ZÁPIS

z 29. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,

která se konala ve dnech 18., 19. a 20. května 1994

ve Valticích

Přítomni: J. Payne, V. Čundrle, J. Decker, V. Grulich, J. Ježek, J. Kryčer,

M. Lobkowicz, K. Lojdová, J. Novák, M. Stiborová, T. Štěrba, O. Vychodil

Omluveni: J. Kalus, P. Nečas, V. Votava

Hosté: dle přiložené prezenční listiny

NAVRH POŘADU

1. Setkání s 1. náměstkem ministra zahraničních věcí Alexandrem Vondrou

2. Informace o činnosti odboru analýz a plánování MZV ČR

3. Informace o činnosti odboru krajanských a nevládních styků MZV ČR

Zřízení komise zahraničního výboru pro styky s krajany

4. Zahraniční politika ČR - arabské země, Irán a Izrael - /5. teritoriální odbor/

5. Vztah České republiky k Západoevropské unii

Prezentační dokument ČR k Partnerství pro mír

6. Obecný plán transformace AČR a Partnerství pro mír

Bezpečnostní rizika ČR

7. Zřízení komise zahraničního výboru pro příhraniční a regionální spolupráci

8. Zahraniční cesty

9. Sdělení předsedy

10. Volba místopředsedy

11. Informace o činnosti Společné česko-slovenské rozhraničovací komise

Prohlídka česko-slovenských státních hranic

středa 18. května

Schůzi zahájil v 17.00 hodin předseda zahraničního výboru posl. J. Payne. Seznámil poslance s návrhem pořadu jednání, který byl po rozpravě, ve které byli vzneseny návrhy na rozšíření tohoto programu, schválen.

1.

Setkání s 1. náměstkem ministra zahr. věcí Alexandrem Vondrou

V úvodu svého vystoupení náměstek ministra zahraničních věcí A. Vondra zrekapitoval hlavní úkoly MZV ČR po 1.1.1993:

- navázání na zahraniční politiku ČSFR

- definování zahraniční politky ČR, koncepce zahraniční politiky byla projednávána v zahraničním výboru ještě v r. 1992, ministr zahraničních věcí ji přednesl v Poslanecké sněmovně začátkem r. 1993

- koordinace zahraniční politiky

- vytvoření obrazu ČR v zahraničí

Uvedl, že tyto úkoly se v zásadě MZV podařilo splnit. Za velmi dobrou považuje komunikaci MZV se zahraničním výborem. Probíhá komunikace se sousedními zeměmi, nejde o velké společné strategie, ale důležité je, že by vztahy měly být dobré. MZV klade důraz na vztahy se SRN i když to neznamená, že tyto vztahy by měli být četné.

Dále se zmínil stručně o bezpečnostní politice ČR. Nedávno byl předán v Bruselu Prezentační dokument ČR k Partnerství pro mír, který vycházel z myšlenky spolupráce ČR s NATO /16+1/. V Paříži bude příští týden probíhat jednání o Paktu stability. Již v Athenach došlo k větší vyrovnanosti mezi evropskými státy v těchto jednáních. Připomněl přijetí usnesení Poslanecké sněmovny k výcvikovým cvičením armád, což je předpoklad pro naplňování myšlenek Partnerství pro mír.

Ve vztahu k EU považuje MZV za důležité dosáhnout ratifikace Evropské dohody mezi ČR a EU v parlamentech čelnských zemích EU ještě do konce r. 1994. Dohoda byla ratifikována již v Dánsku, V. Britanii, Portugalsku; za důležité považuje ratifikaci v SRN, Řecku, Španělsku a Itálii. ČR zatím nepodala přihlášku do EU.

Za velmi důležitý považuje vztah s Kongresem USA, poslanci by častěji měli mít konstak se členy Kongresu. Za dobrý považuje vztah MZV vůči Kanceláři prezidenta republiky. V další neformální rozpravě poslanci se zajímali o stanoviska MZV některým otázkám zahraniční politiky ČR.

2.

Informace o činnosti odboru analýz a plánování MZV ČR

Ředitel odboru analýz a plánování Jiří Schneider stručně seznámil poslance s činností a úkoly tohoto odboru MZV.

Jednání skončilo v 19.30 hodin.

čtvrtek 19. května

Pokračování schůze zahájil v 9.00 hodin předseda výboru posl. J. Payne.

3.

Informace o činnosti odboru krajanských a nevládních styků MZV ČR

Zřízení komise zahraničního výboru pro styky s krajany

Ředitel odboru krajanských a nevládních styků MZV ČR Petr Kolář stručně charakterizoval vztahy MZV s krajanskými spolky v zahraničí.

U tzv. západních krajanů je specifická situace v Jihoafrické republice. Tito krajané mají většinou české občanství, očekávají, jak se situace vyvine po volbách. Byli zde požadavky na odkup jejich majetku českou stranou, ale bylo odmítnuto. Očekává se, že se přesídlí, ale mladší lidé budou směřovat spíše do zemí záp. Evropy, USA a Kanady, neboť mají anglické školy a do ČR se vracet nechtějí.

Dále uvedl, že u krajanů-emigrantů z r. 1938, 1948 a 1969 lze vidět určitou snahu se organizovat, existuje zde i určitá rivalita a většinou vystupují jako Čechoslováci.

Úkolem odboru krajanských a nevládních styků MZV je především vyhledávat osobnosti, které jsou na určitých postech a kontaktovat je a získavat je pro činnost ve prospěch ČR. Velkým problémem zůstává zákon 87/1991 /podmínka trvalého pobytu/ a projednávání volebního zákona do Senátu a PS /možnost volit pro občany žijící trvale v zahraničí/.

Pracovník odboru MZV J. Plíšek podal informaci o tzv. východních krajanech, kde je výrazná snaha o repatriaci. Problém kazašských Čechů se řeší, ale individuálně.

Předseda výboru posl. J. Payne informoval o usnesení zahraničního výboru, kterým se rozhodl zřídit komisi zahraničního výboru pro styk s krajany. Ze členů zahraničního výboru o členství v této komisi projevili zájem posl. O. Vychodil, V. Grulich a T. Štěrba. Bylo přijato usnesení č. 303 /12:0/.

4.

Informace o zahraniční politice ČR vůči arabským zemím, Iránu a Izraeli

Ředitelka 5. teritoriálního odboru MZV J. Hybášková v úvodu informovala poslance, že MZV má podrobně již zpracovanou koncepci zahraniční politiky ČR vůči arabským zemím, Iránu a Iráku, ale ještě není definitivně schválena vedením ministerstva. Z tohoto důvodu s ní nemůže poslance seznámit. Považuje za důležité následující teze, které se MZV snažilo do koncepce zahrnout:

- vyváženost této koncepce zahraniční politiky vůči koncepcím zahraniční politiky vůči jiným oblastem

- vyváženost vztahů vůči jenotlivým zemím v této oblasti

- vyváženost vztahů ekonomických a politických

- podporovat na Blízkém východě vše co lze považovat za demokratické, ale nelze vše co my považujeme za demokratické aplikovat na arabské země

- podporovat osobnosti, hnutí - zde vidí významnou roli Parlamentu

- rozumné odzbrojení včetně požadavku na odzbrojení Iráku

- vývoz zemí z ČR - je nutno každou zemi hodnotit individuálně

- jakákoli izolace těchto zemí vede k destabilizaci v tomto regionu

- sociální oblast - je zde nutno vycházet ze zkušenosti, že každa podnikatelka nenechá již chodit svoji dcerou zahalenou

V dalším vystoupení se p. J. Hybášková soustředila na výklad islámu a objasnění termínu fundamentalismus.

5.

Vztah České republiky k Západoevropské unii

Prezentační dokument ČR k Partnerství pro mír

Ředitel odboru bezpečnostní politiky MZV Pavel Vacek podal informaci o vztahu České republiky k Západoevropské unii a o Prezentačním dokumentu ČR k Partnerství pro mír ve smyslu materiálů, které předal poslancům v písemné formě.

6.

Obecný plán transformace AČR a Partnerství pro mír

Bezpečnostní rizika ČR

Při neveřejném jednání členů zahraničního výboru podal informaci o bezpečnostních rizikách ČR náčelník zpravodajského odboru MO gen. Radovan Procházka.

Zástupce náčelníka Generálního štábu gen. Pavel Jandáček podal informaci o průběhu transformace Armády ČR s ohledem k zapojení se ČR do projektu Partnerství pro mír. Informaci doplnil pracovník Správy zahraničních styků MO plk. Miloslav Komín.

7.

Zřízení komise zahraničního výboru pro příhraniční a regionální spolupráci

Posl. J. Ježek seznámil členy zahraničního výboru s následujícím návrhem pracovního zaměření komise zahraničního výboru pro příhraniční a regionální spolupráci. Členové komise by se měli zejména zabývat těmito činnostmi:

- parlamentní dohled, parlamentní kontrola v oblasti regionální a příhraniční spolupráce

- smluvní a legislativní rámec: dokumenty na vládní úrovni, na úrovni místních a regionálních orgánů či společenství; správní organizace regionální a příhraniční spolupráce

- koncepční otázky regionální politiky EU, ČR, sousedních států případně i dalších států

- programy na podporu spolupráce zejména realizace společných projektů

Dále posl. J. Ježek navrhl, aby v komisi byli 3 členové výboru zahraničního, 3 členové výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí, zástupci výboru hospodářského a zemědělského.

Členové výboru vyjádřili souhlas s návrhem činnosti komise a příjali usnesení č. 304 /12:0/. O členství v komisi neprojevil žádný ze členů výboru zájem.

8.

Zahraniční cesty

Posl. V. Čundrle seznámil členy výboru s návrhy na

- účast posl. P. Bachny a R. Špačka na zasedání výboru PS RE pro parlamentní vztahy a styk s veřejností, které se koná v Paříži ve dnech 2. - 4. června 1994 - bylo přijato usnesení č. 300 /12:0/

- účast 5 členů stálé delegace Poslanecké sněmovny v Meziparlamentní unii na 93. konferenci MU, která se koná ve dnech 12. - 17. září 1994 v Kodani - bylo přijato usnesení č. 301 /12:0/

- účast posl. V. Exnera na semináři k otázce lidských práv, který se koná ve dnech

10. - 29. července 1994 v Montrealu - doporučující usnesení nebylo přijato /5:0:6/

- zahraniční cestu delegace zahraničního výboru do Řecka, za účelem jednání s poslanci řeckého paralmentu, zejména za účelem získání podpory v řeckém parlamentu pro ratifikaci Evropské dohody ČR-RU - bylo přijato usnesení č. 302 /12:0/

Dále posl. V. Čundrle informoval o tom, že

- velvyslanectví ČR v Římě reagovalo na požadavek zahraničního výboru navštívit italský parlament. V současné době se v nově zvoleném parlamentu formují parlamentní výbory, pracovníci velvyslanectví tento proces sledují a budou PS průběžně informovat. Členové zahraničního výboru seshodli na tom, že italský parlament navštíví 7 členů zahraničního výboru, doporučili termín v týdnu od 19. 9. 1994, popř. v týdnu od 3. 10. 1994.

- velvyslanectví ČR v Kyjevě informovalo zahr. výbor o projednávání iniciativy zahr. výboru PS navštívit ukrajinský parlament a doporučuje návštěvu uskutečnit v I.-II. dekádě mesíce června. Členové výboru se shodli na tom, že v tomto termínu nelze z důvodu zanepráznění členů výboru návštěvu uskutečnit, navrhli termín ještě v červenci /po zasedání schůze PS/ nebo v září či v říjnu.

- předseda zahraničního výboru dánského parlamentu poděkoval za pozvání pro delegaci zah. výboru k návštěvě Prahy, navrhuje termín během září - členové výboru se shodli na tom, že návštěva by se mohla uskutečnit v týdnu od 12. 9. s tím, že jednání zahraničních výborů by proběhlo 15. nebo 16. září v rámci schůze zahraničního výboru

- jednání členů zahraničního výboru a branného a bezpečnostního výboru s prezidentem Shromáždění ZEU Sirem Dudleyem Smithem se koná v pátek 3. června 1994 v 9.00hodin v budově PS

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne informoval o

- cestě členů hospodářského výboru do Chorvatska - členové zahraničního výboru vzali tuto informaci na vědomí

- cestě předsedy hospodářského výboru na Thaiwan - členové zahraničního výboru vzali tuto informaci na vědomí a vyjádřili požadavek, aby předseda hospodářského výboru podal informaci o této cestě na schůzi zahraničního výboru

9.

Sdělení předsedy

Poslanci obdrželi v písemné formě následující informace:

- 1. náměstek ministra hospodářství Ing. V. Kupka postoupil zahraničnímu výboru dva materiály v souladu s usnesením č. 251:

a/ Zpráva o implementaci Dohody mezi vládou Švýcarské konfederace a vládou České republiky o poskytnutí finanční pomoci ve výši 30 mil. CHF

b/ Zpráva o systému rozhodování o programu Evropské komise PHARE "Podpora implementace Evropské dohody"

- přijetí skupiny poslanců - členů zahraničního výboru u prezidenta České republiky pana Václava Havla se uskuteční dne 25. 5. 1994 v 10.30 na Hradě

- došlé petice a podání jsou k nahlédnutí v sekretariátu zahraničního výboru

- tiskové telegramy velvyslanectví průběžně k dispozici v sekretariátu zahraničního výboru

- Klub angažovaných nestraníků zaslal poslancům své připomínky k zákonu o volbách do zastupitelstev v obcích - k informaci v sekretariátu zahraničního výboru

- došlé informace a meteriály z MZV a dalších institucí k dispozici v sekretariátu zahraničního výboru

10.

Volba místopředsedy

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne uvedl, že na minulé schůzi se členové výboru shodli na tom, že by zahraniční výbor měl mít 3 místopředsedy. Požádal po stručném úvodu členy výboru o návrhy na místopředsedy zahraničního výboru. Posl.

J. Kryčer navrhl na funkci místopředsedy posl. J. Deckera, O. Vychodila, M. Stiborovou a V. Grulicha. Posl. O. Vychodil funkci místopředsedy odmítl. Členové výboru se dohodli, že volba místopředsedů by měla proběhnout tajně na schůzi, která se uskuteční během schůze Poslanecké sněmovny a do té doby mohou členové výboru tyto návrhy zkonzultovat ve svých politických klubech.

pátek 20. května

Pokračování schůze zahájil v 9.00 hodin předseda výboru posl. J. Payne.

11.

Informace o činnosti Společné česko-slovenské rozhraničovací komise

Vedoucí české delegace Společné česko-slovenské rozhraničovací komise JUDr. Jiří Pěšek seznámil poslance s činností a výsledky rozhraničovací komise. Přímo v terénu se poslanci seznámili s prací smíšené česko-slovenské měřické skupiny, shlédli zřetelně vyznačený průběh státních hranic v prostoru silničního hraničního přechodu Sudoměřice, regulovanou řeku Moravu v prostoru Hodonína. Zde vysvětlil účelné změny průběhu státních hranic v úseku tohoto hraničního toku. V další části podrobně seznámil poslance s problematikou vyznačení hranic v osadě U Sabotů. V závěru této exkurze se poslanci setkali u železniční stanice Javorník /Vrbovce/ se starostou obce Jarovník panem Kružicou. Pan Kružica informoval poslance se situací v osadě U Sabotů a zodpověděl dotazy poslanců. V závěru tohoto setkání posl. J. Payne vyjádřil záměr členů výboru zajímat se o řešení této situace a pokusit se řešení této situace urychlit.

Jednání schůze skončilo ve 14.00 hodin.

Zapsala: Stanislava Mikšová - tajemnice zahraničního výboru

 

Václav Grulich, v. r.

Jiří Payne, v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP