Zápis
z 65. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSDP
konané dne 17. května 1995
Přítomni: |
viz prezenční listina |
Program schůze: viz pozvánka
Schůzi zahájil v 9.00 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.
K bodu 1:
V úvodu rozpravy předseda MUDr. M. SYKA přednesl komplexní návrh dopracovat soubor návrhů do úplného znění zákona. Proběhla krátká diskuse k proceduře, ve které vystoupili poslanci ČERBÁK, FISCHEROVÁ, KRÁSA, LAGOVÁ, SYKA. Hlasováním o procedurálním návrhu zda tento postup je možný, se vyslovilo 11 poslanců pro, 7 se zdrželo. Byla znovu otevřena obecná rozprava. V obecné rozpravě vystoupila poslankyně FISCHEROVÁ, která upozornila, že předkládaný zákon se projevuje výraznou tendencí šetřit. Poslankyně LAGOVÁ upozornila, že navržené úpravy a pozměňovací návrhy mění záměr zákona a zavádí nové termíny. Poslanec GJURIČ uvedl, že účelem předkládání tohoto zákona není úsporné opatření, jde spíše o oddělení dávkové politiky a sociální práce. Poslankyně MAZALOVÁ předložení zákona vnímá jako krok dopředu. K textu zákona má námitku k dávkám u rodičovského přídavku. Ministr VODIČKA uvedl k vzneseným námitkám, že určitou motivací zákona je skurečně omezit sociální výdaje. Přílišná štědrost v sociální oblasti je v zásadě asociální, neboť podporuje inflační vlivy, které dopadají na nízkopříjmové skupiny.
V rozpravě vystoupili SYKA, FISCHEROVÁ, JANEČEK, LAGOVÁ. Poslankyně LAGOVÁ vznesla námitku, že nově předložený zákon je proti původně schváleným zásadám prostě odlišný. Tento názor rozhodně vyvrátil předseda výboru MUDr. M. SYKA. Za odbory ČMKOS místopředseda ŠTECH upozornil především na administrativní nákladnost celého systému. Poslanec GJURIČ upozornil že jakékoliv rozlišování v sociální oblasti je vždy složitější a tedy i nákladnější. Poslankyně VÁCHALOVÁ vznesla závažnou výhradu proti způsobu koaliční dohody k tomuto zákonu, ze které byla vyloučena opozice. Zpochybnila též i určitou přímou hranici mezi bohatými a chudými a na některá úskalí daňových přiznání, která způsobí, že do některé ze skupin se dostanou občané nezaslouženě.
V podrobné rozpravě vystoupil poslanec SYKA, který podal komplexní pozměňovací návrh k celému textu zákona. K tomuto proběhla rzprava v níž vystopupili poslanci KRÁSA, MAZALOVÁ, SYKA. Hlasování o přijmutí pozměňovacích návrhů jako celku se vyslovilo 12 poslanců pro, 1 proti, 2 se zdrželi. Další pozměňovací návrh vznesla poslankyně MAZALOVÁ k § 2 (5 poslanců pro, 9 proti), poslankyně FISCHEROVÁ, poslankyně VÁCHALOVÁ k § 5, odst. 1 (6 poslanců pro, 1 proti). V rozpravě vystoupili DLOUHÝ, HUTAŘ, DOSTÁL, MAZALOVÁ, ČERBÁK, LAGOVÁ. Poslankyně FISCHEROVÁ měla pozměňovací návrh k § 6 (3 poslanci pro, 5 poslanců proti). Dále vystoupili k § 9, 11, 17, 18 poslankyně FISCHEROVÁ. Návrhy nebyly přijaty. K § 20, 21, 24, 27, 28, 34, 35 vystoupila poslankyně FISCHEROVÁ. Návrhy nebyly přijaty.
Závěrečným schvalováním zákona se rozvinula rozprava o počtu již přijatých pracovníků na obecních úřadech. V rozpravě vystoupili poslankyně LAGOVÁ, FISCHEROVÁ, SYKA a ministr práce a sociálních věcí ing. J. VODIČKA. Uvedl, že do konce roku 1995 se počítá s nárůstem pracovníků na 1 800. K bodu bylo přijato usnesení č. 206/1995. Pro zákon jako celek se vyslovilo 13 poslanců pro, 4 poslanci proti.
Tisk 1471 odůvodnil ministr práce a sociálních věcí ing. J. VODICKA. Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec V. KRÁSA. Upozornil, že v rámci přijatých komplexních podmínek M. SYKY je nutno uvést do souladu i zákon tisk 1471. V obecné rozpravě nevystoupil žádný z poslanců. V podrobné rozpravě vystoupil poslanec M. SYKA s komplexním návrhem. Návrh byl přijat 13 poslanci, 2 se zdrželi. V podrobné rozpravě dále nevystoupil žádný z poslanců.
Na závěr projednávání tohoto bodu zpravodaj přednesl návrh usnesení č. 207/1995 k tisku 1481, kterým výbor doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s návrhem zákona. Návrh usnesení byl přijat poměrem hlasů 12 poslanců pro 3 se zdrželi.
K bodu 3:
Sdělení předsedy:
Informaci o činnosti Nadace pro výzkum zdravotnické soustavy. Předseda výboru upozornil na možnosti využít informační báze této nadace pro práci výboru. Dále předseda upozornil na možnost setkání se zástupci Společnosti INFO MEDIA, která nabídla spolupráci výboru. Informace o akci WHO - evropská konference "Alkohol, kouření a zdraví" od náměstka ministra zdravotnictví Dr. Pečenky s možností vyslat delegáta. Delegátem by měl být poslanec JAROŠ, náhradník JANEČEK. Dále předseda upozornil, že bude nutno zařadit pozvání kandidátů na volbu do Správní a Dozorčí rady, vzhledem k vzniklému střetu zájmů po přijetí novely o Všeobecné zdravotní pojišťovně. K otázce posuzování zdravotní kvalifikace pro potřeby stanovení invalidního důchodu bude svolán seminář k oponentuře prováděcí vyhlášky k zákonu o důchodovém pojištění. Garanty semináře byli stanoveni poslanci KRÁSA a NĚMČÍK. K problematice privatizace která bude zařazena na jednu z nejbližších schůzí budou pozváni poslanci SKALICKÝ, RUBÁŠ, ČEŠKA.
Schůze výboru skončila v 16,00 hodin.
V Praze 1. srna 1995
Zaznamenal: ing. A. Papoušek
Napsala: V. Vesecká