Zápis
z 82. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,
konané dne 21. 2. a 22. 2. 1996.
Účast: viz listina přítomných
Schůzi výboru zahájil ve 14,20 h a celý její průběh řídil předseda výboru MUDr. M. SYKA.
Zákon o omamných látkách, psychotropních látkách o přípravcích obsahujících tyto látky, prekurzorech a pomocných látkách a o změnách a doplňcích některých zákonů (tisk 2035) odůvodnil za Ministerstvo zdravotnictví náměstek ministra JUDr. A. DVOULETÝ. Ve své předkládací zprávě zmínil nutnost úpravy. V současné době neexistuje monopolní dodavatel stát. Je proto třeba tyto citlivé komodity upravit zvláštním zákonem.
Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec MUDr. E. JAROŠ, který doporučil po rozpravě a po některých úpravách tento zákon přijmout. V obecné rozpravě vystoupila poslankyně MAZALOVÁ, JAROŠ, KULIČKA, SYKA, BUREŠ, PLUHAŘ. Byla diskutována otázka pravomoci úřadů v zákoně, dále harmonizace s legislativou EU. V podrobné rozpravě vystoupili poslanci JAROŠ, KULIČKA, MAZALOVÁ, ČERBÁK, BUREŠ, SYKA, KRÁSA, FISCHEROVÁ. Bylo přijato celkem 17 pozměňovacích návrhů.
Na závěr projednávání tohoto bodu byl předložen návrh usnesení č. 253/1996, které bylo přijato. Doporučuje se v něm schválit tento zákon. Pro se vyslovilo 12 poslanců, 2 se zdrželi. O usnesení hlasovali poslanci SYKA, JANEČEK, JAROŠ, NĚMČÍK, KULIČKA. VÁCHALOVÁ, KRÁSA, BUREŠ, GJURIČ, PLUHAŘ PLUHAŘ, FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ, ŠTAMBERA.
Dalším projednávaným bodem byl návrh na ratifikaci úmluv MOP, tisk 2032. Za Ministerstvo práce a sociálních věcí odůvodnil stanovisko vlády náměstek ministra práce a sociálních věcí ing. Z. DOSTÁL.
Zpravodajskou zprávu předložila poslankyně G. MAZALOVÁ. V obecné rozpravě bylo uvedeno, že jde o první úmluvu, která se předkládá Poslanecké sněmovně ke schválení.
V obecné rozpravě dále vystoupili JAROŠ, JANEČEK, KRÁSA. Diskutovalo se především otázka nucených prací, alternativních trestů a nucených prací jako součásti trestu.
Podrobná rozprava se nekonala, neboť k mezinárodním úmluvám není možné přijmout pozměňovací návrhy. Pro návrh ratifikovat úmluvy MOP se vyslovilo 12 poslanců. Na závěr projednávání tohoto bodu byl předložen návrh usnesení č. 254/1996, kterým se doporučuje Poslanecké sněmovně schválit vládní návrh na ratifikaci úmluv MOP. Pro usnesení hlasovalo 12 poslanců - všichni přítomní. O usnesení hlasovali poslanci SYKA, JANEČEK, MAZALOVÁ, KRÁSA, VÁCHALOVÁ, NĚMČÍK, JAROŠ, FISCHEROVÁ, PLUHAŘ, ŠTAMBERA, GJURIČ, BUREŠ. Po projednáním této úmluvy byla schůze přerušena do dalšího dne s upozorněním, že ve večerních hodinách pokračuje seminář k zákonu o léčivech.
Pokračování schůze dne 22. 2. 1996
Schůzi výboru řídil místopředseda výboru MUDr. J. JANEČEK. V úvodu omluvil nepřítomného předsedu M. SYKU, který z vážných důvodů musí být dopoledne mimo Prahu.
Zákon o léčivech a o změnách a doplnění některých zákonů (tisk 2093) odůvodnil náměstek ministra zdravotnictví JUDr. A. DVOULETÝ. Upozornil na některé konfliktní body mezi které patří především výdej léků a léčiv mimo lékárnu. Hlavním přínosem zákona je harmonizace s legislativou EU.
Zpravodaj MUDr. M. ČERBÁK vyslovil přesvědčení, že jde o první komplexní normu předkládanou Ministerstvem zdravotnictví, která je skutečně kvalitní. Upozornil na konfliktnost a problematičnost § 47, který bude v obecné rozpravě zřejmě velmi diskutován.
V obecné rozpravě vystoupili poslankyně MAZALOVÁ, KULIČKA, ČERBÁK, DVOULETÝ, RUBÁŠ a host ŠMÍD. Nejvíce diskusí se točilo okolo § 47, především o poskytování léčiv mimo lékárnu. Částečně v rozpravě byla řešena i otázka reklamy na léčivé výrobky, registrace léčivých výrobků a seznamu léčiv, které lze volně prodávat. V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: ČERBÁK, KULIČKA, RUBÁŠ, JAROŠ, LAGOVÁ, BUREŠ. Z předložených pozměňovacích návrhů bylo přijato celkem 13, které jsou obsahem usnesení č. 255/1996.
Na závěr hlasování o celku zákona se vyslovilo 7 poslanců pro, 1 proti, 5 se zdrželo. Návrh byl přijat.
Na závěr projednávání přednesl poslanec ČERBÁK návrh usnesení č. 255/1996. Usnesení bylo přijato. 7 poslanců pro, 6 poslanců se zdrželo. O usnesení hlasovali poslanci JANEČEK, ČERMÁK, KRÁSA, ŠTAMBERA, VÁCHALOVÁ, JAROŠ, LAGOVÁ, STADLER, BUREŠ, PLUHAŘ, FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ.
Dalším projednávaným bodem byl návrh poslanců J. JANEČKA a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon České národní rady č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti ve znění pozdějších předpisů. Návrh odůvodnil MUDr. J. JANMEČEK, který zdůvodnil potřebnost tohoto opatření v souvislosti s nově přijatými zákony, které snížily životní úroveň osobám, které pečují o blízkou osobu.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec NĚMČÍK, který upozornil přes negativní stanovisko vlády by bylo vhodné novelu přijmout, neboť došlo k necitlivému snížení dávek u osob, které pečují o postižené.
V obecné rozpravě vystoupili MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, KRÁSA, VÁCHALOVÁ se stanovisky, které podporovaly přijetí zákona po určitých upřesněních.
V podrobné rozpravě vystoupil s návrhem poslanec KRÁSA a poslanec JAROŠ. Při hlasování byl přijat návrh poslance JAROŠE, 9 poslanců pro, 1 proti, další návrh přednesl poslanec NĚMČÍK. Návrh nebyl přijat.
Přijaté pozměňovací návrhy jsou zaznamenány v usnesení č. 256/1996. Byly přijaty 3 pozměňovací návrhy. Pro návrh usnesení se vyslovilo všech 11 přítomnýcvh poslanců. O usnesení hlasovali poslanci JANEČEK, ČERBÁK, KRÁSA, STADLER, VÁCHALOVÁ, JAROŠ, LAGOVÁ, JAROŠ, ŠTAMBERA, BUREŠ, FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ.
Dalším projednávaným bodem byl státní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, který za Ministerstvo práce a sociálních věcí odůvodnila náměstkyně ministra JUDr. J. VOŇKOVÁ. Hlavní přínos novely je, že dítě se stává subjektem práva, předkládaná právní norma koresponduje s celkovou rekodifikací rodinného práva a řeší otázku sociálně právní ochrany dítěte.
Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec PhDr. GJURIČ, který zdůraznil komplementaritu mezi občanskoprávní úpravou a otázkou právní ochrany, která řeší ingerenci státu do oblasti rodinného práva. Na závěr své zpravodajské zprávy doporučil přerušit projednávání tohoto bodu a zabývat se touto normou později v souladu společně d projednáváním občansko právní úpravy. Návrh na odložení byl hlasováním přijat (10 poslanců pro, 2 se zdrželi).
Ve vzniklém časovém prostoru navrhl předseda výboru Dr. M. SYKA, který se mezitím převzal řízení schůze projednat v rámci bodu Různé - 2 usnesení týkající se výsledků práce komise pro udělování investičních dotací do zdravotnictví.
V předloženém usnesení č. 252/1996 byl návrh požadavku na řešení havarijních stavů zdravotnictví v kapitole 715. K tomuto bodu byla otevřena rozprava, ve které vystoupili JAROŠ, FISCHEROVÁ, MAZALOVÁ, PLUHAŘ, SYKA. Na závěr této diskuse byo přijato usnesení č. 252/1996. Pro toto usnesení hlasovalo 10 poslanců. Hlasovali poslanci: SYKA, JANEČEK, KRÁSA, VÁCHALOVÁ, ČERBÁK, JAROŠ, BUREŠ, GJURIČ, FISCHEROVÁ, PLUHAŘ.
Dále předseda výboru přednesl usnesení č. 257/1996, které sumarizuje seznam požadavků na řešení havarijních stavů hmotného majetku u kapitoly 335 Ministerstva zdravotnictví. Po rozpravě, ve které vystoupil SYKA, JAROŠ, ČERBÁK bylo usnesení přijato všemi přítomnými poslanci. (10 poslanců pro). O usnesení hlasovali poslanci: SYKA, JANEČEK, KRÁSA, VÁCHALOVÁ, ČERBÁK, JAROŠ, GJURIČ, BUREŠ, FISCHEROVÁ, PLUHAŘ.
Poslední návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon o péči o zdraví lidu (tisk 2088) odůvodnil náměstek ministra zdravotnictví PharmDr. J. SUCHOPÁR.
Zpravodajskou zprávu přednesl posl. BUREŠ. Nebyla žádná rozprava.
Usnesení č. 258/1996 o souhlasu se zákonem schválili všichni přítomní poslanci (+11) Hlasovali: SYKA, JANEČEK, JAROŠ, KRÁSA, VÁCHALOVÁ, ČERBÁK, GJURIČ, BUREŠ, PLUHAŘ, DOSTÁL.
Na úplný závěr předseda výboru upozornil na oslavu 60. narozenin místopředsedy M. ČERBÁKA. Byl schválen termín programu 83. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.
Schůze výboru skončila v 16,30 h.
V Praze 4. března 1996
Zaznamenal: ing. A. Papoušek
Napsala: V. Vesecká
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |