Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1993
I. volební období
(VII. volební období ČNR)
výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
Zápis
z 1. schůze výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, konané dne 13.1.1993 od 9.30 hod.v budově České národní rady, Sněmovní 4, Praha 1, v místnosti č. 106/I. patro
Leden
Zápis 1. schůze výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
Přítomni: dle přiložené prezenční listiny
Program: dle přiložené pozvánky
1. schůzi výboru Poslanecké sněmovny řídí předseda výboru.
Bod 1 - Různé
Schůzi řídí předseda výboru, předestírá záležitosti, které musí výbor projednat, především zajištění voleb některých funkcionářů, problematiku vědy, tělovýchovy a sportu, ochrany kulturního bohatství. Posl. FROMMER informuje o záměru zřídit v Olomouci konzervatoř a dává k úvaze se touto otázkou zabývat. Posl. KOUCKÝ upozorňuje na dramatický vývoj v akademii věd, kde dochází k masovému propouštění. Jde o živelnou akci, podmalovanou osobními zájmy. Připomíná rovněž trvající neexistenci Grantové agentury ČR, která dostatkem finančních prostředků disponuje. Výbor by se měl zajímat rovněž o sféru učilišť, která je dnes v působnosti ministerstva hospodářství. K vědě doporučuje přizvat též členy rady vlády a pracovníky MŠMT a na pořad výboru vědu zařadit na druhý únorový týden. Doporučuje se na příští týden zařadit problém transformace akademie věd. Posl. SOURAL doporučuje, aby se umožnila účast i dalších institucí.
Bod 2 - Návrh ústavního zákona o ustavení Prozatímního Senátu Parlamentu (tisk ČNR č. 300)
Předseda výboru odůvodňuje návrh ústavního zákona, připomíná, že návrh respektuje ústavou upravenou věkovou hranici 40 let.
Zpravodaj posl. KORONTHALY konstatuje smysl návrhu, odstranit neústavní stav neexistence druhé komory Parlamentu. Připomíná genezi návrhu, souvislost s počtem senátorů, cestu k ustavení Senátu nevidí ve volbách, které jsou časově a organizačně náročnou záležitostí. Upozorňuje, že může nastat situace, kdy parlamentní strana nebude mít dostatek věkově vhodných kandidátů. Návrh doporučuje schválit.
Navrhuje, aby v čl. 7 odst. 3 byla lhůta počítána ode dne účinnosti ústavního zákona.
Posl. ZEMAN k čl. 4 odst. 6 žádá ujasnit vztah počtu odevzdaných hlasů a počtu preferenčních hlasů. Připomíná se, že důvodová zpráva je chybná, jde o počet odevzdaných preferenčních hlasů.
Předseda výboru vysvětluje návrh v kontextu připomínek posl. Koronthalyho, pozměňovacímu návrhu na lhůtu ke svolání Prozatímního Senátu. Osobně doporučuje v čl. 4 odst. 8 alternativu č. 1.
Posl. FROMMER vidí celou záležitost za naprosto pochybenou. Věc konzultoval i s voliči a s návrhem takto předkládaným se nesetkal. Návrh odmítá jako odporující principům zastupitelské demokracie.
Posl. UNGR navrhuje v č. 4 odst. 8 alternativu 2.
Posl. KORONTHALY má s voliči jinou zkušenost a důvody pro navrhovaný způsob ustavení Prozatímního Senátu jeho voliči akceptovali.
Posl. HIRŠ připomíná, že Ústava předpokládá dvoukomorový Parlament. Doporučuje jiný klíč, odvislý od výsledků voleb nikoliv do FS, nýbrž do ČNR, jejíž legitimita trvá.
Přijat pozměňovací návrh posl. KORONTHALYHO k čl. 7 odst. 3, nebyla doporučena alternativa 2, usnesení nebylo přijato, poté hlasováno o neodporučení návrhu, o doporučení sněmovně návrh projednat, z toho nic nepřijato. Poté hlasováno o revokaci a o návrhu původním zpravodaje, toto usnesení bylo přijato.
Zapsal: JUDr. Aleš Dvouletý
PhDr. Marta Hubová |
PhDr. František Kozel |
ověřovatelka |
předseda |
výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, |
výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, |
mládež a tělovýchovu |
mládež a tělovýchovu |