Zápis

z 1. schůze zahraničního výbor

Poslanecké sněmovny,

která se konala ve dnech 20. a 27. ledna 1993

Přítomni dne 20. 1. 1992:

posl. J. Payne, V. Čundrle, V. Grulich, I. Janů, J. Ježek, J. Kalus, J. Kryčer, K. Lojdová, P. Nečas, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil

Omluveni dne 20. 1. 1992:

posl. M. Lobkowicz, J. Novák, M. Stiborová

Hosté:

Pavel Bratinka - nám. ministra zahr. věcí

Dr. Richter - ministerstvo zahraničních věcí

JUDr. Jung - ministerstvo průmyslu a obchodu

mpř. Pavel Tollner - Poslanecká sněmovna

Přítomni dne 27. 1. 1993

posl. J. Payne, V. Čundrle, J. Ježek, J. Kalus, J. Kryčer, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil

Návrh programu:

1. Návrh poslanců P. Tollnera a dalších na vydání ústavního zákona ČNR o ustavení Prozatímního senátu Parlamentu /tisk 2 - původně tisk ČNR 300/

2. Informace o členství České republiky v Radě Evropy

3. Informace o Organizaci spojených národů a členství České republiky v této organizaci

4. Informace o GATT a členství České republiky v této organizaci

5. Stálé delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v mezinárodních organizacích (Meziparlamentní unie, Severoatlantické shromáždění, Parlamentní shromáždění KEBS, Parlamentní shromáždění Rady Evropy, Evropský parlament).

6. Zahraniční cesty a plán zahraničních aktivit PSP pro nejbližší období

7. Sdělení předsedy

8 Připomínky a podněty poslanců

Schůzi zahájil v 9. 00 hod. předseda výboru posl. J. Payne, seznámil členy výboru s návrhem pořadu schůze a informoval je, že setkání s ministrem zahraničních věcí původně plánované na čtvrtek 21. ledna 1993 se neuskuteční z důvodu zahraniční cesty ministra. Navržený program schůze byl schválen /8:0/.

1.

Návrh poslanců P. Tollnera a dalších na vydání ústavního zákona ČNR

o ustavení Prozatímního senátu Parlamentu /tisk 2 - původně tisk ČNR 300/

V úvodu projednávání návrhu zákona vystoupil místopředseda Poslanecké sněmovny posl. Pavel Tollner, jeden ze zástupců předkladatelů. Stručně nastínil důvody, které vedly poslance k předložení tohoto návrhu. Zdůraznil, že přijetím Ústavy České republiky Česká národní rada schválila dvoukomorový Parlament České republiky. Dle názoru předkladatelů je nyní nutné, aby Senát co nejdříve byl naplněn. Volby do Senátu se nyní nejeví jako nejlepší způsob naplnění Senátu, vhodnější je naplnění Senátu transformací bývalých poslanců Federálního shromáždění. Lepší je Senát prozatimní než žádný. Návrh zákona řeší podrobně způsob, jakým by měl být Senát naplněn bývalými poslanci FS ČSFR.

Zpravodajskou zprávu podal posl. O. Vychodil. Zejména zdůraznil výhody, které přinese přijetí tohoto návrhu zákona. Naplněním Senátu Parlamentu České republiky dojde dle jeho názoru k určité stabilitě. Senát bude kontrolovat nově přijaté zákony. Bude se chovat jinak než Poslanecká sněmovna, neboť bude jiným způsobem konstituován. Současně bude plnit určitou pojistku proti "diktatuře" Poslanecké sněmovny. Mohou zde vzniknout i některé negativní jevy. Nelze vyloučit určitou "válku komor". Dojde k prodloužení zákonodárného procesu, což v tomto specifickém období může zpomalit postup konstituování právního systému nově vzniklé České republiky. Navrhl přijmout usnesení, kterým by zahraniční výbor doporučil Posanecké sněmovně schválit návrh zákona.

V obecné rozpravě vystoupili poslanci J. Payne, V. Čundrle, I. Janů a O. Vychodil. Posl. V. Čundrle konstatoval, že tím, že bude ustaven Senát, není zajišťěno řádné projednávání návrhů zákonů. Pro řádné projednávání zákonů postačí, když nebude nově ustanovený organizační výbor navrhovat zkrácení lhůt pro projednávání návrhů zákonů. Volby do senátu nepovažuje za vhodné řešení, nejlevnější varianta je, že žádný Senát zatím nebude. Posl. I. Janů konstatovala, že považuje naplnění Senátu již nyní za velmi důležité. Posl. J. Payne zdůraznil, že fungující Senát bude poukazovat na chyby Poslanecké sněmovny, což je v pořádku, bude to mít vliv i na zkvalitnění práce poslanců Poslanecké sněmovny.

V podrobné rozpravě navrhl posl. O. Vychodil stanovit počet senátorů na 81. Schváleno /6:0; 2 poslanci se zdrželi hlasování/. Dále posl. O. Vychodil navrhl schválit článek 4, odst. 8 ve znění alternativy I. Schváleno /6:1; 1 poslanec se zdržel hlasování/.

Posl. I. Janů navrhla, aby účinnost zákona byla dnem vyhlášení zákona. Schváleno /6:0; 2 poslanci se zdrželi hlasování/.

Posl. O. Vychodil navrhl usnesení, kterým zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně schválit projednaný návrh zákona s výše uvedenými připomínkami. Nebylo schváleno /4:2; 2 poslanci se zdrželi hlasování/. Na návrh posl. P. Nečase bylo schváleno usnesení č. 1, kterým výbor návrh tohoto zákona bere na vědomí /6:1; 1 poslanec se zdržel hlasování/.

2.

Informace o členství České republiky v Radě Evropy

V úvodu projednávání tohoto bodu vystoupil náměstek ministra zahraničních věcí Pavel Bratinka. Stručně seznámil členy výboru s vývojem situace v Radě Evropy. V důsledku rozdělení ČSFR podala Česká republika oficiální žádost o členství v Radě Evropy 1. ledna 1993. 6. ledna 1993 byl České republice udělen statut pozorovatele. 8. ledna 1993 se sešel Výbor ministrů, začátkem února zasedá Parlamentní shromáždění Rady Evropy, kde již delegace Poslanecké sněmovny bude mít statut zvláštního hosta. V květnu 1993 by mělo být projednáno řádné členství České republiky s tím, že by se na toto členství hledělo jako by existovalo již od 1. ledna 1993.

Posl. I. Janů informovala o tom, že se účastnila jednání politického výboru Rady Evropy, kde byl právě statut zvláštního hosta delegaci Poslanecké sněmovny přislíben. Plenární schůze Parlametního shromáždění Rady Evropy se účastní začátkem února 4členná delegace Poslanecké sněmovny. Dále v rozpravě vystoupili posl. J. Payne, J. Ježek. V závěru rozpravy se členové výboru a zástupci ministerstva zahraničních věcí dohodli na spolupráci při přípravě pro jednání delegace Poslanecké sněmovny v Radě Evropy.

3.

Informace o Organizaci spojených národů a členství České republiky

v této organizaci

Náměstek ministra zahraničních věcí Pavel Bratinka stručně infomoval o vztahu České republiky k OSN. Právě v těchto dnech se stala Česká republika i Slovenská republiky členy OSN. Hlavním cílem české zahraniční politiky je nyní snaha, aby se Česká republika stala členem Rady bezpečnosti. Je jedním z kandidátů. Na toto členství aspirovala ČSFR a po dohodě se Slovenskou republikou na toto členství aspiruje Česká republika. Je nutno vytvářet podmínky pro to, aby byla Česká republika za člena Rady bezpečnosti zvolena. Podrobnější informace podá osobně ministr zahraničních věcí na příští schůzi zahraničního výboru, které se zúčastní.

4.

Informace o GATT a členství České republiky v této organizaci

Všeobecnou informaci o Všeobecné dohodě o clech a obchodu podal zástupce ministerstva průmyslu a obchodu JUDr. Jung. Informoval o tom, že zánikem ČSFR zaniká i členství v GATT. Obě republiky musí vést nová jednání o přístupu k dohodě jako země, které v GATT nebyly. Vzhledem k situaci by mělo být jednání jednoduché. Během 2. čtvrtletí t.r. by tato jednání měla být ukončena. V mezidobí bude GATT uplatňována de facto až do doby přístupu České republiky ke GATT. Dr. Jung přislíbil poskytnutí podrobnějších informací členům výboru.

5.

Stálé delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v mezinárodních organizacích (Meziparlamentní unie, Severoatlantické shromáždění, Parlamentní shromáždění KEBS, Parlamentní shromáždění Rady Evropy, Evropský parlament).

Předseda výboru posl. J. Payne informoval členy výboru, že se nyní zpracovává materiál, který dostanou všechny poslanecké kluby /viz. příloha č. 1/. Materiál obsahuje základní informace o meziparlamentních organizacích s žádostí o návrhy na členy těchto delegací. Během schůze Poslanecké sněmovny se výbor sejde a na základě návrhů poslaneckých klubů budou sestaveny jednotlivé delegace, které by měla Poslanecká sněmovna schválit. Projednávání tohoto bodu bylo přerušeno.

6.

Zahraniční cesty a plán zahraničních aktivit PSP pro nejbližší období

Výbor projednal následující návrhy na zahraniční cesty poslanců:

- účast 2 poslanců na semináři organizovaném Severoatlantickým shromážděním ve spolupráci se Španělským parlamentem, který se koná ve dnech 1.- 3. 2. 1993 v Granadě na téma "Bezpečnost a spolupráce ve Středozemí". Byli navrženi posl. O. Vychodil /zahraniční výbor/ a T. Svoboda /výbor pro právní ochranu a bezpečnost/. Přijato usnesení č. 2 /10:0/.

- účast delegace Poslanecké sněmovny na plenární schůzi Parlametního shromáždění Rady Evropy, které se koná ve dnech 1.- 5. 2. 1993 ve Štrasburku. Vedoucí delegace byla navržena posl. I. Janů /zahraniční výbor/, členy delegace posl. Z. Trojan /výbor petiční, pro lidská práva a národnosti/, M. Stiborová /zahraniční výbor/ a P. Bachna /výbor pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí/. Přijato usnesení č. 4 /11.0/.

- účast 2 poslanců na Meziparlametní konferenci Severoatlantického shromáždění o evropské bezpečnosti a KBSE, která se koná v Bruselu ve dnech 10. - 12. 2. 1993. Navrženi byli posl. T. Štěrba /zahraniční výbor/ a P. Severa /výbor pro právní ochranu a bezpečnost/. Přijato usnesení č. 5 /11:0/.

- předseda výboru posl. J. Payne informoval členy výboru o cestě místopředsedy J. Kasala do USA. Členové výboru byli seznámeni s programem pobytu, účelem vyslání. Vzhledem k tomu, že jde o zahraniční cestu místopředsedy, výbor tento návrh vzal na vědomí, nepřijal žádné usnesení a konečné posouzení a schválení ponechal na předsedovi Poslanecké sněmovny.

Předseda výboru posl. J. Payne informoval členy výboru o nutnosti zavedení nového postupu při schvalování zahraničních cest. Vzhledem k tomu, že předsednictvo již neexistuje, organizační výbor není kompetentní schvalovat zahraniční cesty, jeví se jako jediná možnost schvalování zahraničních cest přímo předsedou Poslanecké sněmovny. Seznámil členy výboru s návrhem na rozhodnutí předsedy Poslanecké sněmovny /viz. příloha č. 2/. Výbor s tímto návrhem vyjádřil souhlas.

8.

Připomínky a podněty poslanců

Většina členů vyjádřila nutnost projednání řady problémů s ministrem zahraničních věcí. Předseda výboru posl. J. Payne informoval o tom, že pan ministr předběžně přislíbil účast na schůzi výboru dne 11. února 1993.

Posl. T. Štěrba informoval členy výboru o situaci na velvyslanectví České republiky ve Švýcarsku. Obdržel infomrace týkající se obsazení místa vedoucího konzulárního oddělení p. Jaromírem Popplem. S postupem obsazení této funkce nelze souhlasit. V této věci bude interpelovat ministra zahraničních věcí J. Zieleniece.

Na návrh většiny členů výboru bylo přijato usnesení č. 3 /12:0/, kterým výbor žádá ministra zahraničních věcí o to, aby nově jmenované velvyslance představil členům výboru.

Jednání skončilo v 16.00 hod.

středa 27. ledna 1993

5./pokračování/

Stálé delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v mezinárodních organizacích (Meziparlamentní unie, Severoatlantické shromáždění, Parlamentní shromáždění KEBS, Parlamentní shromáždění Rady Evropy, Evropský parlament).

Během schůze Poslanecké sněmovny se výbor sešel, aby projednal návrhy poslaneckých klubů týkající se členů stálých delegací Poslanecké sněmovny v meziparlamentních organizacích. V rozpravě vystoupili všichni přítomní členové výboru. Bylo přijato usnesení č. 6 /12:0/.

8.

Připomínky a podněty poslanců

Posl. I. Janů informovala o žádosti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Dr. Bělohlávka týkající se pozvání členů sub-komise pro mládež a sport Parlamentního shromáždění Rady Evropy, jejíž jednání se má uskutečnit v Praze ve dnech 31. 3. - 1. 4. 1993 v Praze /viz. příloha č. 3/. Organizačně a finančně zajišťuje MŠMT. Bylo přijato usnesení č. 7 /12:0/.

Zapsala: Ing. Stanislava Mikšová - tajemnice výboru

 

Jiří Payne, v. r.

Josef Ježek, v. r.

předseda výboru

ověřovatel výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP