ZÁPIS

z 42. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,

která se konala dne 7. února 1995

úterý 7. února 1995

Přítomni: V. Čundrle, J. Decker, V. Grulich, J. Ježek. J. Kalus, J. Kryčer,

M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, V. Votava, O. Vychodil

Omluveni: J. Payne, T. Štěrba

Hosté: dle přiložené prezenční listiny

NÁVRH POŘADU:

1. Zahraniční cesty

2. Informace o situaci v bývalé Jugoslávii

3. Vládní návrh, kterým se mění a doplňuje zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 366/1992 Sb., o opatřeních ve vztahu ke Svazové republice Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora), ve znění zákona č. 215/1993 Sb. /tisk 1470/

4. Informace o vztazích mezi ČR a USA /v souvislosti s cestou oficiální delegace Poslanecké sněmovny do USA/

5. Návrh změn ve složení stálých delegací Poslanecké sněmovny do Meziparlamentní unie a do Evropského parlamentu

Schůzi zahájil v 18.30 hodin místopředseda zahraničního výboru posl. Otakar Vychodil. Přednesl návrh programu doplněný o návrh posl. M. Stiborové /bod 5/. Návrh pořadu poslanci schválili.

1.

Zahraniční cesty

Zpravodaj posl. V. Čundrle seznámil poslance s návrhy na následující zahraniční cesty:

- cesta členů hospodářského výboru a energetické komise do SRN - bylo přijato usnesení č. 428 /10:0:0/

- cesta delegace zahraničního výboru do V. Británie - projednávání bylo odloženo

- účast poslanců na zasedání výboru Parlamentního shromáždění RE pro ekonomiku a rozvoj - bylo přijato usnesení č. 429 /11:0:0/

Dále posl. V. Čundrle informoval o přijetí oficiálních delegací v Poslanecké sněmovně:

- na pozvání předsedy PS přijíždí do ČR ve dnech 20. - 23. února delegace belgických poslanců vedených předsedou Sněmovny reprezentantů Belgického království vedená panem Charlesem-Ferdinandem Nothombem. Na přání belgické strany proběhnou jednání v Poslanecké sněmovně v úterý 21. února. Členové výboru vyslovili souhlas s tím, že jednání delegace se členy zahraničního výboru se uskuteční v úterý 21. února v 10.30 hodin.

- na pozvání předsedy PS přijíždí do ČR ve dnech 24. - 28. 2./úterý/ delegace vietnamského Národního shromáždění. Členové výboru vyslovili souhlas s tím, že jednání se členy zahraničního výboru se uskuteční v úterý 28. 2. v 9.00 hodin.

2.

Informace o situaci v bývalé Jugoslávii

V úvodu vystoupil 1. náměstek ministra zahraničních věcí A. Vondra. Stručně informoval o posledním vývoji konfliktu v Jugoslávii. K ukončení mandátu ochranným silám OSN UNPROFOR požadované chorvatským parlamentem uvedl, že ve velení jednotek UNPROFOR včetně velení české jednotky působící v jejich rámci v Chorvatsku převažuje názor, že rozhodnutí chorvatského parlamentu požadovat stažení jednotek UNPROFOR z Chorvatska po vypršení mandátu 31. března 1995, nemusí být konečné. Dělat závěry, že mandát ochranných sil UNPROFOR je u konce, zatím nemá smysl. K žádnému rozhodnutí o evakuaci ani v rámci Rady bezpečnosti OSN, ani v rámci velení sil UNPROFOR, dosud nedošlo. Naopak zájmem mezinárodního společenství je jednotky UNPROFOR na území bývalé Jugoslavie udržet co nejdéle. Spekulace o evakuaci by byly tedy v rozporu s těmito zájmy. Požádal poslance, aby se zdrželi jakýchkoli veřejných spekulací na toto téma, neboť tyto spekulace by mohly uvést partnery České republiky na mezinárodním poli ve zmatek. Bez ohledu na to se připravují plány na případnou evakuaci jednotek UNPROFOR. Nelze zatím říci, zda naše jednotka působící dosud na území Chorvatska by se přesunula do jiné oblasti bývalé Jugoslávie. Zájmem ČR je, aby účast české jednotky na operacích ochranných sil UNPROFOR se stala tradicí, nikoli pouhou epizodou. Dojde-li k evakuaci, do značné míry je pravděpodobné, že se nepodaří udržet jednotky ani na území Bosny a Hercegoviny. Zásadní změny v rozmístění jednotek UNPROFOR se však neočekávají ani v předvečer 31. března. Jednotky UNPROFOR mají tříměsíční lhůtu pro evakuaci i po 31. březnu.

Místopředseda vlády J. Kalvoda k tomu dodal, že zastává názor, že v případě stažení české jednotky z bývalé Jugoslávie, nebude nutné, aby se k tomuto kroku vyjadřovala Poslanecká sněmovna, jako tomu bylo v případě vyslání jednotky do bývalé Jugoslávie.

3.

Vládní návrh, kterým se mění a doplňuje zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 366/1992 Sb., o opatřeních ve vztahu ke Svazové republice Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora), ve znění zákona č. 215/1993 Sb.

/tisk 1470/

Návrh odůvodnil místopředseda vlády J. Kalvoda ve smyslu důvodové zprávy. Zejména se vyjádřil k otázce účinnosti návrhu tohoto zákona. Je nutno ji sladit s podmínkami rezoluce OSN. Zákon ve Sbírce zákonů v § 3 a § 8 konstatuje, že bez průtahu musí být zákon po odeslání Poslaneckou sněmovnou redakci Sbírky zákonů, kterou zabezpečuje ministerstvo vnitra, uveřejněn ve Sbírce zákonů do 30 dnů. Z toho vyplývá, že záleží na Poslanecké sněmovně, kdy schválený zákon redakci Sbírky zákonů odešle. Toto lze uplatnit v případě, že je žádoucí, aby zákon byl vyhlášen později, než je obvyklé. Dále místopředseda vlády J. Kalvoda uvedl, že vláda si je vědoma toho, že schvalování těchto typů zákonů je problematické a proto Úřad pro legislativu a veřejnou správu ve spolupráci s MZV připravuje návrh ústavního zákona, kterým by se měla řešit tato procedura ve vztahu k sankcím Rady bezpečnosti.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. M. Lobkowicz. Zrekapituloval vývoj jednání v Radě bezpečnosti, který předcházel vypracování tohoto návrhu zákona. Diskutovaným problémem je otázka účinnosti tohoto zákona. Legislativní proces neumožňuje pružně reagovat na sankce vyhlášené Radou bezpečnosti. Možná, že by to mohla řešit vláda.

V rozpravě místopředseda vlády J. Kalvoda odmítl řešení, které by vládě dovolovalo přijímat opatření s mocí zákona, považuje ho za neústavní. Toto by měl řešit návrh ústavního zákona, který je vládou připravován.

Posl. M. Lobkowicz navrhl usnesení, kterým zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně návrh zákona schválit. Bylo přijato usnesení č. 430 /12:0:1/.

4.

Informace o vztazích mezi ČR a USA /v souvislosti s cestou oficiální delegace Poslanecké sněmovny do USA/

Jednání se zúčastnil předseda poslanecké sněmovny M. Uhde a členové delegace Poslanecké sněmovny, která navštíví USA ve dnech 12. - 19. února 1995.

Informaci podali zástupci MZV - ředitel 2. teritoriálního odboru L. Mravec a zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky P. Mooz ve smyslu podkladových materiálů, které členové výboru obdrželi. Předseda PS M. Uhde v rozpravě konstatoval, že program návštěvy není zcela jasný, zejména přijetí u předsedy Sněmovny reprezentantů a zajímal se o to, zda je termín návštěvy delegace PS v USA správně načasován. Ředitel L. Mravec potvrdil správnost termínu. Dále informoval poslance, že vláda zpracovává vyjádření České republiky ke zprávě o dodržování lidských práv, kterou vypracovalo ministerstvo zahraničí USA a předložilo Kongresu USA.

V závěru diskuse požádali poslanci o doplnění podkladových materiálů k jednání delegace v USA, zejména o charakteristiky osob, s kterými se poslanci setkají.

5.

Návrh změn ve složení stálých delegací Poslanecké sněmovny do Meziparlamentní unie a do Evropského parlamentu

Posl. M. Stiborová navrhla, aby s ohledem na skutečnost, že posl.L. Rymeš a V. Řezáč opustili klub Levého bloku, a byli za tento klub navrženi do stálé delegace Poslanecké sněmovny do Evropského parlamentu /posl. L. Rymeš/ a do stálé delegace Poslanecké sněmovny do Meziparlamentní unie /posl. V. Řezáč/, byli z těchto funkcí odvoláni a za ně byli zvoleni Poslaneckou sněmovnou posl. J. Machalík /stálá delegace PS do EP/ a J. Maryt /stálá delegace PS do MU/.

V rozpravě vystoupili posl. O. Vychodil a P. Nečas. Shodně konstatovali, že nyní není vhodné měnit členy těchto delegaci s ohledem na to, že v nejbližší době se bude ustavovat delegace PS do Parlamentního shromáždění ZEU a obě tyto záležitosti by se měli rešit současně.

Posl. M. Stiborová navrhla následující usnesení zahraničního výboru"

zahraniční výbor

doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:

Poslanecká sněmovna

1/ odvolává

a/ posl. L. Rymeše z funkce člena stálé delegace PS do EP

b/ posl. V. Řezáče z funkce člena stálé delegace Ps do MU

2/ volí

a/ posl. J. Machalíka do funkce člena stálé delegace PS do EP

b/ posl. J. Marytu do funkce člena stálé delegace PS do MU.

Návrh nebyl přijat /2:1:6/.

Jednání schůze skončilo v 21.30 hodin.

Zapsala: Stanislava Mikšová, tajemnice zahraničního výboru

 

Václav Grulich, v. r.

Otakar Vychodil, v. r.

ověřovatel výboru

místopředseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP