ZÁPIS

z 49. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,

která se konala ve dnech 3. a 4. května 1995

3. května 1995

Přítomni: J. Payne, V. Čundrle, J. Decker, V. Grulich, J. Ježek, J. Kryčer, M. Lobkowicz, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil

Omluveni: J. Kalus,

Hosté: dle přiložené prezenční listiny

4. května 1995

NÁVRH POŘADU:

1. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu mezinárodní Úmluva o jaderné bezpečnosti podepsaná dne 20. září 1994 ve Vídni /tisk 1586/

2. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Smlouva mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci, podepsaná v Praze dne 26. srpna 1993 /tisk 1382/

3. Návrh poslanců Josefa Pavely a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky, ve znění zákon č. 272/1993 Sb. /tisk 1649/

4. Vládní návrh zákona o důchodovém pojištění /tisk 1574/

5. Zahraniční cesty

6. Činnost a fungování zahraničního výboru po schválení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

7. Sdělení předsedy

8. Připomínky a podněty poslanců

9. Státní závěrečný účet kapitoly Ministerstva zahraničních věcí České republiky za rok 1994

10. Státní závěrečný účet České republiky za r. 1994

středa 3. května

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne v 9.00 hodin zahájil schůzi zahraničního výboru, seznámil členy výboru s návrhem pořadu. Posl. J. Ježek navrhl vypustit bod Volba místopředsedy a zařadit nový bod Činnost a fungování zahraničního výboru po schválení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny - návrh byl přijat. Návrh pořadu schůze včetně předchozího návrhu byl členy výboru schválen.

1.

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu mezinárodní Úmluva o jaderné bezpečnosti podepsaná dne 20. září 1994 ve Vídni /tisk 1586/

Vládní návrh odůvodnil náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Černý a předseda Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ján Štuller ve smyslu důvodové zprávy.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas.

V rozpravě vyjasnili zástupci předkladatele některé otázky související s předkládaným materálem.

Posl. P. Nečas navrhl usnesení, kterým zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s předloženou smlouvou /tisk 1586/ - bylo přijato usnesení č. 500 /9:0:0/.

2.

Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Smlouva mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci, podepsaná v Praze dne 26. srpna 1993 /tisk 1382/

Vládní návrh odůvodnil ředitel 3. teritoriálního odboru ministerstva zahraničních věcí Petr Kolář ve smyslu důvodové zprávy. Konstatoval, že předložená smlouva představuje to nejlepší, čeho bylo možné dosáhnout při jednání s ruskou stranou. Preambule smlouvy obsahuje prohlášení k událostem r. 1968 a návrh neobsahuje čl. 5 původně sjednané smlouvy, která měla být projednána ve FS ČSFR. Uvedl, že nelze tuto smlouvu chápat jako smlouvu spojeneckou; bezpečnostní klauzule, kterou tato smlouva obsahuje je obdobná klauzuli, která je např. ve smlouvě uzavřené mezi RF a Itálii, RF a Francií. Články 5 a 6 smlouvy nevetují vstup ČR do NATO. V současné době ještě platí smlouva uzvařená mezi ČSSR a SSSR v r. 1970, i když s ohledem na změny v obou státech lze její platnost chápat omezeně. Z hlediska zahraničněpolitického je žádoucí, aby předložená smlouva byla Poslaneckou sněmovnou projednána a schválena. Neschválení této smlouvy by mohlo vést k ochlazení vztahů a směrem na Západ by byl vyslán pro nás nepříznivý signál. Pro Českou republiku je v současné době nejvýhodnější zajistit si klid a mír z Východu a relativně přátelské vztahy s Východem. Stávající pojetí a znění smlouvy Českou republiku spojenecky nezavazuje, vytváří rámec pro to, aby jsme se cítili zajištěni na poli mezinárodním.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. O. Vychodil. Konstatoval, že předložená smlouva je velmi důležitá, ale při projednávání na půdě zahraničního výboru postrádá možnost politické diskuse na úrovni ministra zahraničních věcí nebo jeho náměstka. Uvedl, že trvá na tom, aby před ukončením projednávání proběhla politická diskuse. Doporučil, aby nyní se zahraniční výbor zabýval smlouvou po stránce technické a potom bylo projednávání přerušeno. Návrh byl přijat /10:0:3/.

Posl. J. Ježek navrhl, aby důvodová zpráva byla doplněna ve smyslu odůvodnění předneseného zástupcem MZV, aby zahraniční výbor měl podklad pro diskusi s panem ministrem. Součástí diskuse by měla být i diskuse o vývoji politické situace v Ruské federaci v období od parlamentních voleb i s ohledem na situaci v Čečensku.

V rozpravě předseda zahraničního výboru posl. J. Payne se zajímal o to, jakým způsobem dojde k neplatnosti smlouvy z r. 1970.

Ředitel P. Kolář uvedl 4 možné způsoby:

- platnost smlouvy skončí tím, že začně platit smlouva nová

- ČR odmítne suksedovat do smlouvy z r. 1970 - tento postup je z hlediska ČR nevýhodný, je to dvousečné řešení

- uplatnění výpovědní lhůty dle ustanovení ve smlouvě tj. platnost by skončila v květnu 1999 - toto řešení není vhodné, může být chápano i nepřátelsky

- jenostranné vypovězení lhůty - jde již o jasnou deklaraci nepřátelství

Posl. V. Grulich se zajímal, jaký dopad může mít na česko-ruské vztahy odkládání ratifikace.

Ředitel P. Kolář uvedl, že ruská strana se nadále zajímá o proces ratifikace v České republice. Zatím je ruská strana ujišťována, že proces ratifikace probíhá, ale nelze odhadnout, dokdy bude ruská strana na ukončení ratifikačního procesu čekat.

Posl. K. Lojdová se zajímala, zda souhlas Poslanecké sněmovny s předloženou smlouvou nebude dávan do souvislosti se souhlasem se situací v Čečensku.

Ředitel P. Kolář uvedl, že tyto obavy nesdílí a dodal, že si česká strana je vědoma rizik, které Rusko představuje a právě proto je nutno se zajistit proti těmto rizikům. K tomu tato smlouva pomůže. Situaci v Čečensku nelze přeceňovat i podceňovat, ale nutno ji sledovat. Česká republika byla jedna z prvních zemí, která proti vojenskému zásahu v Čečensku vystoupila.

Posl. P. Nečas konstatoval, že Česká republika má právo být k tomuto problému citlivější.

Posl. J. Kryčer se zajímal o průběh ratifikace obdobné smlouvy Slovenské republiky uzavřené s Ruskou federací.

Ředitel P. Kolář uvedl, že slovenská smlouva je totožná se smlouvou předloženou FS ČSFR, v Národním shromáždění RF byla ratifikována společně se smlouvou ČR-RF.

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne přerušil projednávání tohoto bodu ve smyslu návrhu zpravodaje posl. O. Vychodila.

3.

Návrh poslanců Josefa Pavely a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky, ve znění zákon č. 272/1993 Sb. /tisk 1649/

Návrh odůvodnil zástupce navrhovatelů předseda výboru petičního, pro lidská práva a národnosti posl. J. Pavela ve smyslu důvodové zprávy.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Ježek. Návrh doporučil schválit.

V obecné rozpravě vystoupil posl. V. Čundrle, který návrh podpořil.

Posl. P. Nečas požádal zástupce navrhovatele o doplnění některých údajů a navrhl zvážit použít obecnější formulaci vyjímku pro udílení českého občanství v obdobných případech, nejenom v případě volyňských Čechů. K tomu posl. J. Pavela uvedl, že výbor petiční, pro lidská práva a národnosti tuto možnost zvažoval, ale po konzultaci se zástupci ministerstva vnitra usoudil, že "obecnější vyjímka" pro udílení českého občanství by nebyla pro většinu poslanců přijatelná. Posl. M. Lobkowicz k tomu uvedl, že tento problém by měl být řešen obecně, systémově, ale zatím pro to není vhodná doba. Doporučil pro volyňské Čechy udělit vyjímku při udělování českého občanství, udílení ostatním krajanům např. z Kazachstánu, Rumunska doporučil řešit individuálně.

Posl. J. Ježek konstatoval, že předložený návrh je v souladu se stanoviskem vlády, který předložila k návrhu novely zákona o nabývaní a pozbývaní českého občanství, který vyjímku pro volyňské Čechy obsahoval. Při projednávání v Poslanecké sněmovně tato vyjímka schválena nebyla, i když vláda s ní vlastně souhlasila.

Posl. V. Čundrle navrhl vyjímku rozšířit na všechny humanitární akce - nebylo schváleno /2:8:0:/.

V podrobné rozpravě nebyl vznesen žádný pozměňovací návrh.

Na návrh posl. J. Ježka bylo přijato usnesení č. 501 /10:0:0/.

4.

Vládní návrh zákona o důchodovém pojištění /tisk 1574/

Vládní návrh odůvodnil náměstek ministra práce a sociálních věcí Jaroslav Dostal ve smyslu důvodové zprávy.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. V. Grulich. Konstatoval, že vládní návrh zákona je sice lepší než již projednané zásady. Ocenil péči, kterou pracovníci ministerstva práce a sociálních věcí tomuto návrhu věnovali. Současně uvedl, že i k tomuto návrhu má řadu připomínek např. značné zvýšení věkové hranice k odchodu do důchodu, systém valorizace důchodů, otázka důchodového zabezpečení invalidních důchodců atd.

V rozpravě posl. P. Nečas upozornil na problém názvu zákona - důchodové pojištění je poněkud zavádějící pojem, nevystihuje přesně obsah návrhu zákona.

Posl. V. Čundrle uvedl, že otázkou je řešení tzv. přechodného období. Osoby, které jsou nyní ve věku nad 45 let, vlastně nemají možnost důchodového připojištění, a ty na tento nový systém doplatí nejvíce.

Posl. M. Stiborová konstatovala, že dle průzkumů veřejného mínění 78 % voličů nesouhlasí se zvýšením věkové hranice k odchodu do důchodu. Otázkou zůstává oddělení fondů důchodového pojištění od rozpočtu.

Posl. J. Kryčer uvedl, že je nutno zvažovat i skutečnost, že průměrný věk občanů ČR je nižší než ve vyspělých zemích, otázkou je, jak dlouho si budou moci občané důchodu užít.

Dále v rozpravě vystoupil posl. J. Ježek, J. Payne.

Náměstek ministra práce a sociálních věcí J. Dostal stručně na některé připomínky poslanců reagoval a doporučil členům výboru zúčastnit se semináře věnovaného této problematice, který se uskuteční 4. května v budově Poslanecké sněmovny.

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne uvítal konání tohoto semináře, na kterém řada diskutovaných otázek může být zodpovězena. Doporučil členům výboru účast na tomto semináři. Členové výboru se shodli na tom, že projednávání tohoto návrhu přeruší a budou v něm pokračovat na některé z příštích schůzí zahraničního výboru.

5.

Zahraniční cesty

/projednáváno 3. a 4. května/

Zpravodaj posl. V. Čundrle seznámil členy výboru s následujícími návrhy na zahraniční cesty poslanců.

- účast členů stálé delegace Poslanecké sněmovny do Parlamentního shromáždění Rady Evropy na zasedáních orgánů Parlamentního shromáždění Rady Evropy - bylo přijato usnesení č. 502 /10:0:0/

- cesta poslanců - členů zemědělského výboru K. Macha a J. Palase do Bulharska ve dnech 14. - 17. května 1995 za účelem jednání se členy zemědělského výboru bulharského parlamentu - bylo přijato usnesení č. 503 /10:0:0/

- cesta členů výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí /23 členů/ a člena zahraničního výboru posl. J. Ježka do V. Británie ve dnech 24. 6. - 7.7.1995 za účelem jednání s poslanci britského parlamentu, se zástupci místních samospráv, představiteli organizací zabývajících se životním prostředím a s orgány odpovědnými za regionální rozvoj a územní plánování, rozvoj venkova atd. Součástí programu budou i odborné přednášky na Univerzitě v Oxfordu na téma "Vývoj veřejné správy v postkomunistických zemích střední Evropy" a "Zkušenosti V. Británie s racionalizací veřejné správy" - bylo přijato usnesení č. 504 //9:0:1/

- výjezdní zasedání rozpočtového výboru do Indonésie v červnu t.r. - náklady hradí PS /usnesení RV č. 442/ - na návrh předsedy rozpočtového výboru posl. T. Ježka nebyla tato cesta projednávána s tím, že rozpočtový výbor od tohoto záměru upouští

- cesta skupiny poslanců hospodářského výboru do Nizozemí ve dnech 14. - 19. května na základě pozvání nizozemského parlamentu - bylo přijato usnesení č. 505 /9:0:0/

- výjezdní zasedání rozpočtového výboru do Spolkové republiky Německo za účelem jednání s rozpočtovým výborem Spolkového sněmu. Po odůvodnění předsedy rozpočtového výboru posl. T. Ježka navrhli členové výboru uskutečnit cestu rozpočtového výboru do Belgie a jednat s rozpočtovým výborem Evropského parlamentu - bylo přijato usnesení č. 506 /9:0:0/

- účast posl. P. Nečase, O. Vychodila, K. Lojdové popř. 1 dalšího poslance na 3. části zasedání Parlamentního shromáždění Západoevropské unie, které se koná ve dnech 18.-22. června 1995 v Paříži - s ohledem na konání schůze Poslanecké sněmovny v tomto termínu, bylo projednávání tohoto návrhu přerušeno

- účast poslanců na konferenci "Od komunismu k demokracii" pořádanou Mezinárodním centrem rozvoje demokracie, která se koná v Krakově ve dnech 4. - 6. června 1995 - bylo přijato usnesení č. 511 /11:0:0/

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne informoval o pozvání na slavnostní předání Ceny Karla Velikého kancléři Rakouska F. Vranickému dne 25. května 1995 v Cáchách - bylo přijato usnesení č. 512 /11:0:0/

Zpravodaj posl. V. Čundrle informoval o konání následujících akcí a přijetí:

- přijetí delegace bavorského Zemského sněmu ve složení:

Dr. G. Matschl - předseda zahr. výboru /CSU/

Dr. H. Köhler - mluvčí frakce SPD pro spolkové a evropské záležitosti

Ch. Schweder - členka zahraničního výboru

ve dnech 10.-11. května za účelem jednání se členy zahraničního výboru v Kašperských Horách

- přijetí delegace rozpočtového výboru rakouského parlamentu v souladu s usnesením rozpočtového výboru č. 442

K oběma návrhům bylo přijato usnesení č. 507 /8:0:0/

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne informoval

- o ustavujícím zasedání Parlamentního výboru přidružení EU - ČR ve dnech 29. - 31. května 1995 v Praze - bylo přijato usnesení č. 508 /9:0:0/

- o jednání se zástupci kuvajtského velvyslanectví v Praze a navrhl pozvat delegaci zahraničního výboru kuvajtského parlamentu do ČR - bylo přijato usnesení č. 509 /9:0:0/

Posl. K. Lojdová sdělila, že se nemůže zúčastnit cesty delegace zahraničního výboru do Rakouska, navrhla, aby místo ní se této cesty zúčastnil posl. J. Ježek - bylo přijato usnesení č. 514 /9:0:0/

6.

Činnost a fungování zahraničního výboru po schválení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

Posl. J. Ježek navrhl, aby se zahraniční výbor zabýval rozborem situace, která nastane v okamžiku, kdy začně platit zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Doporučil, aby zahraniční výbor již nyní se snažil na tuto situaci aktivně upozornit.

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne navrhl, aby členové výboru nejdříve vysvětlili ve svých poslaneckých klubech, jaká situace vznikne v oblasti schvalování a projednávání zahraničních styků Poslanecké sněmovny po přijetí zákona o jednacím řádu. Doporučil všem členům výboru, aby sami si tento zákon prostudovali a k této problematice by se měl zahraniční výbor po určité době vrátit. S tímto postupem členové zahraničního výboru vyjádřili souhlas.

7.

Sdělení předsedy

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne informoval členy výboru o tom, že

- zahraničnímu výboru byly doručeny následující podání /k nahlednutí členům zahraničního výboru jsou v sekretariátu zahraničního výboru/:

18. 04. 1995 Stejnopis dopisu adresovaného ministrovi zahraničních věcí J. Zieleniecovi /česko-německé vztahy/

- odesilatel. p. Julián Majerík

- k informaci a dalšímu využítí členům zahraničního výboru

18. 04. 1995 Ohrožení integrity a existence ČR plynoucí z revanšistických požadavků Sudeťáků, podporovaných českými spolupracovníky

- odesilatel: Ing. Josef Vobr

- k informaci a dalšímu využití členům zahraničního výboru

18. 04. 1995 Otevřený dopis /k problematice česko-německých vztahů, českého občanství/

- odesilatel: Věra Nývltová

- k informaci a dalšímu využití členům zahraničního výboru

18. 04. 1995 Česko-německé vztahy - odškodnění obětí nacismu ze strany SRN

- odesilatel: Miroslav Černý

- k informaci a využití členům zahraničního výboru

- ze sekretariátu předsedy Poslanecké sněmovny byl zahraničnímu výboru postoupen dopis předsedy Klubu občanů ČR žijících ve Slovenské republice pana V. Joachymstála. K dopisu jsou přiloženy informace o činností této organizace, stanovy a programové teze - k nahlédnutí v sekretariátu zahraničního výboru. Členové výboru se shodli na tom, že bude vhodné, aby se s představiteli tohoto spolku setkali osobně při příležitosti uvažované návštěvy Slovenské republiky.

- výjezdní zasedání zahraničního výboru se uskuteční ve dnech 10. - 11. května 1995 v Kašperských Horách - bylo přijato usnesení č. 513 /10:0:0/

- v sekretariátu zahraničního výboru jsou k dispozici členům výboru zahraničněpolitické informace /seznam došlých informací byl členům výboru předán písemně/

8.

Připomínky a podněty poslanců

Nebyly vzneseny.

Jednání schůze skončilo v 18.00 hodin.

čtvrtek 4. května

Pokračování schůze zahraničního výboru zahájil v 9.00 předseda zahraničního výboru posl. J. Payne.

9.

Státní závěrečný účet kapitoly Ministerstva zahraničních věcí České republiky za rok 1994

Státní závěrečný účet kapitoly Ministerstva zahraničních věcí ČR za rok 1994 odůvodnila náměstkyně ministra zahraničních věcí Helena Bambasová ve smyslu předloženého materiálu.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas.

V rozpravě odpovídali náměstkyně ministra zahraničních věcí H. Bambasová a ředitel provozní sekce ministerstva zahraničních věcí V. Zavázal na dotazy členů zahraničního výboru.

Posl. P. Nečas se zajímal o výši investičních prostředků, které MZV bude potřebovat v nejbližších 2 - 3 letech. Ředitel V. Zavázal sdělil, že v roce 1996 bude MZV žádat o 1 mld. Kč, čímž by již všechny investiční akce MZV související se zřizováním zastupitelských úřadů v zahraničí měly být zajištěny a měl by nastat normální stav, kdy MZV ČR bude potřebovat pouze prostředky na údržbu zastupitelských úřadů.

Posl. P. Nečas a posl. J. Payne se zajímali o budování počítačové sítě MZV ČR. Ředitel V. Zavázal sdělil, že část této počítačové sítě již je vytvořena, záměrem MZV je vytvoření počítačových sítí i na zastupitelských úřadech, zkvalitňuje se šifrová služba ve spolupráci s MV, připravuje se napojení sítě MZV na INTERNET, propojení sítě MZV s ostatními ústředními orgány a pod.

Posl. J. Ježek se zajímal o zřízení konzulátu ve Wroclavi. Nám. H. Bambasová uvedla, že v této věci ještě není rozhodnuto.

Posl. P. Nečas se zajímal o stav řešení zřízení zastupitelského úřadu v Římě, Cambeře, New Dlehi a Djakartě. Ředitel V. Zavázal uvedl, že Římě již 15. 12. 1994 byl otevřen zastupitelský úřad, není zatím zřízena rezidence velvyslance. V Cambeře byl zakoupen pozemek, probíhá soutěž na projekt a konkurs na výstavbu objektu. V New Delhi byl zastupitelský úřad ČSFR rozdělen, v objektu sídlí ZÚ ČR a ZÚ SR. Situaci nelze zatím řešit s ohledem na tamější právní předpisy. V Djakartě se řeší problém budovy bývalého zastoupení ČSA. Budova byla prodána, ujasňuje se vlastnický vztah k této budově mezi ČSA a MZV ČR. Dále stručně informoval ředitel V. Zavázal o řešení sitace související s výstavbou diplomatické čtvrti v Tróji. Tento objekt byl dán do pronájmu Svobodné Evropě, zbývající pozemky by měly být prodány.

Na návrh posl. P. Nečase bylo přijato usnesení č. 510 /10:0:0/.

10.

Státní závěrečný účet České republiky za r. 1994

Návrh závěrečného účtu České republiky za r. 1994 odůvodnil zástupce ministerstva financí vrchní ředitel Miroslav Havel ve smyslu předloženého materiálu.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas.

V rozpravě podrobněji informoval vrchní ředitel M. Havel o předpokládaném vývoji jednotlivých ekonomických ukazatelů v r. 1995 a 1996.

Posl. P. Nečas vyjádřil názor, že by mohlo dojít k většímu snížení daní v r. 1996.

Posl. K. Lojdová upozornila na usnesení Poslanecké sněmovny č. 533 z 25. schůze PS k návrhu státního rozpočtu ČR na r. 1994, ve kterém Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby případný přebytek státního závěrečného účtu za r. 1994 použila zejména na důchodové pojištění, podporu bytové politiky, malého a středního podnikání atd. Tento požadavek ale vláda ve svém návrhu na použití přebytku nezohlednila. Posl. K. Lojdová navrhla, aby usnesení zahraničního výboru obsahovalo přípomínku:

Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně při projednávání návrhu státního závěrečného účtu České republiky za r. 1994 /tisk 1642/ držet se usnesení Poslanecké sněmovny č. 533 ze dne 14. 12. 1944. - bylo přijato /6:2:2/

S ohledem na přijatou připomínku posl. K. Lojdové zpravodaj posl. P. Nečas nenavrhl usnesení. Posl. J. Payne navrhl usnesení, že zahraniční výbor tisk 1642 bere na vědomí - nebylo přijato /2:0:8/.

V závěru projednávání tohoto bodu bylo konstatováno, že zahraniční výbor k tisku 1642 nepřijal žádné usnesení.

Schůze skončila ve 12.00 hodin.

Zapsala: Stanislava Mikšová - tajemnice zahraničního výboru

 

Václav Grulich, v. r.

Jiří Payne, v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP