Zápis
ze 62. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, konané 5. a 6. dubna 1995.
Přítomni: |
Viz prezenční listina |
Schůzi výboru zahájil v 9,15 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.
Návrh programu - viz pozvánka - přijat beze změn
(15 poslanců pro.)
K bodu 1:
Vládní návrh zásad zákona o vysokém školství (tisk 1573) odůvodnil náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy ing. KOUCKÝ. Upozornil, že původní návrh nebyl špatný, ale nemohl postihnout všechny skutečnosti, které během postupujícího času nastaly. Vyzdvihl významnou úlohu akreditace, zavedení školného, akcent na zvyšování autonomie vysokých škol.
Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec MUDr. E. BUREŠ. Ve zpravodajské zprávě uvedl, že návrh zásadně zvyšuje autonomii vysokých škol, což nemusí mít vždy jen pozitivní dopady. Postrádá určité zpřesnění úlohy a funkce školného.
Zpravodaj navrhuje zásady projednat, přerušit a vyčkat doporučení gesčního výboru.
Předseda výboru MUDr. M. SYKA upozornil poslance, že pokládá za vhodné, aby byla zástupcům akademické obce dána možnost vystoupit bez předchozího souhlasu výboru.
V další rozpravě vystoupili poslanci GJURIČ, JAROŠ, FISCHEROVÁ, KOUCKÝ. Diskutovalo se zda předkládané zásady vnášejí spíše liberální, či zda konzervují současný stav. Řada poslanců vyslovila určité obavy z porušené komunikace. pokud by padl institut Rady vysokých škol. Diskutována byla otázka univerzitních nemocnic, kde by zdravotnické hledisko mělo být pokládáno za prioritní. Univerzitní nemocnice by měly být zřizovány ministerstvem zdravotnictví (názor poslankyně FISCHEROVÉ).
Zástupci akademické obce, rektor JUDr. MALÝ, student D. TOUZAR diskutovali především o nevyjasněné úloze školného, která by nemusela vést k rozvoji učebního prostředí pro studenty. V diskusi vystoupili SYKA, KOUCKÝ, SCHLANGER. Otázka školného by měla být řešena v souvislosti sezavedením příspěvku, který by spadal do oblasti státní sociální podpory a který by umožnil méně majetným studentům přístup ke vzdělání. Návrh na přerušení, jak je předložil zpravodaj výboru podpořilo 19 poslanců (všichni přítomní).
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec E. BUREŠ návrh usnesení, ve kterém výbor jednak přerušuje projednávání vládního návrhu zásad zákona, jednak žádá ministra zdravotnictví a ministra školství, mládeže a tělovýchovy, aby v co nejkratší době předložili shodné stanovisko k zásadě číslo 51, která se týká statutu univerzitních nemocnic. (16 poslanců pro, 3 se zdrželi).
K bodu 2:
Závěrečný účet kapitoly 349) - Českého úřadu bezpečnosti práce za období od
1. 1. 1994 do 31. 3. 1994 odůvodnil ing. P. PETRŮ, předseda Českého úřadu bezpečnosti práce. Upozornil, že se jedná pouze o krátké období, kdy byl Český úřad bezpečnosti práce samostatným úřadem, nyní přešel do kompetence působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí.
Zpravodajskou zprávu uvedla poslankyně H. LAGOVÁ, která doporučila závěrečný účet schválit. Vznesla dotaz na nové koncepční záměry Českého úřadu bezpečnosti práce. V další rozpravě vystoupili PETRŮ, ŠTRAIT, SYKA, KRÁSA.
Na závěr projednávání tohoto bodu byl přednesen návrh usnesení č. 197/1995, které bylo přijato (15 poslanců pro, 2 se zdrželi).
K bodu 3 a 4:
Na návrh zpravodaje k těmto bodům MUDr. F. PLUHAŘE, který doporučil odložit projednávání obou zákonů na dobu, kdy se jimi budou zabývat politické kluby. Návrh byl přijat. (10 poslanců pro).
Předseda výboru MUDr. M. SYKA navrhl s ohledem na dosud nevyjasněné koaliční stanovisko k vládnímu návrhu zákona o státní sociální podpoře neprojednávat tento zákon, odložit ho do příštího výborového cyklu.
Bylo doporučeno na dopolední hodiny druhého jednacího dne zařadit zákon o automatickém zvyšování dávek sociálního zabezpečení a nemocenského pojištění poslance F. EXNERA. Oba návrhy byly přijaty. Návrh poslance 12 poslanců pro, 4 se zdrželi, návrh na zařazení projednání tisků 1583 (16 poslanců pro - všichni přítomní).
Pokračování 62. schůze dne 6. 4. 1995.
Schůzi výboru zahájil v 9,15 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.
Návrh zákona o automatickém zvyšování dávek sociálního zabezpečení a nemocenského pojištění V. Exnera, tisk 1583 odůvodnil poslanec V. EXNER, který upozornil, že jejich návrh přináší automatické zvyšování ve vazbě na růst průměrné mzdy a životní náklady.
Zpravodaj výboru PhDr. J. NĚMČÍK upozornil, že zákon obsahuje nejasnost kompetencích a dělbě moci. Skutečnosti pro realizaci zvyšování jsou definovány nepřesně. Zákon pro současné poměry pokládá za neadekvátní. Poslanec EXNER upozornil na určitou nerovnoměrnost příjmů ve společnosti. Předseda výboru MUDr. M. SYKA upozornil na inflační hledisko navrhovaného přístupu, každé zvýšení cen okamžitě promítalo do zvýšení sociálních dávek. V podrobné rozpravě nebyl vznesen žádný pozměňovací návrh. Při hlasování o celku zákona se vyslovili 4 poslanci pro,
9 proti. 2 se zdrželi.
Na závěr jednání tohoto bodu přednesl poslanec PhDr. J. NĚMČÍK usnesení 198/1995, které bylo přijato (11 poslanců pro, 4 proti).
Na návrh poslankyně H. LAGOVÉ byl dodatečně zařazen na program schůze návrh poslance J. Ortmana a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 217/1994 Sb., o poskytnutí jednorázové peněžní částky některým obětem nacistické perzekuce (tisk 1590).
Zpravodajem k tomuto bodu byl určen poslanec MUDr. M. SYKA. Předložený návrh reflektuje především skutečnost, že řada občanů, kteří mají nárok na poskytnutí jednorázové peněžní částky, vzhledem k absenci dokladů toto neučiní ve vymezeném termínu, který je jim poskytnut. Proto se doporučuje rozšíření působnosti původního zákona do 31. 12. 1995.
Zpravodajem k bodu byl MUDr. M. SYKA. Upozornil na neoficiální stanovisko ministerstva práce a sociálních věcí, které nepokládá tento postup za nezbytný, neboť existují mechanismy jak potenciální žadatele nepřipravit o jejich nárok.
V rozpravě vystoupili KRÁSA, NĚMČÍK, JAROŠ. Návrh vzít tento zákon na vědomí podpořilo z 19 přítomných poslanců 19. Návrh usnesení č. 199/1995 přednesl zpravodaj výboru MUDr. M. SYKA. Návrh byl přijat všemi hlasy (19 poslanců pro.)
Dále se výbor zabýval žádostí Krajského soudu v Praze o možnosti poskytout stenografický zápis z uzavřeného jednání výboru pro sociální politiku a zdravotnictví o privatizaci nemocnice Na Homolce.
V rozpravě vystoupili poslankyně FISCHEROVÁ, která doporučila záznam postoupit soudu. Předseda výboru MUDr. M. SYKA krátce zdůvodnil možnosti výboru, vzhledem k tomu, že schůze výboru byla prohlášena za uzavřenou na základě § 47,
odst.2 jednacího řádu, výbor má možnost svým rozhodnutím rozšířit okruh osob, které budou mít přístup k jednotlivým materiálům. Materiály neobsahují státní tajemství a proto záleží pouze na výboru, zda příslušný stenografický zápis bude poskytnut Krajskému soudu. Hlasování o možnosti poskytnout celý stenografický zápis z jednání s panem
JUDr. Holečkem a ministrem zdravotnictví L. Rubášem a ředitelem nemocnice Na Homolce MUDr. O. Šubrtem bylo 17 poslanců pro, 1 se zdržel. Předseda výboru informoval poslance o připravovaných schůzkách. Jde především o již avizované schůzky s panem M. A. Wienonenem, ke zdravotnímu pojištění v 10,00 hodin, místnost 55, schůzka se zástupci důchodců ve 13,00 hodin v místnosti 55, a schůzka na téma uzavírání smluv VZP s poskytovateli zdravotní péče. Schůzka proběhne 12. 4., v 15,30 hodin. Na doporučení poslanců by se schůzky měli zúčastnit zástupci VZP, MZ, zástupci smluvních lékařů, zástupci Sdružení praktických lékařů a jednotlivých komor. Na této schůzce by měla být rovněž projednána otázka zpožďování plateb od pojišťoven. K problematice zpožďování plateb vystoupil poslanec JAROŠ, který upozornil na regionální charakter tohoto problému. Dále se poslanci ve své rozpravě zabývali otázkou nedoprojednaného materiálu ministra zdravotnictví ČR ke koncepci zdravotnictví. Předseda výboru naznačil, že vzhledem k přístupu ministra je ochoten kdykoliv se materiálem se znovu zabývat, ale osobně pokládá materiál z této doby již za překonaný a neaktuální.
V další rozpravě byla probírána situace v privatizaci zdravotnických zařízení, především problematika velkých poliklinik a okresních nemocnic. V rozpravě vystoupili BUREŠ, SYKA, ČERBÁK, FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ, KULIČKA. V této souvislosti předseda SYKA upozornil, že v nejbližší době, kdy bude v rámci jednání výboru jistý časový prostor, pozve oba ministry na podání aktuální situace v resortu, kdy v oblasti MPSV bude projednávána otázka adopce dětí ze Slovenské republiky. Požádal poslance Němčíka a Krásu, aby se zabývali předmětnou náplní tohoto problému a v případě ministra zdravotnictví otázka privatizace zdravotnických zařízení a financování.
Dále předseda výboru MUDr. M. SYKA upozornil na došlý fax, týkající se problematiky příhraniční oblasti a dvojího pojišťování našich občanů, zaměstnaných na Slovensku,. pověřen poslanec JAROŠ, aby se touto záležitostí zabýval. Předseda SYKA rovněž upozornil na doposud otevřenou otázku pozměňovacích návrhů paní poslankyně NOVAKOVÉ, které se týkají lékařské péče v sociálních ústavech, která je nedostatečně hrazena. Vyzval poslance KRÁSU a BUREŠE, aby dopisem pozvali zástupce ministerstva zdravotnictví a ministerstva práce a sociálních věcí k pracovní schůzce.
V bodě Různé:
vystoupila poslankyně LAGOVÁ s návrhem nákupu rehabilitačního masážního křesla. Po krátké diskusi v níž vystoupili poslanci ČERBÁK, SYKA, JAROŠ, bylo doporučeno, aby tato otázka byla řešena komplexněji s úvahou i na využití služeb specialisty maséra, který by lépe mohl indikovat vhodnou pomoc. Za výbor byla jmenována skupina LAGOVÁ, NĚMČÍK, JAROŠ, aby se zabývala možnou otázkou rehabilitace.
Schůze výboru skončila v 11,00 hodin
V Praze 25. dubna 1995
Zapsal: ing. A. Papoušek
Napsala: V. Vesecká
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |