Zápis
z 61. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,
konané dne 29. a 30. března 1995
Přítomni: |
(viz. prez. listina) |
Schůzi výboru zahájil v 10,15 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.
V úvodu přivítal nového člena výboru MUDr. P. ČERMÁKA. Předseda výboru MUDr. M. SYKA navrhl změnu programu. Místo tisků 1444 a 1471, které mají být projednávány ve čtvrtek, tyto zákony související se sociální podporou, budou projednávány zásady zákona o sociální pomoci.
Dále viz. schválený pořad schůze podle pozvánky - (v příloze).
Hlasování o programu 17 poslanců se vyslovilo pro, všichni přítomní.
K bodu 1:
Zásady zákona o referendu, předložené poslancem J. KRYČEREM a dalšími
(tisk 1424) odůvodnil poslanec JEGLA. Upozornil, že návrh se liší od ostatních tím, že více respektuje předchozí návrhy a lépe vymezuje okruh rozhodnutí.
Zpravodaj k bodu poslanec V. KRÁSA zásady odmítl, návrh pokládá za nevyvážený. V rozpravě vystoupili poslanci GJURIČ, který uvedl, že za nejlepší pokládá návrh poslance Ortmana. Dále vystoupila poslankyně MAZALOVÁ, JEGLA, KRÁSA, ŠTAMBERA a DOSTÁL. V rozpravě bylo na návrh zpravodaje KRÁSY hlasováno. O návrhu vyslovit nesouhlas s návrhem zásad se vyslovilo 10 poslanců pro, 5 poslanců proti, 1 se zdržel. Návrh byl přijat.
Návrh usnesení č. 191/1995 přednesl poslanec V. KRÁSA. Návrh byl přijat.
(10 poslanců pro, 3 proti, 4 se zdrželi).
K bodu 2:
Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon 287/1993 Sb., o působnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a o opatřeních s tím souvisejících
odůvodnil JUDr. VYTLAČIL, hlavní hygienik ČR a zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ing. J. KLOUDA. Zpravodajskou zprávu uvedl poslanec
MUDr. E. JAROŠ, který navrhl znovu otevřít rozpravu k zákonu. Poslanec JAROŠ přednesl několik pozměňovacích návrhů. Návrh na změnu účinnosti přednesl poslanec SYKA. Návrh byl přijat. (15 poslanců pro). Při hlasování o celku zákona se vyslovilo 14 poslanců pro, 1 se zdržel.
Zpravodaj MUDr. E. JAROŠ přednesl návrh usnesení č. 192/1995, které bylo přijato (14 poslanců pro, 1 se zdržel).
Jednání výboru pokračovalo ve 13,10 hodin
Bod 3:
Návrh poslance MUDr. J. JANEČKA na vydání zákona o ocenění národního boje za osvobození (tisk 1475) odůvodnil poslanec MUDr. J. JANEČEK. Zpravodajskou zprávu uvedl poslanec PhDr. A. GJURIČ. Poslanec GJURIČ upozornil, že zákon má význam jen tehdy, pokud bude přijat v nejkratší době, pokud nebude možné zákon projednat tak, aby 8. V. 1995 mohl být řádovým dnem, postrádá tento zákon smysl.
V podrobné rozpravě vystoupili poslanci JAROŠ, GJURIČ, SYKA. Diskutovalo se především o ustanovení § 3, § 4 a § 11, který se týká účinnosti. Při hlasování o návrhu, kterým se doporučuje vyslovit souhlas s předloženým návrhem zákona ze 14 přítomných poslanců hlasovalo 6 poslanců pro, 2 proti, ostatní se zdrželi hlasování. Návrh nebyl přijat. Při hlasování o návrhu usnesení, kterým se doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s předloženým návrhem zákona ze 14 přítomných poslanců bylo 6 pro, 3 proti, 5 se zdrželo. K tomuto nebylo přijato žádné usnesení. O výsledcích hlasování byl pořízen záznam číslo 193/1995.
Vládní návrh zásad zákona o registraci a oznamování chemických látek a chemických přípravků (tisk 1529) odůvodnil zástupce ministerstva zdravotnictví náměstek JUDr. A. DVOULETÝ. Návrh zásad zákona reflektuje situaci České republiky po roce 1989, kdy došlo k oslabení ingerence státu do přípravy a manipulaci s chemickými látkami. Tato norma se pokouší zavést do této situace legislativní úpravu. Zpravodaj výboru PhMr. P. KULIČKA návrh zásad doporučil. V rozpravě vystoupili DVOULETÝ, KOUCKÝ, SYKA.
V podrobné rozpravě nebyl žádný pozměňovaví návrh. Souhlas s návrhem zásad vyslovilo 14 poslanců (všichni přítomní) Návrh byl přijat.
Návrh usnesení č. 194/1995, které přednesl zpravodaj mgr. KULIČJK byl přijat (14 poslanců pro).
Z důvodů časové reservy byl zařazen bod
Sdělení předsedy:
- Návštěva senátorky Cheryl Kernot v Praze, která projevila zájem diskutovat otázky zaměstnanosti žen v termínu 5 - 7. 4. 1995. Delegaci přijme poslanec GJURIČ a poslankyně LAGOVÁ.
- Přání polského sejmu na 3 - 4 denní diskusi s poslanci zdravotního výboru. Garantem za výbor stanoven MUDr. E. JAROŠ
- Informace o podnětu Společnosti DUHA, týkající se odvodu jisté části daní z hazardních a loterijních her ve prospěch sociálních a zdravotních služeb. Dáno na vědomí.
- Žádost Krajského soudu v Praze o poskytnutí stenografického zápisu z jednání s
JUDr. HOLEČKEM v otázce privatizace nemocnice Na Homolce. V rozpravě vystoupili poslankyně FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ, LAGOVÁ, KULIČKA, SYKA. Výbor se dohodl, že po seznámení s možnostmi, které dává jednací řád, bude se záležitostí zabývat v příštím výborovém týdnu.
- Upozornění na seminář k státní sociální podpoře, pořádaný hospodářským výborem.
- Stížnost na způsob privatizace nemocnice v Kyjově. Postoupeno poslanci ŠTAMBEROVI.
- Prosba organizátorů kardiovaskulárního kongresu k poskytnutí záštity nad tímto kongresem předsedou Parlamentu Dr. M. Uhdem. Výbor zaujal k tomuto podnětu kladné stanovisko vzhledem k závažnému charakteru kongresu.
V bodě Různé
vystoupila poslankyně MAZALOVÁ, která vyzvala poslance k široké účasti na připravovaném pracovním setkání s aktivitami souvisejícími s dárcovstvím krve ve čtvrtek příštího týdne v 16,30 hodin.
Předseda výboru dále informoval o připravovaném pracovním setkání s panem Miko A. Vienonenem, poradcem WHO k otázkám zdravotního pojištění. Setkání by mělo proběhnout 12. 4. 1995 v dopoledních hodinách. Předseda rovněž upozornil na připravované pracovní setkání s organizacemi důchodců dne 12. 4. 1995 ve 14,00 hodin.
Druhý den jednání 30. 3. 1995
Jednání zahájil v 9,20 místopředseda výboru MUDr. J. JANEČEK. Bylo pokračování v projednávání přerušených zásad zákona o sociální pomoci (tisk 1357). Zpravodaj výboru PhDr. A. GJURIČ shrnul závěry pracovní skupiny, která byla ustavena k dopracování a přípravě projednávání tohoto zákona.
Zpravodaj výboru doporučil začít znovu projednávat celý tisk. V podrobné rozpravě bylo přijato 35 pozměňovacích návrhů k jednotlivým zásadám. Pro přijetí zásad se vyslovilo 19 poslanců. Návrh usnesení číslo 195/1995, které přednesl poslanec PhDr. A. GJURIČ bylo přijato (18 poslanců pro, 1 se zdržel).
Schůze skončila ve 12,00 hodin
V Praze, 27. 4. 1995
Zapsal: ing. A. Papoušek
Napsala: V. Vesecká
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |