Zápis 

z 85. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané ve dnech 3. a 4. dubna 1996

 

Přítomni:

viz listina přítomných

 

Schůzi výboru zahájil v 9,30 h předseda výboru MUDr. M. SYKA. Prvním bodem bylo pokračování v přerušeném projednávání vládního návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění a další předpisy (tisk 2083).

 

Odůvodňováním zákona pokračoval náměstek JUDr. A. DVOULETÝ, zpravodajem k tomuto bodu byl určen poslanec M. SYKA. Schůzi řídil místopředseda J. JANEČEK. Projednávání bodu pokračovalo přerušenou podrobnou rozpravou. Během projednávání bylo přijato 17 pozměňovacích návrhů, které jsou obsahem usnesení č. 264/1996. Jednotlivé pozměňovací návrhy předkládali poslanci SYKA, FISCHEROVÁ, JANEČEK, KRÁSA, BUREŠ, ČERBÁK. V rozpravě dále vystoupili MAZALOVÁ a GJURIČ.

 

Pozměňovací návrhy se týkaly především některých kompetencí vlády a Poslanecké sněmovny vzhledem ke schvalování bilančních uzávěrek a pojistných plánů v jednotlivých zdravotních pojišťoven. V projednávání tohoto bodu bylo hlasováno o celku zákona. Pro se vyslovilo 15 poslanců, 2 poslanci se zdrželi. Návrh byl přijat.

 

Zpravodaj výboru MUDr. M. SYKA přednesl návrh usnesení č. 264/1996 pro hlasovalo 17 poslanců, všichni přítomní. Hlasování se zúčastnili poslanci PLUHAŘ, DOSTÁL, ŠTAMBERA, ŠTRAIT, BUREŠ, JAROŠ, RUBÁŠ, ČERBÁK, RAŠKA, VÁCHALOVÁ, STADLER, KRÁSA, JANEČEK, SYKA, NĚMČÍK a FISCHEROVÁ.

 

Schůze pokračovala za řízení předsedy MUDr. M. SYKY informací o seznamu rozdělení investičních prostředků (dotačních příspěvků na zdravotnickou techniku) v rámci jednotlivých zdravotnických programů. K tomuto bodu vystoupili za Ministerstvo zdravotnictví JUDr. A. DVOULETÝ a Dr. VESELKA.

 

V rozpravě k předloženému materiálu vystoupil posl. ČERBÁK s dotazem na záměry v oblasti rozmístění kolnoskopů po území České republiky. Dále vystoupil poslanec SYKA s upozorněním na některé nedořešené návrhy ze schváleného státního rozpočtu.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu nebylo navrženo žádné usnesení, neboť šlo o informaci ministerstva, která byla vyžádaná usnesením výboru.

 

Odpolední program byl zahájen ve 14,10 h třetím bodem, kterým byl vládní návrh zákona, kterým se mění 589/1992 Sb. o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti ve znění pozdějších předpisů (tisk 1216).

 

Za Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh odůvodnila náměstkyně ministra JUDr. J. VOŇKOVÁ.

 

Záměrem předkládaného návrhu je snížení pojistného zatížení u zaměstnavatelů. Poslanec NĚMČÍK, který byl zpravodajem k tomuto bodu doporučil návrh přijmout po projednání.

 

V rozpravě vystoupili poslanci JANEČEK, LAGOVÁ, kteří měli určité výhrady k předchozím novelám v oblasti sociálního pojištění, které nebyly vždy motivovány stejnými záměry. Poslanec ČERBÁK vystoupil s dotazem, zda by nebylo vhodné zvolit v oblasti snižování razantnější postup.

 

V podrobné rozpravě vystoupil poslanec NĚMČÍK se třemi pozměňovacími návrhy, které byly přijaty.

 

Na závěr při hlasování o celku zákona se vyslovilo 12 poslanců pro, 1 se zdržel. Zpravodaj výboru PhDr. J. NĚMČÍK předložil návrh usnesení č. 265/1996, které bylo přijato, 12 poslanců pro, 1 se zdržel.

 

O usnesení hlasovali poslanci: SYKA, JANEČEK, NĚMČÍK, STADLER, KRÁSA, ZAHRADNÍČEK, JAROŠ, ČERBÁK, BUREŠ, PLUHAŘ, DOSTÁL, MAZALOVÁ, LAGOVÁ.

 

Dalším projednávaným bodem byl bod č. 4 - Zpráva o plnění úkolů vyplývajících z Programu sociální prevence a prevence kriminality - aktuální stav a východiska pro rok 1996 - (tisk 2113).

 

Materiál za Ministerstvo vnitra odůvodnil ve výboru náměstek ministra vnitra

ing. B. VALVODA a Dr. GJURIČOVÁ.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr. GJURIČ, který shrnul, že jde o třetí materiál, který je předkládán v poměrně krátkém intervalu. Zhodnotil dobrou úroveň formálního zpracování, které může posloužit k dobré orientaci v problematice sociální prevence.

 

V podrobné rozpravě vystoupili JANEČEK, DOSTÁL, SYKA, BUREŠ, GJURIČ. Dotazy se týkaly především drogové problematiky, která s materiálem příliš nesouvisí. Předseda výboru M. SYKA uvedl, že předpokládá, že v dohledné době se spojí s ministrem NĚMCEM a vyžádá si zprávu o současném stavu drogové problematiky.

 

Poslanec GJURIČ přednesl návrh usnesení č. 266/1996, které bylo přijato 13 poslanci. V usnesení se doporučuje, aby sněmovna vzala danou zprávu na vědomí a aby zprávu o prevenci kriminality předkládala spolu s dalšími zprávami Ministerstva vnitra (o migraci, o bezpečnostní situaci, o drogové problematice, atd.)

 

O usnesení hlasovali poslanci SYKA, JANEČEK, GJURIČ, KULIČKA, STADLER, LAGOVÁ, ČERBÁK, BUREŠ, ZAHRADNÍČEK, PLUHAŘ, DOSTÁL, ŠTAMBERA, MAZALOVÁ.

 

1. den schůze výboru skončil v 16,15 h.

 

Pokračování schůze ve čtvrtek - 4. dubna 1996

 

Schůzi zahájil v 9,10 h předseda výboru M. SYKA. K úvodnímu bodu, kterým byl současný stav a záměry v oblasti privatizace zdravotnických zařízení přivítal ministra zdravotnictví PhDr. J. STRÁSKÉHO a ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci ing. J. SKALICKÉHO.

 

Za Ministerstvo zdravotnictví se zúčastnil rovněž náměstek ministra

JUDr. A. DVOULETÝ, který v úvodu shrnul současný stav privatizace od samého počátku, tedy od dubna 1992, kdy byl proces privatizace zdravotnických zařízení

v podstatě zahájen schválením seznamu zdravotnických zařízení. Podařilo se privatizovat ambulantní zařízení. Důležitou okolností v oblasti privatizace byla kategorizace zdravotnických zařízení na kategorie A, B a C. Touto kategorizací prošlo celkem

3 700 zařízení. K 1. březnu 1996 vláda projednala celkem 3 209 zdravotnických zařízení v privatizaci, což znamenalo majetek v úhrnné výši 6,6 mld Kč. Fond národního majetku v současné době uskutečnil smluvně 1 470 privatizovaných zařízení. Objem majetku

1,5 mld Kč. V rámci bezúplatných převodů bylo zprivatizováno 700 zařízení v úhrnné výši 1,7 mld Kč.

 

Ministr SKALICKÝ doplnil některé údaje předložené Ministerstvem zdravotnictví a zmínil se o privatizaci železničního zdravotnictví. Jako hlavní problém v procesu privatizace vidí jeho samotnou realizaci, nikoliv rozhodování. V řadě již schválených privatizačních záměrů dochází k neochotě vítěze přijmout majetek. Dalším problémem jsou váznoucí nevyřešené majetkové vztahy. V oblasti velkých lůžkových zařízení je příznivcem spíše převodu na neziskový sektor.

 

V rozpravě vystoupili ČERBÁK, RAŠKA, RUBÁŠ s dotazy, jaké jsou záměry

v oblasti další privatizace lůžkových zařízení, jak hodnotí efektivitu celého procesu privatizace zdravotnických zařízení.

 

Ministr STRÁSKÝ uvedl, že řada problémů v privatizaci vyplývá z celkového problematického stavu a potíží ve zdravotnictví. Ministr SKALICKÝ ve svém hodnocení upozornil na sekvenčnost celého procesu privatizace. Na souvislost privatizace a neregulovaného růstu nákladů ve zdravotnictví. V této souvislosti ministr SKALICKÝ zopakoval jistý koncepční výhled využití nonprofitních principů u velkých lůžkových zařízení, kde existují miliardové majetky.

 

Dalším důležitým aspektem jsou lepší ekonomické paramentry pro fungování. zdravotnických zařízení. V rozpravě vystoupili ČERBÁK, FISCHEROVÁ, SKALICKÝ. Ministr SKALICKÝ a STRÁSKÝ uvedli, že ještě do konce volebního období by vláda měla projednat dodatečný seznam privatizovaných zdravotnických zařízení.

 

V další rozpravě vystoupili ČERBÁK, FISCHEROVÁ, STRÁSKY, ČERMÁK, který napadl především nedostatek politické odvahy k razantnějšímu postupu v privatizaci. Tento názor podpořil poslanec JAROŠ a poslanec RUBÁŠ. Ministr SKALICKÝ odmítl bezhlavou privatizaci, příkladem je někdy příliš tuhá kategorizace, kdy objem uvedených břemen na zdravotnické zařízení není kryt smlouvou se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

 

V rozpravě vystoupili MAZALOVÁ, RUBÁŠ, ŠTRAIT, ČERBÁK, JAROŠ, SYKA, STRÁSKÝ. Byla diskutována konkrétní situace privatizace některých nemocnic.

 

Ministr STRÁSKÝ na závěr shrnul, že předmětem debat byl v řadě případů nejen samotný předmět privatizace, ale i okolnosti, které privatizaci podmiňují.

 

V 11,00 h pokračovala schůze výboru projednáním návrhu poslanců J. JAROŠE a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady

č. 37/1989 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi ve znění zákona č. 425/1990 Sb., (tisk 1978)

 

Návrh odůvodnil poslanec E. JAROŠ, který upozornil na komplex pozměňovacích návrhů, které hodlá předložit. Poslanec MUDr. E. BUREŠ jako zpravodaj výboru nedoporučil projednávat tento návrh zákona. Při hlasování o přerušení tohoto návrhu zákona bylo 5 poslanců pro, 5 proti, 4 se zdrželi. Návrh nebyl přijat.

 

Poslanec JAROŠ během podrobné rozpravy přednesl 3 pozměňovací návrhy,

z nichž ani jeden nebyl přijat. V průběhu podrobné rozpravy, vzhledem k závažnosti pozměňovacích návrhů navrhl předseda výboru přerušení tohoto bodu. Pro se vyjádřilo 11 poslanců, 2 se zdrželi, 2 byli proti. Zpravodaj na závěr projednávání tohoto bodu přednesl návrh usnesení č. 267/1996, kterým výbor přerušuje projednávání tisku 1987. Návrh byl přijat. 1O poslanců pro, 2 se zdrželi. O usnesení hlasovali poslanci SYKA, JAROŠ, BUREŠ, NĚMČÍK, RUBÁŠ, LAGOVÁ, GJURIČ, ČERBÁK, ŠTRAIT, ZAHRADNÍČEK, PLUHAŘ, DOSTÁL.

 

V 11,30 h schůze pokračovala přerušeným projednáváním vládního návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 40/1963 Sb., občanský zákoník a další předpisy (tisk 2064).

 

Za Ministerstvo spravedlnosti a vládu se projednávání zúčastnil JUDr. HOLUB, poradce ministra spravedlnosti.

 

Zpravodaj A. GJURIČ shrnul krátce předchozí projednávání, kdy se výbor zabýval především otázkou rozvodového řízení. Podrobná rozprava pokračovala od § 900 občanského zákoníku. Poslanec GJURIČ přednesl několik pozměňovacích návrhů, které se týkaly především řešení rodičovských otázek po rozvodovém řízení, které de facto znamená ztrátu jednoho z rodičů. Poslanec GJURIČ předložil několik pozměňovacích návrhů k řešení problému styku rodiče s dítětem. Žádný z předkládaných návrhů nebyl přijat. Při hlasování o celku zákona bylo 7 poslanců pro, 1 se zdržel. Usnesení č. 268/1996, které předložil poslanec GJURIČ bylo přijato, 7 poslanců pro, 1 se zdržel. O usnesení hlasovali poslanci MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, BUREŠ, ČERBÁK, NĚMČÍK, LAGOVÁ, GJURIČ, JANEČEK.

 

Ve 12, 30 h řídící schůze, místopředseda JANEČEK ukončil schůzi výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

 

V Praze 9. 4. 1996

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP