Zápis 

 

z 83. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,

konané ve dnech 28. a 29. 2. 1996

 

Přítomni:

Viz listina přítomných

 

Schůzi výboru zahájil ve 13,40 h předseda výboru MUDr. M. SYKA. Předseda omluvil poslance GJURIČE.

 

Předseda výboru v úvodu navrhl změnu schváleného pořadu 83. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, a to vypuštěním bodu 2, kterým je současný stav a záměry v oblasti privatizace zdravotnických zařízení a dále doporučil posunout ranní program dne 29. 2. 1996 o půl hodiny, tedy začátek v 9,30 h.

 

V rozpravě vystoupili ČERBÁK, FISCHEROVÁ s dotazem k důvodům tohoto posunutí. Při hlasování o vypuštění bodu 2. bylo 9 poslanců pro, 4 proti, návrh byl přijat. Pro hlasování o změně programu ve čtvrtek 29. 2. nebyl dostatečný počet přítomných, proto bylo hlasování odloženo.

 

K 1. bodu předal řízení schůze předseda MUDr. M. SYKA místopředsedovi MUDr. J. JANEČKOVI.

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění a další zákony (tisk 2083), odůvodnil náměstek ministra zdravotnictví JUDr. A. DVOULETÝ.

 

Zpravodajem k tmuto bodu byl MUDr. M. SYKA. Ze zpravodajské zprávy zaznělo kromě doporučujícího stanoviska také určité zklamání, že novela nepřináší žádné komplexnější řešení současných problémů v systému zdravotního pojištění. V obecné rozpravě vystoupilo poslanci JANEČEK, ČERBÁK, LAGOVÁ, MAZALOVÁ, PLUHAŘ, NĚMČÍK, SYKA.

 

Diskutovanou otázkou byla především frekvence změn pojišťovny pojištěncem, způsob a kompetence schvalování pojistných plánů a bilančních uzávěrek a rovněž otázka vyhlašování nepříznivého finančního stavu pojišťovny, které by mělo podle novely umožňovat pojištěnci změnit bankrotující pojišťovnu.

 

V další rozpravě vystoupili JAROŠ, SYKA, PLUHAŘ, ŠTAMBERA, DVOULETÝ. V rozpravě byly diskutovány především širší otázky související

s regulačními opatřeními v systému všeobecného zdravotního pojištění.

 

V podrobné rozpravě vystoupili LAGOVÁ, DOSTÁL. Po uzavření obecné rozpravy byla otevřena rozprava podrobná.

 

V další rozpravě vznesl předseda obecnou připomínku, ve kterém žádá ministra zdravotnictví, aby přesněji specifikoval, co je míněno nerovnováhou hospodaření zdravotní pojišťovny. Návrh nebyl přijat. 6 poslanců pro, 1 proti, 5 se zdrželo.

Poslanec RUBÁŠ přednesl návrh k § 10, odst. 1 vypustit text: "nebo ode dne, které ministerstvo na základě nerovnováhy hospodaření zdravotního pojištění vyhlásí sdělovacími prostředky". Návrh byl přijat (11 poslanců pro). Poslankyně LAGOVÁ k § 10, odst. 1, písmeno a) vznesla rozšiřující návrh, který nebyl přijat (3 poslanci pro).

 

M. SYKA vzhledem k posunu programu navrhl přerušení projednávání bodu do dubnové schůze výboru. Návrh byl přijat (13 poslanců pro). Při hlasování o posunutí začátku čtvrtečního pokračování 83. schůze z 9,00 h na 9,30 h bylo 14 poslanců pro, což jsou podle jednacího řádu tři pětiny všech členů výboru. Návrh byl přijat.

 

Pokračování schůze ve čtvrtek 29. 2. 1996.

 

Schůzi výboru zahájil v 9,45 h předseda MUDr. M. SYKA. Na návrh předsedy MUDr. M. SYKY, který přijalo 17 poslanců, byl změněn pořad schůze s tím, že jako první bod byl projednáván Návrh termínu a pořadu 84. schůze VSPZ.

 

Během seznamování poslanců s navrženým programem schůze se dostavil náměstek JUDr. A. DVOULETÝ k bodu 3., kterým byl vládní návrh zákona o podmínkách poskytování zdravotní péče a o změně zákona ČNR č. 368/1992 o správních poplatcích (tisk 2087).

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec ČERMÁK, který navrhl po obecné rozpravě začít s jednáním a po vyčerpání času pro tento bod, přerušit do další schůze. V rozpravě vystoupili JAROŠ, NOVÁKOVÁ, ČERBÁK, MAZALOVÁ, BUREŠ, RUBÁŠ, JANEČEK, GJURIČ, ČERMÁK, FISCHEROVÁ. Obecně byly diskutovány nejasnosti a nepřesnosti tohoto zákona. Do zákona nebyly dostatečně promítnuty návrhy jednotlivých poslanců, z projednávání zásad tohoto zákona. V další rozpravě vystoupili SYKA, ČERBÁK, DVOULETÝ, KULIČKA, KRÁSA. Během rozpravy náměstek ministra zdravotnictví JUDr. A. DVOULETÝ upozornil na výrazný konfliktní bod zákona a to definování zdravotní péče ve veřejném zájmu. Doporučil neprodlužovat již tak převažující odmítavé stanovisko výboru k tomuto zákonu zbytečným přerušováním tohoto zákona do dalších schůzích výboru.

 

Poslanec ČERMÁK přednesl návrh neschválit návrh zákona. Návrh podpořilo 15 poslanců, byl přijat

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil zpravodaj výboru MUDr. P. ČERMÁK návrh usnesení č. 259/1996, kterým se sněmovně doporučuje neschválit předložený návrh zákon. Pro usnesení se vyslovilo 16 poslanců, 1 proti, 2 nehlasovali. O usnesení hlasovali poslanci: SYKA, BUREŠ, ČERBÁK, ČERMÁK, DOSTÁL, FISCHEROVÁ, GJURIČ, JANEČEK, JAROŠ, KRÁSA, KULIČKA, LAGOVÁ, MAZALOVÁ, NĚMČÍK, RUBÁŠ, RYMEŠ, STADLER, ŠTAMBERA, ZAHRADNIČEK.

 

Ve zbývajícím čase poslanci projednali návrh termínu a pořadu 84. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

 

Odpolední projednávání výboru bylo zahájeno ve 14,15 h. Schůzi výboru řídil MUDr. M. SYKA.

 

Dalším bodem byl vládní nvrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech ve znění pozdějších předpisů (tisk 2082). Návrh zákona odůvodnil za Ministerstvo práce a sociálních věcí ing. Z. DOSTÁL, za Ministerstvo zdravotnictví JUDr. A. DVOULETÝ. Předložený návrh zákona umožňuje zavedení smluvních platů ve zdravotnictví.

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl MUDr. E. JAROŠ, který doporučil po úpravách návrh ke schválení. V obecné rozpravě vystoupili poslankyně MAZALOVÁ, která dala návrh - neschválit, dále vystoupili FISCHEROVÁ, JAROŠ, LAGOVÁ, ČERBÁK, RUBÁŠ. Poslanci se vyjadřovali převážně s odmítavým stanoviskem, především z důvodů, že smluvní platy jsou dobrá idea, ale jsou nastolovány v ekonomicky nestabilní době.

 

V další rozpravě vystoupili MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, DVOULETÝ, DOSTÁL, JANEČEK, FISCHEROVÁ, SYKA, GJURIČ. V obecné rozpravě navrhl předseda SYKA přerušení, které nebylo přijato. 5 poslanců pro, 6 proti.

 

V další rozpravě vystoupili JAROŠ, LAGOVÁ, ČERBÁK, DOSTÁL, DVOULETÝ. V podrobné rozpravě vystoupili SYKA, JAROŠ, FISCHEROVÁ.

 

Během podrobné rozpravy byla vyhlášena desetiminutová přestávka.

 

Po přestávce dal předseda výboru hlasovat o celku zákona. Pro vyslovení souhlasu se vyslovili 4 poslanci, 7 poslanců proti, 1 poslanec se zdržel. Návrh nebyl přijat. Při hlasování o vyslovení nesouhlasu se zákonem bylo 5 poslanců pro, 2 proti, 5 se zdrželo. Návrh nebyl rovněž přijat. Na základě nejednotného stanoviska zpravodaj výboru nepřednesl žádný návrh na usnesení. K bodu nebylo přijato žádné usnesení

 

Schůze výboru pokračovala bodem 6 - Sdělení předsedy. Předseda informoval o akci Fondu ohrožených dětí, organizováno JUDr. Vodičkovou. Žádný z poslanců neprojevil zájem.

 

Předseda upozornil na dopis gen. ředitele společnosti Léčiva, který nabídl návštěvu poslanců ve výrobnách léčiv. Z krátké rozpravy vyplynulo, že v tomto volebním období již poslanci nebudou mít na podobné činnosti čas.

 

Stanovisko k zákonu o nadacích postoupeno poslanci GJURIČOVI.

 

Dva dopisy od ministra Stráského, týkající se výběrových řízení na ředitele školy Nový Bydžov a na ředitele školy v Turnově. Poslanci neprojevili zájem o žádnou z těchto akcí.

 

Předseda upozornil na doposud neprojednaný vyžádaný materiál ministra zdravotnictví, části kapitoly Ministerstva zdravotnictví, která se týká zabezpečení zdravotně politické linie. Poslanci projevili zájem materiál se zástupci ministerstva projednat.

 

Schůze výboru skončila v 16,15 h.

 

V Praze 5. března 1996

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala. V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP