Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1996
I. volební období
výbor pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí
USNESENÍ č. 334
ze dne 2.dubna 1996
k návrhu posl. J. Pavely a dalších na vydání zákona o veřejném ochránci práv
sněmovní tisk 2007, druhé čtení
Výbor pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí po odůvodnění poslance J. Pavely, po zpravodajské zprávě posl. J. Ullmanna a po rozpravě:
I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR návrh posl. J. Pavely, sněmovní tisk 2007 projednat a schválit s těmito připomínkami:
§ 2 - odst.1 doplnit větou: "Správními úřady se pro účely tohoto zákona rozumí orgány státní správy, orgány územní a zájmové samosprávy a dalších právnických osob, pokud jim zákon svěřil rozhodování o právech a povinnostech fyzických osob v oblasti veřejné správy."
§ 3 - odst.1 - za závorkou tečka a dále pokračuje text: "Navrhovat kandidáta je oprávněno nejméně 10 poslanců PSP ČR.
§ 4 - upravit takto:
§ 4
Neslučitelnost funkce ochránce.
"Výkon funkce ochránce je neslučitelný s výkonem jakékoliv placené funkce nebo s jinou výdělečnou činností, kromě správy vlastního majetku a vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké nebo sportovní činnosti, nejde-li o vlastní podnikání v této činnosti a neohrožuje - li tato činnost důvěru v nezávislost a nestrannost výkonu funkce ochránce, a s výkonem funkce v politické straně nebo v politickém hnutí."
§ 5 - odst.1 - slova "chránit neporušitelnost" nahradit slovy "dbát na dodržování"
odst. 2 a 3 nahradit jediným odstavcem 2 tohoto znění:
"(2) Ochránce se ujímá výkonu své funkce složením slibu do rukou předsedy Poslanecké sněmovny. Odmítne - li složit slib bez zbytečného odkladu nebo složí-li slib s výhradou, má se zato, že nebyl do funkce ochránce zvolen."
§ 6 - nové znění:
§ 6
Povinnost mlčenlivosti
1) Ochránce je povinen zachovávat mlčenlivost, a to i poté, kdy přestal být ochráncem, o věcech, o nichž se dozvěděl při své činnosti podle tohoto zákona. Stejná povinnost mlčenlivosti se vztahuje na zaměstnance Kanceláře veřejného ochránce práv (§29).
2) Povinnosti mlčenlivosti může osoby uvedené v odstavci 1 z vážných důvodů zprostit pouze předseda Poslanecké sněmovny.
§ 7 - vypustit.
§ 8 - odst. 3 zařadit jako odst. 2 a odst. 2 jako odst. 3 s tímto textem:
"(3) Kárné opatření lze ochránci uložit do jednoho roku ode dne, kdy ke kárnému provinění došlo."
§ 9 - odst. 1 - slovo "co" nahradit slovem "kdy".
nový odst. 3) tohoto znění:
(3) Ustanovení odstavců 1 a 2 platí též o zaměstnancích Kanceláře veřejného ochránce práv."
§ 10 - nové znění:
§ 10
Skončení výkonu funkce ochránce
odst. 1) Výkon funkce ochránce končí dnem
a) uplynutí funkčního období (§3 odst. 3),
b) následujícím po doručení písemného oznámení, že se ochránce vzdává funkce, do rukou předsedy Poslanecké sněmovny,
c) následujícím po doručení písemného oznámení předsedy Poslanecké sněmovny o odvolání z funkce ochránce do rukou ochránce,
d) dnem právní moci rozhodnutí, jímž byl ochránce zbaven způsobilosti k právním úkonům nebo jímž byla jeho způsobilost k právním úkonům omezena."
odst. 2) - za slova "na návrh" vložit slova "prezidenta nebo skupiny" a doplnit tento odstavec o písmeno d) v tomto znění:
"d) pokud Poslanecká sněmovna schválila usnesení o tom, že ochránce současně vykonával nebo vykonává funkce nebo jinou činnost neslučitelnou s funkcí ochránce (§4)."
§ 12 - písm. a) za slova "na základě" vložit slovo "písemného".
§ 14 - vypustit označení odst. 1.
§ 16 - návětí odstavce upravit takto:
"(1) Ochránce podání odloží, jestliže..." a v písmenu e) za slovo "byla" vložit slovo "ochráncem".
§ 17 - vypustit ustanovení odst. 2 a v odst. 3 nahradit slova "před orgánem" slovy "před jiným úřadem" a slova příslušných orgánů (§ 2) nahradit slovy "příslušných úřadů (§ 2)" Odst. 3 označit jako odst. 2.
§ 24 - vypustit.
§ 25 - písm. b) - slovo "pracovníků" nahradit slovem "zaměstnanců".
§ 27 - nadpis nad § 27 upravit takto:
"Společná a závěrečná ustanovení."
(Nadpis "Vztah ochránce k Parlamentu" vypustit).
odst. 1 - vypustit slova "koná kárné řízení podle §8 odst. 4 a".
§ 29 - odst. 1 doplnit větou: "Kancelář je právnickou osobou."
odst. 2 - vypustit slova " po projednání s petičním výborem Poslanecké sněmovny" a nahradit je slovy " po schválení v Poslanecké sněmovně."
nový odst. 3)
"(3) Ustanovení § 11 až 13 a § 15 až 17 se vztahují také na zaměstnance Kanceláře, kteří jsou ochráncem pověřeni k šetření a plnění dalších úkolů ochránce podle tohoto zákona."
§ 30 - slovo "poměry" v nadpisu nahradit slovem "vztahy".
odst. 2 včetně poznámky č. 1) upravit takto:
"(2) Pracovní poměr ochránce, 1) jeho zástupce a ostatních zaměstnanců Kanceláře se řídí zákoníkem práce a dalšími pracovněprávními předpisy, pokud tento zákon nestanoví jinak.
1)
(§ 2 odst. 2, § 27 odst. 3, § 65 a § 68 zákoník práce)."nové odstavce 3 až 6 tohoto znění:
"(3) Na ochránce a ostatní zaměstnance Kanceláře se vztahují ustanovení § 73 odst. 2 až 4 zákoníku práce o větším rozsahu základních povinností a omezení než u jiných zaměstnanců, pokud tento zákon nestanoví jinak.
(4) Ochránce a ostatní zaměstanci Kanceláře jsou odměňováni podle zákona o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a některých dalších organizacích a orgánech a podle nařízení vlády České republiky o platových poměrech zaměstnanců orgánů státní správy, některých dalších orgánů a obcí,2)pokud tento zákon nestanoví jinak; vzhledem k většímu rozsahu základních povinností a omezení podle odstavce 3 jim přísluší zvýšený platový tarif podle uvedeného nařízení vlády.3) O zařazení ochránce do platové třídy a platového stupně, o výši jeho příplatku za vedení, osobního příplatku, popřípadě zvláštního příplatku a o přiznání případné odměny ochránci rozhoduje v rámci uvedených platových předpisů výbor petiční Poslanecké sněmovny usnesením; ostatním zaměstnancům Kanceláře stanoví plat a případné odměny ochránce.
(5) Ochránce má právo na:
a) bezplatné používání služebního vozidla s přiděleným řidičem i bez něho k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k umožnění styku s rodinou,
b) bezplatné zřízení a používání jedné účastnické telefonní stanice k zajištění okamžité dosažitelnosti v pracovní i mimopracovní době.
(6) Nárok ochránce na plat ve výši zvýšeného platového tarifu včetně osobního příplatku a příplatku za vedení trvá ještě tři měsíce po skončení výkonu funkce.
2)
Zákon č. 143/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.Nařízení vlády ČR č. 253/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
3)
§ 6 odst. 2 nařízení vlády ČR č. 253/1992 Sb., ve znění nařízení vlády č. 71/1996 Sb."Za § 30 vložit nový § 31:
§ 31
Zákon ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění... se doplňuje takto:
V § 10 odst. 1 písm. b) se spojka "a" nahrazuje čárkou a na konci se připojují slova "a veřejný ochránce práv".
(Vzhledem k vypuštění § 7 a 24 a vložení nového § 31 nově označit ostatní paragrafy a odkazy na ně).
Ing. arch. Josef Ullmann v.r. |
Jaroslav Žižka v.r. |
zpravodaj |
ověřovatel |
Ing. Leopold Zubek v.r.
předseda výboru