ZÁPIS

z 58. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,

která se konala ve dnech 18. a 19. října 1995

18. října 1995

Přítomni: J. Payne, V. Čundrle, J. Decker, V. Grulich, J. Kryčer, P. Nečas, M. Stiborová

Omluveni: J. Ježek, J. Kalus, M. Lobkowicz, K. Lojdová, J. Novák, T. Štěrba, V. Votava, O. Vychodil

Hosté: dle přiložené prezenční listiny

19. října 1995

Přítomni: J. Payne, V. Čundrle, J. Decker, V. Grulich, J. Ježek, J. Kryčer, M. Lobkowicz, K. Lojdová, M. Stiborová, V. Votava, O. Vychodil

Omluveni: J. Kalus, P. Nečas, J. Novák, T. Štěrba

Hosté: dle přiložené prezenční listiny

NÁVRH POŘADU:

1. Zahájení schůze, schválení návrhu pořadu schůze

2. Rozpočet kapitoly Ministerstva zahraničních věcí České republiky na rok 1996

3. Pravidla pro projednávání zahraničních aktivit Poslanecké sněmovny

4. Sdělení předsedy

5. Sestavení delegace Poslanecké sněmovny na monitorování voleb v Chorvatsku, Gruzii a Ruské federaci.

6. Připomínky a podněty poslanců

6. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 238/1992 Sb., o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zájmu /tisk 1504/

7. Návrh termínu a pořadu příští schůze

středa 18. října

1.

Zahájení schůze, schválení návrhu pořadu schůze

Schůzi zahájil v 9.45 hod. předseda zahraničního výboru posl. J. Payne. Seznámil členy výboru s návrhem pořadu jednání. Pořad jednání byl schválen /7:0/. S ohledem na to, že v 10.00 hodin se uskuteční jednání členů zahraničního výboru s delegací zahraničního výboru dánského parlamentu a ve 14.00 hodin bude zahájena 35. schůze Poslanecké sněmovny byla schůze přerušeno do čtvrtka 19. 10. do 9.00 hodin.

čtvrtek 19. října

Pokračování schůze v 9.00 zahájil předseda zahraničního výboru posl. J. Payne.

2.

Rozpočet kapitoly Ministerstva zahraničních věcí České republiky na rok 1996

Návrh rozpočtu kapitoly Ministerstva zahraničních věcí odůvodnila náměstkyně ministra zahraničních věcí Helena Bambasová ve smyslu předloženého materiálu. Zdůraznila, že v plánovaných příjmech existuje rozpor, MF plánuje příjmy MZV v r. 1996 ve výši 410 000 tis. Kč ale MZV odhaduje příjmy ve výši 238 000 tis. Kč. Dále nám. ministra H. Bambasová zmínila činnost příspěvkových organizací MZV, zejména Správy českých center. MZV žádalo o zvýšení výdajů pro Správu českých center o 50 % oproti r. 1995, schváleno bylo pouze 11 % zvýšení výdajů. Investiční výdaje jsou navrhovány ve stejné výši jako v r. 1995. MZV hodlá rozšiřovat síť konzulátů v zahraničí /v Hamburku, Drážďanech, Chicagu, Hongkongu, Barceloně, New Yorku, dobudovat gen. konzulát v Los Angeles/.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Ježek. Uvedl, že s ohledem na rozpor v příjmech plánovaných a reálných, nelze tento materiál projednávat bez dalšího vysvětlení.

Zástupkyně ministerstva financí A. Staňková vysvětlila metodiku zpracování návrhu příjmů MZV na r. 1996. S ohledem na skutečné plnění v r. 1995 zdá se reálné splnění příjmů MZV v r. 1996. Snahou MF je dbát o to, aby příspěvkové organizace skutečně dobře hospodařili.

V rozpravě vystoupili posl. O. Vychodil, J. Kryčer, J. Ježek, kteří se vyjádřili k otázce plánovaných příjmů MZV v r. 1996, zejména k metodickému přístupu k sestavování rozpočtu. Posl. M. Stiborová se zajímala o využití finančních prostředků na vytváření koncepční základny zahraniční politiky. Nám. ministra H. Bambasová uvedla, že tyto prostředky budou využity na studie, které jdou nad rámec činnosti MZV a Ústavu mezinárodních vztahů.

Posl. J. Payne požádal o informaci o informačním systému MZV /vlastní úřad, propojení se zastupitelskými úřady a pod./. Nám. ministra H. Bambasová uvedla, že vlastní úřad již má v provozu počítačovou síť, některé zastupitelské úřady ji již též mají. S 52 zastupitelskými úřady má ústředí spojení prostřednictvím neveřejné sítě. Přístup do Internetu mají již některá pracovistě na MZV a některé zastupitelské úřady. V těchto dnech MZV posuzuje nabídky firem, které by komplexně zajistili spojení mezi všemi ZÚ a MZV a napojení na Internet. Posl. J. Payne se zajímal o úsporu "technického personálu" na MZV ve prospěch "diplomatických pracovníků". Nám. ministra H. Bambasová konstatovala, že v těchto dnech byla vyhlášena systematizace pracovníků MZV, v ústředí by mělo být 335 diplomatů a 330 nediplomatů, v zahraničí má 450 diplomatů a 850 nediplomatů a podrobně informovala poslance o jednotlivých aspektech personální politiky MZV. Posl. J. Payne uvedl, že v personální politice MZV by měla existovat kvalitní dlouhodobá koncepce výchovy diplomatů. Nám. ministra H. Bambasová konstatovala, že 1x ročně MZV vypisuje široký konkurz, z kterého vychází 30 - 35 lidí, kteří mají všechny předpoklady, stát se kvalitními diplomaty. Posl. J. Decker zmínil smysluplnost financování zahraničního vysílání. Posl. M. Lobkowicz uvedl, že udělení licence bylo vázáno na dva roky, je dobré, že zahraniční výbor se touto problematikou zabývá, je možné o tomto diskutovat se zástupcem Českého rozhlasu. Poslanci se shodli na tom, že se této problematice budou věnovat za přítomnosti členů komise pro sdělovací prostředky, zástupců MZV a Českého rozhlasu.

V závěru rozpravy příslíbili zástupci MF a MZV předložení metodického rozboru sestavování návrhů rozpočtu z pohledu MZV a MF. Posl. O. Vychodil a J. Ježek navrhli přijmout usnesení, kterým zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně schválení rozpočtu kapitoly MZV na r. 1996. Bylo přijato usnesení č. 578/6:4/.

3.

Pravidla pro projednávání zahraničních aktivit Poslanecké sněmovny

V úvodu vystoupil předseda Poslanecké sněmovny M. Uhde. Uvedl, že situace ve způsobu schvalování zahraničních aktivit v souvisloti s přijetím nového jednacího řádu je neudržitelná. Existují dvě možnosti řešení. V prvém případě by nemuselo dojít k novele jednacího řádu a projednání zahraničních aktivit v zahraničním výboru by bylo vhodným způsobem zakomponováno do současného systému schválování. Druhou možností je novela jednacího řádu, tj. vypuštění všechna ustanovení, která se týkají způsobu schvalování zahraničních aktivit Poslanecké sněmovny /§ 46, odst. 4, písmena e) a f)/ a řešit je příslušným usnesením dle § 1 zákona o jednacím řádu. Na přechodnou dobu by byli pověření přípravou podkladů pro organizační výbor místopředseda J. Vlach a předseda zahraničního výboru posl. J. Payne.

Místopředseda PS J. Vlach uvedl, že vhodnější se mu jeví varianta druhá, tj. rozumná novela jednacího řádu. Nutno je nyní hledat způsob, jak se vyrovnat se současnou situací do přijetí novely jednacího řádu.

V rozpravě vstoupili posl. J. Ježek. V. Čundrle uvedl, že zahraniční výbor by měl být vyjmenován v jednacím řádu, zahraniční cesty by měl projednávat ale ne schvalovat. Tato provomoc by měla náležet předsedovi Poslanecké sněmovny. Posl. O. Vychodil a předseda PS M. Uhde názor posl. V. Čundrleho podpořili. Posl. J. Payne navrhl zavedení odvolací instance v procesu schvalování zahraničních aktivit. Zdůraznil nutnost oddělení tzv. záměrů realizovat zahraniční aktivitu od vlasního schvalování zahraniční aktivity a též řešit tzv. rychlé schvalování. Je nutno vypracovat podrobnou organizační směrnici. Dále v rozpravě vystoupil posl. V. Grulich a J. Ježek. Posl. M. Lobkowicz vyjádřil názor, že 90 % zahraničních cest nemá zahraničně politický charakter, zahraniční aktivity by měl nadále projednávat organizační výbor, který si žádá stanovisko zahraničního výboru. S tímto názorem většina poslanců nesouhlasila ale není v přímém rozporu. Je možné v nové organizační směrnici rozlišovat různé druhy zahraničních cest.

V závěru rozpravy se poslanci shodli, že předseda PS M. Uhde, místopředseda PS J. Vlach a předseda zahraničního výboru posl. J. Payne vypracují návrh organizační směrnice, která do přijetí novely jednacího řádu bude řešit proceduru schvalování zahraničních aktivit Poslanecké sněmovny.

4.

Sdělení předsedy

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne seznámil členy výboru s plánovanými zahraničními aktivitami výboru:

- dne 8. 11. /středa-poslanecký týden/ by měla navštívit Poslaneckou sněmovnu delegace výboru pro informatiku Dolní sněmovny britského Parlamentu. Informaci vzali poslanci na vědomí.

- v těchto dnech sdělil sekretariát zahraničního výboru Národní rady Slovenské republiky, že původně domluvený termín /23. - 24. listopadu 1995/ k návštěvě zahraničního výboru PS v Bratislavě nelze dodržet /v těchto dnech bude v Bratislavě bude probíhat jednání s Evropským parlamentem/. Prosí o návrh dalších 2 možných termínů pro jednání v Bratislavě. Poslanci se shodli na tom, že návštěvu Bratislavy budou moci realizovat z časových důvodů až v r. 1996.

- přijetí delegace zahraničního výboru kuvajtského parlamentu - na základě souhlasu členů zahraničního výboru by se mělo jednání s delegací zahraničního výboru kuvajtského parlamentu uskutečnit 2. 11. 1995 /probíhá schůze sněmovny/. Poslanci vzali informaci na vědomí.

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne seznámil poslance s přehledem informací došlých do sekretariátu ZAV do 18.10., které jsou k nahlédnutí v sekretariátu zahraničního výboru.

5.

Sestavení delegace Poslanecké sněmovny na monitorování voleb v Chorvatsku, Gruzii a Ruské federace.

Po rozpravě předseda zahraničního výboru J. Payne navrhl usnesení, kterým zahraniční výbor doporučuje organizačnímu výboru schválit vyslání poslanců do Chorvatska, Gruzie a Ruské federace. Bylo přijato usnesení č. 579

6.

Připomínky a podněty poslanců

Posl. V. Grulich navrhl v souladu s novým jednacím řádem zřídit podvýbor zahraničního výboru pro styky s krajany, jehož složení by bylo shodné se složením komise zahraničního výboru pro styky s krajany, která byla zrušena přijetím nového jednacího řádu. Bylo přijato usnesení č. 580

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne informoval o přípravě účasti poslanců na monitorování parlamentních voleb v Azerbajdžánu. Bylo přijato usnesení č. 581

7.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 238/1992 Sb., o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zájmu /tisk 1504/

/projednávání tisku 1504 bylo přerušeno na na 44. schůzi zahraničního výboru den 22. 2. 1995/

/tisk 1775 byl projednáván v souladu s § 122 zákona č. 90/1995 Sb. dle zákona ČNR č. 35/1989 Sb. o jednacím řádu ČNR, ve znění pozdějších předpisů/

V úvodu projednávání tisku 1504 informoval předseda zahraničního výboru posl. J. Payne, že v těchto dnech obdrželi členové výboru dva materiály:

- Návrh pracovní skupiny pro přípravu zákona o střetu zájmů zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 238/1992 o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zájmu

- Přehled alternativ, návrhů a připomínek přednesených v průběhu jednání o přípravě zákona o střetu zájmů v pracovní skupině pro přípravu tohoto zákona jejími členy.

Poslanci se shodli na tom, že budou projednávat tisk 1504 ve znění prodloženého návrhu pracovní skupiny.

V podrobné rozpravě navrhl

- posl. J. Decker v Čl. I § 1 vypustit slova "vedoucí ústředních správních úřadů v jejichž čele není člen vlády" - nebylo přijato /1:5/

- posl. J. Payne v Čl. I § 2 odst. 4 prodloužit lhůtu na 60 dnů - nebylo přijato /2:4/

- posl. J. Payne v Čl. I § 2 odst. 4 prodloužit lhůtu na 30 dnů - bylo přijato /5:1/

- posl. J. Payne v Čl. I § 2 odst. 1 písmeno c/ vypustit - nebylo přijato /3:3/

- posl. J. Decker v Čl. I § 2 odst. 2 rozšířit okruh osob o předsedy a místopředsedy obou komor Parlamentu a předsedy výborů obou komor Parlamentu - bylo přijato /4:2/

- posl. J. Payne v Čl. I § 2 odst. 6 a § 3 odst. upozornit, že vymezení pojmů "osoba blízká" je velmi neurčité - bylo přijato /6:0/

- posl. J. Payne v Čl. I § 4 odst. 2 písmeno h/ vypustit - bylo přijato /6:0/

- posl. J. Payne v Čl. I § 4 odst. 3 lhůtu pro předložení písemného majetkového přiznání sladit se lhůtami uvedenými v zákoně o daních z příjmů - bylo přijato /5:1/

- posl. J. Payne v Čl. III odst. 1 a 2 prodloužit lhůtu na 30 dnů - bylo přijato /6:0/

- posl. J. Payne v Čl. IV stanovit datum účinnosti zákona k 1. 1. 1996 - bylo přijato /6:0/.

Bylo přijato usnesení č. 582 /per rollam 9:0/

8.

Návrh termínu a pořadu příští schůze

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne informoval členy výboru o tom, že příští řádná schůze zahraničního výboru se bude konat ve dnech 22. a 23. listopadu s tím, že 22. listopadu proběhne přijetí zahraničního výboru polského Sejmu a na pořad jednání bude zařazeno projednávání návrhů, které byly nebo budou přikázány k projednání zahraničnímu výboru. Poslanci tuto informaci vzali na vědomí.

Schůze zahraničního výboru skončila v 15.15 hodin.

Zapsala: Stanislava Mikšová - tajemnice výboru

 

Václav Grulich, v. r.

Jiří Payne, v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP