ZÁPIS
ze 13. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která se konala dne 27. října 1993
středa 27. října 1993
Přítomni: J. Payne, V. Čundrle, V. Grulich, I. Janů, J. Ježek, J. Kalus, J. Kryčer,
K. Lojdová, P. Nečas, M. Stiborová, O. Vychodil
Omluveni: M. Lobkowicz, J. Novák, T. štěrba, V. Votava
Hosté: dle přiložené prezenční listiny
NÁVRH POŔADU
1. Vystoupení velvyslance ČR v Thajském království, Myanmarském svazu, Laoské lidově demokratické republice a Kambodži p. Pavla Fořta
2. Zahraniční cesty
3. Rozpočet kapitoly Ministerstva zahraničních věcí České republiky na r. 1994
4. Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 1994 a o změně a doplnění některých zákonů /tisk 533/
Návrh státního rozpočtu České republiky na r. 1994
5. Připomínky a podněty poslanců
6. Sdělení předsedy
Schůzi zahájil předseda zahraničního výboru posl. J. Payne. Seznámil členy výboru s návrhem pořadu schůze. Posl. J. Kryčer a V. Grulich navrhli v rámci podu 5/ projednávat některé výroky předsedy výboru uveřejněné v Českém deníku. Pořad schůze byl schválen.
1.
Vystoupení velvyslance ČR v Thajském království, Myanmarském svazu, Laoské lidově demokratické republice a Kambodži p. Pavla Fořta
V úvodu svého vystoupení velvyslanec ČR p. Pavel Fořt stručně charakterizoval země, ve kterých jako velvyslanec ČR bude působit. Thajsko je nejstabilnější země v této oblasti, s kterou máme nejužší styky. S Barmou měla bývalá ČSSR velmi bohaté styky, které vzhledem k tomu, že zde stále přetrvává diktátorský systém, byly po r. 1990 přerušeny. Od této doby barmská strana nesplácí naše pohledávky. Laos patří k nejchudším zemím na světě, vzájemné vztahy s Kambodžou v současné době stagnují, lze očekávat oživení.
Základ rozvoje ekonomických vztahů ČR se zeměmi východní Asie vidí v rozvoji mezibankovních styků. Za významné považuje uspořádání Dnů České republiky v Bankoku v listopadu t.r.
K předpokládané návštěvě předsedy Poslanecké sněmovny v Thajsku uvedl, že doporučuje spojit s návštěvou Vietnamské republiky ale potom ne už s Kambodžou a Indonesií. Tato teritoria by měla být navštívena odděleně, jsou to muslimské země.
Z rozpravy vyplynul zájem členů o seznam zahraničních bank, které v ČR působí, a velmi zajímavé by bylo pozvat na schůzi výboru guvernéra Národní banky
Ing. Tošovského.
2.
Zahraniční cesty
Na žádost některých členů zahraničního výboru se zúčastnil této schůze předseda Poslanecké sněmovny Milan Uhde a 1. místopředseda PS Jiří Vlach.
V rozpravě si členové výboru s představiteli Poslanecké sněmovny ujasnili způsob projednávání zahraničních cest poslanců v zahraničním výboru a proces jejich schalování.
Zazněly zde následující připomínky:
- u významných zahraničních cest by v návrhu mělo být upozorněno na prioritu.
- v oficiální delegaci Poslanecké sněmovny vedené předsedou PS měl by být i místopředseda PS
- měla by být zajištěna koordinace zahraničních cest
- návštěva delegace PS na nejvyšší úrovni se může uskutečnit na počátku rozvoje styků, nebo konkrétní dílčí styky završit
- v každé oficiální delegaci by měl být člen zahraničního výboru
- k zabezpečení zahraničních cest využívat více činností zahraničního oddělení, zahraničního protokolu a Parlamentního institutu
Posl. V. Čundrle informoval o
- pozvání předsedkyně Spolkového sněmu Rity Süsssmuth pro předsedu PS k oficiální návštěvě Bonnu ve dnech 22. - 24. 11. 1993 - přijato usnesení č. 155 /8:0/
- tom, že předseda PS Milan Uhde navštíví ve dnech 13. - 15. prosince 1993 V. Británii -přijato usnesení č. 157 /10:0/
- návrhu na účast na konferenci na téma Privatizace v Evropě, která se koná v Paříži v termínu 9. - 10. listopadu 1993 - přijato usnesení č. 156 /6:2/
- pozvání pro zahraniční výbor k návštěvě Estonska - doporučeno návštěvu uskutečnit v I. čtvrtletí 1994
- zahraniční cestě do Maďarska a na Slovensko ústavně právního výboru ve dnech
15.-19. 11. - přijato usnesení č. 158 /10:0/
- návrhu delegace PS v SAS doporučuje předsedovi PS zaslat pozvání k oficiální návštěvě České republiky předsedovi Severoatlantického shromáždění panu Loice Bouvardovi - přijato usnesení č. 159 /10:0/
- tom, že prostřednictvím stálé delegace PS v Radě Evropy byly k návštěvě České republiky pozvány v r. 1994 2 výbory:
- Výbor pro životní prostředí
- Výbor pro styky s veřejností
- tom, že předseda zahraničního výboru vietnamského parlamentu navštíví ve dnech
5. - 6. listopadu Prahu, dne 5. listopadu dopoledne bude jednání se členy zahraničního výboru, oběd bude pořádat předseda ZAV
- tom, že oficiální delegace ukrajinského parlamentu navštíví ve dnech 22. - 24. 11. Prahu
- o tom, že předseda zahraničního výboru Slovenské republiky posl. I. Laluha navrhuje setkání výborů ještě v tomto roce v listopadu.
3.
Rozpočet kapitoly Ministerstva zahraničních věcí České republiky na r. 1994
V úvodu vystoupil vrchní ředitel provozní sekce MZV ČR Ing. Josef Byrtus. Návrh rozpočtu Kapitoly Ministerstva zahraničních věcí zdůvodnil ve smyslu předloženého materiálu. Zdůraznil, že oproti návrhu předloženém ministerstvem financí ministerstvo zahraničních věcí nemá pokryty finanční prostředky, které bude muset vynaložit na zvýšené výdaje způsobené inflací v zahraničí a na úhradu výdajů pracovníků v zahraničí. Stručně informoval o investiční činnosti ministerstva v příštím roce.
Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas. Navrhl, aby zahraniční výbor ve svém usnesení doporučil
- zvýšit finanční prostředky na krytí potřeb ministerstva vyplývající z očekávané inflace v zahraničí ve výši 89 mil Kč
- zvýšit finanční prostředky na platy pracovníků v zahraničí
- investiční výdaje představují existenční minimum ke krytí potřeb ministerstva
V rozpravě vystoupili posl. V. Čundrle, který se zajímal o situaci ve finančním vyrovnáním se Slovenskou republikou, posl. K. Lojdová navrhla, aby MZV předložilo i rozpočty příspěvkových organizací MZV. V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 153 /8:0/.
4.
Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 1994 a o změně a doplnění některých zákonů /tisk 533/
Návrh státního rozpočtu České republiky na r. 1994
Vládní návrh zákona o státním rozpočtu a návrh státního rozpočtu na r. 1994 zdůvodnil ve smyslu důvodové zprávy náměstek ministra financí Ing. J. Klak.
Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas. Navrhl do usnesení zahraničního výboru k tomuto návrhu zahrnout požadavky, které zahraniční výbor vyjádřil ve svém usnesení č. 153.
V obecné rozpravě si členové výboru se zástupcem předkladatele ujasňovali některé položky rozpočtu a celkovou filosofii sestavení tohoto rozpočtu.
V podrobné rozpravě upozornila posl. K. Lojdová na kolizi zákonů týkajících se rozpočtu Rady pro televizní a rozhlasové vysílání, kde bude záležet na parlamentu, jak se rozhodne, tatáž situace vyplývá i ze zákona o audiovizi.
Posl. M. Stiborová navrhla vypustit § 5 návrhu zákona - nebylo schváleno /3:4:2/, a § 6 návrhu zákona - nebylo schváleno /3:7/.
Posl. I. Janů navrhla vypustit § 8 zákona - nebylo schváleno /8:0/.
V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 154 /6:2:2/.
5.
Připomínky a podněty poslanců
Na návrh posl. J. Ježka bylo přijato usnesení č. 160 /8:0:0/, týkající se předložení i informace o činnosti Centra pro koordinaci zahraniční pomoci /PHARE/ ministrem hospodářství K. Dybou.
Posl. V. Grulich požádal předsedu výboru posl. J. Payna, aby vysvětlil některé jeho výroky, které byly zveřejněny v Českém deníku. V rozpravě vysvětlil předseda výboru posl. J. Payne situaci, ve které tato slova pronesl a tím, že byla vytržena z kontextu, smysl tohoto výroku byl pozměněn.
Posl. V. Grulich navrhl, aby na příští schůzi zahraničního výboru byly projednávány personální otázky zahraničního výboru.
Schůze skončila v 18.00 hodin.
Zapsala: Ing. Stanislava Mikšová - tajemnice zahraničního výboru
Josef Ježek, v. r. |
Jiří Payne, v. r. |
ověřovatel výboru |
předseda výboru |