Zápis 

 

ze 67. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP

konané dne 7., 8. a 9. června 1995

 

Přítomni:

Viz prezenční listina

 

Schůzi zahájil v 10,15 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Návrh poslanců J. Navrátila a dalších na vydání ústavního zákona, kterým se doplňuje ústavní zákon ČNR č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky (tisk 1705)

 

2. Návrh poslanců M. Kolářové a V. Krásy na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1718)

 

3. Návrh poslanců A. Röschové a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 200/1990 o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1742)

 

4. Vládní návrh zásad zákona o vysokém školství

 

5. Zdravotní péče v Praze

 

6. Problematika aplikace zákona č. 199/1994 Sb., o zadávání veřejných zakázek a

jeho dopad na velká zdravotnická zařízení

 

7. Vládní návrh zákona o důchodovém pojištění (tisk 1574)

 

8. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňují některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o důchodovém pojištění (tisk 1674)

 

9. Sdělení předsedy

 

10. Různé

 

Do pořadu schůze bylo na čtvrtek 8. 6. zařazen bod do projednání přerušeného bodu zásad zákona o poskytování zdravotní péče. Pro nový pořad schůze se vyslovilo 15 poslanců, 2 se zdrželi.

 

K bodu 1:

 

Ústavní zákon poslanců J. Navrátila a dalších, kterým se doplňuje ústavní zákon ČNR č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky (tisk 1705) odůvodnil poslanec doc. RSDr. J. ŠTRAIT, CSc. Zákon řeší otázku ochrany a zarušení přiměřeného bydlení. Zpravodajem k tomuto bodu byl posl. DOSTÁL, který v souladu s již projednávanými zásadami navrhl vzhledem k jiným závažnějším okruhům, které by měly být řešeny ústavním zákonem tento zákon nedoporučit Poslanecké sněmovně ke schválení.

 

V rozpravě vystoupili MAZALOVÁ, KRÁSA, JANEČEK, kde byly diskutovány otázky bytové problematiky. Poslankyně LAGOVA upozornila na obecná nezadatelná a tzv. speciální práva, která mohou být řešena i deklaratorní formou. Při hlasování o celku zákonu a se vyslovili 4 poslanci pro, 6 poslanců proti, 4 se zdrželi. Zákon nebyl přijat. Na závěr bylo přijato usnesení č. 210/1995 (12 poslanců pro, 3 se zdrželi)

 

K bodu 2:

 

Návrh poslanců V. Krásy a M. Kolářové na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1718) odůvodnil poslanec KRÁSA. Upozornil, že zákon řeší především specifickou situaci denních stacionářů, kdy rodiče dětí, které navštěvovaly tyto stacionáře, neměly nárok na příspěvek za péči o osobu blízkou. Zpravodajkyní k tomuto bodu byla poslankyně VÁCHALOVÁ, která upozornila na diskriminační aspekt současné situace, kterou tato novela chce řešit.

 

V rozpravě vystoupili poslanci GJURIČ, JAROŠ, JANEČEK, VÁCHALOVÁ. Bylo upozorněno, že rozpočtový výbor přijal tento zákon. V podrobné rozporavě nevystoupil žádný z poslanců. Pro celek zákona se vyslovilo 14 poslanců. Poslankyně VÁCHALOVÁ přednesla návrh usnesení číslo 212/1995, které bylo přijato. (16 poslanců pro).

 

Ve vzniklém časovém prostoru byl přednesen návrh usnesení č.211/1995 k situaci v oblati migrace. V rozpravě vystoupili poslanci GJURIČ a ŠTRAIT. Usnesení č. 211/1995 přijalo 17 poslanců.

 

Ve Sdělení předsedy upozornil předseda MUDr. M. SYKA na možnost převzít gesci výboru nad pořádaným workshopem k financování zdravotnictví, který pořádá Nadace pro výzkum zdravotních systémů. Členem správní rady této nadace je poslanec výboru MUDr. BUREŠ. Pro se vyslovilo 18 poslanců, všichni přítomní.

 

Seminář k otázce zdravotně postižených byla svolána 14. 6. 1995 v místnosti číslo 56. Výbor je rovněž vázán přijetím arménské delegace, která se bude zajímat o diskusi nad otázkami tranformace zdravotnictví. Této návštěvě se budou věnovat poslanci JAROŠ a MAZALOVÁ.

 

Dále byla diskutovna otázka zahraniční cesty, především plánované cesty do USA, na začátku července, na 14 dní. Tato návštěva je sjednána na základě pozvání projektu HOPE a týkala by se pravděpodobně místopředsedů, kteří se v této otázce více angažovali. Předseda rovněž informoval o velmi užitečném setkání s prof. Masaro z Virginské univerzity. Dále byla diskutována otázka návštěvy do Velké Británie. Doporučil všem poslancům, aby zvážili účast na této cestě tak, aby počet poslanců nepřesáhl počet 6.

 

Dále byla vyzvána poslankyně FISCHEROVÁ, aby podala informaci o své cestě po Skandinávských zemí. Poslankyně FISCHEROVÁ souhlasila s tím, že předloží stručnou zprávu k návštěvě ES a dalších organizací.

 

K bodu 3:

 

Návrh poslanců A. Röschové a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1742) nebyl zařazen na pořad jednání výboru pro absenci stanoviska vlády.

 

Výbor pokračoval dále ve 14,20 hodin projednáváním zásad zákona o vysokém školství (tisk 1573). Jednání pokračovalo v obecné rozpravě. Za Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vystoupil ředitel ONDRÁČEK, který upozornil, že došlo k dohodě v oblasti univerzitních nemocnic, které budou akreditovány Ministerstvem zdravotnictví. Jde o vzájemnou dohodu mezi oběma ministerstvy.

 

V podrobné rozpravě vystoupili k zásadě číslo 3 ONDRÁČEK, PLUHAŘ, GJURIČ. V otázce lékařských fakult vystoupili poslanci JAROŠ, GJURIČ, SYKA. K zásadě číslo 6 vystoupil poslanec JAROŠ, k zásadě číslo 7 ONDRÁČEK, GJURIČ, BUREŠ. V zásadě číslo 10 byla řešena otázka školného. Poslanci se dotazovali především na mechanizmy splácení úvěrů, které budou poskytovány pro studium. Vystoupili JAROŠ, FISCHEROVÁ, GJURIČ k univerzitním nemocnicím v zásadě číslo 51 vystoupili poslankyně FISCHEROVÁ s konkrétním pozměňovacím návrhem. Byla zvažována možnost postgraduální výuky ve vazbě na financování a kompetence mezi oběma ministerstvy. Dále vystoupili ČERBÁK, ONDRÁČEK, FISCHEROVÁ, SYKA. K § 59, který se týká akreditačního kolegia vystoupil poslanec GJURIČ, JANEČEK. K celému návrhu zákona se vyslovilo 7 poslanců pro, 5 se zdrželo. Návrh byl přijat. Zpravodaj přečetl návrh usnesení číslo 213/1995, které bylo přijato. (7 poslanců pro, 5 se zdrželo).

 

K bodu 6:

 

Problematika aplikace zákona č. 199/1994 Sb., o zadávání veřejných zakázek a jeho dopad na velká zdravotnická zařízení se zúčastnil za Ministerstvo zdravotnictví náměstek ministra A. DVOULETÝ, za Ministerstvo pro hospodářskou soutěž ředitel ŠEDIVÝ, za Asociaci nemocnic pan SVOBODA. Ze stručně předložené zprávy všech zúčastněných vyplynulo, že některé ustanovení zákona o zadávání veřejných zakázek jsou diskriminující a nevýhodná pro velká zdravotnická zařízení. Tato situace je již solidně zmapovaná, v současné době se pracuje na předloze novely, která by co nejrychleji upravila dpsavadní nerovnost.

 

Na závěr 2. jednacího dne byly zařazeny k projednání oba tisky, které se zabývají problematikou vyšších územně samosprávných celků. K oběma tiskům vystoupil s odůvodněním JUDr. P. ZÁŘECKÝ, zástupce úřadu pro legislativu a veřejnou správu České republiky, který informoval o některých závěrech parlamentní komise. Zpravodajskou zprávu přednesl J. ZAHRADNÍČEK, který doporučil využít stanoviska komise pro otázky vyšších územních samosprávných celků, která má zastoupení 3 parlamentních stran a představuje jistou dohodu. V diskusi o vyšších samosprávních celcích vystoupili: ČERMÁK, BUREŠ, JAROŠ, SYKA, FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ, ZÁŘECKÝ, ZAHRADNÍČEK, ŠTRAIT. Z diskuse vyplynulo, že neřešení otázky samosprávných celků a jejich působnosti má jistě negativní dopad na některé specifické oblasti sociální politiky, především na oblast sociální péče a pomoci. Rovněž pro některé kompetenční vztahy zdravotnických zařízení by bylo dobré, kdyby byly kompetence vyšších územních samosprávných celků stanoveny přesněji a zákonem. Pro přijetí souhlasu s vládním návrhem zákona o sdružení vyšších územních samosprávných celků (tisk 1077) ve znění tisku 1768 s tím, že na znění z toghoto tisku bude dopracována varianta se vyslovilo 8 poslanců pro, 4 poslanci proti, 2 se zdrželi. Po tomto hlasování bylo jednání k tomuto bodu přerušeno.

 

Pokračování 67. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví dne 9. 6. 1995. Schůze výboru začala v 9,20 hodin. Před otevřením rozpravy nad vládním návrhem zákona o důchodovém pojištění předseda výboru MUDr. M. SYKA opravil některá neobjektivní mediální sdělením o přidělení bytu jeho osobě. Upozornil, že tyto informace se nezakládají na pravdě, že nepřijal dekret ani na dobu omezenou od magistrátu. V této souvislosti vystoupil posl. A. GJURIČ, který upozornil media, aby objektivně prezentovaly kdo ve výboru pracuje a kdo se věnuje jiným aktivitám.

Dnešní současné jednání tomu nasvědčuje.

 

Tisk 1574 odůvodnil ministr práce a sociálních věcí J. VODIČKA. Upozornil, že návrh zákona o důchodovém pojištění přináší očekávané změny, které reflektují především významně nepříznivou demografickou situaci zákonů. Akcentuje osobní odpovědnost, která je daná možností připojištění, které se již zdárně rozbíhá.

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl posl. NĚMČÍK, který upozornil, že tato novela je v poslední době velmi diskutovaná. Zabýval se otázkou reálné výše důchodů, kerá se odvíjí od dynamiky ekonomiky. Upozornil na některé demografické údaje, které jsou v zásadě nepříznivější než předpokládají údaje Českého statistického úřadu, ze kterých vycházela předloha zákona. Návrh zákona pokládá za dobře zpracovaný a doporučuje ho k přijetí.

 

V obecné rozpravě vystoupil jako první poslanec JANEČEK. Upozornil, že výbor garanční doporučuje vyčkat závěr ostatních výborů a projednat až jako jeden z posledních. V návrhu ho podpořila poslankyně FISCHEROVÁ, která naznačila, že tento princip je obecný, s tím, že podporuje všechny stanoviska ČMKOS. Poslanec JANEČEK podal procedurální návrh přerušit projednávání tohoto bodu.

 

Ministr práce a sociálních věcí J. VODIČKA upozornil na stav projednávání v ostatních výborech, kdy několik výborů již zákon doporučilo. Při hlasování o procedurálním návrhu se vyslovilo 5 poslanců pro, 11 proti. Návrh nebyl přijat. Posl. LAGOVÁ vyzvala všechny poslance k otevřenému jednání bez zbytečné arogance.

V další rozpravě vystoupili SYKA, ŠTAMBERA, JANEČEK, ČERBÁK. Byla diskutována i otázka prováděcí vyhlášky, o kterou by výbor měl zájem. V další rozpravě vystoupili GJURIČ, KRÁSA, JANEČEK, ČERBÁK, SYKA. Při hlasování, zda dát odborům prostor k vyjádření se 7 poslanců vyslovilo pro, 3 proti, 3 se zdrželi. Dále vystoupil poslanec GJURIČ, s upozorněním, že se domnívá, že v této situaci by již odbory neměly do projednávání zákona zasahovat. V podrobné rozpravě vystoupili poslankyně FISCHEROVÁ k § 1, návrh nebyl přijat. Poslankyně LAGOVÁ k § 3, návrh nebyl přijat. Poslanec NĚMČÍK k § 5 ,návrh byl přijat. Poslankyně FISCHEROVÁ k § 5 návrh nebyl přijat. Poslanec JANEČEK k § 5, návrh byl přijat, poslankyně FISCHEROVA, k § 5 návrh nebyl přijat. K § 13 poslanec ŠTRAIT bez konkrétního návrhu ČERBÁK, VODIČKA, NĚMČÍk k § 16 návrh byl přijat. Poslankyně FISCHEROVÁ k § 17 - návrh nebyl přijat, poslankyně LAGOVÁ k § 17, návrh nebyl přijat. Poslanec NĚMČÍK k § 19 návrh byl přijat, poslanec ČERBÁK k § 21, návrh byl přijat. Poslankyně LAGOVÁ k § 29, návrh nebyl přijat, poslankyně FISCHEROVÁ k § 31, návrh nebyl přijat.

 

V další podrobné rozpravě vystoupili LAGOVÁ, GJURIČ, ČERBÁK, FISCHEROVÁ, ŠTRAIT. K § 32 JANEČEK otázka zvyšování věku (5 poslanců pro, 9 se zdrželo). Návrh nebyl přijat. K § 34 NĚMČÍk, návrh byl přijat, k § 34 poslankyně LAGOVÁ, návrh nebyl přijat, k § 37 poslankyně LAGOVÁ, GJURIČ, ČERBÁK, návrh nebyl přijat. Poslankyně VÁCHALOVÁ k § 42, návrh byl přijat, k § 49, 50, 51, vystoupili poslanci DOSTÁL, ČERBÁK, FISCHEROVÁ k 53, návrh nebyl přijat, poslankyně LAGOVÁ k § 67, návrh nebyl přijat, k § 67, 71, 78, poslankyně FISCHEROVÁ, návrh nebyl přijat, poslanec KRÁSA, NĚMČÍK k § 78, návrh byl přijat, k § 89, poslanec NĚMČÍK, návrh byl přijat. Poslankyně LAGOVÁ k § 107 návrh nebyl přijat. Pro celek zákona se vyslovilo 12 poslanců ze 17 přítomných, 5 poslanců bylo proti. Zpravodaj výboru přednesl návrh usnesení číslo 217/1995, které bylo přijato (11 poslanců pro, 5 se zdrželo.)

 

Schůze výboru skončila v 17,15 hodin

 

Výbor se shodl, že k doplňkovému zákonu k zákonu o důchodovém pojištění se sejde příští čtvrtek.

 

Pokračování schůze dne 8. 7. 1995

 

Schůze 8. 7. pokračovala v 9,15 hodin. Schůzi výboru řídil předseda MUDr. M. SYKA. Byla zařazena zdravotní péče v Praze. Ministr k tomuto bodu předložil upravený materiál s účinností od 1. června. Byla především diskutováno procedura, zda tento návrh projednávat.

 

V diskusi vystoupili ČERBÁK, BUREŠ, FISCHEROVÁ, GJURIČ. Vzhledem k žádosti ministra bylo přijato usnesení č. 215/1995, ve kterém se doporučuje materiál konzultovat se zúčastněnými pražskými subjekty jako je Magistrát, Fakultní nemocnice a velké nemocnice. Návrh usnesení byl přijat (16 hlasů pro).

 

Pokračování projednávání zásad zákona o podmínkách poskytování zdravotní péče. Tento bod byl zařazen podporou 16 poslanců. Diskuse pokračovala podrobnou rozpravou k zásadě číslo 7. Vystoupil poslanec JAROŠ, ČERBÁK. V podrobné rozpravě opakovaně vystoupili poslanci FISCHEROVÁ, JAROŠ, ČERBÁK, ČERMÁK, KRÁSA, GJURIČ, SYKA, BUREŠ, DOSTÁL. Byly přijaty pozměňovací návrhy k zásadě číslo 1, číslo 2, číslo 3, číslo 5 a 7, číslo 8, číslo 9, číslo 10, číslo 14, číslo 19, číslo 20, 22, 24, 28, 36, 38 a obecná připomínka, která doporučuje uvést do souladu s přijatým právním usnesením v sociální oblasti.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu bylo přijato usnesení č. 216/1995 (154 poslanců pro.) Výbor tímto usnesením vzal příslušný návrh zákona na vědomí s 25 připomínkami.

 

Schůze výboru byla ukončena ve 12,30 hodin.

 

V Praze 1. srpna 1995

 

Zaznamenal: Ing. A. Papoušek

Napsala: Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP