, MUDr. D. Štambera; |
Nepřítomen: |
Doc. RSDr. J. Štrait, CSc. |
Schůzi výboru zahájil v 9,20 hodin MUDr. M. SYKA.
Schválený pořad schůze:
1. Zásady zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce ústavních činitelů (tisk 1288)
2. Zásady ústavního zákona o obraně České republiky (tisk 1313)
3. Vládní návrh zákona o regulaci reklamy (tisk 1289)
K bodu 1:
Zásady zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce ústavních činitelů (tisk 1288) odůvodnil ing. Z. DOSTÁL, náměstek ministra práce a sociálních věcí a ing. MORAVEC, ředitel oboru mezd ministerstva práce a sociálních věcí. Zákon přináší především vztažnost platů ústavních činitelů k platům pracovníkům ve státní správě. V roce 1995 se počítá se zachováním stávající úrovně. V roce 1996 a dalších se počítá s postupným vyrovnáváním.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec V. KRÁSA, který uvedl, že zásady především postrádají v mnoha ohledech to, co od nich bylo žádáno. Především určité pochybnosti vytvoření platové základny, která měla být odvozena od vyšších státních úředníků. Další otázkou je valorizace náhrad poslanců, kteří mají zvýšené životní nároky.
V obecné rozpravě vystoupil poslanec GJURIČ, JAROŠ, KRÁSA. Především bylo zdůrazněno, že předloha zákona se týká především poslanců, kteří přijdou do Parlamentu, eventuelně do druhé komory Parlamentu v příštím volebním období.
V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: GJURIČ k zásadě 1, JAROŠ k zásadě č. 2, KRÁSA k zásaadě č. 3, VÁCHALOVÁ, ČERBÁK, JAROŠ k zásadě č. 4, JAROŠ k zásadě č. 5, KRÁSA k zásadě č. 22, kterým zásadám vyslovilo souhlas 10 poslanců, 4 se zdrželi.
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec V. KRÁSA návrh usnesení č. 166/95, které bylo přijato (11 poslanců pro, 3 se zdrželi.)
K bodu 2:
Zásady ústavního zákona o obraně České republiky (tisk 1313) odůvodnil
PhDr. J. POSPÍŠIL, náměstek ministra obrany. Návrh zásad zákona by měl především přinést oddělení vnější a vnniřní ochrany státu. Je specifikována funkce Rady obrany státu, která by měla být poradním orgánem premiéra a prezidenta.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Mgr. P.KULIČKA, který vyjádřil v této podobě. Nedoporučuje zásady k přijetí.
V rozpravě vystoupili POSPÍŠIL, GJURIČ, KULIČKA. Byla zde diskutována především otázka všeobecné branné povinnosti a eventuelní zúžení působnosti Listiny základních lidských práv a svobod. V podrobné rozpravy vystoupili k zásadě č. 3 poslanec JANEČEK, KULIČKA, GJURIČ. K zásadě č. 5, k zásadě č. 8 poslanci KULIČKA, ČERBÁK, JAROŠ. (Při hlasování o nedoporučení zásad zákona jako celku bylo 6 poslanců pro, 3 poslanci proti, 6 poslanců se zdrželo. Souhlas vyslovilo 8 poslanců pro, 2 poslanci proti, 5 se zdrželo). Návrh zásad zákona byl přijat. Návrh usnesení přednesl poslanec Mgr. P. KULIČKA.
Usnesení č. 168/1995 přijalo 11 poslanců, 4 se zdrželi.
K bodu 3:
Vládní návrh zákona o regulaci reklamy (tisk 1289) odůvodnil ředitel ing. Z. KRULIČ, CSc. a Dr. V. BÁRTÍK - zástupci ministerstva hospodářství. Motivací k vypracování zákona byla především nefukčnost současné právní úpravy. Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec MUDr. J. JANEČEK, který odmítl tezi, že současná dikce zákona je nefunkční. Naopak se zmínil o absenci v oblasti náhrady mateřského mléka, která vyplývá z konvencí WHO. Doporučil návrh zákona vrátit k přepracování.
V rozpravě vystoupili JAROŠ, BÁRTÍK, DVOULETÝ, JANEČEK. Bylo diskutováno především to, že návrh je postaven na liberálním přístupu k reklamě.
V rozpravě vystoupili RAŠKA, FISCHEROVÁ, GJURIČ, JANEČEK, kde bylo shodně konstatováno, že bylo chybou tohoto zákona ustoupit a upustit od zásad.
V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: RAŠKA, JAROŠ, KRÁSA, FISCHEROVÁ, JANEČEK. Výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona o regulaci reklamy s připomínkami v § 1, v § 3, v § 5, v § 7 a s jednou obecnou připomínkou. (Při prvním hlasování o přijetí zákona bylo 5 poslanců pro, 4 poslanci proti, 2 se zdrželi.) Tento výsledek byl rozporován pro chybu ve sčítání hlasů. Při opakovaném hlasování byl zákon přijat poměrem hlasů 7 poslanců pro 4 proti, 1 se zdržel.
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj výboru MUDr. J. JANEČEK usnesení č. 169/1995, které bylo přijato. (8 poslanců pro 3 poslanci se zdrželi, 1 poslanec byl proti.)
Schůze výboru byla ukončena v 15,30 hodin.
V Praze 2. února 1995
Zaznamenal: ing. A. Papoušek
Napsala: V. Vesecká
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |