ZÁPIS
z 3. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která se konala dnech 24. února 1993
24. února 1993
Přítomni: posl. V. Čundrle, V. Grulich, I. Janů, J. Ježek, J. Kryčer, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil
Omluveni:
posl. J. Payne, J. Kalus, M. Lobkowicz,
25. února 1993
Přítomni: posl. V. Čundrle, V. Grulich, I. Janů, J. Ježek, K. Lojdová, P. Nečas,
J. Novák, O. Vychodil
Omluveni: J. Payne, J. Kalus, J. Kryčer, M. Lobkowicz, M. Stiborová, T. Štěrba,
V. Votava
NÁVRH POŘADU
1. Informace o přijetí oficiální delegace maďarského Národního shromáždění v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR /2. - 4. března 1993/ - setkání se zahraničním výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
2. Příprava oficiální návštěvy delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Rakousku
3. Informace o přijetí pozorovatelů Parlamentního shromáždění Rady Evropy
4. Inforamce o přípravě jednání stále delegace Poslanecké sněmovny Prlamentu ČR v Evropském parlamentu
5. Zahraniční cesty
6. Sdělení místopředsedkyně
7. Podněty a připomínky poslanců
Schůzi zahájila v 18.00 hod. místopředsedkyně zahraničního výboru posl. I. Janů. Seznámila členy výboru s programem schůze, se kterým všichni přítomní poslanci souhlasili.
1.
Informace o přijetí oficiální delegace maďarského Národního shromáždění v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR /2. - 4. března 1993/ - setkání se zahraničním výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Posl. I. Janů seznámila poslance s programem oficiální delegace Národního shromáždění Maďarské republiky, která navštíví Prahu ve dnech 2. - 4. 3. 1993. V rámci programu delegace bude dne 3. 3. v 15.00 hod. setkání delegace se zahraničním výborem. Toto setkání se uskuteční v rámci mimořádné schůze zahraničního výboru, která začne již ve 14.30 hod. v místnosti 106 v budově Poslanecké sněmovny.
Členové zahraničního výboru navrhli náměty pro jednání s delegací Národního shromáždění Maďarské republiky:
- budoucnost Visegrádského seskupení
- problematika uprchlíků
- výměna zkušeností z činností stálých delegací v meziparlametních organizacích /např. v Evropském parlamentu/
- názor na koordinaci postupu při vstupu zemí střední Evropy do ES
Ve čtvrtek 4. 3. 1993 se uskuteční v Klubu MK ČR ve Sněmovní ul. oběd s maďarskou delegací, který pořáda předseda zahraničního výboru. Účast přislíbili posl. V. Grulich, T. Štěrba, M. Stiborová, V. Votava.
2.
Příprava oficiální návštěvy delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Rakousku
Posl. I. Janů seznámila členy výboru s návrhy poslaneckých klubů na členy oficiální delegace Poslanecké sněmovny vedené předsedou M. Uhdem, která navštíví rakouský parlament ve dnech 10. - 12. 3. 1993. Vzhledem k tomu, že ne všechny poslanecké kluby dodaly své návrhy a není zkonzultována účast místopředsedy /mpř. J. Vlach nebo J. Kasal/ dohodli se členové výboru, že k této probelematice se sejdou až následující den, aby mohlo být navrženo definitivní složení delegace.
3.
Informace o přijetí pozorovatelů Parlamentního shromáždění Rady Evropy
Posl. I. Janů informovala členy výboru o přípravě programu pro komisaře Rady Evropy /pí. Lenz- Cornette, M. Schiesser a M. Brito/, kteří navštíví Českou republiku ve dnech 8. - 10. 3. 1993. Podrobnosti o programu má k dispozici zahraniční oddělení PSP.
4.
Inforamce o přípravě jednání stále delegace Poslanecké sněmovny Prlamentu ČR v Evropském parlamentu
Posl. I. Janů a posl. K. Lojdová informovala o cestě stálé delegace Poslanecké sněmovny pro Evropský parlament do Štrasburku ve dnech 8. - 10. 3. 1993, kde bude jednat během plenárního zasedání Evropského paralamentu s Delegací Evropského parlamentu pro vztahy s Českou republikou a Slovenskou republikou. Příprava pro jednání probíhá. Cesta by měla být uskutečněna autobusem, je zde velmi úzká spolupráce se Stálou misí ČR při ES ve Štrasburku. Ke složení delegace bylo přijato usnesení č.18 /11:0/. Dále se předpokládá, že delegace bude přijata prezidentem Evropského parlamentu E. Klepschem. Posl. I. Janů navrhla, aby v případě, že to bude vhodné, byl prezident pozván jménem předsedy Poslanecké sněmovny do České republiky. Bylo příjato usnesení č. 19 /11:0/.
5.
Zahraniční cesty
Byly projednány následující návrhy na zahraniční cesty:
- vyslání posl. O. Vychodila a T. Svobody do Rakouska v termínu 3. - 5. 3. 1993 na seminář pořádaný Severoatlanstickým shromážděním. Bylo přijato usnesení č. 16 /12:0/.
- vyslání posl. O. Vychodila a T. Svobody do USA v termínu 19. - 21. 4. 1993 na seminář pořádaný Severoatlantickým shromážděním. Bylo přijato usnesení č. 17 /12:0/.
- vyslání na akce Parlamentního shromáždění Rady Evropy v měsíci březnu. Bylo přijato usnesení č. 20 /12:0/.
- vyslání poslanců na parlamentní seminář pořadaný maďarskou meziparlamentní skupinou a mezivládní organizací UNICEF tykající se vytváření sociální záchranné sítě pro děti a sociálně potřebné rodiny v termínu 19. - 21. 3. 1993 v Budapešti. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví navhl účast poslanců J. Němčíka a A. Gjuriče, posl. J. Kryčer navrhl. posl. M. Hubovou. Po krátké rozpravě bylo schváleno usnesení č. 22 /12:0/, kterým zahraniční výbor doporučuje vyslání posl. M. Hubové a A. Gjuriče, náhradník posl. J. Němčík.
- vyslání poslance J. Kouckého na seminář "Právo a vzdělání", který se uskuteční v Berlíně. Posl. M. Stiborová upozornila na skutečnost, že tyto typy cest by Poslanecká sněmovna neměla hradit, že je to osobní věc každého poslance. Bylo přijato usnesení č.21 /11:1/.
6.
Sdělení místopředsedkyně
Posl. I. Janů informovala o tom, že předseda Parlametního shromáždění Rady Evropy poděkoval za pozvání, přijal jej a předběžně potvrdil termín 31. května 1993.
Posl. I. Janů informovala o tom, že v sekretariátu zahraničního výboru se nashromáždilo větší množství dopisů, týkající se odškodnění obětí 2. světové války. Je třeba odpovědět. Posl. P. Nečas a posl. J. Ježek přislíbili spolupráci při vyřizování těchto dopisů.
Posl. I. Janů informovala, že na zahraniční výbor přišel dopis z MZV /ing. A. Buchta/, který se týká předpokládané návštěvy delegace poslanců z Bavorska /SPD/ vedené p. Renatou Schmidtovou. Přípravou přijetí této delegace v Poslanecké sněmovně a jednání se zahraničním výborem byl pověřen posl. J. Ježek.
7.
Podněty a připomínky poslanců
Posl. J. Ježek stručně se zmínil o problémech, s kterými se setkal při jednání s představiteli českých části euroregionů. Požádal, aby tato problematika se dostala na pořad příští schůze zahraničního výboru. Současně informoval o tom, že obdržel pozvání na konferenci o příhraničních euroregionech, které by se rád zúčastnil, neboť právě zde budou vedeny diskuse a jednání, které se týkají této problematiky.
Schůze skončila ve 20.00 hod. s tím, že 25. 2. se výbor sejde během schůze Poslanecké sněmovny.
čtvrtek 25. února 1993
2. /pokračování/
Příprava oficiální návštěvy delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Rakousku
Posl. I. Janů seznámila členy výboru s návrhy poslaneckých klubu a s vyjádřením mpř. J. Vlacha. Bylo přijato usnesení č. 24 /8:0/.
Zapsala: Ing. Stanislava Mikšová
tajemnice zahraničního výboru
Ivana Janů, v. r. |
Josef Ježek, v. r. |
místopředsedkyně výboru |
ověřovatel výboru |