Zápis
ze 68. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP
konané dne 15. června 1995
Přítomni: |
viz přiložená prezenční listina |
Návrh programu:
1. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákony souvisejícící s přijetím zákona o důchodovém pojištění
2. Vládní návrh ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků
(tisk 1077)
3. Vládní návrh ústavního zákona o působnosti vyšších územních samosprávných celků (tisk 1129)
K bodu 1:
Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňují některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o důchodovém pojištění (tisk 1674) odůvodnil ministr práce a sociálních věcí ing. J. VODIČKA. Upozornil, že zákon úzce navazuje na předchozí přijatý zákon a upřesňuje řadu doprovodných skutečností. Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec NĚMČÍK, který uvedl, že se jedná o normu technickou. Bude nutno předložit komplex pozměňovacích návrhů, aby oba zákony byly v souladu.
V rozpravě vystoupil poslanec JANEČEK, který upozornil, že zákon přináší řadu daňových novel, které jsou již v jiném tisku předloženy pro projednání sněmovny, vyzval k lepší koordinaci mezi ministerstvy, neboť není vhodné když pro schůzi sněmovny jsou předkládány 2 tisky, které novelují stejný zákon.
V další rozpravě vystoupila poslankyně VACHALOVÁ, SYKA, LAGOVÁ. Byla diskutována otázka invalidity, posudkové kvalifikace s tím, že prováděcí vyhlášky k tomuto zákonu jsou do jisté míry konfliktní, jak vysvítá i z pracovního setkání k problematice posudkové služby.
V další rozpravě vystoupili JANEČEK, SYKA. Poslanec JANEČEK vznesl pochybnost o odvodovém zatížení z pojistného na sociální zabezpečení. Zástupce Ministerstva práce a sociálních věcí Dr. PŘIB upozornil, že návrh zákona vychází ze stávajícího stavu a není možné predikovat přijetí nového zákona sněmovnou. K problematice vyhlášek Ministerstva práce a sociálních věcí bylo přijato usnesení číslo 219/1995. Toto usnesení bylo přijato 13 hlasy - 2 se zdrželi.
V další rozpravě vystpoupil HUTAŘ, který upozornil na významný zásah, který se týká kategorie úplné bezmocnosti je nutné zvýšit hranici pro posuzování příjmu občana.
V podrobné rozpravě přednesl poslanec PLUHAŘ komplexní návrh, který byl přijat (13 poslanců pro, 2 se zdrželi). Poslankyně VÁCHALOVÁ navrhla zvýšení úplné bezmocnosti z částky 500 na 600 a z částky 700 na 900 Kč. Návrh byl přijat. (9 poslanců pro, 4 se zdrželi).Rozprava probíhala po jednotlivých článcích.
Z časových důvodů vazby na společnou zprávu zpravodajů bylo zařazeno do projednání zákonů, které se týkají vyšších samosprávných samosprávných celků.
Zpravodaj výboru J. ZAHRADNÍČEK přednesl návrh usnesení, které vycházelo z výsledků hlasování a varianta VÚSC kdy výbor vyslovil souhlas s návrhem zákona (tisk 1077) varianta II při hlasování o návrhu usnesení číslo 218/1995 se vyslovilo 6 poslanců pro, 3 poslanci proti, 6 poslanců se zdrželo. Návrh usnesení nebyl přijat. Jiný návrh usnesení nebyl přednesen. K tomuto bodu byl vydán záznam číslo 218/1995.
Vládní návrh ústavního zákona o působnosti vyšších územních samosprávných celků (tisk 1129) vzhledem k předchozímu projednání zákona o vytvoření vyšších územně samosprávných celků nebyl diskutován. Po projednání těchto dvou zákonů pokračovala diskuse nad tiskem 1674. V další rozpravě k tisku 1674 vystoupili ČERBÁK, JANEČEK, VODIČKA. Byla především diskutována otázka oddělení fondu důchodového pojištění a možnost zřízení zvláštního fondu. K tomuto bodu byly vzneseny tři návrhy. Návrh poslankyně FISCHEROVÉ, návrh poslance JANEČKA a návrh poslance SYKY.
Z diskuse vyplynulo, že jako nejkomplexnější návrh se jeví návrh poslance SYKY. Poslanci si vyžádali, aby všechny návrhy byly předány v písemné podobě. V hlasování o o přednesených návrzích se pro návh poslankyně FISCHEROVÉ vyslovilo 3 poslanci pro, 5 proti, 3 se zdrželi. Návrh poslance JANEČKA 3 poslanci pro, 4 proti, 5, kteří se zdrželi. Pro návrh poslance SYKY 14 poslanců pro, 1 se zdržel.
Na závěr projednávání tohoto bodu byl přednesen návrh usnesení číslo 221. Před tímto návrhem bylo hlasováno o celku zákona. Pro celek zákona se vyslovilo 10 poslanců pro, 3 se zdrželi. Návrh usnesení 221 přijalo 11 poslanců, dva se zdrželi.
Sdělení předsedy.
Předseda výboru informoval o etické na komisi pro léčiva. Bylo by vhodné, aby se komise zúčastnil některý ze zástupců výborů. V krátké rozpravě, v níž vystoupili BUREŠ, ČERBÁK, JAROŠ bylo rozhodnuto, že tato aktivita není z mnoha důvodů vhodná.
Na závěr jednacího dne byli představeni kandidáti do Správní a Dozorčí rady. Představení kandidátů se zúčastnilo zbylých 5 kandidátů, kteří se nedostavili v prvním termínu. Do Správní rady bylo určeno 10 kandidátů, do Dozorčí rady 3 kandidáti. Výbor se rovněž usnesl na volebním řádu pro tajnou volbu členů zástupců pojištěnců do Správní a Dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. K tomuto bodu bylo přijato usnesení číslo 220/1995 (12 poslanců pro).
Schůze výboru skončila v 16,30 hodin.
V Praze 31. července 1995
Zaznamenal: ing. A. Papoušek
Napsala: Vesecká
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |