ZÁPIS

ze 16. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,

která se konala dne 12. listopadu 1993

pátek 9. listopadu 1993

 

Přítomni: J. Payne, V.Čundrle, J. Decker, V. Grulich, J. Ježek, J. Kalus,

M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová

Omluveni: J. Kryčer, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil

Hosté: dle přiložené prezenční listiny

NÁVRH POŔADU

1. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 498/1990 Sb. o uprchlících /tisk 627/

2. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Evropská dohoda zakládající přidružení mezi Českou republikou na jedné straně a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé /tisk 606/

3. Vládní návrh zákona o prodeji a vývozu předmětů kuturní hodnoty /tisk 549/

4. Vládní návrh, kterým se předkladá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Praze dne 16. září 1993 /tisk 608/

5. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Polskou republikou o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná ve Varšavě dne 24. června 1993 /tisk 609/

6. Zahraniční cesty

7. Připomínky a podněty poslanců

8. Sdělení předsedy

Schůzi zahájil předseda zahraničního výboru posl. J. Payne. Seznámil poslance s návrhem pořadu schůze, se kterým členové výboru vyjádřili souhlas.

1.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 498/1990 Sb. o uprchlících /tisk 627/

V úvodu projednávání tohoto bodu vystoupil zástupce ministerstva vnitra náměstek ministra M. Fendrich. Odůvodnil návrh zákona ve smyslu důvodové zprávy.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. M. Lobkowicz. Vznesl následující připomínky:

- Čl. I, bod 1 - v § 3 navrhl zaměnil slovo "lze" za slovo "bude", čímž by bylo zajištěno slučování rodin

- Čl. I, bod 5 - není jasné, jakým způsobem bude uprchlík prokazovat totožnost

- Čl. I, bod 8 - v § 11 odst. 3 není jasný termín "zřejmě neodůvodněná žádost"

v § 11 odst. 3 písmeno b/ není jasný termín "obecně známé skutečností"

- Čl. I, bod 10 - v § 16 odst. 2 je otázkou, zda termín 3 dnů je dostatečný.

K těmto připomínkám vystoupil náměstek ministra M. Fendrich.

K § 3 uvedl, že existují případy z praxe, kdy není zájem na sloučení rodiny, např. když jde o teroristu a pod.

Ke způsobu prokazování totožnosti uvedl, že někdy existuje velká neochota ze strany cizince prokázat svoji totožnost. Proto je zde § 11. Dále se způsoby prokazování totožnosti seznámil poslance JUDr. Král vedoucí pracovník cizinecké policie.

Podrobněji se zabývali zástupci ministerstva vnitra vysvětlením, proč je v návrhu rozšířen § 11. Na konkrétních případech z praxe vysvětlili aplikaci navrhovaného § 11. Důvodem, proč tento paragraf byl rozšířen byla zejména ta skutečnost, že v případech uvedených v § 11 by mělo být v zájmu České republiky, zejména s ohledem na ekonomickou stránku věci, rozhodnout v těchto případech bezodkladně, tj. v lhůtě co nejkratší.

K § 16, odst. 2 tj. ke lhůtě 3 dnů uvedl náměstek ministra M. Fendrich, že tato lhůta je dostačující, neboť v uprchlických táborech je nepřetržitá služba a jde zde o zcela formální záležitost.

V obecné rozpravě vystoupil pracovník Kanceláře vysokého komisaře pro uprchlíky ve Vídni Dr. Gotfried Koefner. Velmi obšírně se zabýval předloženým návrhem z hlediska jeho souladu s Úmluvou o právním postavení uprchlíků ke které ČSFR přistoupila dne 26. listopadu 1991. Současně poslanci obdrželi materiál týkající se této problematiky vypracovaný Styčnou kanceláří UNHCR v Praze. Náměstek ministra M. Fendrich reagoval na připomínky Dr. G. Koefnera, konstatoval, že návrh zákona byl zpracován tak, aby byl zachován jeho soulad s Úmluvou o právním postavení uprchlíků. Zdůraznil, že při zpracování návrhu byla akceptována zásada, že každý smluvní stát je povinen řešit otázky spojené s udělováním statutu uprchlíka v souladu s touto úmluvou.

V podrobné rozpravě většina poslanců vznesla pozměňovací návrhy k Čl. I, bodu 8 - § 11. V závěru rozpravy bylo přijato usnesení č. 172 /9:0:2/.

2.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Evropská dohoda zakládající přidružení mezi Českou republikou na jedné straně a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé /tisk 606/

V úvodu projednávání tohoto bodu vystoupil zástupce ministerstva zahraničních věcí Václav Makrlík. Stručně seznámil s historií vzniku této dohody.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Payne. Požádal zástupce předkladatele:

- o shrnutí změn, ke kterým došlo při zpracování tohoto dokumentu v porovnání s textem, který byl dohodnut a podepsán ČSFR a ES.

- o vyjasnění, které části tisku podléhají ratifikaci

V obecné rozpravě vznesli poslanci připomínky k předloženému tisku z hlediska nepřehlednosti, neexistence důvodové zprávy a pod. Po krátké rozpravě bylo projednávání tohoto bodu přerušeno s tím, že ministerstvo zahraničních věcí upřesní údaje týkající se textu, který je předmětem ratifikace, a dodá informaci o změnách, ke kterým došlo oproti původní dohodě mezi ČSFR a ES.

3.

Vládní návrh zákona o prodeji a vývozu předmětů kuturní hodnoty /tisk 549/

Vládní návrh zákona o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty odůvodnil zástupce ministerstva kultury náměstek ministra JUDr. Ladislav Kratochvíl ve smyslu důvodové zprávy.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Kalus. Uvedl, že řada pozměňovacích návrhů bude podána v rámci projednávání tohoto návrhu ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

V obecné rozpravě poslanci upozornili na znění § 8 návrhu s tím, zda výše pokuty je dostačující, doporučili zvýšení sankce.

V podrobné rozpravě poslanci navrhli změny v § 8 a § 9 a navrhli vypustit Část II. Bylo přijato usnesení č. 175 /8:0/.

4.

Vládní návrh, kterým se předkladá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Praze dne 16. září 1993 /tisk 608/

Vládní návrh odůvodnili zástupci ministerstva financí JUDr. Tůma

a JUDr. Kudlík ve smyslu důvodové zprávy.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas.

Po krátké obecné rozpravě bylo přijato usnesení č. 173 /10:0/.

5.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Polskou republikou o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná ve Varšavě dne 24. června 1993 /tisk 609/

Vládní návrh odůvodnili zástupci ministerstva financí JUDr. Tůma a

JUDr. Kudlík ve smyslu důvodové zprávy.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas.

Po krátké obecné rozpravě bylo přijato usnesení č. 174 /9:0/.

6.

Zahraniční cesty

Posl. V. Čundrle přednesl návrh na zahraniční cestu posl. V. Procházky

a J. Litomiského do Rakouska, kde se zúčastní studijního pobytu organizovaného organizací ARGE /Rozvoj země a obnova vesnice/ v termínu 14. - 19. lisopadu 1993 - bylo přijato usnesení č. 171 /8:0/.

Schůze skončila v 17.00 hod.

Zapsala:

Ing. Stanislava Mikšová - tajemnice zahraničního výboru

 

Josef Ježek, v. r.

Jiří Payne, v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP