ZÁPIS

z 24. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,

která se konala ve dnech 22. a 24. března 1994

úterý 22. března 1994

Přítomni: J. Payne, V. Čundrle, J. Decker, V. Grulich, J. Ježek, M. Lobkowicz,

T. Štěrba, V. Votava

Omluveni: J. Kalus, J. Kryčer, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová,

O. VYchodil

Hosté: dle přiložené prezenční listiny

čtvrtek 24. března 1994

Přítomni: J. Payne, J. Decker, V. Grulich, M. Lobkowicz, J. Novák, O. Vychodil,

Omluveni: V. Čundrle, J. Ježek, J. Kalus, J. Kryčer, K. Lojdová, P. Nečas,

M. Stiborová, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil

NÁVRH POŔADU

1. Informace o česko-thajských a česko-vietnamských vztazích /v souvislosti s cestou oficiální delegace Poslanecké sněmovny do Thajska a Vietnamu/

2. Zahraniční cesty

3. Sdělení předsedy

úterý 22. března

Schůzi zahájil v 18.30 hodin předseda výboru posl. J. Payne.

1.

Informace o česko-thajských a česko-vietnamských vztazích

V úvodu vystoupil předseda výboru posl. J. Payne. Připomněl, že při projednávání zprávy z oficiální návěštěvy delegace PS v SRN se zahraniční výbor na své 19. schůzi dohodl, že se bude věnovat obsahové přípravě zahraničních cest oficiálních delegací na nejvyšší úrovni.

O obchodních vztazích České republiky s Thajskem a Vietnamem podal informaci zástupce ministerstva průmyslu a obchodu Ing. Kulovaný. Předal poslancům podkladové materiály.

S ohledem na skutečnost, že zástupce ministerstva zahraničních věcí se nedostavil a dosud není znám definitivní program jednání oficiální delegace, bylo projednávání tohoto bodu přerušeno s tím, že ještě v tomto týdnu se zahraniční výboru bude tímto tématem zabývat za účasti zástupce MZV.

2.

Zahraniční cesty

Posl. V. Čundrle informoval o

- zahraniční cestě posl. J. Holuba do USA - přijato usnesení č. 257 /8:0:/

- změně v účasti poslanců na volbách na Ukrajině - přijato usnesení č. 258 /8:0/.

- sdělení egyptské strany návrhu termínu 3. - 7. května 1994 pro návštěvu Egypta delegace zahraničního výboru - členové výboru vyjádřili souhlas s termínem s tím, že návštěvu Egypta by bylo možno spojit s odloženou návštěvou Libye

- návrhu na zahraniční cestu skupiny poslanců zahraničního výboru a branného a bezpečnostního výboru do USA za účelem jednání týkajících se bezpečnostní politiky /Partnerství pro mír apod/. Poslanci souhlasili s tím, že bude požádáno velvyslanectví ČR ve Washingtonu o zprostředkování návštěvy

- návštěvě delegace zahraničního výboru izraelského Knesetu na základě pozvání předsedy zahraničního výboru - poslanci obdrželi předběžný návrh programu pobytu izraelské delegace

- návštěvě delegace zahraničního výboru finského parlamentu dne 11. dubna /pondělí/ - odpoledne a večer

3.

Sdělení předsedy

Předseda výboru posl. J. Payne informoval o tom, že

- ve čtvrtek 24. března 1994 v 19.30 hodin pořádá velvyslanectví RF v Praze pro členy delegace, kteří navštívili Moskvu, koktejl

- dne 5. dubna /úterý/ v 17.30 hodin se uskuteční jednání delegace branného výboru Senátu Kongresu USA vedené senátorem Danem Coatsem v Poslanecké sněmovně se členy zahraničního výboru a branného a bezpečnostního výboru.

Jednání schůze skončilo ve 19.30 hodin.

čtvrtek 24. března

Schůzi zahájil předseda výboru posl. J. Payne.

1.

Informace o česko-thajských a česko-vietnamských vztazích

V úvodu vystoupil ředitel 4. teritoriálního odboru MZV JUDr. Jiří Soukup. Konstatoval, že Thajsko již navštívil pan prezident, ministr zahraničních věcí, ministr obchodu a průmyslu že návštěva delegace Poslanecké sněmovny na nejvyšší úrovni logicky zapadá do těchto česko-thajských vztahů /další informace jsou uvedeny v podkladových materiálech/.

Naopak návštěva oficiální delegace Poslanecké sněmovny ve Vietnamu je po delším období návštěvou na nejvyšší úrovni. V dubnu by se měla uskutečnit návštěva ministra zahraničních věcí ve Vietnamu. Jde zejména o obnovení vzájemných vztahů. Vietnam je socialistickou zemí, která se snaží o ekonomické reformy, ale zatím neproběhly politické změny, což samozřejmě brzdí velmi významným způsobem transformaci vietnamské ekonomiky /další informace jsou uvedeny v podkladových materiálech/.

Dále podal informaci o zahraniční politice České republiky vůči zemím Asie,

Austrálie a Oceánie /viz příloha/.

Posl. V. Koronthály se zajímal o vztah Thajska a Vietnamu. JUDr. J. Soukup uvedel, že regionální sdružení ASEAN, jehož členem je Thajsko, které v tomto roce též předsedá tomuto sdružení, se snaží navazovat kontakty se zeměmi Indočíny /Vietnam, Laos, Kambodža/. Jde o konstruktivní spolupráci, která není žádným způsobem institucionalizována, ale např. na pravidelnou schůzku ministrů zahraničních věcí zemí ASEANu budou jako pozorovatelé přizvání i ministři zahraničních věcí zemí Indočíny. Thajsko je zemí s přebytkem kapitálu, má zájem investovat v Indočíně. Jedna z iniciativ, o které se mluvilo v Thajsku při návštěvě pana prezidenta se týkala společných investičních akcí ve Vietnamu s tím, že Thajsko poskytne kapitál, česká strana technolgii, na kterou je vietnamaská strana již zvyklá. Tento záměr již našel odezvu i ve Vietnamu a bude nyní záležet na příslušných rezortech, zejména na MPO, aby této příležitosti využily.

Posl. O. Vychodil se zajímal o situaci ve Vietnamu po sjednocení.

JUDr. J. Soukup uvedl, že samozřejmě určité napětí mezi jihem a severem je, ale není zjevné. Vietnamská vláda řeší tuto situaci též tím způsobem, že schopné lidi z jihu, kterým věří, povolává do Hanoje. Dále uvedl, že situace na velvyslanectví ČR ve Vietnamu je dost špatná, bývalý velvyslanec ČSFR byl Slovák, česká strana zde má zatím pouze zastoupení na úrovni charge d affairs, ale po konkursech, které proběhly na MZV se zdá, že by místo velvyslance mohlo být v blízké době obsazeno.

Posl. J. Payne požádal o informaci o bezpečnostní situaci v této oblasti. JUDr. Jiří Soukup konstatoval, že určité náznaky zajištění bezpečnosti v této oblasti lze nalézt v rámci fungování regionálního sdružení ASEAN. Nevyzpytatelnou oblastí je ovšem oblast Korejského poloostrova. Otázkou je, zda Severní Korea atomové zbraně vlastní a když ano, tak jaké. Informace nejsou. ČSFR jako jedna se 4 zemí se podílela na činnosti komise, která působila na demarkační čáře mezi Severní a Jižní Koreou. S ohledem na změny, které v ČSFR proběhly a po rozdělení ČSFR, se severokorejská strana snažila znemožnit účast ČR v této komisi. Jedním z argumentů bylo, že ČR, která spolu s Polskem zde zastupovala socialistické země, již touto zemí není. Určitými obstrukcemi tohoto dosáhla, a ČR již v této komisi nepůsobí a činnost komise je vlastně paralizována. Lze o tomto problému hovořit s vietnamskou stranou, ale pouze s lidmi, kteří jsou do tohoto problému zasvěceni.

Posl. J. Decker se zajímal o disidentská hnutí ve Vietnamu. JUDr.J. Soukup uvedl, že zde existují, ale nejsou organizovaná, jde spíše o jednotlivce či skupinky lidí. ČR jasně deklarovala nutnost dodržování lidských práv. Posl. O. Vychodil doporučil, aby delegace toto téma příliš nerozvíjela, vietnamské a vůbec asijské chápání lidských práv je odlišné od evropského.

Schůze skončila v 9.00 hodin.

Zapsala: Ing. Stanislava Mikšová - tajemnice zahraničního výboru

 

Václav Grulich, v. r.

Jiří Payne, v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP