Zápis 

 

ze 63. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP

konané dne 3. a 4. května 1995

 

Přítomni:

(viz prez. listina)

 

Schůzi výboru zahájil v 10,15 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA. Přednesl významnou změnu v programu 63. schůze VSPZ a to státní závěrečné účty jednotlivých kapitol a celkový státní závěrečný účet přesunout na další výborový týden a ve vzniklém čase projednat bod: Sdělení předsedy a Různé.

 

Další body ve čtvrtek:

 

1. Návrh regulačních opatření v systému všeobecného zdravotního pojištění se zástupci Ministerstva zdravotnictví

 

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 319/1993 Sb., o přísdpěvku na nájemné se zástupci MPSV. Zpravodaj MUDr. E. JAROŠ.

 

Na návrh poslance ŠTRAITA, podpořeného poslancem GJURIČEM, bude na 64. schůzi zařazen bod programu: Informace o situaci v oblasti migrace na území České republiky a rok 1994 (tisk 1615). Návrh programu s navrženými změnami byl přijat všemi hlasy (15 poslanců pro).

 

Po odůvodnění předsedy výboru MUDr. M. SYKY, který seznámil poslance se žádostí JUDr. Karla HESCHE, zástupce Nejvyššího soudu, který požádal výbor o postoupení stenografického záznamu z jednání výboru o privatizaci Nemocnice Na Homolce a po rozpravě, ve které vystoupili FISCHEROVÁ, BUREŠ, RYMEŠ, SYKA se 14 poslanců vyslovilo pro, 1 se zdržel. Na základě tohoto rozhodnutí bude pro potřeby kárného řízení zaslán JUDr. Karlu HESCHOVI stenografický záznam z jednání výboru o privatizaci Nemocnice Na Homolce.

 

Dále předseda výboru informoval poslance o připravovaném závěrečném setkání zástupců projektu HOPE s jednotlivými řediteli nemocnic, kteří absolvovali managerský kurz dne 13. května v hotelu PANORAMA a vyzval poslance k účasti na této akci, pozitivně zhodnotil celý průběh proběhlého kurzu včetně role, kterou výbor v době zajišťování tohoto kurzu sehrál.

 

Pozvánka na sněm České stomatologické komory postoupena poslanci ZAHRADNÍČKOVI, který se z vážných důvodů omluvil, postoupena poslanci KULIČKOVI.

 

Poslankyně MAZALOVÁ informovala poslance o významném objemu petic v registraci tablety RU 486 a k důchodovému zákonu.

 

Schůze výboru skončila v 10,30 hodin

 

Pokračování schůze dne 4. května 1996:

 

Schůze pokračovala v 9.15 hodin (na začátku schůze přítomno 12 poslanců).

 

Návrh regulačních opatření v systému všeobecného zdravotního pojištění byl zařazen na jednání výboru na základě usnesení Poslanecké sněmovny č. 557/1994. Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec BUREŠ, který seznámil poslance s plněním tohoto úkolu oborovými pojišťovnami. Materiál o regulačních opatřeních předložilo 10 oborových pojišťoven, 3 pojišťovny nemohly tento materiál předložit (začínaly činnost). Na usnesení sněmovny reagovaly spíše menší pojišťovny (20-90 tis. klientů). Solidní analýzu o regulačních opatřeních představují 3 z předložených materiálů. Mezi frekventované připomínky patří zejména změna systému úhrady platby. Změna systému odměňování revize seznamu lékařských výkonů, standardu léčivých postupů, posílení úlohy revizních lékařů.

 

Dále vystoupil ministr zdravotnictví Dr.RUBÁŠ, který uvedl, že regulační opatření jsou přijímána vždy s jistou neochotou. Diskutovanou otázkou byla autonomie smluvního vztahu mezi zdravotnickým zařízením a zdravotní pojišťovnou.

 

Předseda výboru uvedl, že hlavní problém deficitu pojišťoven nepochází ze systému náhrady, ale odpovídá (i co se týká absolutních částek) nákupu přístrojové techniky pro příslušná zdravotnická zařízení.

 

V rozpravě vystoupili SYKA, JANEČEK, NĚMEC. Bylo shodně konstatováno, že regulační opatření, která nepůsobí zdravotním pojišťovnám a zdravotnickým zařízením určité potíže, ztrácí smysl. Jako nepříznivá skutečnost byla hodnocena stále stejná hodnota bodu, která nereaguje na žádné finanční vlivy. Dále se ministr vyjádřil k otázce kategorizace léčiv.

 

Poslanec ČERBÁK upozornil na nevhodnost ukvapených kroků (uvedl např.

50 Kč poplatky za pobyt v nemocnici). Zástupce ministerstva vidí jako reálné zpracování seznamu zdravotnických výkonů do 1. 7. 1995.

 

Dále vystoupili poslanci JAROŠ, ČERBÁK a ministr RUBÁŠ. Diskutovala se otázka plné a částečně hrazené péče, otázka lékové politiky a revizní činnost pojišťoven. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny upozornil, že každá pojišťovna je na požádání schopna dodat individuální účet klienta.

 

Dále vystoupil DOSTÁL, FISCHEROVÁ, ČERBÁK, JAROŠ, NĚNEC, RUBÁŠ. Byla položena i otázka generelu Prahy a republiky s představo o dostupnosti zdravotní péče.

 

K bodu bylo přijato usnesení č. 201/1995 (všemi hlasy).

 

Bod č. 2

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 319/1993 Sb., o příspěvku na nájemné (tisk 1621). Tento tisk odůvodnil náměstek ministra

J. DOSTAL, CSc., který uvedl, že příslušný zákon reaguje především na růst cen a postupnou liberalizaci nájemného.

 

Toto stanovisko podpořil i zpravodaj výboru poslanec JAROŠ, který uvedl, že tento zákon skutečně vyřeší otázku regulovaného nájemného. Zástupce ČMKOS LITAVSKÝ navrhl zvýšení úrovně příjmů rodin na 1,45 životního minima všech členů domácnosti. Náměstek DOSTAL uvedl, že návrh je dostatečný a hájí dostatečnou skupinu občanů.

 

K rozpravě k zákonu nevystoupil žádný z poslanců. V podrobné rozpravě vystoupili poslanci JANEČEK, NĚMČÍK, kteří navrhli vypustit čl. 2, čl. 3 označit jako čl. 2. Tento návrh byl přijat. 13 poslanců pro. Pro přijetí zákona se vyslovilo 13 poslanců Návrh byl přijat.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj výboru

usnesení č. 200/1995, které bylo přijato (13 poslanců pro).

 

Schůzi zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP