ZÁPIS

z mimořádné schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která se konala dne 3. března 1993

24. února 1993

 

Přítomni: posl. J. Payne, V. Grulich, J. Ježek, J. Kalus, J. Kryčer, M. Lobkowicz,

J. Novák, M. Stiborová, T. Štěrba, V. Votava,

Omluveni:

posl. V. Čundrle, I. Janů, K. Lojdová, P. Nečas, O. Vychodil

NÁVRH POŘADU

1. Zahraniční cesty

2. Jednání se členy oficiální delegace maďarského Národního shromáždění.

Předseda zahraničního výboru posl. Jiří Payne zahájil schůzi ve 14.30 hod. a seznámil členy výboru s návrhem pořadu schůze, který oproti pozvánce byl rozšířen o bod Zahraniční cesty. Členové výboru s návrhem vyslovili souhlas.

1.

Zahraniční cesty

Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne informoval členy výboru o konání 89. konference Meziparlamentní unie, která se koná v Indii, v New Delhi v termínu 12. - 17. dubna 1993. Této akce by se měli zúčastnit 2 poslanci. Na této konferenci bude Parlament České republiky oficiálně přijat za člena této organizace. V krátké rozpravě se členové výboru shodli na tom, že této akce se mají zúčastnit 2 poslanci, členové stálé delegace Poslanecké sněmovny v Meziparlamentní unii. Bylo přijato usnesení č. 25 /10:0/.

Posl. J. Ježek ve svém vystoupení se znovu vrátil k návrhu na zahraniční cestu posl. J. Kouckého do Spolkové republiky Německo. K této cestě přijal zahraniční výbor na své poslední schůzi usnesení č. 21, kterým tuto cestu nedoporučuje schválit. Posl.

J. Ježek navrhl revokovat toto usnesení a přijmout nové usnesení zahraničního výboru, kterým by zahraniční výbor tuto cestu doporučil předsedovi Poslanecké sněmovny schválit. V krátké rozpravě vystoupila posl. M. Stiborová, která konstatovala, že tato cesta je jistě prospěšná ale opět zdůraznila, že účast na obdobných akcích jako je tato, by si měli hradit poslanci z vlastních finančních prostředků. Návrh usnesení posl. J. Ježka nebyl schválen /4:4/ a nebylo přijato žádné nové usnesení.

2.

Jednání se členy oficiální delegace maďarského Národního shromáždění

V 15.00 hod. předseda výboru posl. J. Payne zahájil jednání členů zahraničního výboru s delegací Národního shromáždění Maďarské republiky.

Složení delegace:

dr. György Szabad - předseda NS /MDF/

Maria Jakab - členka výboru pro lidská práva, národnosti a náboženství /MSS/

dr. Eva Sarkadiné-Lukavics - členka rozpočtového, daňového a finančního výboru /SSD/

dr. Lajos Szabo - člen zemědělského výboru, člen restituční subkomise /SNMR/

József Pál - člen výboru pro kulturu, školství, vědu a tělovýchovu, člen subkomise pro televizi a tisk /MDF/

doprovod:

dr. Péter Sárdi - ředitel mezinárodního odboru

dále byl přítomen

György Varga - velvyslanec Maďarské republiky v ČR

V úvodu setkání vystoupil dr. György Szabad, předseda Národního shromáždění MR. Stručně shrnul své dojmy z dosavadních setkání s předními čs. představiteli, především s prezidentem republiky p. Václavem Havlem. S ním právě delegace diskutovala o návrhu lustračního zákona, který bude maďarský parlament v nejbližší době projednávat. Jeho text je inspirován československými zkušenostmi s lustracemi. Na rozdíl od ČR nehodlá Maďarská republika zřizovat k posuzování spolupráce s tajnou bezpečností komisí, ale tento skutek u nich bude posuzovat soud.

Dále se v krátkosti zmínil o představě o spolupráci zemí "visegradské čtyřky". "Visegradská čtyřka" by si měla otevírat dveře do evropských integračních procesů na základě společného ekonomického řádu, nikoli aktivitami, které by ji posunuly do role nátlakové skupiny. Zdůraznil, že z hlediska bezpečnosti v Evropě by bylo dobré, aby se fungující mechanismy v této oblasti otevřely zemím zmíněné "čtyřky". Ve střední Evropě se ve velké politice nemůže stabilizovat a prosazovat nic, pokud do toho nebudou zapojeny ČR a Maďarsko.

Posl. J. Novák se zajímal o to, jak je řešen problém uprchlíků v Maďarsku. K tomuto problému se vyjádřili členové maďarské delegace posl. M. Jakab a J. Pál. Maďarsko bylo již schopno od roku 1989 zabezpečit okolo 200 000 uprchlíků. Zpočátku nebylo Maďarsko připraveno na masovou záplavu utečenců zejména ze zemí bývalé Jugoslávie. Během několika měsíců se podařilo vybudovat dostatek utečeneckých táborů, vláda uvolnila zvláštní fondy, byly zřízeny nadace a proběhlo několik sbírek občanů. Upozornili na skutečnost, že se v maďarské veřejnosti ozývají stále více hlasy nespokojenosti, jenž kritizují zejména vyčlenění 1 miliardy forintů ze státního rozpočtu ve prospěch uprchlíků. Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne projevil zájem o setkání zahraničního výboru Poslanecké sněmovny se zahraničním výborem maďarského parlamentu. Dr. P. Sárdi informoval členy zahraničního výboru o činnosti stálých delegací mezinárodních organizací. Přislíbil dodání informace o programu pobytu maďarské delegace ve Štrasburku, kde se účastní plenárního zasedání Evropského parlamentu, kterého se účastní i česká delegace a je zde příležitost pro setkání obou delegací.

Schůze skončila v 17. 00 hod.

Zapsala: Ing. Stanislava Mikšová

tajemnice výboru

 

Josef Ježek, v.r.

Jiří Payne, v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP