Zápis 

 

z 84. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,

konané ve dnech 27. a 28. března 1996

 

Přítomni:

viz listina přítomných

 

Schůzi výboru řídil poslanec J. JANEČEK. Omluvení členové výboru poslanci SYKA, ČERBÁK, DOSTÁL, a další viz. prezenční listina - účast na zahraniční cestě.

 

Prvním projednávaným bodem byl návrh poslanců P. Severy a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon v platném znění (tisk 2026). Návrh odůvodnil poslanec P. SEVERA.

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec PhDr. J. NĚMČÍK, který návrh zákona nedoporučil sněmovně k přijetí. V rozpravě vystoupili poslanci MAZALOVÁ, JAROŠ, NĚMČÍK, JANEČEK. Diskutovalo se především o vhodnosti trestat za držení drogy.

 

V podrobné rozpravě vystoupil JANEČEK s pozměňovacím návrhem, který byl přijat 11 hlasy. Pro zákon jako celek se vyslovilo 9 poslanců pro, 3 se zdrželi.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec PhDr. J. NĚMČÍK návrh usnesení č. 261/1996, které bylo přijato (10 poslanců pro, nikdo proti, 2 se zdrželi). O usnesení hlasovali poslanci BUREŠ, FISCHEROVÁ, JANEČEK, JAROŠ, KRÁSA, LAGOVÁ, MAZALOVÁ, NĚMČÍK, STADLER, ŠTAMBERA, VÁCHALOVÁ, ZAHRADNÍČEK.

 

Dalším projednávaným bodem bylo upozornění poslance J. JANEČKA na nesprávný procesní postup Poslanecké sněmovny v případě schvalování úmluv MOP, Především sněmovní číslo 105 došlo k procesní chybě, úmluva č. 105 má charakter ústavního zákona, jako taková měla být přijata tří pětinovou většinou všech poslanců (120 poslanců), což se nestalo. Z tohoto důvodu poslanec JANEČEK navrhl přijmout usnesení, které by Poslaneckou sněmovnu zavázalo k opětovnému hlasování o úmuvách MOP s tím, že hlasování o úmluvě č. 105 bude oddělené.

 

Návrh usnesení č. 260/1996 přijalo 12 poslanců. Hlasovali poslanci BUREŠ, FISCHEROVÁ, JANEČEK, JAROŠ, KRÁSA, LAGOVÁ, MAZALOVÁ, NĚMČÍK, STADLER, ŠTAMBERA, VÁCHALOVÁ, ZAHRADNÍČEK.

 

V dalším bodě se ujal řízení schůze místopředseda výboru PhDr. J. NĚMČÍK. Dalším projednávaným bodem byl návrh poslanců Janečka a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře (tisk 1990). Návrh odůvodnil poslanec JANEČEK s tím, že předložená novela se snaží vyřešit problematiku zahraničního studia a dávek pro české studenty, kteří studují v zahraničí.

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl V. KRÁSA, který uvedl, že nesouhlasí se současnou dikcí a doporučil řešit kromě této dílčí problematiky i další problémové okruhy, které se vyskytly při provádění zákona o státní sociální podpoře. V rozpravě vystoupili poslanci VÁCHALOVÁ, JAROŠ, MAZALOVÁ, NĚMČÍK. Rovněž byl vyzván zástupce MPSV, náměstek J. DOSTAL, aby se vyjádřil k jednotlivým pozměňovacím návrhům. V podrobné rozpravě, ve které vystoupili MAZALOVÁ, JANEČEK, NĚMČÍK, LAGOVÁ, bylo přijato 9 pozměňovacích návrhů. Pro celý zákon se vyslovilo 12 poslanců. Zpravodaj V. KRÁSA přednesl návrh usnesení č. 262/1996, pro které se vyslovilo 14 poslanců, 1 poslanec se zdržel. O usnesení hlasovali poslanci: BUREŠ, ČERMÁK, FISCHEROVÁ, GJURIČ, JANEČEK, JAROŠ, KRÁSA, LAGOVÁ, MAZALOVA, PLUHAŘ, NĚMČÍK, RYMEŠ, STADLER, STRAIT, ZAHRADNÍČEK.

 

Dalším projednávaným bodem byl návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 37/1989 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi (tisk 1978). Tisk odůvodnil předkladatel MUDr. E. JAROŠ. Zpravodajskou zprávu přednesl MUDr. E. BUREŠ, který nedoporučil projednávání zákona.

 

V rozpravě vystoupili poslanci JANEČEK, BUREŠ, ČERMÁK, MAZALOVÁ, GJURIČ. V diskusi se vyskytli pouze polarizované názory, buď návrh doporučit nebo

zcela zamítnout.

 

V podrobné rozpravě poslanec JAROŠ přednesl 4 pozměňovací návrhy, z nichž nebyl žádný přijat. Vzhledem k tomu, že poslanec JAROŠ upozornil, že vystoupí s řadou dalších pozměňovacích návrhů. Návrh na přerušení byl přijat. (7 poslanců pro, 4 se zdrželi).

 

Odpolední jednání výboru pokračovalo projednáváním vládního návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 40/1964 S., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů (tisk 2064).

 

Tisk odůvodnil za Ministerstvo spravedlnosti náměstek ministra spravedlnosti JUDr. C. Svoboda. Návrh je jasným signálem, že kodifikace rodinného práva se bude dít cestou občanského zákoníku. Novela přináší a definuje nové vztahy a věci.

 

Poslanec PhDr. GJURIČ, který byl zpravodajem k tomuto bodu uvedl, že projednávaný tisk je závažným materiálem. Pokládá ho za jeden z nejdůležitějších dokumentů, který by Poslanecká sněmovna měla do konce volebního období. Za jednu ze stěžejních oblastí vymezil problematiku zániku manželství rozvodem, problematiku osvojení a pěstounské péče. V této souvislosti ho předkládaný návrh zákona poněkud zklamal ve srovnání s legislativou západních zemí.

 

V obecné rozpravě vystoupili MAZALOVÁ, GJURIČ. V podrobné rozpravě vystoupili MAZALOVÁ, GJURIČ, VODIČKOVÁ, SVOBODA. Byla diskutována především otázka rozvodů a možností rozvodů, které novela předkládá. Zpravodaj nesouhlasil s nízkou variabilitou řešení této problematiky.

 

Projednávání bylo přerušeno v § 966 u kapitoly Osvojení s doporučením, že výbor se doprojednáním tohoto tisku bude zabývat v dalším výborovém týdnu.

 

84. schůze pokračovala dne 28. března 1996 přerušeným projednáváním Vládního návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení ve znění pozdějších předpisů a dalších související předpisy (tisk 2059). Odůvodnění návrhu byla přítomna náměstkyně ministra práce a sociálních věcí

JUDr. J.VOŇKOVÁ,CSC.

 

Zpravodaj před pokračováním rozpravy uvedl, že předkládaná novela představuje důležitou komplementární část komplexu rodinného práva. Úprava by měla být normou, která bude předcházet zákonu o sociálně právní ochraně dítěte.

 

V úvodní rozpravě, ve které vystoupili JAROŠ, VOŇKOVÁ, byl diskutován rozdíl mezi pojmem osvojitel, poručník, opatrovník, pěstoun. V podrobné rozpravě vystoupi FISCHEROVÁ, VÁCHALOVÁ s pozměňovacím návrhem k § 70, který byl přijat (10 poslanců pro, 2 se zdrželi). Hlasování o celku zákona - 13 poslanců pro, o usnesení č. 263/1996, které přednesl A. GJURIČ, hlasovali poslanci MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, ČERMÁK, PLUHAŘ, ŠTRAIT, BUREŠ, LAGOVA, JAROŠ, KRASA, ŠTRAIT, VACHALOVA, JANEČEK, GJURIČ. Usnesení bylo přijato, všech 13 přítomných poslanců bylo pro.

 

Na závěr schůze přednesl poslanec J. JANEČEK návrh termínu a pořadu 85. schůze výboru pro sociání politiku a zdravotnictví. Návrh byl přijat všemi přítomnými poslanci. (13 pro).

 

V Praze 2. dubna 1996

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

místopředseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP