Zápis 

 

ze 77. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,

konané dne 23. listopadu 1995

 

Přítomni, omluveni:

viz listina přítomných

 

Schůzi výboru zahájil v 9,10 hod. předseda výboru MUDr. M. SYKA. Upozornil na změnu v programu. Aktuální situaci v resortu ministerstva práce a sociálních věcí odůvodnil ministr Ing. J. VODIČKA, v 11,00 hodin se jednání výboru krátce zúčastní pan MARTEN, zástupce ředitele odboru vzdělávání zaměstnanosti a práce OECD.

 

Ministr VODIČKA ve svém úvodním slově informoval poslance především o vývoji nezaměstnanosti za období do 14. září. Dále informoval o přípravě některých legislativních norem jako je vypracování sociálně právní ochrany dětí a mládeže v souvislosti s přípravou kodexu rodinného práva, dále přípravu ratifikace Úmluvy MOP a něteré otázky schvalování rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí.

 

Další jednání výboru řídil místopředseda MUDr. J. JANEČEK. V rozpravě vystoupil poslanec KRÁSA s dotazem na náhradu restitučních objektů a s doporučením, aby v těchto případech bylo postupováno maximálně citlivě. Ministr J. VODIČKA upozornil, že záležitost nespadá do jeho kompetence, patří do kompetence okresních úřadů. Dále vystoupil poslanec ŠTRAIT k zaměstnávání cizinců, poslankyně MAZALOVÁ k náhradě za restituované objekty pro ÚSP, poslanec JAROŠ k privatizaci domova důchodců, poslankyně LAGOVÁ k oblasti nemocenského pojištění a ke konkretizaci některých připravovaných legislativních norem na Ministerstvu práce a sociálních věcí.

 

Poslanec GJURIČ se přihlásil s procedurálním návrhem přerušit projednávání informace ministra, které se v průběhu diskuse stalo konfliktní, s tím, že výbor povolá ministra v termínu, který poslanci určí. Návrh byl přijat. 9 poslanců pro, 4 poslanci proti, 1 se zdržel.

 

V dalším byl zařazen do programu "Různé".

 

Ve sdělení předsedy bylo přijato usnesení č. 242/1995 ke zřízení podvýboru výboru pro sociální politiku a zdravotnictví pro zdravotně postižené. Usnesení bylo přijato všemi přítomnými poslanci (14 poslanců pro), hlasovali poslanci MAZALOVÁ, ZAHRADNÍČEK, PLUHAŘ, ŠTAMBERA, DOSTÁL, GJURIČ, ŠTRAIT, ČERBÁK, BUREŠ, JAROŠ, KRÁSA, STADLER, VÁCHALOVÁ, JANEČEK.

 

Dále bylo po odůvodnění poslancem J. JANEČKEM přijato usnesení č. 243/1995 ke zřízení podvýboru výboru pro sociální politiku a zdravotnictví pro udělování investičních dotací do zdravotnictví. Toto usnesení bylo přijato všemi hlasy. (14 poslanců pro). Hlasovali MAZALOVÁ, ZAHRADNÍČEK, PLUHAŘ, ŠTAMBERA, DOSTÁL, GJURIČ, ŠTRAIT, ČERBÁK, BUREŠ, JAROŠ, KRÁSA, STADLER, VÁCHALOVÁ, JANEČEK.

 

Dále bylo předneseno usnesení č. 246/1995 k doplnění delegace poslanců, do Velké Británie o poslankyni Hanu LAGOVOU. Tento návrh výbor přijal jednomyslně. (14 poslanců pro). Hlasovali MAZALOVÁ, ZAHRADNÍČEK, PLUHAŘ, ŠTAMBERA, DOSTÁL, GJURIČ, ŠTRAIT, ČERBÁK, BUREŠ, JAROŠ, KRÁSA, STADLER, VÁCHALOVÁ, JANEČEK.

 

V 11,00 hodin se jednání výboru zúčastnil zástupce ředitele odboru vzdělávání zaměstnávání a práce OECD pan MARTEN, doprovázen zástupcem Ministerstva práce a sociálních věcí. V krátkém proslovu seznámil poslance s publikací "Přehled trhu práce v České republice" a vyslovil uspokojení nad vývojem zaměstnanosti v České republice.

 

V rozpravě vystoupili poslanci JANEČEK, VÁCHALOVÁ, GJURIČ, JAROŠ. Byla diskutována např. otázka zaměstnávání zdravotně postižených.

 

K bodu Návrh termínu a pořadu další schůze výboru se zúčastnil předseda výboru MUDr. M. SYKA, který informoval poslance o potřebě svolat schůzi během prosince. Poslanci se shodli na termínu 11. prosince 1995 s tím, že na programu schůze bude projednáván odděleně pojistný plán Všeobecné zdravotní pojišťovny a pojistné plány zdravotních pojišťoven na rok 1996. Krátce byla také diskutována otázka procedury projednávání. V rozpravě vystoupili ČERBÁK, BUREŠ, LAGOVÁ.

 

Schůze výboru byla zakončena ve 12,00 hodin

 

V Praze 28. listopadu 1995

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP