Zápis 

 

ze 74. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP,

konané dne 11. a 12. října 1995

 

Přítomni:

dle prezenční listiny

 

Jednání zahájil v 10,10 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA. V úvodu předseda informoval o poslancích, kteří se z jednání výboru omluvili. Jedná se o poslance JANEČKA, M. ČERBÁKA a L. RYMEŠE.

 

Jako první bod předložil předseda návrh pořadu a termínu příští schůze výboru. Předseda M. SYKA navrhl termín 75. schůze ve dnech 18. a 19. října 1995 s následujícím pořadem.

 

1. Návrh a termín pořadu příští schůze výboru

 

2. Úplný návrh znění novely zákona ČNR č. 238/1992 Sb.,o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zájmu (návrh pracovní skupiny pro přípravu o střetu zájmů dopracovaný k tisku 1504)

 

3. Návrh poslanců V. Dobala a dalších na vydání zákona o opatřeních na ochranu veřejného zájmu (tisk 1386)

 

4. Návrh poslanců J. Bláhy, Vagnera a dalších na vydání zákona o kolizi veřejného zájmu se zájmem osobním (tisk 297 A)

 

Ve čtvrtek - 19. října zařadit Sdělení předsedy a Různé. K tomuto bodu proběhla krátká rozprava, v níž vystoupili poslanci JAROŠ, LAGOVÁ, SYKA. Byl vznesen návrh pozvat ministra zdravotnictví na krátké úvodní setkání. Tento návrh nebyl předložen k hlasování. Pro navržený pořad schůze se vyslovilo 16 poslanců. (Všichni přítomní).

 

Z důvodu časové rezervy, předseda výboru M. SYKA informoval poslance o některých organizačních záležitostech. Především upozornil na setkání se zástupci zdravotníků, kteří se zabývají clusterovou medicínou, které proběhne dne 17. 10. 95

v 17,00 hodin. Delegování člena výboru do výběrové komise na výběrové řízení na funkci ředitele Střední zdravotnické školy v Olomouci navržena poslankyně FISCHEROVÁ (náhradník F. PLUHAŘ). Předseda informoval o značném počtu peticí, které dochází na adresu výboru, a které se týkají potratové pilulky RÚ 486,. V rozpravě vystoupila MAZALOVÁ a SYKA. Informace o pozvánce na otevření Střediska seniorů, která proběhne 19. 10. ve 14,45 hodin. Zúčastní se poslanec GJURIČ.

 

Dále předseda výboru krátce informoval poslance o cestě předsedy a místopředsedů VSPZ do USA. Především o organizaci nemocniční péče, individuálních účtech, o postavení projektu HOPE a o některých důležitých setkáních.

 

Další rozprava se týkala bodů, které mají být zařazeny příští den. Poslankyně VÁCHALOVÁ a poslanec KRÁSA požadovali informace o vyhláškách, kterými se provádí zákon o pojištění a stanovuje se klasifikace zdravotně postižených.

 

K bodu 2:

 

Návrh poslanců S. Grosse a dalších na vydání ústavního zákona o referendu (tisk 1874) odůvodnil poslanec GROSS. Upozornil na přednost navrhovaného systému, který je jednoduchý a samopochopitelný a dostatečně transparentní. Poslanec ŠTAMBERA vyslovil řadu výhrad k přiloženému tisku, především se pozastavil nad úrovní legislativním zpracování, které nedosahuje úrovně návrhu poslance Ortmana. Zpravodaj nedoporučil předložený zákon k přijetí.

 

V rozpravě vystoupili JAROŠ, VÁCHALOVÁ, GROSS. V podrobné rozpravě vystoupili SYKA, GROSS, ŠTAMBERA. Nevzešel žádný pozměňovací návrh. Při hlasování pro podporu zákona jako celku se vyslovilo 5 poslanců pro, 11 proti).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj MUDr. D. ŠTAMBERA návrh usnesení č. 238/1995, kterým výbor nedoporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem zákona. (12 poslanců se vyslovilo pro podporu usnesení, 3 proti, 1 nehlasoval). Hlasování se zúčastnili poslanci, SYKA, BUREŠ, ČERMÁK, FISCHEROVÁ, GJURIČ, KRÁSA, LAGOVÁ, MAZALOVÁ, PLUHAŘ, NĚMČÍK, RAŠKA, STADLER, ŠTAMBERA, ŠTRAIT, VÁCHALOVÁ, ZAHRADNÍČEK.

 

K bodu 3:

 

Zprávu o plnění úkolů vyplývajících z programu sociální prevence a prevence kriminality - aktuální stav a východiska do roku 1996 (tisk 1889) odůvodnil náměstek ministra vnitra ing. V. VALVODA. Upozornil, že jde o materiál, který je již delší dobu v Parlamentu. Některé údaje jsou již pochopitelně zastaralé a některé konfliktní záležitosti jsou již řešeny.

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec A. GJURIČ, který vyslovil řadu výhrad ke způsobu zpracování obsahovému i formálnímu. Doporučil vzít materiál na vědomí jako průběžný a usnesení doplnit o několik dalších doporučení.

 

V rozpravě vystoupili poslanci MAZALOVÁ, GJURIČ, ŠTRAIT, JAROŠ, VALVODA, LAGOVÁ. Byly diskutovány různé aspekty kriminality a otázka efektivnosti prevence uvolňování finančních zdrojů a některé preventivní programy.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu bylo přijato usnesení č. 239/1995, kterým výbor bere na vědomí předloženou zprávu a zmocňuje předsedu a zpravodaje, aby stanovisko výboru přenesli do společného návrhu usnesení výboru pro schůzi PSP. Pro podporu tohoto usnesení se vyslovilo 15 poslanců. Hlasování se zúčastnili poslanci: SYKA, BUREŠ, ČERMÁK, FISCHEROVÁ, GJURIČ, LAGOVÁ, MAZALOVÁ, PLUHAŘ, NĚMČIK, STADLER, ŠTAMBERA, ŠTRAIT, VÁCHALOVÁ, JAROŠ, ZAHRADNÍČEK.

 

Pokračování schůze dne 12. 10. 1995.

 

Schůzi výboru v 9,15 hodin zahájil M. SYKA. Po předchozí dohodě se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí předseda navrhl, aby body 4 a 5 byly projednány společně, neboť mají řadu společných východisek. Informaci o prováděcích vyhláškách k důchodovému pojištění a informaci o klasifikaci oborového hodnocení zdravotního postižení jako i koncepční záměry budoucí organizace k provádění posudkové služby odůvodnil náměstek ministra práce a sociálních věcí J. DOSTAL. Ve svém vystoupení upozrnil především na rostoucí počet invalidních důchodů a na nutnost objektivizovat hlediska a kriteria pro posuzování zdravotního postižení.

 

V rozpravě vystoupili GJURIČ, LAGOVÁ, VÁCHALOVÁ, MAZALOVÁ, DOSTAL, BISKUP, KRÁSA, CUPKOVÁ, prof.FAIFR, JAROŠ, ŠEDIVÝ, SYKA. Poslanci vyjadřovali spíše nespokojenost s fungováním posudkové služby. Zástupci MPSV upozorňovali na citlivost lidského faktoru v této oblasti. Dr. CUPKOVÁ upozornila, že do roku 1989 ponejvíce činnost a nečinnost posudkových lékařů (především neodbornost) situace se po roce 1989 příliš nezlepšila. Bylo diskutováno také možnosti zcela jiného pojetí, které by nebylo dávkové a které by vycházelo především ze snahy využít zbytkový pracovní potenciál postižených a aktivně je zapojit.

 

Náměstek DOSTAL vyjádřil, že je mu dostatečně známa řada sporných situací

v oblasti posuzování nových předpisů a chce omezit zlovůli na obou stranách, co nejvíce objektivizovat posudkovou službu a přiznávání invalidity. Posl. KRÁSA vznesl návrh uspořádat pracovní skupinu poslanců, která by pracovala se zástupci MPSV na novém pojetí posudkových mechanizmů. Předseda SYKA doporučil tuto skupinu neformalizovat usnesením výboru a vyjíti spíše z dlouhodobé spolupráce.

 

V Praze 20. října 1995

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP