Zápis
ze společného jednání výborů pro sociální politiku a zdravotnictví a rozpočtového výboru PSP, konané dne 14. 12. 1995.
Přítomni: |
viz prezenční listina |
Společnou schůzi obou výborů zahájil v 9,15 h předseda výboru pro sociální politiku a zdravotnictví MUDr. M. SYKA.
Projednávání hlavního bodu návrhu zdravotně pojistných plánů na rok 1996 Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky a resortních oborových podnikových a dalších zdravotních pojišťoven, předložených s podkladovým materiálem ve formě tisku 1988 se zúčastnili zástupci všech zdravotních pojišťoven, díle za Ministerstvo financí náměstkyně PhDr. BENEŠOVÁ, za Ministerstvo zdravotnictví náměstci
JUDr.A. DVOULETÝ a Mgr. J.SUCHOPÁR.
V úvodu předseda výboru předal slovo zpravodaji rozpočtového výboru
ing. R. KOLÁŘOVI, který doporučil při projednávání zaujmout odlišná stanoviska od doporučení vlády.
7Zpravodaj výboru pro sociální politiku a zdravotnictví MUDr. P. ČERMÁK doporučil v úvodu hromadně schválit zdravotní pojistné plány těch pojišťoven, které doporučila vláda a u ostatních pojištoven projednávat každý plán zvlášť,
s upozorněním na poměrně nejasná kriteria která se týkaly výše provozních nákladů.
K tomuto bodu byla otevřena rozprava, ve které vystoupil jako první předseda
ing. T. JEŽEK, který zdůraznil, nutnost se dohodnout se na objektivním kriteriu.
Poslanec MUDr. M. ČERBÁK uvedl, že jako jediné kriterium posuzovat rozsah nákladů je nouzová možnost. Pojišťovna v řadě případů může být velmi dobře fungující a mít značně vysoké provozní náklady.
Dále vystoupili poslanci FISCHEROVÁ, RUBÁŠ. Poslanec RUBÁŠ doporučil schválit a neschválit pojišťovny podle doporučení vlády s výjimkou Vojenské pojišťovny, Železniční pojišťovny, pojišťovny GRÁL, GARANT, Oborové zaměstnanců, bank a CRYSTAL, které by do konce roku měly předložit změnu svého pojistného plánu s úpravou režijních nákladů. Dále v rozpravě vystoupili MAZALOVÁ, JANEČEK, WAGNER, SYKA, ČERMÁK, FISCHEROVÁ, HÁJEK, RAŠKA. Byl kritizován způsob, jak vláda předložila a posoudila pojišťovny.
V další rozpravě vystoupili poslanci ŠTRAIT, ČERBÁK, MAZALOVÁ, KOLÁŘ, FISCHEROVÁ, WAGNER, ŠTAMBERA, kteří se zabývali myšlenkou vrátit návrh zdravotně pojistných plánů vládě. Toto stanovisko odmítl náměstek DVOULETÝ, který naznačil, že vláda již své stanovisko sněmovně poskytla a pojistné plány lze vrátit pouze samotné pojišťovně, nikoliv vládě, která nezodpovídá za jejích vypracování a jejich úroveň.
Dále vystoupili poslanci GJURIČ, JEŽEK, WAGNER, KULIČKA, RYMEŠ, s výhradami k platební neschopnosti s odkazem, že je třeba rozlišovat druhotnou platební neschopnost a jejím původem.
V další rozpravě vystoupil za Asociaci zdravotních pojišťoven ředitel pojišťovny RADIX, Dr. MIKEŠ, který upozornil na určitou změnu kriterií, která byla uplatněna vůči zdravotním pojišťovnám proti původnímu doporučení Ministerstva zdravotnictví a v době projednávání pojistných plánů vládou byly změněny pravidla týkající se výše provozních nákladů. Upozornil na nebezpečí současného neklidu mezi pojištěnci, kdy neschválení pojistného znamená ve skutečnosti likvidaci zdravotní pojišťovny.
Na závěr rozpravy se diskutovalo o způsobu projednávání. Nakonec byl přijat návrh zpravodaje výboru MUDr. P. ČERMÁKA, který doporučil jednat o každé pojišťovně zvlášť a hlasovat jednotlivě. Tento návrh byl přijat oběma výbory. (VSPZ 10 pro, 4 proti). Předseda výboru MUDr. M. SYKA navrhl schválit společného zpravodaje pro poslance MUDr. P. ČERMÁKA se vyslovily oba výbory. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví jednomyslně (15 hlasů), rozpočtový výbor (8 hlasů) - nadpoloviční většina.
Pojišťovny byly projednávány postupně podle vzestupného kódového čísla. Ke každé pojišťovně byla rozprava.
Na závěr projednávání tohoto bodu nebylo přijato společné usnesení, ale každý z výborů přijal své vlastní usnesení. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví přijal usnesení číslo 248/1995, ve kterém schválil 5 pojišťoven, 9 pojišťoven schválil s podmínkou úpravy provozních nákladů na 7 % celkových příjmů po přerozdělení s tím, že příslušná pojišťovna musí opravený plán dodat do 19. 12. 1995 na sekretariát výboru. Dále výbor neschválil 11 pojistných plánů, a ke 2 pojistným plánů nezaujal žádné stanovisko.
Rozpočtový výbor přijal usnesení číslo 556, ve kterém doporučil sněmovně schválit 4 pojistné plány, schválit s podmínkou 4 pojistné plány, 11 pojišťoven neschválit a ke dvěma pojišťovnám nezaujal výbor stanovisko.
Usnesení číslo 248/1995 ze dne 14. prosince 1995 bylo přijato 10 poslanci, 2 poslanci se zdrželi hlasování. Hlasování se zúčastnili poslanci RUBÁŠ, JAROŠ, BUREŠ, ZAHRADNÍČEK, PLUHAŘ, ČERBÁK, FISCHEROVÁ, VÁCHALOVÁ, JANEČEK, MAZALOVÁ, SYKA, ČERBÁK.
V bodě Sdělení předsedy předseda výboru informoval poslance o nabídce organizace IMPO, která sdružuje lékaře - parlamentáře, pořádá mezinárodní setkání těchto lékařů v japonské Osace.
Předseda výboru navrhl usnesení č. 247,/1995, které doporučuje poslance SYKU, ČERBÁKA a DOSTÁLA na tomto mezinárodním setkání. Usnesení bylo přijato všemi přítomnými poslanci (11 poslanců pro, hlasovali poslanci RUBÁŠ, JAROŠ, BUREŠ, ZAHRADNÍČEK, PLUHAŘ, ČERBÁK, FISCHEROVÁ, VÁCHALOVÁ, MAZALOVÁ, SYKA, ČERBÁK.
Další bod, kterým byl Návrh termínu a pořadu schůze se nepodařilo projednat, neboť výbor nebyl usnášení schopný. Předseda výboru rozhodl svolat v průběhu příštího týdne dokončení schůze a přijmout návrh termínu a pořadu 79. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.
Zaznamenal ing. A. Papoušek
Napsala: Vesecká
V Praze 27. prosince 1995
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |