ZÁPIS

z 36. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,

která se konala dne 17. listopadu 1994

Přítomni: J. Payne, V. Čundrle, J. Decker, V. Grulich, J. Kalus, M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, T.Štěrba, V. Votava,

Omluveni: J. Ježek, J. Kyčer, O. Vychodil

Hosté: dle přiložené prezenční listiny

NAVRH POŘADU

1. Rozpočet kapitoly Ministerstva zahraničních věcí na r. 1995

2. Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 1995 /tisk 1190/

3. Zahraniční cesty

4. Sdělení předsedy

5. Připomínky a podněty poslanců

Schůzi zahájil předseda zahraničního výboru posl. J. Payne v 9.00 hodin. Seznámil členy výboru s návrhem schůze, se kterým poslanci vyslovili souhlas.

1.

Rozpočet kapitoly Ministerstva zahraničních věcí na r. 1995

Rozpočet ministerstva zahraničních věcí odůvodnila náměstkyně ministra H. Bambasová ve smyslu předloženého materiálu.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas. Uvedl, že po rozdělení ČSFR nadále nejsou vyřešena technická zázemí českých zastupitelských úřadů v zahraničí. Jde především o zřízení konzulátů, rekonstrukce stávajících objektů, zřízení rezidencí titulářů. Navrhl návrh rozpočtu schválit a současně uvedl, že tento rozpočet představuje minimální výši finančních prostředků potřebných pro MZV v r. 1995, bude podporovat zvýšení finančních prostředků.

V rozpravě posl. M. Stiborová se zajímala o režim úhrady příspěvků do mezinárodních organizací. Ředitel finančního odboru MZV I. Hotěk informoval poslance, že tyto částky jsou průběžně přímo uvolňovány ministerstvem financí, nejsou zahrnuty do rozpočtu MZV. Posl. J. Payne se zajímal o restrukturalizaci počtu pracovníků, tzn. zvýšení počtu diplomatů na úkor technického personálu MZV. Nám. H. Bambasová k tomu uvedla, že o tomto problému MZV ví, zatím levnější možností zajištění provozu budov a technického zázemí se jeví zaměstnávat technické pracovníky přímo na MZV, využívání firem je dražší. Dále posl. K. Lojdová, M. Stiborová se zajímaly o využití mzdových prostředků a též o proces upřesňování výše diet pro pracovníky v zahraničí.

Posl. J. Payne konstatoval, že při projednávání rozpočtu MZV na r. 1994 zahraniční výbor navrhoval zvýšení o 160 mil. Kč na dobudování sítě zastupitelských úřadů v zahraničí, schváleno bylo pouze 100 mil. Nyní navrhuje zvýšení o 200 mil Kč. K tomu ředitel provozní sekce uvedl, že tyto prostředky by byly využity ke zřízení rezidencí velvyslanců ve Vídni a Bernu.

Posl. P. Nečas podpořil návrh předsedy výboru. Navrhl dále zvýšit neinvestiční výdaje MZV o částku 88 mil. Kč, která by měla zmírnit nárůst světových spotřebitelských cen výrobků a služeb v zahraničí způsobenoý inflací.

Bylo přijato usnesení č. 382 /10:0:1/.

2.

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 1995 /tisk 1190/

Vládní návrh zákona odůvodnil zástupce ministerstva financí vrchní ředitel Miroslav Havel ve smyslu důvodové zprávy a předloženého podrobného materiálu.

Uvedl, že návrh sleduje především:

1/ preferenci oblasti sociálního rozvoje /40 % /

2/ zajištění hospodářského růstu, v r. 1995 se odhaduje růst HDP ve výši 3,5 %. Svoji činnost zahájí Česká exportní banka, velmi podporována ze státního rozpočtu je doprava - nárůst oproti r. 1994 je 15 %; rozvoj městské hromadné dopravy je dotován částkou 1 mld. Kč. Výdaje na vědu a technologie se zvýší o 11 %.

3/ odtržení reálné úrovně mezd v rozpočtové sféře /nárůst o 8,4 %/

4/ snížení materiálních výdajů v rozpočtové sféře, finanční prostředky na r. 95 se nezvýšily oproti r. 1994, ale bude možné úspory z r. 1994 převést na r. 1995.

5/ omezení používání finančních prostředků Fondu národního majetku /v r. 1994 to bylo 18,3 mld. Kč, v r. 1995 je to 10,7 mld. Kč.

Dále upozornil, že v rozpočtu je nepokryta částka 500 mil Kč, která představuje původně předpokládaný příjem ze splácení dluhů alžírskou stranou. Alžírsko v nedávné době oznámil, že půjčky, které byly českou resp. československou stranou Alžírsku poskytnuty, splácet nebude.

Zpravodaj posl. P. Nečas přednesl zpravodajskou zprávu. Zajímal se zejména o to, jakým způsobem bude vláda reagovat na růst finanční zásoby, která způsobuje inflační tlaky. V rozpravě vrchní ředitel M. Havel uvedl, že toto je především záležitost ČNB, je zde vazba na příliv zahraničního kapitálu. ČNB může působit tím, že zvýší minimalní rezervy a diskontní sazbu. Nepřímo může působit i stát přebytkován státním rozpočtem.

Posl. M. Lobkowicz se zajímal jakým způsobem je rozhodováno o použití přebytku státního rozpočtu. Upozornil, že při vysokém daňovém zatížení je vysoký přebytek.

Posl. P. Nečas navrhl, aby v návrhu zahraničního výboru k vládnímu návrhu státního rozpočtu bylo i doporučení snížit daň z příjmu na 40 % - bylo schváleno /7:2:0/. Posl. J. Payne doporučil, aby v usnesení zahraničního výboru k vládnímu návrhu státního rozpočtu byla dána ke zvážení možnost o využití případného přebytku státního rozpočtu formou zákona /7:2:0/.

Bylo přijato usnesení č. 383 /7:2:0/

3.

Zahraniční cesty

Zpravodaj posl. V. Čundrle seznámil poslance s následujícími návrhy na zahraniční cesty poslanců:

- účast členů delegace PS do PS RE na zasedáních orgánů Parlamentního shromáždění Rady Evropy - bylo přijato usnesení č. 384 /10:0:0/

- studijní cesta 2 poslanců do USA ve dnech 4. - 15. prosince 1994, v rámci které se poslanci účastní též konference POWER GEN 1994 v Orlandu - bylo přijato usnesení č. 385 /8:0:2/

- účast posl. Karla Hrdého na mezinárodním semináří LACE, který se koná v Terstu ve dnech 24. - 26. listopadu 1994 - bylo přijato usnesení č. 387 /6:0:4/

Dále posl. V. Čundrle seznámil členy výboru s návrhy na přijetí

- delegace zahraničního výboru Státní dumy Parlamentu RF ve dnech 21. - 24. listopadu 1994

- přijetí delgace 4 členů hospodářské komise Senátu Rumunska ve dnech 30. 11. -2. 12. 1994

Bylo přijato usnesení č. 386 /10:0:0/.

Jednání schůze skončilo ve 13.00 hodin.

Zapsala: Ing. Stanislava Mikšová - tajemnice zahraničního výboru

 

Václav Grulich, v. r.

Jiří Payne, v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP