Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1993
I. volební období
(VII. volební období ČNR)
výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
Zápis
z 17. schůze výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, konané dne 2. září 1993 od 10.00 hod. v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu, Sněmovní 4, Praha 1, v místnosti č. 106/I. patro
Září
Zápis z 17. schůze výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
Přítomno: dle prezenční listiny
Program: podle pozvánky
17. schůzi výboru řídí předseda výboru.
Bod - Tisk 417 (Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 564/1990 Sb.)
Úvodní výklad podává nám. Bartošek, zpravodaj předseda výboru konstatuje obsah návrhu a zdůrazňuje počet navrhovaných změn, z nichž některé nepovažuje s ohledem na již zahájený školní rok za podstatné. Upozorňuje, že financování např. mateřských škol je již vyřešeno, zřizování rad škol označuje za krok zpět, novela se jich přitom vůbec nezabývá. Změny v kompetencích nepovažuje za aktuální i s ohledem na přípravu nových zákonů. Ministerstvo se zbavuje řady kompetencí, nikoliv však směrem dolů, nýbrž na úrovni centra. Doporučuje, aby novela nebyla dále projednávána, neboť důvody pro její přijetí odpadly.
V rozpravě posl. PŘIBÁŇ žádá o informace o stavu příprav nového zákona.
Nám. Bartošek informuje, že zákon se připravuje ve formě zásad, ministr žádá o schůzku na toto téma v termínu do 14 dnů. Předseda navrhuje formu semináře 9.9.1993, kde ministerstvo vyloží své záměry.
Usnesení, kterým se doporučuje tisk 417 neschválit, přijato.
Bod - Pokyn ministra k ustavování experimentální rady školy při základních a středních školách
Úvodní výklad podává nám. Bartošek, konstatuje, že jde o hledání vhodné formy spolupráce s rodiči. Jde o pouhou nabídku vhodné formy a sondáž pro přípravu nové právní úpravy. Připouští, že právní úprava dosud neexistuje, nicméně jde o dobrovolnou záležitost avizovanou výboru již v listopadu 1992. Pokyn byl již školám rozeslán.
Zpravodaj předseda výboru komentuje přílohu pokynu. Odvolává se na své písemné poznámky, rada není občanské sdružení, které by bylo partnerem pro ředitele, nejasný je způsob ustavení rady. S ohledem na právní i věcné nedostatky navrhuje, aby výbor doporučil ministrovi pokyn zrušit.
V rozpravě posl. HIRŠ má za to, že je nanejvýše potřebné rady škol ustanovovat, jde o osvědčený princip, doporučuje, aby ministerstvo pokyn přepracovalo, a to urychleně, aby bylo možné tento institut odzkoušet.
Posl. PŘIBÁŇ doporučuje, aby se co nejdříve existence rad dostala na právní základ. Posl. KOUCKÝ se ztotožňuje s návrhem předsedy. Posl. NOVÁKOVÁ informuje o svých zkušenostech, kdy již některé rady byly zřízeny. Obává se důsledků zrušení pokynu. Posl. ZEMAN má za to, že s ohledem na nejasnosti může nastat situace, kdy rad bude několik. Přimlouvá se za změnu pokynu. Posl. KOUCKÝ připomíná např. institut výročních zpráv, ředitel nemá povinnost ji zpracovat. Existující rady jsou občanskými sdruženími, postavení rad podle pokynu je nejasné. Pro dosud existující rady (je členem dvou) je pokyn komplikací. Vůli ke vzniku rady pokyn nenahradí.
Nám. Bartošek má za to, že jde o užitečný experiment, možnosti, které jsou výslovně zmíněny, jsou dány již dnes (např. navrhnout odvolání ředitele školy). Premisou pro pokyn je existence dobrých vztahů mezi ředitelem a rodiči. Ředitelé již dnes na závěr školního roku určitou zprávu zpracovávají. Domnívá se, že jde vždy o věc dohody mezi školou a rodiči.
Předseda výboru připomíná určitý právní rámec, rady vznikaly spontánně a fungují bez ohledu na existenci pokynu, na základě pokynu mohou vznikat naopak rady jako zdroj konfliktu.
Posl. HIRŠ navrhuje, aby bylo doporučeno ministrovi pokyn stáhnout a nahradit jej novým. Posl. KOUCKÝ odmítá, aby se ministru ukládalo připravit nový pokyn, posl. HONAJZER má za to, že náměstek bude průběh rozpravy tlumočit a ministr jistě obsah svého sporného pokynu přezkoumá.
Posl. PŘIBÁŇ přednáší návrh usnesení, usnesení přijato.
Debata o semináři s MŠMT uzavřena s tím, aby případné písemné podklady byly doručeny alespoň s dvoudenním předstihem. Termín semináře předseda výboru dojedná s ministrem na příští týden.
Přijata usnesení k záštitám, probrána korespodence doručená výboru.
Posl. HUBOVÁ informuje o pozvání uskutečnit výjezdní zasedání výboru na Vsetínsku. Akademický senát VUT Brno pořádá seminář dne 10.9. ke vzdělávání, zve členy výboru, věc bude posouzena.
Skončeno ve 12.30 hod.
Zapsal: JUDr. Aleš Dvouletý
PhDr. Marta Hubová |
PhDr. František Kozel |
ověřovatelka |
předseda |
výboru pro vědu, vzdělání, |
výboru pro vědu, vzdělání, |
kulturu, mládež a tělovýchovu |
kulturu, mládež a tělovýchovu |