Zápis 

 

58. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,

konané dne 22. a 23. února 1995

 

Přítomni:

(přiložená listina přítomných)

 

Výbor zahájil v 10,20 hodin předseda MUDr. M. SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Návrh poslance Bláhy, J. Wagnera a dalších na vydání zákona o kolizi veřejného zájmu se zájmem osobním (tisk 297A)

 

2. Návrh poslanců V. Dobala a dalších na vydání zákona o opatřeních na ochranu veřejného zájmu (tisk 1386)

 

3. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 238/1992 Sb., o některých opatřeních, souvisejících s ochranou veřejného zájmu (tisk 1504)

 

4. Zásady zákona proti legalizaci výnosů z trestné činnosti (tisk 1417)

 

5. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 55O/1991 Sb., o všeobecném zdravtním pojištění, ve znění pozdějších předpisů a zákon České národní rady č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1324)

 

6. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, ve znění pozdějších předpisů, zákon České národní rady č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1330)

 

7. Sdělení předsedy

 

8. Různé

 

 

Na návrh poslance JAROŠE bylo doporučeno, aby první tři projednávané zákony, které všechny řeší otázku kolize veřejného zájmu se zájmem osobním byly projednávány současně a to s vládním návrhem (tisk 1504). Tento návrh byl přijat.

 

Zásady zákona proti legalizace výnosu z trestné činnosti tisk 1447.

 

Sdělení předsedy:

 

- Informace o semináři k problematice obětí trestných činů.

- Informace o materiálu Hnutí DŽJ.

- Podnět Sdružení organizací homosexuálních občanů ČR - dáno do ad informanda.

- Dopis ke Komoře psychologických poradců - postoupeno poslanci Gjuričovi.

- Dopis Jaroslav Nykodýma - postoupeno poslanci Jarošovi.

- Asociace psychologů Čech Moravy a Slezska převzal poslanec A. Gjurič.

- Stížnost paní Libuše Radové k výplatě důchodů - postoupeno poslanci Krásovi.

- Léčebna očních nemocí Nové Zámky - k tomuto byla krátká diskuse, ze které vyplynulo, že pokračování v dosavadním stylu léčení je nežádoucí. Existuje návrh ministerstva, se kterým souhlasí předseda Oftalmologické společnosti. Vystoupili: BUREŠ, SYKA. Bylo doporučeno spojení s ČÚNS a nebo Společnost nevidomých a slabozrakých.

- Podnět - žádost o dotaci OÚ Ústí nad Orlicí k dostavbě nemocnice - postoupeno poslanci Raškovi. Předseda výboru v této souvislosti doporučil informovat přednosty OÚ, aby všechny podněty adresovali na příslušný odbor ministerstva financí.

- Podnět Společnosti denzitometrie hologic 2000 QDR MUDr. MVDr. Jana Schlesingera postoupeno poslanci MUDr. Dostálovi.

- Problematika důchodového zabezpečení a zdravotního pojištění občanů ČR na Slovensku.

- Informace poslankyně MAZALOVÁ, postoupeno MPSV příslušné komisi při České správě sociálního zabezpečení.

 

K bodu Různé:

 

V bodě Různé vystoupil poslanec JAROŠ s návrhem vykonat služební cestu do Skandinávských zemí, kde by se poslanci seznámili blíže s některými důsledky sociální transformace. K tomuto bodu vystoupili poslanci: SYKA, ČERBÁK.

 

K bodu 1.- 3.

 

Po přestávce jednání pokračovalo ve 12,15 hodin projednáváním vládního návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 238/1992 o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zájmu (tisk 1504). Tisk odůvodnil ing. P. PELANT, náměstek ministra spravedlnosti ČR. Návrh upřesňuje mechanizmy a způsoby sankcí v případě střetu zájmu vymezuje okruh osob, kterých se okruh týká, většinou rozhodnutí, týkající se poslanecké sněmovny ponechává v kompetenci předsedy Parlamentu. Navrhovaný zákon je v souladu s evropskými právními normami.

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl MUDr. F. PLUHAŘ, který naznačil, že doporučuje doplnit vládní návrh o názory poslaneckých návrhů a vládní návrh doporučil pokusit se přijmout. Vystoupili poslanci JAROŠ, GJURIČ, ČERBÁK, MAZALOVÁ. Byla diskutována především otázka okruhu osob, kterých by se měl týkat střet zájmů a zda původní dikce zákona 238/1992 Sb., je dostatečná. Poslanec BLÁHA doporučil poslancům zvážit přerušení všech tří tisků a vytvoření parlamentní komise, která by normy projednávala. V diskusi vystoupili PELANT, JAROŠ, KALBOUT, FISCHEROVÁ, která podala konkrétní návrh na přerušení projednávání a vytvoření pracovní skupiny poslanců, která by se příslušnými tisky zabývala tak, aby se k nim výbor mohl znovu vrátit. Tento návrh byl přijat (16 poslanců pro).

 

Návrh usnesení č. 176/1995 předložil poslanec PLUHAŘ. Usnesení bylo přijato všemi poslanci (16).

 

K bodu 6

Zásady zákona proti legalizací výnosů z trestné činnosti (tisk 1417) uvedl

ing. PELANT - náměstek ministra spravedlnosti. Zákon přináší především vymezení institucí, u kterých lze očekávat praní špinavých peněz. Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec JANEČEK, který zhodnotil, že předkládaná norma je dobrou prevencí, ale bude nutné dopracovat řadu dalších ustanovení. Návrh zásad zákona doporučil přijmout. V obecné rozpravě vystoupila poslankyně MAZALOVÁ, JAROŠ, PELANT. V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: PLUHAŘ, JAROŠ. O celku zákona se vyslovilo 16 poslanci pro. Návrh usnesení č. 177/1995 přednesl poslanec PLUHAŘ. Usnesení bylo přijato všemi hlasy (16 pro).

 

Pokračování 58. schůze VSPZ dne 23. 2. 1995.

 

Pokračování schůze zahájil v 10,20 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA. Prvním bodem projednávání byl vládní návrh zákona, kterým se doplňuje zákon ČNR č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění a o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění (tisk 1324). V obecné rozpravě vystoupili poslanci SYKA, ČERBÁK, RUBÁŠ. Byla především vyzdvihnuta dobrá práce skupiny poslanců, která se zabývá přípravou této normy. V podrobné rozpravě vystoupili poslanci PLUHAR k bodu 1. Návrh nebyl přijat. Poslanec ČERBÁK k bodu 1. Návrh byl přijat (15 poslanců pro). K bodu 9. vystoupili poslanci JAROŠ, MAZALOVÁ. Hosté TRNKOVÁ, DVOULETÝ. V další rozpravě vystoupili poslanci GJURIČ, JAROŠ, LAGOVÁ, ČERBÁK, ŠTAMBERA. Diskutována byla např. otázka oprávnění pojišťoven smluvně upravit výši náhrady za vykázané zdravotnické výkony na základě statistických hledisek. Dále byla diskutována otázka definice hlavního zdroje příjmů a frekvence změn zdravotní pojišťovny, zda jednou za šest měsíců či jednou za dvanáct měsíců. Pro zákon jako celek se vyslovilo 12 poslanců, 4 poslanci se zdrželi. Návrh zákona byl přijat. Návrh usnesení č. 178/1995 přednesl poslanec ČERBÁK. Usnesení bylo přijato všemi hlasy (16 poslanců pro).

 

Dalším bodem bylo pokračování v přerušeném jednání nad vládním návrhem zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 551/1991 Sb., o všeobecné zdravotní pojišťovně ČR ve znění pozdějších předpisů a zákon ČNR č. 28O/1992 Sb., o resortních oborových zdravotních pojišťovnách ve znění pozdějších předpisů (tisk 1330). Jako první vystoupil zpravodaj MUDr. E. BUREŠ, krerý naznačil, že v nejbližší době bude nutné přijetí zásadnější úpravy, návrh lze pokládat pouze jako přechodná ustanovení po omezenou dobu.

 

V podrobné rozpravě vystoupili poslanci BUREŠ, ŠTAMBERA, MAZALOVÁ, ČERBÁK, PLUHAŘ, JAROŠ, NĚMČIK, SYKA, JANEČEK, FISCHEROVÁ. Byla diskutována především otázka závazné výše pojištěnců pro oborové a resortní pojišťovny a výše kauce a výše správního poplatku za zřízení pojišťovny. Souhlas se zákonem vyslovilo 9 poslanců, 3 byli proti, 3 se zdrželi. Návrh usnesení č. 179/1995 přednesl poslanec BUREŠ. Usnesení bylo přijato (9 poslanců pro, 3 byli proti, 3 se zdrželi).

 

Schůze výboru skončila v 17,20 hodin.

 

V Praze 7. 3. 1995

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP