Zápis 

 

ze 76. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP, konané

ve dnech 15. a 16. listopadu 1995

 

Přítomni, omluveni:

viz přiložená listina přítomných

 

Předseda výboru zahájil jednání výboru v 10,10 hodin. Oznámil jména poslanců, kteří se předem omluvili. Jednalo se o poslance L. RUBÁŠE a posl. VÁCHALOVOU.

 

Předseda navrhl změnu programu stávající schůze, přesunout bod "Návrh termínu a pořadu příští schůze" na druhý den jednání výboru, ve čtvrtek v dopoledních hodinách. Návrh byl přijat všemi hlasy. Dále zařadit bod na druhý den jednání výboru od 9,00 hodin s názvem: "Aktuální situace v resortu ministra zdravotnictví". Návrh byl rovněž přijat. Oba návrhy byly přijaty 3/5 většinou poslanců výboru. Mohly být proto zařazeny do již schváleného programu schůze.

 

V 10,35 hod. pokračovala schůze řádným bodem programu, kterým byl "Návrh rozpočtu kapitoly 313 - Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR na rok 1996 a informace o zabezpečení potřeb kapitoly 728 - Práce a sociální věci v roce 1996".

 

Za Ministerstvo práce a sociálních věcí kapitolu odůvodnil ing. M. VANĚK, náměstek ministra práce a sociálních věcí, zmínil se především o hlavních ukazatelích kapitoly. Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec PhDr. Jindřich NĚMČÍK, který doporučil rozpravu o některých úpravách a pozměňovacích návrzích kapitoly 313 ke schválení výborem.

 

V rozpravě vystoupili poslanci NĚMČÍK, KRÁSA, LAGOVÁ, SYKA, DOSTÁL, GJURIČ, JANEČEK, KULIČKA, MAZALOVÁ, PLUHAŘ, RAŠKA, ŠTAMBERA, ŠTRAIT, ZAHRADNÍČEK. V rozpravě byla vznesena řada pozměňovacích návrhů a bylo diskutována především otázka dotací občanským sdružením a některé nevyřešené platové otázky na České správě sociálního zabezpečení.

 

V rámci rozpravy bylo přijato několik pozměňovacích návrhů. Mimo jiné návrh poslance KRÁSY o zvýšení dotace Občanským sdružením o 70 mil Kčs, zvýšení a zavedení dotace pro humanitární a charitativní organizace ve výšce 160 mil Kč. Dále návrh poslankyně H. LAGOVÉ o zvýšení mzdových prostředků pro Českou správu sociálního zabezpečení o 50 mil Kč a o zvýšení mzdových prostředků pro ústavy sociální péče o 4 mil Kč.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu bylo přijato usnesení číslo 244/1995. O usnesení hlasovali poslanci: SYKA, ČERBÁK, ČERMÁK, DOSTÁL, FISCHEROVÁ, GJURIČ, JANEČEK, JAROŠ, KRÁSA, KULIČKA, LAGOVÁ, MAZALOVÁ, PLUHAŘ, NĚMČÍK, RAŠKA, RYMEŠ, STADLER, ŠTAMBERA, ŠTRAIT, ZAHRADNÍČEK. Usnesení bylo přijato.

 

Program výboru pokračoval ve 14,00 hodin návrhem rozpočtu kapitoly 335 na rok 1996. Předseda výboru přivítal k tomuto bodu náměstka ministra zdravotnictví

ing. O. TYPOLTA a MUDr. A. PEČENKU.

 

V souhrnnné řeči uvedl ing. O. TYPOLT, že neinvestiční výdaje představují

4,3 mld Kč a neinvestiční výdaje kapitoly 3,9 mld Kč. Zmínil se o položce věnované národně zdravotnickým programům (souhrnná výše 455 mil Kč) a o nárůstu výdajů v letecké záchranné službě.

 

Ve zpravodajské zprávě vystoupil zpravodaj výboru MUDr. M. ČERBÁK. Mimo jiné se zmínil o vysokém nárůstu výdajů na leteckou záchrannou službu. Projevil zájem o rozklíčování některých položek především v oblasti národních zdravotních programů. V této souvislosti doporučil celkový rozpočet k přijetí s tím, že položka věnovaná na zabezpečení národních zdravotních programů v roce 1996 bude schválena pouze v souhrnné výši a bude předloženo nové rozdělení.

 

Ke zprávě vystoupili poslanci: MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, RUBÁŠ, RAŠKA, ČERBÁK, SYKA, KRÁSA. Byla disktutována otázka dotací pro FN Motol, na přípravu zdravotně politických programů. Poslanec RAŠKA zmínil to, že doposud nebyly předloženy pojistné plány jednotlivých pojišťoven, ačkoliv mají být předkládány s návrhem zákona o státním rozpočtu. Vzhledem k nutnosti projednat řadu návrhů se zástupci Ministerstva zdravotnictví, byla schůze přerušena do příštího dne.

 

Pokračování schůze dne 16. 11. 1995.

 

Schůze výboru byla zahájena v 9,10 hodin bodem Různé a Sdělením předsedy.

 

Předseda výboru informoval poslance o některé došlé korespondenci a o některých nových skutečnostech plánované cesty do Velké Británie.

 

V 9,30 hod. podle schváleného pořadu schůze vystoupil ve výboru s harmonogramem Krátkodobého plánu Ministerstva zdravotnictví, ministr zdravotnictví PhDr. J. STRÁSKÝ. Uvedl, že předkládaný materiál nepřináší nic převratného oproti původnímu návrhu, pouze obsahuje konkretizaci termínu, včetně personálního zajištění.

 

V rozpravě k tomuto bodu vystoupili poslanci ČERBÁK, MAZALOVÁ, JAROŠ, JANEČEK, KULIČKA, SYKA, DOSTÁL, PLUHAŘ. Byly diskutovány některé návrhy v oblasti lékové politiky, otázka postupu privatizace a některé nástroje k regulaci nákladů ve zdravotních pojišťovnách (především ovlivňování správních rad prostřednictvím zástupců státu). K tomuto bodu nebylo přijato žádné usnesení.

 

V pokračování rozpravy o rozpočtu Ministerstva zdravvotnictví, kapitoly 335 na rok 1996 vystoupili STRÁSKÝ, GJURIČ, FISCHEROVÁ, ČERBÁK, RUBÁŠ, SYKA, MAZALOVÁ a DOSTÁL. Z navrhovaných pozměňovacích návrhů byl přijat návrh poslance ČERBÁKA snížit celkovou částku pro zabezpečení národně zdravotnických programů o 60 mil Kč. Dále dotace pro FDN Brno, FN Svatá Anna Brno, FN Olomouc. Celkový záměr investičních dotací pro FN Motol snížit o 300 mil Kč v horizontu 2 let, U FN Brno-Bohunice uvolnit částku 10 mil Kč, na zahájení stavby Masarykova onkologického ústavu navýšit prostředky pro rekonstrukci objektu o 20 mil Kč se změnou, převedení z investičních programů do jmenovitých a individuálních dotací. Pro IKEM Praha 4 původní částku 260 mil Kč zvýšit o 30 mil Kč.

 

Z původně navrhované částky 47,1 mil Kč na rekonstrukci Rehablitačního ústavu Kladruby navržená částka 20 mil Kč poslankyní MAZALOVOU na rekonstrukci stravovacího provozu Kladruby. Poslankyně MAZALOVÁ stáhla tento návrh po ústním ujištění předkladatelů, že se bude stravovací provoz řešit v I. čtvrtletí 96.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl MUDr. M. ČERBÁK návrh usnesení č. 245/1995, které bylo přijato všemi přítomnými poslanci (19 poslanců pro). Pro usnesení hlasovali poslanci BUREŠ, ZAHRADNÍČEK, MAZALOVÁ, KRÁSA, ČERMÁK, LAGOVÁ, DOSTÁL, PLUHAŘ, JAROŠ, RUBÁŠ, GJURIČ, FISCHEROVÁ, STADLER, VÁCHALOVÁ, KULIČKA, NĚMČÍK, ČERBÁK, JANEČEK, SYKA.

 

Na závěr schůze výboru byl projednán bod "Návrh termínu a pořadu schůze výboru". Předseda upozornil na určitý nesoulad mezi schváleným harmonogramem akcí sněmovny a novým jednacím řádem. V současné době není z prvního čtení přikázán výboru žádný ze zákonů.

 

Po rozpravě, ve které vystoupili ČERBÁK, FISCHEROVÁ, JAROŠ, LAGOVÁ, SYKA, byl přijat návrh poslance SYKY svolat schůzi dne 23. 11. 1995 ve čtvrtek s programem "Aktuální situace v resortu Ministerstva zdravotnictví", a "Sdělení předsedy", "Různé" a "Návrh pořadu a termínu příští schůze výboru". Tento návrh byl přijat všemi poslanci. (17 poslanců pro.)

 

Schůze výboru byla zakončena ve 12,15 hodin.

 

V Praze 27. listopadu 1995

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP