Zápis 

ze 73. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,

konané dne 13. a 14. září 1995

 

Přítomni:

viz. listiny přítomných

 

Schůzi výboru zahájil v 10,10 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA.

 

K návrhu pořadu. Z původního návrhu pořadu byl stažen vládní návrh zásad zákona o nadacích (tisk 1790) z důvodu neprojednávání zásad podle nového jednacího řádu.

 

Schválený pořad schůze:

 

Dopolední program: Sdělení předsedy, Různé,

 

odpolední program: Vládní návrh zákona o neziskových právnických osobách a o změně a doplnění zákona o daních z příjmu, zákona o dani z nemovitosti a zákona o dani dědické a dani darovací a dani z převodu nemovitostí.

 

Program 14. listopadu od 9,00 hodin Aktuální situace v resortu MPSV, od

10,00 hodin zdravotní péče v Praze.

 

Pro program se vyslovilo 15 poslanců - všichni přítomní.

 

Jako první bod navrhl předseda termín a pořad 74. schůze výboru. Schůze výboru by se měla konat 11. a 12. října 1995. Návrh programu byl rozdán poslancům.

 

V rozpravě o možných doplněních programu vystoupili RAŠKA, MAZALOVÁ, JANEČEK, GJURIČ. Z těchto vystoupení nevznikl žádný pozměňovací návrh. Pro návrh programu 74. schůze se vyslovili všichni přítomní poslanci (19 pro).

 

V bodě Různé vystoupil poslanec GJURIČ, který informoval o možnosti uspořádat seminář o právech lidí duševně nemocných. V rozpravě vystoupili SYKA, GJURIČ, JAROŠ. Poslanec JAROŠ upozornil na petici České lékařské komory a požádal, zda by bylo možné do ni nahlédnout. V další rozpravě informovala poslankyně MAZALOVÁ o doposud vyřízených peticích. Byla diskutována otázka programu 14. září 1995. Dále se předseda SYKA vyjádřil k bodu Zdravotní péče v Praze, kde doposud nebyly podle usnesení výboru poskytnuty připomínky zúčastněných stran.

 

V rozpravě k tomuto bodu vystoupila FISCHEROVÁ, SYKA, MAZALOVÁ, ČERBÁK, DOSTÁL. Bylo diskutováno především zda v budoucnu nerozšířit generel Prahy na generel celé republiky a zda by nebylo vhodné bod zatím neprojednávat. Poslanci se shodli, že následující den generel Prahy nebude projednáván v podrobné rozpravě. Bod nebyl z programu stažen hlasováním. Poslanci vyslovili přání, zda by bylo možné prodloužit bod Aktuální situace v resortu MPSV do 12,00 hodiny s tím, že není nutná po celou dobu účast ministra.

 

Pokračování schůze ve 14,10 hodin. Vládní návrh zákona o neziskových právnických osobách a o změně a doplnění zákona o daních z příjmů, zákona o dani

z nemovitosti a zákona o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí

(tisk 1791) odůvodnila náměstkyně ministra financí Dr. L. BENEŠOVÁ.

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec V. KRÁSA, který doporučil zákon po rozpravě a po přijetí některých připomínek přijmout. V obecné rozpravě vystoupili FISCHEROVÁ, GJURIČ, ČERBÁK, ŠTAMBERA, BENEŠOVÁ, SYKA, VÁCHALOVÁ, JANEČEK, ČERBÁK. Předmětem diskuse byly některé otázky týkající se vzniku a zániku neziskové právnické osoby a přechod majetku neziskové právnické osoby na jiné subjekty.

 

V podrobné rozpravě vystoupila poslankyně VÁCHALOVÁ, která navrhla změnit název zákona o neziskové právnické osobě na zákon o obecně či veřejně prospěšných institucích. Návrh nebyl přijat. (2 poslanci pro, 13 proti). S dalším návrhem vystoupila poslankyně VÁCHALOVÁ k § 2, odst. 1, písm. c), navrhla nové změní, "její majetek slouží k poskytování obecně prospěšných činností". Návrh byl stažen. Návrh poslankyně MAZALOVÉ k § 3 byl vzat zpět. Návrh poslance KRÁSY k § 4, odst 2. písm. a), kdy za slova "a trvalý pobyt" navrhl vložit "a rodné číslo" byl přijat - (13 poslanců pro). Poslankyně VÁCHALOVÁ k § 4, odst. 3 na konec odstavce doplnit novou větu (viz usnesení 234/1995). Návrh byl přijat. Pro 9 poslanců. 3 proti. Poslankyně MAZALOVÁ k § 5, odst. 2, návrh nebyl přijat, poslankyně VÁCHALOVÁ k § 5, odstavec 3, písm. b,c, a f) návrh byl přijat. (Viz usnesení 234/1995). 8 poslanců pro, 5 poslanců proti. Dále vystoupili BENEŠOVÁ, ČERMÁK, ČERBÁK, GJURIČ. V průběhu podrobné rozpravy byly vzneseny 2 návrhy poslance KULIČKY a poslance GJURIČE na přerušení projednávání tohoto bodu. Návrhy nezískaly potřebnou většinu. Poslanec GJURIČ vznesl pozměňovací návrh k § 7, odst, 2, kdy navrhl doplnit za slova "sloučení splynutím" slova "a dalšími neziskovými právnickými osobami". Návrh byl přijat. 11 poslanců pro. Návrh poslankyně VÁCHALOVÉ k § 8, odst. 2, návrh byl přijat. 12 poslanců pro. Poslanec KRÁSA k § 9, odst. 6 za slova "místo slov k převodu" nahradit "nejbližší neziskové právnické osobě". Návrh nebyl přijat. K § 10, odst. 4, poslanec KRÁSA navrhl vypustit slova, "jehož skutková podstata je předmětem neziskové právnické osoby". Návrh byl přijat. Poslankyně FISCHEROVÁ k § 14, odst. 1, návrh nebyl přijat. K § 21 vznesla doplňující návrh poslankyně MAZALOVÁ, kdy nakonec věty, odstavce 2 navrhuje doplnit slova a způsob jeho zveřejnění. Návrh byl přijat. 8 poslanců pro, 5 se zdrželo. Při hlasování o celku zákona se 8 poslanců vyslovilo pro, 3 byli proti, 2 se zdrželi. Návrh usnesení číslo 234/1995 přednesl zpravodaj V. KRÁSA. Návrh usnesení byl přijat.

9 poslanců pro, 6 proti. Hlasovali poslanci: Syka, Čerbák, Dostál, Fischerová, Gjurič, Jaroš, Krása, Mazalová, Pluhař, Němčík, Raška, Stadler, Štambera, Váchalová, Zahradníček.

 

Na závěr jednání prvního dne výboru předseda informoval o plánované zahraniční cestě do Izraele na konferenci týkající se problematiky AIDS. Vzhledem k časovému souladu s cestou do Británie navrhl poslanec SYKA jako delegáta za výbor Dr. Čerbáka, místopředsedu VSPZ. Náhradníky byli stanoveni Syka, Janeček. Tento návrh byl potvrzen hlasováním (14 poslanců pro). K tomuto bodu bylo předneseno usnesení číslo 235/1995, které bylo přijato všemi poslanci. 15 poslanců pro. Hlasování se zúčastnili poslanci: Syka, Čerbák, Dostál, Fischerová, Gjurič, Jaroš, Krása, Mazalová, Pluhař,. Němčík, Raška, Stadler, Štambera, Váchalová, Zahradníček.

 

Pokračování schůze dne 12. září 1995.

 

Schůze výboru byla zahájena v 9,10 hodin. Schůzi řídil místopředseda M. ČERBÁK, který přivítal ministra práce a sociálních věcí ing. J. VODIČKU. Ministr práce a sociálních věcí ve svém vystoupení informoval poslance o některých opatřeních, vedoucích ke snížení nezaměstnanosti, především v některých oblastech s extrémně vysokou mírou nezaměstnanosti. Informoval o růstu mezd (nominálně 18,7%, reálně

8 %), informoval o zavedení nové dávky, kterou je sociální příspěvek pro postižené živelnými katastrofami ve výši 30 000 Kč, zvýšení částky na zakoupení motorového vozidla na 100 000 Kč, příspěvek na benzin u onkologických dětských pacientů pro pravidelný kontakt rodičů s dětmi. V otázce adopce slovenských dětí do českých rodin, v současné době 45 dětí adoptováno, 60 dětí připraveno k adopci (hledá se vhodná rodina). Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na soukromoprávní úpravě občanského zákoníku, připravuje komplexní nový zákoník práce. Na závěr vystoupení ministra VODIČKY požádal místopředseda ČERBÁK o dodání základních faktů v písemné formě.

 

V rozpravě vystoupili poslanci ŠTRAIT, GJURIČ, JANEČEK, VÁCHALOVÁ, KRÁSA. Jednalo se především o poskytovaných grantech, o zákoníku práce a o využí prostředků z Phare. Rozebírána byla rovněž otázka tzv.starorentierů v souvislosti s novelou zákoníku práce a nálezem ústavního soudu, který shledal poškození občanů s dříve vymezenými rentami a s rentami vypočítanými z velmi nízkých mezd v období od 1. června 1994 do 1. října 1995. Ve značném případě jde o vozíčkáře a o nevidomé. Záležitost je samozřejmě soudně řešitelná, ale vzhledem ke klientům, kterých se záležitost týká, je dosažitelnost i vymáhání dlouhodobé a obtížné. K této otázce vystoupili FISCHEROVÁ, VÁCHALOVÁ, CUPKOVÁ, VODIČKA. Ministerstvo práce v současné době nevidí důvod, aby tato věc byla řešena zvláštním zákonem. Poslanec GJURIČ se vyjádřil k té části resortu práce a sociálních věcí, která se zabývá sociální pomocí, nikoliv dávkami. Vyjádřil, že v této oblasti mu chybí výraznější osobnosti jako je tomu v oddělení dávek na ministerstvu. Ministr VODIČKA se ohradil proti možnému zasahování do personálních otázek ministerstva při jednání výboru.

 

Místopředseda ČERBÁK přednesl na závěr návrh usnesení č. 236/1995, které bylo jednomyslně přijato. Hlasovali poslanci Bureš, Čerbák, Čermák, Fischerová, Gjurič, Janeček, Jaroš, Krása, Mazalová, Stadler, Štrait, Váchalová, Zahradníček.

 

V závěrečné rozpravě vystoupil DOSTÁL, ČERBÁK, GJURIČ, VODIČKA. Tento bod byl zakončen v 10,45 hodin.

 

Poté byla vyhlášena krátká přestávka s tím, že v 11,00 hodin bude výbor pokračovat bodem zdravotní péče v Praze. K tomuto bodu přivítal místopředseda

M. ČERBÁK, který řídil 73. schůzi, náměstka ministra zdravotnictví

MUDr. A. PEČENKU. MUDr. A. PEČENKA informoval poslance, že materiál zdravotní péče v Praze je doposud v připomínkovém řízení a není dopracován do té podoby, aby bylo možné ho projednat s poslanci. Ministerstvo hodlá se s tímto materiálem obrátit na zdravotní rady jednotlivých pražských obvodů a takto připomínkový materiál dopracovat. Zpravodaj výboru navrhl výboru akceptovat toto stanovisko v souladu s předchozím usnesením k tomuto bodu s tím, že navrhl poslancům výboru, aby dopracovaný materiál týkající se zdravotní péče v Praze byl připomínkovaný a znovu projednaný v souladu

s doporučením usnesení VSPZ č. 215/1995 byl ministrem zdravotnictví předložen do

12. 10. 1995 a to především kvůli předstihu při projednávání návrhu rozpočtu kapitol Ministerstva zdravotnictví. Tento termín byl ze strany předkladatele akceptován, proto poslanci přijali usnesení číslo 237/1995, které předložil v souladu se svým konkrétním návrhem k termínu dopracování poslanec E. BUREŠ. Návrh byl přijat. 12 poslanců pro, (všichni přítomní). Hlasování se zúčastnili poslanci: Bureš, Čerbák, Dostál, Fischerováí, Gjurič, Janeček, Krása, Mazalová, Pluhař, Stadler, Štrait, Zahradníček.

 

Schůze výboru skončila v 11,45 hodin.

 

V Praze 19. září 1995

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP