Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1993
I. volební období
(VII. volební období ČNR)
výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
Zápis
z 8. schůze výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu,
konané dne 7.4.1993 od 10.00 hod. a 8.4.1993 od 9.00 hod.
v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu, Sněmovní 4, Praha 1,
v místnosti č. 106/I. patro
Duben
Zápis ze 8. schůze výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
Přítomno: dle prezenční listiny
Program: podle pozvánky
Schůzi výboru řídí mpř. Pavlíková.
Bod 1 - Návrh poslanců M. Kašpárka a spol. na vydání zásad ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky (tisk 135)
Zástupce předkladatelů posl. KAŠPÁREK odůvodňuje návrh zásad, zdůrazňuje hypertrofii legislativy a ekonomický aspekt jednokomorového parlamentu.
Zpravodaj posl. HONAJZER nedoporučuje návrh schválit, došlo by k rozbití vyváženého ústavního systému a nutnosti ústavu zgruntu přepracovat.
Posl. HIRŠ připomíná, že jednokomorový parlament je typický spíše pro diktatury než demokratické státy. Senát je zárukou zkvalitnění legislativního procesu.
Usnesení, kterým výbor nedoporučuje, aby posl. sněmovna návrh schválila, návrh nepřijat, zpravodaj se účastní společné schůze zpravodajů a tlumočí, že výbor nepřijal žádné usnesení, znovu hlasováno o nedoporučení návrhu, přijato.
Bod 2 - Návrh posl. Bílého a spol. na vydání zásad ústavního zákona o zřízení země Moravskoslezské (tisk 70)
Zástupce předkladatelů posl. Bílý odůvodňuje návrh zásad, připomíná integritu zemí dříve existujících i jako územně správní jednotky.
Zpravodaj posl. FROMMER zdůrazňuje občanský princip a nutnost řešit problematiku zdola, nikoliv direktivně shora. Doporučuje, aby návrh nebyl schválen.
Posl. Bílý připomíná, že existují požadavky formulované starosty z oblastí, kterých se návrh týká.
Pro nedostatek usnášeníschopnosti bod přerušen.
Bod 3 - Návrh posl. Motyčky - tisk 153
Posl. MOTYČKA odůvodňuje osnovu, připomíná poslední novelu zákona o mimosoudních rehabilitacích, která se týká kněží a řeholníků, není dosud stanovena příslušnost příslušného orgánu ČR.
Zpravodajka posl. PAVLÍKOVÁ doporučuje návrh přijmout, usnesení přijato.
Bod 4 - Různé
Posl. PŘIBÁŇ připomíná problematiku tělesně postižených dětí a financování jejich vzdělávání. MŠMT zasílá dotazník školským úřadům, podle kterého se za tělesně postižené děti považují jen některé kategorie postižených, a to ty, které jsou uznány za způsobilé pro návštěvu zvláštní školy. To má vliv na rozdělování finančních prostředků, např. dislektici budou na normálních školách bez odpovídajícího finančního příspěvku. Doporučuje, aby se výbor obrátil na MŠMT po jeho politice v oblasti vzdělávání dětí s vývojovými poruchami. Výbor se k této otázce vrátí další den.
Přijato usnesení, kterým se doporučuje předsedovi Uhdemu převzít záštitu /symposium/. Přerušeno do druhého dne.
Bod - Informace o činnosti ministerstva kultury ČR
Ministr kultury referuje o činnosti ministerstva za poslední období. Úřad připravil ekonomickou koncepci v souvislosti s novým daňovým systémem. Stručný výtah bude předložen vládě a výboru, zde asi do jednoho měsíce. Pokud jde o úřad, přišlo 68 nových pracovníků, 70 odešlo, kritériem byla pracovní výkonnost, dnešní stav je 210 pracovníků. Nedořešené jsou otázky přechodu některých kompetencí po zániku federace. Připomíná agendu národnostních menšin a regionální kultury. Úřad spolupracuje s okresy, pokud jde o financování kultury. Ministr vytvořil kolegium ministra jako poradní orgán, schází se s představiteli občanských sdružení.
Podává informace o provedených hloubkových kontrolách (např. Národní galerie, Moravské zemské muzeum, Památkový ústav Středních Čech a v Plzni). Provádějí se kontroly nakládání s dotacemi a příspěvky, na všechny částky jsou vypisovány konkursy, rozhoduje se kolektivně. Výrazným pracoviště je památková inspekce, která je organizačně oddělená od vlastního památkového odboru, dobrá je spolupráce s ministerstvem vnitra.
Ministr rekapituluje činnost jednotlivých odborů ministerstva. Zahraniční odbor rozšířil činnost v souvislosti se zánikem federace, např. do oblasti Beneluxu. Konstatuje, že existuje určité napětí ve vztahu k Rakousku, kdy se Praha stává konkurentem Vídni. Oživuje se spolupráce s USA, Ruskem, nejvýraznějším partnerem je Německo, zejména Severní Porýní-Westfálsko. V oblasti regionální kultury se klade důraz na monitoring situace. Připomíná existenci Domu slovenské kultury v Praze a kulturní výměnu se Slovenskem, ve které je ministerstvo v řadě věcí nezastupitelné. Připraven je materiál o rozvoji veřejného knihovnictví. Úřad je připraven řešit vztah církví a státu z věcného pohledu, nikoliv však politickým rozhodnutím, které učinit ministerstvu nepřísluší. Okamžitá změna pravidel je nereálná, existuje představa o několika krocích, a to především legislativních. V oblasti kinematografie došlo k posunu především v mezinárodních vztazích.
Bod - Příprava volby členů Rady Státního fondu
Nám. Prokop odůvodňuje návrh na členy Rady, navrhuje, aby bylo zvoleno 7 až 9 členů, do počtu 13 bude doplněna. Omlouvá nepřítomnost S. Miloty, A. Přidala a P. Čepka. Konstatuje, že L. Vaculík a F. Černý rezignovali na kandidaturu, návrh doplňuje o A. Stankoviče a J. Klusákovou. Předseda informuje, že rezignoval i P. Všetička.
Bod přerušen.
Skončeno v 12.30 hod.
PhDr. Marta Hubová |
PhDr. František Kozel |
ověřovatelka |
předseda |
výboru pro vědu, vzdělání, |
výboru pro vědu, vzdělání, |
kulturu, mládež a tělovýchovu |
kulturu, mládež a tělovýchovu |