Zápis
ze 75. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví
konané dne 18. a 19. října 1995
Přítomni: |
dle prezenční listiny |
Schůzi výboru zahájil v 9,40 hodin předseda M. SYKA.
K bodu 1:
Návrh pořadu termínu příští schůze výboru navrhl předseda výboru termín konání příští 76. schůze ve dnech 15. a 16. listopadu 1995. S návrhem pořadu 15. 11. Za 1.) Návrh termínu o pořadu schůze. Za 2.) Návrh kapitoly 313 MPSV ČR na rok 1996, informace o zabezpečení kapitoly 728 Práce a sociální věci v roce 1995. Zprávodaj NĚMČÍK. Za 3.) Návrh rozpočtu kapitoly 335 na rok 1996 (Zpravodaj M. ČERBÁK). Za 4.) Sdělení předsedy. Za 5.) Různé.
Poslankyně FISCHEROVÁ vznesla návrh, aby každé kapitole byl věnován jeden celý den, jednání. Tento návrh nezískal potřebnou většinu. Pro návrh poslance M. SYKY se vyslovili všichni poslanci (13 poslanců).
Předseda výboru dále informoval, že v rámci čtvrtečního bodu Různé vystoupí v 9,00 hodin ministr zdravotnictví PhDr. J. STRÁSKÝ.
Bod 2:
Úplný návrh znění novely zákona ČNR č. 238/1992 Sb., o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zájmu (návrh pracovní skupiny pro přípravu zákona o střetu zájmů k tisku 1504). Předseda M. SYKA přivítal odůvodňovatele za pracovní skupinu poslance J. BLÁHU, za Úřad úpro legislativu a veřejnou správu
JUDr. P. ZÁŘECKÉHO.
V úvodním slově poslanec BLÁHA upozornil na předkládaný návrh, který je výsledkem dohody a vychází ze všech tří předkládaných návrhů, včetně vládní předlohy. Poslanec PLUHAŘ doporučil zákon po projednání k přijetí. V obecné rozpravě vystoupili poslanci JANEČEK, ČERBÁK, MAZALOVÁ, JAROŠ. Po rozpravě bylo hlasováno o procedurálním návrhu poslance ČERBÁKA, zda je možné projednávat předlohu tisku 1504 ve znění komplexního návrhu pracovní skupiny. Pro se vyslovili všichni přítomní poslanci (18 poslanců).
V další rozpravě vystoupili poslanci BLÁHA, MAZALOVÁ, JAROŠ, ČERBÁK, SYKA, JANEČEK, DOSTÁL, FISCHEROVÁ, VÁCHALOVÁ, ČERMÁK. Hlavními okruhy zájmů bylo vymezení osob, u kterých je možné zjišťovat střet zájmů, srovnávání se západními zeměmi, (především Velkou Británií a Rakouskem). Poslanec BLÁHA vznesl dva pozměňovací návrhy k § 2, odst. 2 a k § 4, odst. 3. V podrobné rozpravě vystoupili MAZALOVÁ, s pozměňovacím návrhem k rozšíření osob, u kterých se vyžaduje informace zapovězení některých činností o členy bankovních rad. Návrh nebyl přijat. (1 poslanec pro), poslanec JAROŠ navrhl vypustit § 2, v odst. c) (5 poslanců pro, 1 proti, 6 se zdrželo), nebyl přijat. Návrh poslance BLÁHY k § 2, odst. 2 nebyl přijat.
Návrh poslance BLÁHY k § 4, odst. 3 byl přijat. Návrh poslance ZAHRADNÍČKA k
§ 2, odst. 4 byl přijat (8 pro, 3 proti, 4 se zdrželi). Návrh poslance KRÁSY k § 2, odst. 5 nebyl přijat. Návrh poslance JAROŠE k § 3, odst. 1 vypustit přiznání pro osobu blízkou nebyl přijat (4 pro, 3 proti, ostatní se zdrželi). Při projednávání § 6 vznesl předseda výboru procedurální návrh přerušit projednávání zákonů o střetu zájmů.
O návrhu se nehlasovalo, byl akceptován řídícím schůze posl. J. JANEČKEM.
Schůze výboru byla přerušena ve 12,15 hodin.
Pokračování schůze 19. 10. 1995
Schůzi výboru zahájil v 9,05 hodin předseda výboru MUDr. M. SYKA. Přivítal nového ministra zdravotnictví PhDr. J. STRÁSKÉHO. Ministr zdravotnictví J. STRÁSKÝ v úvodu sdělil, že vítá možnost předstoupit před výbor, a je připraven v příštích měsících s výborem úzce spolupracovat. Předmětem jeho úvodního slova bylo vymezení hlavních problémů zdravotnictví, které vidí především ve špatném (nedostatečném) rytmu privatizace. (Jako jeden z hlavních problémů vnímá problém nemocnic, především velkých nemocnic), dále se zamýšlí nad relacemi sazebníku výkonů s tím, že je třeba sazebním výkonů uvést zpět do rovnováhy, (zamýšlí provést do 1. ledna).
V rozpravě vystoupili poslanci JANEČEK, PLUHAŘ, MAZALOVÁ, KULIČKA, KOLÁŘOVÁ, GJURIČ, kteří ve většině případů souhlasili se základním vymezením problémových okruhů ve zdravotnictví, téměř všichni se vyjádřili k otázce ztraceného rytmu privatizace ve vazbě na garanci dostupnosti péče, ale i na proces převodu majetku z jiného vlastníka na vlastníka soukromého. V rozpravě též vystoupili BUREŠ, FISCHEROVÁ, SYKA, JAROŠ, DOSTÁL, RAŠKA. Hovořilo se o deficitní situaci, která je odhadována v systému okolo 5 mld. Kč (v reálném čase 7 - 10 mld. Kč). Ministr zdravotnictví nepokládá systém za trvale a dlouhodobě nevyvážený. Domnívá se, že v řadě případů jde o krátkodobou nerovnováhu, kterou se podaří nastolit zpět po stanovení jasnějších pravidel. Ministr rovněž zvažuje kromě krátkodobých zásahů a kroků i o dlouhodobější koncepci, která by předjímala vývoj některých oblastí.
Na závěr tohoto bodu předseda výboru M. SYKA poděkoval novému ministru
a ujistil ho, že výbor, ačkoliv byl v minulé době pokládán mnohdy nespravedlivě za příliš kritický, v případě konstruktivního přístupu bude ministru nápomocen.
Ve sdělení předsedy předseda informoval poslance o připraveném programu do Londýna. Veškeré záležitosti týkající se cesty do Londýna jsou již v zařizování a předpokládá se, že spoluprací projektu HOPE a ambasády bude zajištěn program.
Dále předseda poředložil návrh usnesení č. 240/1995, kterým se mění termín cesty poslanců výboru do Irské republiky, věnovaný sociální problematice. V rozpravě vystoupili FISCHEROVÁ, ČERBÁK, SYKA. Návrh usnesení byl přijat (13 podslanců pro, všichni zůčastnění). O usnesení hlasovali poslanci SYKA, BUREŠ, ČERBÁK, DOSTÁL, FISCHEROVÁ, GJURIČ, JANEČEK, JAROŠ, KULIČKA, MAZALOVÁ, PLUHAŘ, STADLER, ZAHRADNÍČEK, VÁCHALOVÁ.
Předseda výboru informoval výbor o dopise ministra zdravotnictví L. RUBÁŠE k výběrovému řízení pro finanční pomoc nemocnicím, kde by požadoval účast buď předsedy či některého z místopředsedů výboru. Zájem o práci v komisi projevili poslanci JAROŠ, MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, ČERBÁK. Předseda výboru navrhl, že celou záležitost upřesní s novým ministrem zdravotnictví v nejbližších dnech.
Informace o setkání lékařů-parlamentářů 25. března 1996 v Osace dáno k informaci a k možnému volnému přihlášení do konce roku.
Výběrové řízení na funkci ředitele Střední zdravotnické školy v Trutnově dáno k informaci. Žádný z poslanců neprojevil zájem účastnit se ve výběrové komisi. Nicméně poslanci uvítali informaci a vyslovili přání, aby byli zpraveni o všech výběrových řízení, které Ministerstvo zdravotnictví vypisuje.
Po krátké přestávce na návrh předsedy M. SYKY výbor pokračoval v projednávání přerušeného tisku 1504. Diskuse pokračovala od § 6. V podrobné rozpravě nebyl vznesen žádný nový pozměňovací návrh. Při hlasování o celku zákona se vyslovilo 10 poslanců pro, 1 proti, 2 nehlasovali. Zpravodaj výboru F. PLUHAŘ přednesl návrh usnesení č. 241/1995, které bylo přijato. (12 poslanců pro, 1 proti). Hlasovali poslanci BUREŠ, SYKA, ČERBÁK, DOSTÁL, FISCHEROVÁ, GJURIČ, JANEČEK, JAROŠ, KULIČKA, MAZALOVÁ, PLUHAŘ, STADLER, ZAHRADNÍČEK. Další tisky týkající se střetu zájmů, tedy tisk 297 A a tisk 1386 se výbor rozhodl neprojednávat, nechat je zatím přerušené s tím, že se dává předkladateli možnost, aby tyto tisky stáhnul z pořadu řádné schůze sněmovny.
Na žádost poslankyně MAZALOVÉ byla v bodě Různé zařazena informace o peticích. Paní poslankyně informovala, že největší počet peticí došel k potratové pilulce RÚ 486. Předseda výboru informoval o svém rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví MUDr. A. PEČENKOU s tím, že se osobně domnívá, že předmětem rozhovoru bylo to, že by nebylo vhodné rozviřovat současnou zneklidněnou situaci ve zdravotnictví a doporučil Ministerstvu zdravotnictví celou záležitost znovu prozkoumat a postupovat s nejvyšší citlivostí, neboť jde o závažný etický problém.
Poslankyně MAZALOVÁ informovala o peticích, které se týkají privatizace nemocnic. V tomto bodu vystoupili JAROŠ, FISCHEROVÁ.
Schůze výboru skončila v 11,45 hodin
V Praze 20. října 1995
Zaznamenal: ing. A. Papoušek
Napsala: Vesecká
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |